Skocz do zawartości

MaximDL i Cartes du Ciel


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie odnośnie tych dwóch programów. Maxim ma swoją mapę nieba ale ja nie chcę korzystać z niej tylko Z Cartes du Ciel. Sprzęt uruchamiany z poziomu Maxima tz. kamery plus montaż i fokusery. Jak zrobić aby z poziomu maxima tylko uruchomić sobie kamery i fokusery a z poziomu Cartesa sam montaż? Jeśli mam połączenie montaż z poziomu Maxima i potem uruchamiam go z poziomu Cartes du Ciel to jest jakiś konflikt. Czy ktoś steruje w ten sposób swoim setupem?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Ja mam takie ustawienia.

1. Odpalam CDC i steruję teleskopem z tego poziomu.

2, W Maximie po uruchomieniu kamer włączam również montaż (Connect), przede wszystkim w celu, aby Maxim dostał informację gdzie "patrzy" teleskop i aby kamera guidująca miała informację jaka jest Dec obiektu.

Najpierw CDC, potem Maxim.

Robię również PinPoint Astrometry, czyli sprawdzam, co sfotografowała kamera i jak to się ma do ustawienia w CDC. Jak są odchyłki (a są minimalne) to z poziomu Maxima ustawiam klatkę, a w CDC korekta robi się automatycznie (ramka szukacza ccd przesuwa się tak jak to wygląda na zdjęciu).

Najłatwiej byłoby to pokazać, a nie opisywać :)

W razie "W" pytaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi wiadomo, idea driverow ascom polega przecież na tym ze można łączyć jednocześnie kilka programów pod jedno urządzenie. 

U mnie nigdy nie było problemu podpiąć jednocześnie maxima i cdc z neq6.  Oczywiście wszystko przez eqmod. 

 

Obstawiam z Antoni ma coś nie tak z platformą ascom, albo sterownikiem do sky-watchera. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Tayson napisał:

Z tego co mi wiadomo, idea driverow ascom polega przecież na tym ze można łączyć jednocześnie kilka programów pod jedno urządzenie.

Skądże. Są urządzenia, które faktycznie potrafią tak działać przez swoje drivery, ale są też takie, które zupełnie tego nie potrafią. Akurat tak widocznie ci się trafiło - szczęściarzu :D

PS. Co do montażu, to pewnie aplikacja EQmod robi ci za hub'a.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Jakby się nie dało bezpośrednio, to teoretycznie do takich zadań jest interfejs POTH (czyli taki hub). Czyli POTH zapinasz do montażu bezpośrednio, a obydwie aplikacje do POTH.

Tak, to dlaczego jak w obciach teleskopu dałem POTH HUB w rozwinięciach nie można wybrać montażu tylko jest symulacja?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zawsze był konflikt CDC<>Maxim. Działa to albo <> albo.

Podobnie jak Bartosz.

1 CDC i najazd na obiekt.

2 Maxim i PinPoint.

Aby wrócić do CDC wyłączam tylko połączenie w Maxim z montażem.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartosz napisał:

Cześć,

Ja mam takie ustawienia.

1. Odpalam CDC i steruję teleskopem z tego poziomu.

2, W Maximie po uruchomieniu kamer włączam również montaż (Connect), przede wszystkim w celu, aby Maxim dostał informację gdzie "patrzy" teleskop i aby kamera guidująca miała informację jaka jest Dec obiektu.

Najpierw CDC, potem Maxim.

Robię również PinPoint Astrometry, czyli sprawdzam, co sfotografowała kamera i jak to się ma do ustawienia w CDC. Jak są odchyłki (a są minimalne) to z poziomu Maxima ustawiam klatkę, a w CDC korekta robi się automatycznie (ramka szukacza ccd przesuwa się tak jak to wygląda na zdjęciu).

Najłatwiej byłoby to pokazać, a nie opisywać :)

W razie "W" pytaj.

Próbowałem zrobić tak jak opisałeś ale nie dosłownie bo brak pogody. Nie wiem czy tak na sucho ma to sens przytrzymać go przynajmniej pół godziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mi ktoś jeszcze podpowie jak dokładnie zrobić aby nie trzeba było za każdym razem dopalając materiał do jakiegoś obiektu, najeżdżać na niego,  wykonywać synchronizację itd. Ponoć można otworzyć fotkę wcześniej zrobiono i pozwolić programowi aby najechał teleskopem na to samo miejsce. Jak to jest naprawdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Antoni napisał:

Może mi ktoś jeszcze podpowie jak dokładnie zrobić aby nie trzeba było za każdym razem dopalając materiał do jakiegoś obiektu, najeżdżać na niego,  wykonywać synchronizację itd. Ponoć można otworzyć fotkę wcześniej zrobiono i pozwolić programowi aby najechał teleskopem na to samo miejsce. Jak to jest naprawdę?

Sprawa jest prosta. Robisz pinpointa na starym zdjęciu, następnie w zakładce telescope w oknie observatory klikasz image center from pinpoint. Wówczas współrzędne z pinpointa zostają skopiowane do okienka observatory. Potem dajesz goto. Po nacelowaniu raczej niezbędna będzie jeszcze korekta, czyli klasycznie zrób zdjęcie, na nim pinpoint, potem sync i ponownie goto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2019 o 16:39, Bartosz napisał:

Cześć,

Ja mam takie ustawienia.

1. Odpalam CDC i steruję teleskopem z tego poziomu.

2, W Maximie po uruchomieniu kamer włączam również montaż (Connect), przede wszystkim w celu, aby Maxim dostał informację gdzie "patrzy" teleskop i aby kamera guidująca miała informację jaka jest Dec obiektu.

Najpierw CDC, potem Maxim.

Robię również PinPoint Astrometry, czyli sprawdzam, co sfotografowała kamera i jak to się ma do ustawienia w CDC. Jak są odchyłki (a są minimalne) to z poziomu Maxima ustawiam klatkę, a w CDC korekta robi się automatycznie (ramka szukacza ccd przesuwa się tak jak to wygląda na zdjęciu).

Najłatwiej byłoby to pokazać, a nie opisywać :)

W razie "W" pytaj.

Spróbowałem tak jak piszesz, przez chwilę miałem pogodę i nic z tego wyskoczył mi błąd z połączeniem montażu, wszystko się zwiesiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
W dniu 5.01.2019 o 20:57, MateuszW napisał:

Sprawa jest prosta. Robisz pinpointa na starym zdjęciu, następnie w zakładce telescope w oknie observatory klikasz image center from pinpoint. Wówczas współrzędne z pinpointa zostają skopiowane do okienka observatory. Potem dajesz goto. Po nacelowaniu raczej niezbędna będzie jeszcze korekta, czyli klasycznie zrób zdjęcie, na nim pinpoint, potem sync i ponownie goto.

Rozumiem, że najpierw trzeba zalginować zestaw by wiedział na co patrzy czyli najazd na jakieś popularne okolice, pinpoint->zdjecie rozwiązane, zakładka telescope i sync, później otwieramy stare zdjęcie, pinpoint itd. ? Da się tak zrobić by nie robić korekty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Winter napisał:

Da się tak zrobić by nie robić korekty ?

Po pinpoint dla montażu wrzucasz stare zdjęcie w którym masz już zapisane dane RA  DEC. Robisz PP na zdjęciu archiwalnym, telescope, image center from PP > Go To. Dla potwierdzenia klatka 2 s z kamery w bin 4 sprawdzasz,ewentualnie rotacja kamery i do przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, _Spirit_ napisał:

Po pinpoint dla montażu wrzucasz stare zdjęcie w którym masz już zapisane dane RA  DEC. Robisz PP na zdjęciu archiwalnym, telescope, image center from PP > Go To. Dla potwierdzenia klatka 2 s z kamery w bin 4 sprawdzasz,ewentualnie rotacja kamery i do przodu.

Czy klatki będę mógł porównać w zakładce zoom (zostaną nałożone w jakiś sposób) czy też będę musiał porównywać klatki w osobnych okienkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po PP jak przejdziesz do telescope i mapy nieba klatki są nakładane właśnie tam. Robisz zoom np na 5 stopni, wcześniej w histo podbijasz tło żeby było ładnie widać na mapie nieba. Przy uruchomionej mapie tylko przełączasz się między zdjęciami i od razu będzie widać o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2019 o 18:28, Antoni napisał:

Tak, to dlaczego jak w obciach teleskopu dałem POTH HUB w rozwinięciach nie można wybrać montażu tylko jest symulacja?

Ja od kilku lat korzystam z POTH HUB, Antoni może głupie pytanie ,ale czy jak próbujesz ustawić POTH HUB to masz wszystko włączone i działające ( kamera, montaż, guider, focuser ) ?

Bo u mnie symulator wyskakiwał tylko gdy nie miałem nic podłączone 

R.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Winter napisał:

Rozumiem, że najpierw trzeba zalginować zestaw by wiedział na co patrzy czyli najazd na jakieś popularne okolice, pinpoint->zdjecie rozwiązane, zakładka telescope i sync, później otwieramy stare zdjęcie, pinpoint itd. ? Da się tak zrobić by nie robić korekty ?

Tak, wcześniej trzeba mieć co najmniej zgrubnie zalignowany. Jeśli zrobisz sobie kilka/kilkanaście punktów alignacji na całym niebie to montaż powinien trafiać dość dobrze i wymagać tylko niewielkiej korekty którą można pominąć. Ja jednak raczej alignuję najpierw w okolicy bieguna (Kochab np), potem gdzieś bliżej obiektu i na koniec kontrolny pinpoint na samym obiekcie i jest trafione w punkt.

20 godzin temu, Winter napisał:

Czy klatki będę mógł porównać w zakładce zoom (zostaną nałożone w jakiś sposób) czy też będę musiał porównywać klatki w osobnych okienkach.

Porównanie w dwóch oknach jest jak dla mnie super wygodne, ustawiasz tylko takie samo powiększenie i już widzisz, czy pasuje idealnie czy nie, bo zdjęcie jest jedno nad drugim. Tylko ważne, żeby nie ruszać nigdy okien zdjęć w Maximie, bo raz ruszone, tracą "magiczną moc" automatycznego dopasowywania się :)

20 godzin temu, _Spirit_ napisał:

Przy uruchomionej mapie tylko przełączasz się między zdjęciami i od razu będzie widać o co chodzi.

Czyli na mapie nieba wyświetla się aktualnie wybrane zdjęcie? Myślałem że to ostatnie z pinpointa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Czyli na mapie nieba wyświetla się aktualnie wybrane zdjęcie? Myślałem że to ostatnie z pinpointa.

Możesz mieć otwarte 5 zdjęć - każde ma być po PP. Przełączasz zdjęcia i z automatu przełącza się zdjęcie na mapie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.