Skocz do zawartości

Wyciąg SW 150/750 - wysuwa się tylko 25mm + dobór redukcji


sullifan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

(na temat krótkiego wysuwu od 13 postu - sprawa pojawiła się w międzyczasie) :)

 

Zakupiłem teleskop SW 150/750 jednak w wyciąg jest wkręcony tylko korektor komy - jak na zdjęciu, mam do tego okulary kitowe 10 i 25 mm.

Pytanie jednak co powinienem dokupić aby móc obserwować przez te okulary bo aktualnie jak wiadomo nie pasują.

Czy muszę wykręcać korektor komy i wkręcać na goły wyciąg jakąś redukcję/przedłużenie do 1,25" czy zostawić tak jak jest i zakupić jakąś przejściówkę nakręcaną na górny gwint korektora.

Może chodzi o taki adapter, który powinienem nakręcić na korektor?

https://www.teleskopy.pl/Adapter-T2/T2-L=2,5-cm-+-adapter-1,25--z-3-śrubami-i-mosiężnym-pierścieniem-teleskopy-4389.html

 

Aktualnie wygląda to tak jak na zdjęciu

 

 

Sorki, może pytanie banalne, ale dopiero zaczynam :)

 

Pozdrawiam

20190107_150942.jpg

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. To jest Newton.

Do wizuala wykręć ten korektor. 

Nie kupuj tego adaptera T2. 

Kup redukcję 2 na 1.25 cala. 

Załóż okular 25mm i sprawdź, czy wyciąg ostrzy. Sprawdź na Księżycu czy gwiazdach. Jeśli nie ma pogody, to sprawdź na obiektach przy horyzoncie. 

 

Zrób fotki całego teleskopu. Czy miał podnoszone lustro pod astrofoto? 

Jeśli tak, to może nie ostrzyć.

Wtedy trzeba będzie opuścić lustro i skolimować teleskop. To jeśli tuba nie była skracana. 

Jeśli była, to chyba trzeba jakiś extender 2 calowy. Dobrać to trzebaby eksperymentalne. 

 

Nie mam teraz Newtona, może ktoś inny coś mądrzejszego doradzi. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, sullifan napisał:

20190107_220315.jpg

Teoretycznie ta złączka po lewej może służyć zamiast brakującego pierścienia, który pokazałeś na ostatnim zdjęciu (z numerem jeden). Dorobiłbym tylko w niej drugi otwór na śrubę i dał jakieś normalne, moletkowane śruby. W AK Ci to zrobią, jeśli nie masz narzędzi. Zapytaj sprzedawcy, czy nie ma złączek na ostatnim zdjęciu (1,2,3), bo istotnie, są one standardowym wyposażeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Te fotki przejściówek to są moje i ja nie polecam ich, ogólnie rysują okulary, złapanie osiowości jest ciężkie.

Zakupiłem w Astrokraku przedłużenie wyciągu 2" z clamping ring'iem i jest o niebo lepiej. Aczkolwiek trzeba trochę poczekać aż się sztuka wyprodukuje. Jeśli chcesz stosować okulary 1,25 to trzeba by dodatkowo dokupić przejście z 2" na 1,25". Oczywiście wszystko z clamping ring. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cwic napisał:

Witam,

 

Te fotki przejściówek to są moje i ja nie polecam ich, ogólnie rysują okulary, złapanie osiowości jest ciężkie.

Zakupiłem w Astrokraku przedłużenie wyciągu 2" z clamping ring'iem i jest o niebo lepiej. Aczkolwiek trzeba trochę poczekać aż się sztuka wyprodukuje. Jeśli chcesz stosować okulary 1,25 to trzeba by dodatkowo dokupić przejście z 2" na 1,25". Oczywiście wszystko z clamping ring. 

Hej. Czyli zamówić pierścień wkręcany w tube wyciągu gotowy pod nałożenia redukcji + np. taką redukcję?

http://astrokrak.pl/481-redukcja-okularowa-2q-125q-clamping-ring-.html

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, pierścień-przedłużka wkręcana w tubę wyciągu zakończona clamping ringiem 2" + redukcja taka jaką pokazałeś.

Tylko że ja kupowałem ten piercień o długości 50mm, czyli wydłuża mi wyciąg o 50mm ( potrzebne do kamery), nie wiem jak to się ma do okularów i wizuala, czy wyostrzą , bo przy całkowicie schowanym wyciągu masz wtedy już 50mm odległości na zewnątrz.

Wiem że kolega @Pawlik też ma coś takiego, może on testował wizuala z taką przedłużką. 

Druga opcja to pogadać w Januszem z Astrokraka chwilę przez telefon, powinien wiedzieć czy będzie chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do swojego SW dorobiłem złączkę 2" o długości 45mm wkręcaną w tuleję wyciągu, do tego dochodzi jeszcze ok. 9mm redukcji na 1.25" czyli łącznie ok. 55mm i wszystkie okulary jakie posiadam ostrzą poprawnie. Jedynym wyjątkiem jest 2" ES 24mm, którego nie da się całego wsunąć do przedłużki, ale i tak siedzi w niej stabilnie i prosto. Dzięki temu też nie brakuje wysuwu wyciągu aby z nim wyostrzyć.

50-55mm to chyba długość oryginalnych chińskich złączek dołączanych do SW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jeszcze przy okazji zapytam... jaki wysuw powinien być w wyciągu lub jaki macie jeśli ktoś ma SW 150/750 

Mam wrażenie, że mój się za mało wysuwa (srebrna tuba wyciągu) bo tylko 2,5 cm poza zabudowę wyciągu, a całkowita długość srebrnej tuby wyciągu wynosi ok 8,5 cm.

Po 2,5 cm można kręcić pokrętłem wyciągu, ale on już stoi w miejscu, czy tak ma być?

 

Poniżej zdjęcie z maksymalnym wysuwem

 

20190109_145624.jpg

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mało:

1/ Dokręcałeś śrubę zaraz pod pokrętłami wyciągu? Przykręcenie jej powoduje blokadę wysuwu, powinna być odkręcona jeśli chcesz wysyunąć wyciąg.

2/ Jeśli pkt 1 nie zadziała to trzeba sprawdzić docisk wyciągu i stan całej tuby wyciągu

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, cwic napisał:

Za mało:

1/ Dokręcałeś śrubę zaraz pod pokrętłami wyciągu? Przykręcenie jej powoduje blokadę wysuwu, powinna być odkręcona jeśli chcesz wysyunąć wyciąg.

2/ Jeśli pkt 1 nie zadziała to trzeba sprawdzić docisk wyciągu i stan całej tuby wyciągu

Pod spodem wszystkie śruby, które są są wkręcone mocno, po poluzowaniu tej samotnej wyciąg jest luźny i w ogóle się nie wysuwa, z przykręconą wysuwa się na 2,5 cm, tylko zastanawia mnie czy obok tej samotnej nie powinno być jeszcze tych 2 pozostałych w pustych otworach

 

Ogólnie docisk samej tuby wyciągu wydaje się bardzo słaby bo lekko dociskając jednym palcem jestem w stanie ją schować bez kręcenia

20190109_152542.jpg

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz, pod wyciągiem są te śruby dociskowe, znalazłem tą 2gą (do tego drugiego otworu, jednak jest to malutka śrubka imbusowa - patrząc na cel zastosowania powinna na coś dociskać, jednak tam na przodzie nic nie ma co mogłaby docisnąć i sięgnąć do tego, tylko wymiana na dłuższą da efekt że dosięgnie, ale bezpośrednio tuby wyciągu

 

Wyciąg ma jak widzę jakieś górne rolki po bokach (wewnątrz, tylne i przednie), w momencie kiedy tuleja idzie do przodu schodzi w połowie swojej drogi z tych tylnych i opada jej przód bo nie ma podparcia (na dole na przodzie), przez co górne przednie rolki jej nie dociskają bo dół nie dociska tulei do nich i już nie jest wysuwany wyciąg - tak to widzę

 

W zasadzie to nie wiem czy czegoś tam brakuje czy co jest grane

Z drugiej strony zastanawiam się czy tuleja powinna zjeżdżać z tylnych górnych rolek w momencie kiedy wystaje tylko 2,5 cm (czy jest za krótka?)

 

Na zdjęciu widok przodu-dół po wsunięciu głębiej tuby wyciągu i widoczna na środku ta dolna krótka śrubka imbusowa

 

20190109_171636.jpg

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o tą zaznaczoną śrubkę, Ty masz crayforda z mikroruchami, mój jest zwykły bez mikroruchów więc nie wiem czy tam nie ma jakiś różnic w budowie.

W GSO 10 mam crayforda z mikroruchami i tam mam 2 śrubki jedna blokuje wyciąg jak jest wkręcona, druga kontroluje docisk. Wydaje mi się że też powinieneś mieć 2 ale pewien nie jestem.

SAM_7486.JPG

Edytowane przez cwic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co pobawiłem się śrubkami i docisk jest OK, wydaje mi się że tuba wyciągu mogła być skracana być może pod fotografowanie (czytałem gdzieś o tym), ale teraz jest na tyle krótka, że tył zeskakuje z tych tylnych łożysk przy próbie mocniejszego wysuwu. Nie wiem czy wysuw na poziomie 25mm nie będzie powodował ograniczeń w regulacji ostrości itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh, kupiłeś sobie tubę modyfikowaną pod astrofoto i chcesz ją używać do wizuala... Trzeba było kupić normalną :)

 

Tulejka wyciągu jest skrócona, bo w astrofoto zasłania ona część lustra, gdy ostrość wypada nisko. Dla Ciebie to spory problem, bo okulary potrzebują szerokiego zakresu regulacji, a Ty masz teraz mały.

 

Może najtaniej byłoby kupić na giełdzie nowy wyciąg? Taki bez modyfikacji. Albo całą tubę kupić na giełdzie, a tą sprzedać. O ile ktoś akurat by sprzedawał. Bo koszt tych złączek to pół wyciągu, a z tulejką już nic nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszW napisał:

Ehh, kupiłeś sobie tubę modyfikowaną pod astrofoto i chcesz ją używać do wizuala... Trzeba było kupić normalną :)

 

Tulejka wyciągu jest skrócona, bo w astrofoto zasłania ona część lustra, gdy ostrość wypada nisko. Dla Ciebie to spory problem, bo okulary potrzebują szerokiego zakresu regulacji, a Ty masz teraz mały.

 

Może najtaniej byłoby kupić na giełdzie nowy wyciąg? Taki bez modyfikacji. Albo całą tubę kupić na giełdzie, a tą sprzedać. O ile ktoś akurat by sprzedawał. Bo koszt tych złączek to pół wyciągu, a z tulejką już nic nie zrobisz.

Tak naprawdę to kupowałem teleskop pod naukę i robienie foto (tylko nie do końca otrzymałem info dlaczego tuba jest krótsza), więc w takim razie rozumiem że nie mam się czym martwić?

Wizual na 2 planie, ale czasem coś na pewno będę chciał sobie zerknąć w okular

 

Chociaż to wyskakiwanie tuby z tylnych łożysk będzie dla mnie denerwujące :)

 

Czyli pod wizual muszę teraz dokupić złączki w celu "wydłużenia" odległości? 

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sullifan napisał:

Tak naprawdę to kupowałem teleskop pod naukę i robienie foto (tylko nie do końca otrzymałem info dlaczego tuba jest krótsza), więc w takim razie rozumiem że nie mam się czym martwić?

Wizual na 2 planie, ale czasem coś na pewno będę chciał sobie zerknąć w okular

 

Chociaż to wyskakiwanie tuby z tylnych łożysk będzie dla mnie denerwujące :)

 

Czyli pod wizual muszę teraz dokupić złączki w celu "wydłużenia" odległości? 

To wyskakiwanie akurat nie jest problemem, bo mając nakręcony pierścień do mocowania okularów będzie on zabezpieczał tulejkę przed wchodzeniem do środka. Co do odległości, już nie pomogę, zbyt dawno miałem do tuby wsadzony jakikolwiek okular :P Generalnie wyciąg masz sprawny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.