Skocz do zawartości

Pierwsze zdjęcia


Dasionek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam chciałem się dowiedzieć czy jeśli ustawie teleskop na m42 i dołączę aparat ustawie przesłone na f6 czy 7 

I Iso na Max to czy w np 5 minutowej ekspozycji jest możliwe uchwycić mgławice nie mówię o kolorach tylko czy bd widać ten obiekt. 

Czy aż tak ważne jest żeby zrobić np 10 

Ekspozycji po 5 minut i zestackowac to 

Posiadacie może jakaś pojedyncza ekspozycję żeby pokazać jak to wygląda  nie przerobione ani nic .

Posiadam teleskop Synta 8 na dobsie 

I aparat pentax k10d wiem że może nie jest to sprzęt do astrofoto ale chcem się pobawić w fotki jako że mam aparat .

 

Jak to jest czy przez 5minut obiekt się mocno przesunie na niebosklonie bo dobsonem nie bardzo o mikro ruchy pomimo że mam bardzo dobrze ulozyskowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W 5 czy 10 min to sie nie może udać. 

Poza tym aparat podpinasz bez obiektywu, wiec nie możesz ustawić przysłony. To światłosiła teleskopu jest twoją wartością przysłony. 

 

Czy patrząc przez okular przez 5min obiekt ucieka z pola widzenia? 

  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Tayson napisał:

W 5 czy 10 min to sie nie może udać. 

Poza tym aparat podpinasz bez obiektywu, wiec nie możesz ustawić przysłony. To światłosiła teleskopu jest twoją wartością przysłony. 

 

Czy patrząc przez okular przez 5min obiekt ucieka z pola widzenia? 

Nie no jeśli chodzi o ten aparat to powiększenie bd gdzieś jak okular 20 .

Niby mgławice dużo nie uciekają a nie potrafię się aż tak określić czy dużo mam za sobą może dopiero z 10 obserwacji . Ale chciał bym dla siebie zrobić parę fotek nie do wystawiania.

Aaha no z tą przesłona to racja .

 

 

To jak to jest ustawie dobrze szukacz to trzeba w trakcie ekspozycji korygować kadr ?

Czy Synta na dobsie nie da się i c*** nic zrobić? 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Tayson napisał:

Fakt budynki maja to do siebie że kręcą się razem z Ziemią :-)

Ale uda się zrobić coś Synta 8 ? 

Jeżeli będę ustawial teleskop ponownie co ekspozycję?

 

Czy da radę zrobić 10 ekspozycji krótszych  czy to już wogle nie ma sensu ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Dasionek napisał:

Ale uda się zrobić coś Synta 8 ? 

Jeżeli będę ustawial teleskop ponownie co ekspozycję?

 

Czy da radę zrobić 10 ekspozycji krótszych  czy to już wogle nie ma sensu ?

 

Z Syntą 8" bez prowadzenia będziesz w stanie naświetlić do kilkuset milisekund, czyli będzie nadal ciemno. Przy dłuższych czasach, zamiast gwiazd wyjdą kreski. Aby wychodziły jakieś mgławice, potrzebujesz przynajmniej kilkadziesiąt sekund naświetlania. Nawet jedna taka fotka nie do końca wystarczy, dlatego zestackujemy wiele ujęć. A do tego potrzebny jest montaż paralaktyczny. Podejrzewam, że szybciej spróbujesz z jakiegoś obiektywu, bowiem ze swojej tuby 203/1200 musiałbyś kupić przynajmniej montaż NEQ6, która kosztuje kilka Synt 8" :)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Dasionek napisał:

Ale uda się zrobić coś Synta 8 ? 

Jeżeli będę ustawial teleskop ponownie co ekspozycję?

 

Czy da radę zrobić 10 ekspozycji krótszych  czy to już wogle nie ma sensu ?

 

Nie ma sensu.

Przy ekspozycji 1 sekundowej Syntą 8" będziesz miał już wyraźne przesunięcie. Po 10 minutach obiekt ucieknie z pola widzenia i to sporo. Jedyne co możesz fotografować nieruchomym teleskopem to  Księżyc

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K10d ma pixel 6.1um, przy ogniskowej 1200 będziesz miał rozdzielczość 1.05 arcsec/px. M43 przesuwa się (jak jest najwyżej) ok 17 arcsec / s, więc po sekundzie będziesz miał 17 pixelowe trailsy - szczerze myślę, że będziesz i tak z tego zadowolony. 

 

Poczekaj gdy M42 będzie w tranzycie (np dzisiaj o 22:03) i strzel kilka fotek po 1 sek na max ISO. To bardzo jasny obiekt, moim zdaniem powinno być go już widać na wyciągniętej za uszy pojedynczej klatce (ale na separowalny trapez bym nie liczył). 

 

Powodzenia - i nie słuchaj, że nie ma sensu - jest i na początek z dużym prawdopodobienstwem będziesz zadowolony! 

Edytowane przez Sebo_b
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, wessel said:

Miło czytać porady tak niezwykle doświadczonego kolegi - to powinno  być zabronione ...

Rozumiem, że zamiast zmotywować do pierwszych klatek (choćby komórką przystawioną do okularu - ja z takich byłem kiedyś bardzo zadowolony), lepiej napisać odpuść, bez sensu, bez wydawania kilku tysięcy na EQ6 szkoda Twojego czasu....

 

Skoro robię coś co powinno być zabronione - istnieją mechanizmy na tym forum, żeby mi zabronić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaż gdzie coś takiego ktokolwiek napisał? Pytanie było nie czym i jak tylko czy aparatem i dobsonem coś sie da. Odpowiedź brzmi - nie da się. Porada brzmi - postaw aparat na statywie i korzystając z formuły ogniskowa razy czas równa się nie więcej niż 600 zrób pierwszą astrofotkę. Ale o poradę kolega nie pytał, tylko czy się da jego sprzętem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Sebo_b napisał:

K10d ma pixel 6.1um, przy ogniskowej 1200 będziesz miał rozdzielczość 1.05 arcsec/px. M43 przesuwa się (jak jest najwyżej) ok 17 arcsec / s, więc po sekundzie będziesz miał 17 pixelowe trailsy - szczerze myślę, że będziesz i tak z tego zadowolony. 

 

Poczekaj gdy M42 będzie w tranzycie (np dzisiaj o 22:03) i strzel kilka fotek po 1 sek na max ISO. To bardzo jasny obiekt, moim zdaniem powinno być go już widać na wyciągniętej za uszy pojedynczej klatce (ale na separowalny trapez bym nie liczył). 

 

Powodzenia - i nie słuchaj, że nie ma sensu - jest i na początek z dużym prawdopodobienstwem będziesz zadowolony! 

Spróbować na pewno sprubuje nie stać mnie na eq5 więc jest jak jest zobaczę właśnie na krótkich ekspozycjach po 1s co wyjdzie .

Jeden 2 obiekty , a Z krytyka liczyłem się odnośnie dobsona. 

Pobawić się nie zaszkodzi .

Jak bym miał na eq 5 to nie zadawał bym takich pytań ale nie stać mnie na taki zestaw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

Pokaż gdzie coś takiego ktokolwiek napisał? Pytanie było nie czym i jak tylko czy aparatem i dobsonem coś sie da. Odpowiedź brzmi - nie da się. Porada brzmi - postaw aparat na statywie i korzystając z formuły ogniskowa razy czas równa się nie więcej niż 600 zrób pierwszą astrofotkę. Ale o poradę kolega nie pytał, tylko czy się da jego sprzętem.

Spokojnie panowie nie bijcie się;) 

Pomimo że się nie da chyba i tak sprubuje głowa mi nie spadnie .

A ze statywem do aparatu też sprubuje drogę mleczną mam kilka obiektywów więc po kombinuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, wessel said:

Pokaż gdzie coś takiego ktokolwiek napisał?

Proszę, pierwsza odpowiedź:

2 hours ago, wessel said:

Nic ci z tego  nie wyjdzie. Przy tej skali przesunięcie obrazu będzie bardzo duże,

Nie twierdzę, że to co napisałeś to nieprawda - bo przy kilku sekundach, nie mówiąc o minutach nic z tego rzeczywiście nie wyjdzie. Ale wystarczyło napisać, że lepiej robić obiektywem - bo krótsza ogniskowa, a jak już Dobsonem to max 1/10 sek - więc pozostaje księżyc. Napisali to inni - Ty (z całym szacunkiem) napisałeś tylko "nie wyjdzie" i koniec.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie być gołosłownym co do tego, czy M42 będzie widać przy 1s. Znalazłem jakieś próbne (i nieźle spierniczone, a na dodatek w 8 bitach) zdjęcie m42. Robione asi1600 / gain 100 / t=60s. Podejrzewam, że ten Pentax na max iso nie będzie gorszy (można by to oczywiście sprawdzić). Jasność zeskalowałem przez 60 (żeby odp. naświetlaniu przez 1s), zapisałem w integerach, po czym zrobiłem stretch. M42 widać (z uwagi na 8 bitów zostało tylko 4-5 odcieni, więcej nie mogło bo 256/60 = ~4). Więc moja teza jest, że przy 1s naświetlaniu M42 powinno być już widać.

 

m42.jpg.d4ce84fbe486f663a4bae8c3f7c1548c.jpg

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, wessel said:

Tym zdjęciem mnie przekonałeś a kolega niech próbuje.

Rozumiem Twoją ironię - ale nie chcę się już spierać (i tłumaczyć co jest na tym zdjęciu). Chodzi mi tylko o to, że uważam, że nie należy ludzi zniechęcać od razu. A mam wrażenie, że doświadczeni astrofotografowie (i tacy wyjadacze jak Ty) często zapominają, że tych co zaczynają cieszą jakiekolwiek pierwsze efekty. Pozdrawiam i ze swojej strony kończę w tym wątku dyskusję.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba eksperymentować! Jak zaczynałem, spróbowałem porobić coś przy pomocy gumki recepturki:

https://astropolis.pl/topic/50486-statywowe-astrofotki-z-teleskopu/

 

I jak na tamte czasy, cieszyłem się bardzo z uzyskiwanych efektów. W przypadku Dobsona sprawa jest trudniejsza (ja miałem paralaktyka u którego było ciężko o napęd), ale jak nabierzesz chęci na więcej, to powoli będzie wychodziło. Najważniejsze, aby być zadowolonym z uzyskiwanych efektów. Synta 8" to po prostu super zabawka na obserwacje wizualne, ale dla raczkującego w astrofotografii (aby coś popykać) jest trudnym sprzętem do opanowania.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.