Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Hubertus.321

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Chciałbym kupić swój pierwszy teleskop. Na ten temat stworzyłem już jeden post ale sytuacja się zmieniła.Od jakiegoś czasu interesuje się astronomią.

Najbardziej podoba mi się Synta 8" . Chciałbym aby osoby które ją posiadają się wypowiedziały. Czy ten teleskop jest dobry jak mieszkam gdzieś 6km. od dużego miasta ? Według tej mapki nie mam najgorszego seeingu :

https://www.lightpollutionmap.info/#zoom=13&lat=6998880&lon=1987207&layers=B0TFFFFFFFF

 

Mam obawy co do okularów "kitowców"  czy na początek starczą ? Po kilku miesiącach bym kupił lepsze.

I co powinno się na start dokupić ?

Teleskop zamierzam kupić w wakacje. Najprawdopodobnię pojade w góry więc będę mógł zobaczyć nieco więcej. Pare razy w roku będę jeździł do malutkiej wsi , tam warunki są bardzo dobre Jeśli jest coś lepszego - w co wątpie od synty w tym przedziale cenowym to napiszcie. Mieszkam w domku jednorodzinnym. Obserwacje chciałbym  raczej prowadzić z podwórka lub balkonu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Hubert 13 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo od Twej zachodniej strony na początekstarczy & ja zaczynałem w takich warunkach przygodę z 8mką. 25mm kitowca  z powodzeniem możesz używać. Pozostałe kity (z mniejszą ogniskową) do wyrzucenia najlepiej. Więc ze 2 lepsze trzeba bedzie dokupić, w granicach 15-5 mm. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8 daje ładne obrazy ds. 

A jeżeli chodzi o planety posiadam okular 9mm dokupiony sw wa 66 starguider i jak obserwowałem Marsa to jak dla mnie za małe powiększenie ale to nie sezon na planety widziałem jedynie mała kropkę planuje dokupić okular z 6mm nawet kitowca jakiegoś zobaczyc efekty. 

Obserwowałem również Urana ale ze jest dalej więc jeszcze słabiej jak mars. 

Ogólnie mars jest blisko ale jest mały. 

Ładnie zobaczysz Wenus i fazy, 

Za pewne Jowisz i Saturn bd ładny zapewne bo sam jeszcze nie widziałem mam synte miesiąc. 

Ale okulary kitowe 

25mm nawet spoko wypada 

10mm małe pole widzenia warto wymienic

 

 

Ogólnie oceniam synte na 5. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No do kolimacji laser ułatwia robotę jak jest sam skolimowany poprawnie. 

Zobaczysz mgławice na pewno w orionie bardzo wyraźną. 

Ale pamiętaj kolorowe mgławice tylko na zdjęciach są uzbrojonym okiem zobaczysz taka siwo srebrna poswiate mgłę. 

 

Ogólnie jest tak jak ktoś ma wyobraźnię i obejrzy to poczyta o obiekcie to aż się fajnie ogląda a jak ktoś liczy na nie wiadomo co to się za wiedzie. 

Na temat mgławice zobaczysz andromede również. 

Polecam lekturę katalog wimmera dostawałes link na poprzednim temacie, tam masz zdjęcia z mniejszych teleskopów jak to wygląda gołym okiem 

A i polecam Star walk 2 na android zajebista mapa nieba

 

Edytowane przez Dasionek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Hubertus.321 napisał:

Jestem krótko wzrokowcem mam minusy. Czy to będzie przeszkadzać ? Czy będę miał gorszy obraz , rozmazany ?

Niee tam przy wyciągu masz takie rolki regulujesz ostrość a jak dodatkowo chcesz sobie poprawić komfort to soczewki tak jak ja. 

Pisałem Ci to w tamtym temacie. 

Sam jestem początkujący, i w każdym możliwym czasie rozkładam teleskop. 

 

Pamiętaj żeby telskop był dobrze wychlodzony 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kolimacji używasz zatyczki, pudełka po kliszy z otworem po środku, z podkładką od spodu a opis jak zrobić resztę tu:

http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm

 

18 minut temu, Hubertus.321 napisał:

Jestem krótko wzrokowcem mam minusy. Czy to będzie przeszkadzać ? Czy będę miał gorszy obraz , rozmazany ?

Mas astygmatyzm ? Jeśli nie to będzie ostry obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Hubertus.321 napisał:

Nie mam astygmatyzmu.

A że teleskop ma być dobrze "wychłodzony" to znaczy że np. jeśli trzymam go w domu to wyjęciu go na dwór powinienem zaczekać ?

W chłodne noce po prostu wyjmuj go przed obserwami, z godzinę nawet można. Najlepiej zamontuj na statywie, ustaw tubę w poziomie i trochę przed obserwacjami odsłoń pokrywe, by wychłodziła sie w środku. Oczywiście, im mniejsza różnica temperatur w środku ina zewnątrz, tym krótsze chłodzenie potrzebne. Zrób kiedyś eksperyment otwierając zimą okno jak teleskop stoi w środku, popatrz na jasną gwiazdę lub planetę, to zobaczysz, jak drastycznie obraz pływa przezten skok temperatury w środku/ na zewnątrz. 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, PiotrTheUniverse napisał:

W chłodne noce po prostu wyjmuj go przed obserwami, z godzinę nawet można. Najlepiej zamontuj na statywie, ustaw tubę w poziomie i trochę przed obserwacjami odsłoń pokrywe, by wychłodziła sie w środku. Oczywiście, im mniejsza różnica temperatur w środku ina zewnątrz, tym krótsze chłodzenie potrzebne. Zrób kiedyś eksperyment otwierając zimą okno jak teleskop stoi w środku, popatrz na jasną gwiazdę lub planetę, to zobaczysz, jak drastycznie obraz pływa przezten skok temperatury w środku/ na zewnątrz. 

Ja ostatnio wyszedłem na - 1 taki prześwit a dawno nie oglądałem haha i ciepły teleskop jak go rozłożyłem otworzyłem klapę to w środku była temp. Pokojowa hah ustawiłem na Marsa takie spajki okrutne i pływanie na jakąś gwiazdę też jak by źle zkolimowany mówię fajnie zwinalem się do domu chmury zaszły teraz trzymam teleskop w suchym ale zimnym pomieszczeniu albo w samochodzie ale w aucie jak się jeździ to raczej zły pomysł 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dasionek napisał:

 ale w aucie jak się jeździ to raczej zły pomysł 

Woziłem w bagażniku bardzo długo 2 lornetki i teleskop travelerka. Wczoraj przyniosłem i trzymam wszystko, nawet statyw,  w chacie, ponieważ gumy od okularów w lornetce SkyMaster "odeszły" i dotarło do mnie, że na dłuższą metę to nie najlepsza przechowalnia. Za to jak miałem altankę w ogródku , to Synta 8 trafiala tam po obserwacjach przez niemal rok, leżała w kartonowym pudle przykryta kocem - nie dość, że zawsze wychłodzona, to nic jej nie było. Jedynie nie zakrywać wieczka po długiej sesji, żeby się w suchym, ale umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu, odwilgociła.  

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, PiotrTheUniverse napisał:

Woziłem w bagażniku bardzo długo 2 lornetki i teleskop travelerka. Wczoraj przyniosłem i trzymam wszystko, nawet statyw,  w chacie, ponieważ gumy od okularów w lornetce SkyMaster "odeszły" i dotarło do mnie, że na dłuższą metę to nie najlepsza przechowalnia. Za to jak miałem altankę w ogródku , to Synta 8 trafiala tam po obserwacjach przez niemal rok, leżała w kartonowym pudle przykryta kocem - nie dość, że zawsze wychłodzona, to nic jej nie było. Jedynie nie zakrywać wieczka po długiej sesji, żeby się w suchym, ale umiarkowanie chłodnym pomieszczeniu, odwilgociła.  

Np i tu masz rację w samochodzie jest zawsze jakaś wilgoć. 

Będę przenosić na strych bd bezpieczniej bo z tydzien jeżdżę z nią w aucie a raz obserwowałem pogoda. 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hubertus.321 napisał:

A tą "kitową" 25mm da rade zobaczyć mgławice i np. Andromedę ?

 

 

10 godzin temu, Hubertus.321 napisał:

Jestem krótko wzrokowcem mam minusy. Czy to będzie przeszkadzać ? Czy będę miał gorszy obraz , rozmazany ?

I właśnie dlatego w poprzednim temacie zalecałem kupno lornetki. Dobrze byłoby jakbyś zapoznał się najpierw z podstawami teoretycznymi, gwiazdozbiorami, wymiarami kątowymi obiektów na niebie i wtedy będziesz wiedział, że np. M31 czy M42 są tak ogromne, że i gołym okiem je zobaczysz. 

Pamiętaj, że ta Synta nie będzie miała prowadzenia i obiekty szybko będą uciekać z pola widzenia, więc o zdjęciach czy długich obserwacjach bez ruszania tubą możesz na razie nie myśleć, bo do teleskopu musiałbyś dokupić np. platformę paralaktyczną. 

Edytowane przez sidiouss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.