Skocz do zawartości
Agent Smith

Zakrycie planetoidalne podczas najbliższego zlotu w Lipowcu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

W Sobotę 02.02.2019 ok godz 6 rano czasu miejscowego będzie miało miejsce zakrycie gwiazdy HIP78503 (9,7 mag) przez planetoidę (260) Huberta (ok 15 m)

Oczekiwany spadek jasności ca.5 mag, czas trwania zjawiska w linii centralnej 3,9 sek.

 

Szczegóły: http://www.asteroidoccultation.com/2019_02/0202_260_59212.htm

Lipowiec znajduje się 7 km poza przewidywanym pasem zakrycia, w tzw 1-sigma zone, co czyni go świetnym miejscem (bazą) do obserwacji tego zjawiska, gdyż

obserwacje przeprowadzone blisko brzegu pasa zakrycia (po obu stronach) mają największą wartość (także obserwacje negatywne)

 

Cóż, wiem że na naszym ulubionym Astropolis tematyka zakryć nie cieszy się wielkim wzięciem, może więć byłaby to okazja do popróbowania czegoś innego ;)

 

Gdyby znaleźli się chętni, moglibyśmy przeprowadzić akcję - np. rozstawić się prostopadle do pasa zakrycia, wzdłuż drogi lokalnej na Jaśliska

(nie wiem jak jest z widocznością nieba w tej dolince) i dalej wzdłuź drogi 887.

 

Jest oczywiście wiele wyzwań przed ewentualnymi śmiałkami - poczynając od grilla w piątkowy wieczór a na służbie czasu kończąc.

Ale najpierw zobaczmy, czy temat kogokolwiek (poza mną) kręci - dajcie znać (w niniejszym wątku) kto byłby zainteresowany, jeśli zbierze się silna grupa pod

wezwaniem będziemy się martwić o detale.

 

OW.jpg.767d4a409e8345b15b3ca23545bfca46.jpg

 

0202_260_59212_MapE.gif.10c53141729b9b099110febc7536c7c1.gif

 

Mapa1.jpg.18934258fa222aacc905d9d2d7432474.jpg

Mapa2.jpg.00fa4eb2b3a3732745aed3e2290d6555.jpg

 

 

 

 

Edytowane przez Agent Smith
 • Lubię 7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Napisano (edytowane)

O jakże ciekawy temat. Przecież tą metodą przewidziano trafnie, że Ultima Thule może mieć szyję.

Ta zdaje się nie mieć szyi lecz wygląda jak kamień węgielny ale zawsze warto sprawdzić - może coś się ostatnio zmieniło (sic!).

Spora (95 km).

Pozdrawiam 260Huberta_(Lightcurve_Inversion).png

 

 

Edytowane przez ekolog
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat.Czyli jak ktoś chciałby załapać się w  pas główny to trzeba śmigać pod Presov?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To musimy obgadać jak to rejestrować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat. Widzę, że moja Wieliczka mieści się pasie 1 sigma, a może udałoby się podjechać na północ? Jeśli będę miał możliwości czasowe, to chętnie spróbuję!

 

Jeśli chodzi o służbę czasu, to czy ktoś zna jakiś program do synchronizacji czasu na Windowsie z GPS?

 

Jak należy rozumieć tą sigmę? Czy będąc w niebieskim pasie mam 68% szans na rejestrację zjawiska, czy o co innego chodzi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest to zakrycie asteroidalne o bardzo dobrych parametrach - jasna gwiazda, duży i relatywnie długi spadek jasności.

Wyjaśnienia jak czytać efemeryde znajdziecie w moim tekscie na stronie: http://www.sopiz.ptma.pl/odczytywanie-efemeryd-zakryc-asteroidalnych-s-preston/

Ta obserwacja uda się nawet małym teleskopem, rzędu 10 cm średnicy i powinni ją z powodzeniem zarejestrować początkujący w zakryciach.

Najlepiej byłoby ją wykonać przy pomocy czułych kamer nagrywając film, jednak nawet obserwacje wizualne będą miały dużą wartość.

 

Aktualnie najdokładniejsze wyniki uzyskuje się zestawem czułej kamery analogowej sprzężonej z inserterem czasu - przykład tu: http://www.occultations.ch/equipment.html

Wieloletni obserwatorzy zakryć taki sprzęt posiadają i taki zestaw jest teraz normą, w zasadzie niezbędnym minimum w tego typu obserwacjach.

Takimi kamerami z inserterami czasu osiągamy dokładność 0,01-0,02 sek.

 

W przypadku zakryć asteroidalnych dopuszcza się jeszcze obserwacje wizualne, z zastrzeżeniem, że służba czasu musi być prowadzona z dokładnością 0,1 sek.

Możemy to uzyskać nagrywając na dyktafon smartfona akustyczne sekundowe sygnały czasu wraz ze swoim głosem.

Polecam w tym przypadku stronę: https://time.is/sound  - mniej więcej wzorcowe "piki" sekundowe

Jak gwiazda zniknie natychmiast mówimy krótko i wyraźnie np "ZA" (od "zakrycia"), w przypadku odkrycia mówimy jak najszybciej "OD"

Szacujemy od razu swój błąd osobowy dla każdego momentu zjawiska, przeważnie będzie to opóźnienie rzędu 0,4 sek i błąd ten uwzględniamy w wyniku końcowym.

Wszystkie nagrania dźwiękowe lub filmy najlepiej przesłać do mnie - ja zajmę się dalszą obróbką.

 

Jeśli chodzi o nagrywanie kamerami USB podłączonymi do komputera to niestety,  nawet pomimo synchronizacji czasu systemowego Windowsa z serwerami czasu NTP, metoda ta jest bardzo niedokładna, błędy mogą sięgać nawet powyżej 0,5 sekundy, co dyskwalifikuje wynik obserwacji. Na pewno będziecie nagrywać takimi kamerami, więc zminimalizujmy ewentualne błędy.

 

Polecam więc optymalne rozwiązanie - nagrywać zjawisko kamerami USB, zsynchronizować czas komputera z serwerem NTP na 5 min przed zjawiskiem, a jednocześnie zastosować nagrywanie głosem na dyktafon wg metody podanej wyżej. Kombinacja tych dwóch służb czasu będzie już na tyle dokładna, że wyniki można posłać w świat.

 

Nagrywanie rozpoczynamy na ok. 2 minuty przed początkiem zjawiska i kończymy na 2 minuty po momencie przewidzianym przez efemerydę, w tym przypadku 6:00-6:05.

Nagranie najlepiej w formacie AVI, najlepiej około 30 FPS.

 

Program do synchronizacji czasu NTP - np Dimension 4, wybieramy serwer czasu jak najbliższy miejscu obserwacji, w Polsce polecam serwer GUM.

Program do nagrywania kamerami USB - np SharpCap, należy załączyć opcję pokazywania czasu na nagraniu: Camera Control Panel->Image Controls-> Timestamp Frames: ON

 

Co do przebiegu pasa - nie należy na siłę jechać w kierunku jego środka, pas może przesunąć się akurat na południe w taki sposób, że będziecie w jego środku - to się zdarza.

Jeśli znajdzie się kilu obserwatorów to warto rozstawić się co 5-10 kilometrów,pamiętając że gwiazda jest na wysokości 25 stopni nad horyzontem w kierunku prawie południowym. To ważne zwłaszcza w terenie górskim, ewentualne miejsca pod obserwację wybierzcie za dnia, aby w nocy nie było przykrej niespodzianki i zakrycia gwiazdy przez okoliczne wzgórze. 

 

Należy zanotować z jak największa dokładnością współrzędne i wysokość swojego miejsca obserwacji - z GPS smartfona, z Google Maps, etc...

 

Jeszcze jedna ważna rzecz - niedaleko miejsca zlotu mieszka w Króliku Polskim (14 km na N od Lipowca, wzdłuż drogi 887) bardzo doświadczony zakryciowiec - ks. Wiesław Słotwiński.

Ma on niezbędny sprzęt, w tym kamery i doświadczenie i myślę, ze możecie go odwiedzić w tej sprawie.

Jeśli jesteście zainteresowani podam kontakt telefoniczny na priv.

 

Jeśli pojawią się dodatkowe pytania chętnie odpowiem.

Powodzenia I POGODY !

Wojtek Burzyński

 

 

Edytowane przez burza
 • Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po (mam nadziej udanej) obserwacji zakrycia nie sprzątajcie sprzętu bo ok 7 rano będzie możliwość obserwacji zakrycia Saturna przez Księżyc :) Warto wiec znaleźć taką miejscówkę by horyzont i dla zakrycia planetoidalnego i planetarnego był w miarę odsłonięty. Powodzenia!

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, burza napisał:

Jeśli chodzi o nagrywanie kamerami USB podłączonymi do komputera to niestety,  nawet pomimo synchronizacji czasu systemowego Windowsa z serwerami czasu NTP, metoda ta jest bardzo niedokładna, błędy mogą sięgać nawet powyżej 0,5 sekundy, co dyskwalifikuje wynik obserwacji. Na pewno będziecie nagrywać takimi kamerami, więc zminimalizujmy ewentualne błędy.

No własnie o to chodzi. NTP ma słabą dokładność. Dlatego próbuję zrobić synchronizację z GPS, ale nie znalazłem takiego programu.

 

Za to wpadłem właśnie na inny pomysł, wydaje mi się że bardzo dokładny! Otóż, zrobię sobie proste urządzenie z GPSem, które w konkretnym i znanym momencie mrugnie diodą, którą umieszczę w teleskopie. Zrobię to na chwilę przed zakryciem, na jednym filmiku. Dodatkowo będzie wyświetlony znacznik czasowy z programu, jak piszesz później, dzięki czemu będzie można porównać chwilę mrugnięcia z czasem systemu i zrobić precyzyjną poprawkę. Co myślisz?

 

Idealną rzeczą wydaje mi się pomysł QHY z GPSem umieszczonym bezpośrednio w kamerze: https://www.qhyccd.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=94&id=46&cut=1. Myślę, że to jest metoda na odejście od prehistorycznej technologii kamer analogowych. Szkoda tylko że nie ma czegoś tańszego. I szkoda, że nie ma więcej takich kamer (a może są?).

 

Inną metodą, ale to już bardziej skomplikowana sprawa, byłoby użycie kamer przemysłowych np PointGrey. To są cyfrowe kamery np z interfejsem USB, które można normalnie obsługiwać w FireCpature itp. Ale ich przewagą jest, że posiadają kilka pinów GPIO, które można wykorzystać do odczytania impulsu czasowego. Wymagałoby to tylko (lub aż) programu, który zrobi z tego użytek. Czyli np dodanie do FireCapture funkcjonalności odczytywania tych wejść i zapisu ich do metadanych pliku. W sumie to może zapytam autora FC, co o tym myśli.

Edytowane przez MateuszW
 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, MateuszW napisał:

 

Otóż, zrobię sobie proste urządzenie z GPSem, które w konkretnym i znanym momencie mrugnie diodą, którą umieszczę w teleskopie.

 

Skorzystaj z gotowego pomysłu na mrugającą diodę, której impulsy będą wyzwalane sygnałem 1 PPS.

Na swojej stronie Pierre La Cam umieścił realizację tego oparte o serwer czasu zbudowany na Raspberry Pi

Zobacz: http://www.nocturno.fr/ost/ntpserver.html oraz http://www.nocturno.fr/ost/ost.html

 

Nieco prostsze wydaje się rozwiązanie oparte na Arduino - zajrzyj na stronę Piotrka Smolarza http://smopi.news.nstrefa.pl/index.php?pages/Video-Time-Inserter i ze schematu ideowego wyrzuć modeł OSD. Pozostaje jedynie zogniskowac obraz diody w tulejce redukcyjnej przy pomocy soczewki krótkoogniskowej - w przypadku projektu Pierre La Cam było to 4 mm ogniskowej. To rozwiązanie zrobisz najszybciej.

 

Jak na razie nie ma innej kamery cyfrowej z wbudowanym inserterem GPS oprócz QHY 174 GPS, którą przedstawiłeś.

Istnieje jednak prototyp kolegów ze Szwajcarii oparty na ZWO ASI 120, oto link do prezentacji, która zakłada w przyszłości produkcję małej serii kamery cyfrowej wraz z inserterem czasu, powinna być 2x tańsza od QHY: http://www.occultations.ch/images/20181027_Digital_vti_presentation.pdf

 

Kolejne rozwiązanie cyfrowego inserterowania to urządzenie TimeBoxhttps://airylab.com/timebox-utc/

 

Byłbym zapomniał, a to może być jedno z lepszych rozwiązań dla obserwatorów.

Istnieją aplikację na smartfony:

 - z Androidem: Occult Flash Tag https://play.google.com/store/apps/details?id=br.eti.erickcouto.occultflashtag&hl=pl

 - oraz iOS: Astro Flash Timer https://sites.google.com/site/astroflashtimer/home

Mogą nie działać na niektórych telefonach, koniecznie trzeba by wcześniej sprawdzić jakość nagranego błysku na filmie i poćwiczyć w jakiej odległości od tubusa nalezy trzymać telefon. Niestety, obydwie aplikacje jako źródło czasu korzystają z NTP, ale błędy są o wiele mniejsze niż użycie NTP z Windowsem.

Edytowane przez burza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@burza dziękuję za linki, jest sporo ciekawych pomysłów.

Posiedziałem teraz trochę czasu wertując internet i znalazłem dwa ciekawe programy do synchronizacji czasu systemowego za pomoca gps podpiętego do portu com:

http://www.dxatlas.com/ToyNtp/ - to wydaje się całkiem proste do odpalenia

https://www.satsignal.eu/ntp/NTP-on-Windows-serial-port.html - tu jest bardziej skomplikowana sprawa

Spróbuję zainstalować i przetestować te rozwiązania. Jeśli będą działać, to właściwie nie trzeba będzie już nic kombinować. Wykresy dokładności są wręcz fenomenalne dla naszych potrzeb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podobno wg kolegów z zagranicy najbardziej wiarygodnym i jedynie akceptowalnym programem do synchronizacji Windowsa z NTP jest software firmy Mainberg

Oto prezentacja z ubiegłego roku: http://esop37.cz/sbor/L6-1_Wuensche_lecture.pdf

 

 • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

 • Polecana zawartość

  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 20 odpowiedzi
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 11 odpowiedzi
  • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
   W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 85 odpowiedzi
  • Mamy polską zmienną z zaćmieniowym dyskiem protoplanetarnym
   W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
    • Lubię
   • 19 odpowiedzi
  • Odkrycia 144 gwiazd zmiennych
   W tym temacie przedstawiam wyniki trwającego pół roku amatorskiego projektu, którego celem było wyszukiwanie nowych gwiazd zmiennych. Podsumowując, udało mi się znaleźć 144 gwiazdy zmienne, jedna z nich to współodkrycie z Gabrielem Murawskim - układ binarny o znacznej ekscentryczności. Postanowiłem więc zakończyć projekt, by móc zając się tematem spektroskopii średnich rozdzielczości.
    • Kocham
    • Dziękuję
    • Lubię
   • 9 odpowiedzi
×

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.