Skocz do zawartości

ASI 1600MM-C + EFW7 - słaby zestaw ??


morfina

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Planuję zakup zestawu ASI 1600MM-C + EFW7, niestety często znajduje fotografie na których występują nieosiowe refleksy przy jasnych gwiazdach np.

Refleks01.jpg.b37ba809f0525e0e2e7281fcab9f67ed.jpg

na forum możemy je znaleźć np.

 

Czy jest to wada tego sprzętu, czy część użytkowników nie ogarnia tematu ?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Jest to ponoć wada szyby chroniącej matrycę ASI 1600 MM-C. Z naciskiem na "ponoć" :)

to nie jest prawda

wada ASI 1600 wynikająca z braku powłoki AR powoduje powstawanie symetrycznego kalejdoskopowego wzoru wokół jasnych gwiazd, który to wzór ukazuje mikrostrukturę piksela. Są to refleksy pomiędzy szybką ochronną, a powierzchnią sensora.

 

W temacie pytania - to co widać na załączonym przykładzie to problem z optyką lub ewentualnie z filtrami, nie z kamerą. EWF nie ma tu nic do tego, koło jak koło. Jeśli często widzisz odblaski na zdjęciach z kamer ASI to dlatego, że ZWO sprzedaje filtry Optolonga, tanie ale słabej jakości w zestawach z kamerą lub osobno. Miałem takie filtry, kupione w październiku 2017 i był problem z odblaskami. Kolesie w sieci zaklejali taśmą lub maskowali tekturą brzegi filtrów i trochę pomagało. Zrobiło się na ten temat bardzo dużo szumu, bo filtry NB momentami miały niesamowicie wielkie halo i odblaski. Dlatego ja zmieniłem swoje NB na Baadera i problem całkowicie zniknął. W efekcie szumu i krytyki ZWO opracowało z Optolongiem nowe filtry i od tego momentu sprzedaje je w zestawie z ASI 1600 jako (NEW). Od tamtej chwili temat ucichł więc zakładam, że działają prawidłowo. Ja i tak polecam do tej kamery Baadera lub coś lepszego.

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziki napisał:

W przykładowym linku podpięty był Samyang przymknięty zaledwie do f/2.8 - podejrzewam (z naciskiem na podejrzewam) że to jest główna przyczyna.

Samyang nie daje odblasków. Tu moje zdjęcie na pełniej dziurze całkowicie ich pozbawione: 

 

48 minut temu, kubaman napisał:

Dlatego ja zmieniłem swoje NB na Baadera i problem całkowicie zniknął.

Baader dobrze radzi sobie z odblaskami, ale nie jest całkowicie od nich wolny. Tu moje zdjęcie w Ha, widać lekkie odblaski: 

Dziwne jest jednak to, że w linkowanym na początku tematu zdjęciu te odblaski są znacznie większe, a użyto tam dokładnie takich samych filtrów Baadera...

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz powtórzę- to nie są odblaski z fitrów Baadera. Używam ich w wersji oprawionej 1.25 cała i nieoprawionej i oprawionej 2 całe i tylko z kamerą ASI 1600 miałem odblaski . Trzy inne kamery tego efektu nie mają, na tej samej optyce F3, z tym samym focuserem i kołem filtrowym.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Poczułem się wywołany trochę do odpowiedzi, ponieważ to moje foto.

Dla jasności było ono robione na filtrach Baadera R+G+B z Samyangiem przysłoniętym do 2,8 i pierwszą wersją ASI1600MMC.

Tutaj również moje foto z tego zestawu, i tam odblask również jest.

I tutaj tak samo:

W sieci można znaleźć na prawdę sporo astro zdjęć z Samyanga gdzie są dokładnie takie same odblaski (i to w połaczeniu np. z Canonem) np:

https://www.astrobin.com/378719/

https://www.astrobin.com/full/380525/0/

Zresztą zobaczcie na zdjęcia kolegi Mapa, tam też są te odblaski:

Mi się osobiście wydaje że w moim przypadku była to wada filtrów Baadera w połączeniu z tak szybką optyką F/2-2,8.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.