Skocz do zawartości

Astronomia przez Teleskop


_victoriaax

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka. Pamiętacie (a może i już nie) jak pytałam was o dobrą lornetkę astronomiczną? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :D. Pisaliście mi że najlepszą lornetką byłaby 10×50 jaką da się utrzymać w rękach. Kolejne byłyby już ze statywem oraz droższe widziałam ceny... 500zl, 600 zł, 700 zł i więcej... Myślałam nad tą sprawą i uznałam że po co wydawać 600 lub 700 zł na lornetkę ze statywem Jak można trochę bardziej zainwestować i zaoszczędzić oraz kupić teleskop oczywiście jeździli byśmy tam sobie na działki aby wszytko lepiej widzieć. Widziałam różne opinie na YouTube oraz na internecie i bardzo Spodobały mi się te teleskopy mianowicie: SkyWatcher 150\750 oraz Dobson 8 Pyrex oraz Dobson 6 oraz SkyWatcher BK705AZ2. Interesuje się obserwacją planet oraz obiektów mgławic owych. Wiem że wiecie więcej niż ja i znowu będę mogła liczyć na waszą pomoc. ;)

Edytowane przez _victoriaax
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety SkyWatcher BK705AZ2 to niska cena i poręczność, ale znacznie więcej i lepiej zobaczysz przez Dobsona 8". To już naprawdę porządny sprzęt do podziwiania planet, Księżyca a przede wszystkim DS-ów. Weź jednak pod uwagę, że sporo waży i nie nadaje się do transportu bez samochodu. Ale jeśli nie jest to dla Ciebie problem zdecydowanie z podanej listy wybrał bym ten.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, JSC napisał:

Hmmm. ten SkyWatcher BK705AZ2  to zupełnie inna cena i zupełnie inna liga w porównaniu do tych trzech piewrszych - dlaczego akurat ten wybrałeś?

Patrzyłam top 5 najlepsze teleskopy i akurat takie coś też zobaczyłam , po opisie wydaje się być świetny ale mogą być to tylko pozory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Grzędziel napisał:

Zalety SkyWatcher BK705AZ2 to niska cena i poręczność, ale znacznie więcej i lepiej zobaczysz przez Dobsona 8". To już naprawdę porządny sprzęt do podziwiania planet, Księżyca a przede wszystkim DS-ów. Weź jednak pod uwagę, że sporo waży i nie nadaje się do transportu bez samochodu. Ale jeśli nie jest to dla Ciebie problem zdecydowanie z podanej listy wybrał bym ten.

Akurat też wolałabym aby to nie było  zbyt ciężkie (żeby się dało chociaż znieść po schodach). Czy ten SkyWatcher BK705AZ2 pokaże mi ładnie planety czy też obiekty mgławicowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

victoriaax, ten refraktor 70/500 odpuść od razu. Prawie nie ma przewagi nad lornetką. Z pozostałych najlepsze będą Dobsony 6" i  8". Ale ważna jest logistyka: to są duże sprzęty i wybór zależy od miejsca zamieszkania vs. miejsce obserwacji vs. sposób transportu. To są absolutnie krytyczne sprawy, niedoceniane przy wyborze sprzętu przez początkujących.

Napisałaś, że będziecie jeździć z nim na działki. To idealne w przypadku obserwacji obiektów tzw. głębokiego nieba (DS - Deep Sky). Czy oprócz tego masz możliwość obserwacji spod domu? To b. sensowne w przypadku obserwacji planet i Księżyca, bo światła lamp nie są tu wielką przeszkodą, a odpada jeżdżenie. Czy mieszkacie na parterze, czy na piętrze? Schody!!! Czy potencjalne (przy)domowe stanowisko obserwacyjne to otwarty ogródek/plac blisko domu, czy balkon/taras? Jak daleko od domu jest parking/garaż, gdzie teleskop będziecie ładować do auta? Czy do auta łatwo się ładuje ponadmetrową tubę? Idealny hatchback z dzieloną kanapą.

 Teraz konkrety do tych pytań:

-Dobsony6"/8" to 2 elementy: tuba o długości nieco ponad 100cm, średnicy 20/25cm odpowiednio i skrzynka montażu (o podobnych gabarytach w obu modelach).

-Istotna różnica jest w wadze całego zestawu. Kilkanaście kg, ale 6" jest tu o ładnych kilka kg lżejszy i to jest konkretna sprawa przy przenoszeniu (schody, długa trasa na parking itp.)

-Torba transportowa na tubę (trzeba coś zaadaptować) lub pas nośny z taśmy pozwala na jednoczesne przenoszenie tuby i montażu przez 1 osobę.

-Dobsony słabo się nadają na małe balkony z racji gabarytów (z tym jeszcze da się żyć) oraz (przede wszystkim) niski montaż -b. przeszkadza balustrada, ale można zrobić skrzynkę/podstawkę o wys. 30-40cm.

 Zatem optymalny wybór zależy od Waszych warunków lokalowo-logistycznych, sformułowanych w pytaniach j.w. W szczególnych okolicznościach lepszym wyborem mógłby się okazać nawet 150/750 na EQ3-2 -część obserwacji na małym balkonie lub brak możliwości przewozu dłuższej tuby w aucie. To też 6", tylko krótsze.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
ortografia itp. :-P
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, _victoriaax napisał:

Patrzyłam top 5 najlepsze teleskopy i akurat takie coś też zobaczyłam , po opisie wydaje się być świetny ale mogą być to tylko pozory

Myślałem, ze może chodzi Ci o mobilność... ale jeśli wziąłeś to z "top 5" , to nie ma co na to patrzeć - każdy ma inne potrzeby, a ten teleskop może i polecają, może i sprzedaje się, a moze to tylko ukryta forma reklamy, bo sie nie sprzedaje ;).

W każdym razie lepiej wziąć coś większego jeśli tylko możesz i jeśli warunki oraz zasoby finansowe na to pozwolą.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Jarek napisał:

victoriaax, ten refraktor 70/500 odpuść od razu. Prawie nie ma przewagi nad lornetką. Z pozostałych najlepsze będą Dobsony 6" i  8". Ale ważna jest logistyka: to są duże sprzęty i wybór zależy od miejsca zamieszkania vs. miejsce obserwacji vs. sposób transportu. To są absolutnie krytyczne sprawy, niedoceniane przy wyborze sprzętu przez początkujących.

Napisałaś, że będziecie jeździć z nim na działki. To idealne w przypadku obserwacji obiektów tzw. głębokiego nieba (DS - Deep Sky). Czy oprócz tego masz możliwość obserwacji spod domu? To b. sensowne w przypadku obserwacji planet i Księżyca, bo światła lamp nie są tu wielką przeszkodą, a odpada jeżdżenie. Czy mieszkacie na parterze, czy na piętrze? Schody!!! Czy potencjalne (przy)domowe stanowisko obserwacyjne to otwarty ogródek/plac blisko domu, czy balkon/taras? Jak daleko od domu jest parking/garaż, gdzie teleskop będziecie ładować do auta? Czy do auta łatwo się ładuje ponadmetrową tubę? Idealny hatchback z dzieloną kanapą.

 Teraz konkrety do tych pytań:

-Dobsony6"/8" to 2 elementy: tuba o długości nieco ponad 100cm, średnicy 20/25cm odpowiednio i skrzynka montażu (o podobnych gabarytach w obu modelach).

-Istotna różnica jest w wadze całego zestawu. Kilkanaście kg, ale 6" jest tu o ładnych kilka kg lżejszy i to jest konkretna sprawa przy przenoszeniu (schody, długa trasa na parking itp.)

-Torba transportowa na tubę (trzeba coś zaadaptować) lub pas nośny z taśmy pozwala na jednoczesne przenoszenie tuby i montażu przez 1 osobę.

-Dobsony słabo się nadają na małe balkony z racji gabarytów (z tym jeszcze da się żyć) oraz (przede wszystkim) niski montaż -b. przeszkadza balustrada, ale można zrobić skrzynkę/podstawkę o wys. 30-40cm.

 Zatem optymalny wybór zależy od Waszych warunków lokalowo-logistycznych, sformułowanych w pytaniach j.w. W szczególnych okolicznościach lepszym wyborem mógłby się okazać nawet 150/750 na EQ3-2 -część obserwacji na małym balkonie lub brak możliwości przewozu dłuższej tuby w aucie. To też 6", tylko krótsze.

Pozdrawiam

-J.

Więc tak:

-Mieszkam na 2 piętrze więc nie mam możliwości obserwowania spod domu.

-Stanowisko obserwacyjne w domu to balkon

-samochód mamy na parkingu przed domem

Widze że dobsony to są naprawdę wielkie teleskopy a znosić takie coś z 2 piętra gdzie nie ma windy co 2 dni w lato to mogłoby człowieka wykończyć.  Poszukałąm jeszcze na deltaoptical i widzę o taki o telekop:

Teleskop BK 1309 EQ2 https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk1309eq2

Opinie były bardzo fajne więc może ten byłby lepszy niż te wielkie dobsony? :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. EQ2 to montaż, który jest bardzo słaby i nie nadaje się do tego teleskopu. 

Teleskop też bardzo kiepski. 

Jako alternatywę dla większego Newtona ludzie polecają Newtona 150/750. 

Podobno montaż AZ4 daje z nim radę. 

Nie miałem takiego Newtona, ale sporo osób chwali go sobie. 

Szukaj na giełdzie tu, na astromaniak.pl czy forumastronomiczne.pl. 

 

EDIT, budżet duży nie jest. Ciężko doradzić coś sensownego.

Ale ten Newton 150/750 to nie jest zły pomysł. 

Moim zdaniem montaże EQ są takie sobie do obserwacji wizualnych, osobiście preferuję azymutalne. 

 

EDIT2. 

Alternatywy. 

1. Refraktor 80/400 na AZ4. Do małych i średnich powiększeń. To achromat, na jasnych obiektach będzie widać aberację chromatyczną. Takie kolorki dookoła Księżyca czy Wenus. 

To bardzo mobilny sprzęt do szerokich pól gwiezdnych. 

Lubi lepsze (droższe) okulary jak Explore Scientific 82 stopnie. 

 

2. Na sąsiedniej giełdzie jest SCT6. Rzadko takie coś widać na giełdzie. Ale cena wyższa. Do tego jeszcze montaż np AZ4. 

 

3. Refraktor 120/600 na AZ4. To też światłosilny teleskop, dotyczą go te same uwagi co pkt1. Pokaże znacznie więcej DSów w kontekście niż 80/400. Fajny sprzęt pod ciemniejsze niebo. 

 

4. Refraktor ED80 na AZ4. Też mega mobilny sprzęt, mniejsza aberacja chromatyczna niż w achromatach z poz 1 i 3. Niestety cena też wyższa. 

Pokaże mniej niż 120/600 ale bez aberacji.

 

Aberacja chromatyczna przeszkadza ale nie widać hej na DSach. 

 

Nie polecam Ci zwłaszcza na balkon długich achromatów (o światłosile np F10). Optycznie są lepsze od achromatów o światłosile F5 ale są mega niewygodne. To moje zdanie. 

 

Edytowane przez kjacek
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz bardzo staranie pomierzyć balkon i zbadać czy dasz rade operować tym teleskopem co opisuję i polecam, moim zdaniem, jako trafny (biorąc pod uwagę co napisałeś i Twoje nikłe najpewniej doświadczenie) :

Luneta (refraktor) "Sky-Watcher BK 1021 EQ3-2 Średniej wielkości refraktor achromatyczny zbudowany w oparciu o obiektyw dwuelementowy o średnicy 102mm i ogniskowej 1000mm. Przy światłosile f/10. Teleskop ten zamontowany został na stabilnym montażu paralaktycznym EQ3-2"


Cena nie mała ale porównywalna ze wspomnianym (optycznie lepszym ale cóż) Dobsonem 8 cali, który na balkonie przegra z barierką

(chyba, że jakieś dziwne podstawy zastosujesz i nie wadzi ci wystawanie głową za barierkę - można prawie wypaść)

 

Do obiektów mgławicowych dokupiłbym dłuższy okular np 42 mm.

Z czasem zaś, do innych celów, krótszy okular (np 6 lub 5 mm o ile zestaw nie ma Barlowa)


Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JSC napisał:

dlaczego akurat ten wybrałeś?

 

2 godziny temu, JSC napisał:

ale jeśli wziąłeś to z "top 5" , to nie ma co na to patrzeć

 

2 godziny temu, ekolog napisał:

biorąc pod uwagę co napisałeś i Twoje nikłe najpewniej doświadczenie) :

Panowie, piszecie z kobietą :D

Edytowane przez Eternal84
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego, co napisał ekolog, ja mam dwie uwagi:

1. EQ3-2 jest trochę za słaby dla tak długiego refraktora, jak SW BK1021. Miałem taki zestaw i montaż mocno protestował. kiedy musiał dźwigać metrową rurę z podczepioną na końcu dwucalową kątówką i kilogramowym ES-em 82* 30 mm. Nawet na stalowym statywie trzęsło, a na mikroruchach czułem mocny opór. Z lekkimi okularami planetarnymi 1,25" było lepiej, ale:

2. Długi teleskop na montażu paralaktycznym nie bardzo nadaje się na balkon. Mój jest szerszy i sporo dłuższy od typowego balkonu w bloku, a i tak czasami musiałem się nakombinować, żeby w miarę wygodnie ustawić zestaw do obserwacji konkretnego obiektu. Często też musiałem przestawiać statyw, żeby wycelować w inny wycinek nieba. Tak więc da się, ale z problemami. Do wizuala lepszy będzie montaż azymutalny, co najmniej AZ4 ( AZ3 nie daje rady, próbowałem), wtedy na balkonie można spokojnie ogarnąć ,,celowanie" i nie ma tylu kłopotów z miejscem. Swoją drogą bardzo lubiłem swojego BK1021, obrazy planet i Księżyca  lodzio-miodzio (oczywiście w tym budżecie).

Z wymienianych tutaj sprzętów polecałbym jednak raczej Newtona ze względu na relację cena/możliwości. Jeśli 8" jest za ciężki, to 6" będzie o wiele poręczniejszy na balkonie i wygodniejszy w przenoszeniu i przewożeniu. Ewentualnie refraktor achro F10, taki jak BK1021 na AZ4.

Proponuję też rozejrzeć się na giełdach za sprzętem używanym - pierwszy teleskop raczej nie będzie ostatnim, można go będzie ewentualnie odsprzedać bez strat

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo długie refraktory wygodne nie są. Dają ładne obrazy ale potrzebny jest lepszy montaż (czytaj droższy ale za to cięższy). 

Moim zdaniem AZ4 też może być na granicy. Nie mówiąc o tym, że tuba pewnie trafi w nogi statywu przy obserwacji w okolicach zenitu. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie refraktory są super ale ...

Używam ED80 czyli raptem 60 cm długości na EQ 3-2 i jak dla mnie drgania są nieakceptowalne. Ciekaw jestem jaki montaż uciągnie takie tuby jak 100/1000 czy 150/1500. Najlepiej jednak by był to jednak montaż równikowy (może angielski ?).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie teraz badziewne montaże produkują (czy moze macie je zjechane? ;) ), ale w moim Vixenie NP jesli dam maksymalny rozsatw nóżek statywu, to nie mam praktycznie zadnych drgań z tubą o długości 1200mm. A to staruteńki montaz z pogranicza EQ3 i EQ5

Nawet gdy podepne kamerke to tez obraz jest na ekranie laptopa stabilny, no chyba że jest wichura jak diabli to wtedy kabelek wywołuje drgania - trzeba go mocować, ale podczas wichury nie prowadze obserwacji przez teleskop, bo i tak seeing jest wtedy nie do zaakceptowania.

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo będę sprzedawał montaż HD AZ czyli popularnie nazywany AZ6. Na balkon jest fajny i udzwignie wszystko co tu jest wymienione :) ja jednak chce wrócić do EQ. Cena myślę, że Ci się spodoba, jakbyś była zainteresowana to pisz PW. 

Edytowane przez lolak89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, JSC napisał:

Nie wiem jakie teraz badziewne montaże produkują (czy moze macie je zjechane? ;) ), ale w mim Vixenie NP jesli dam maksymalny rozsatw nóżek statywu, to nie mam praktycznie zadnych drgań z tubą o długości 1200mm. A to staruteńki montaz z pogranicza EQ3 i EQ5

Nawet gdy podepne kamerke to tez obraz jest na ekranie laptopa stabilny, no chyba że jest wichura jak diabli to wtedy kabelek wywołuje drgania - trzeba go mocować, ale podczas wichury nie prowadze obserwacji przez teleskop, bo i tak seeing jest wtedy nie do zaakceptowania.

Ustawiasz ostrość i nic nie drga ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko ustawiam ostrość, bo w długim teleskopie nie trzeba tego często robić. A jeśli kręcę ostrośćia - staram sie to robic z wyczuciem - no zadrży cos tam, ale momentalnie drgania ustają, Ja w każdym razie nie mam z tym żadnego problemu, dlatego bardzo sie dziwię na utyskiwania na drgania - może jestem mało wymagający, ale nie sądze, bo oglądam gwiazdy podwójne, w maksymalnych powiekszeniach i gdyby mi cos latało i drgało to bym nic nie mógł odstrzec. A lubię wyławiać z obrazu nawet najmniejsze szczególiki.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale, żeby koleżanka nie zniechęciła się do całego pomysłu

[mało mamy astro-hobbystek i są tu na forum dla nas szczególnie cenne dając inny ogląd świata i konwersację - pewnie dlatego kilku z nas odruchowo zakładało, że rozmawia z mężczyzną]

powiedzmy też, że jest nieryzykowny bo tani (około 640 zł) minimalny klasyk lunetowy, o zaledwie o centymetr mniejszej soczewce (9 cm zamiast 10cm) na montażu akceptowalnym.

 

Sky-Watcher 90/900 AZ3

 

Pamiętam opinię, że ten - niewybitny statyw - mniej drga jak się nóżki całkiem wsunie czyli skróci?!

 

Do powiększeń jakie oferuje dostarczany z nim zestaw okularów ten statyw i montaż są całkiem dobre.

 

Doń też oczywiście dokupiłbym okular 40 mm do obiektów mgławicowych i galaktycznych :exclamation:

 

Pozdrawiam

p.s.

Ten akurat model daje znakomity stosunek jakości optycznej do ceny.

Tylko chyba Newtony na Dosonie 6 i 8 cali dają lepszy.

pol_pm_Sky-Watcher-BK-909-AZ3-MAPA-NIEBA

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, _victoriaax napisał:

Pisaliście mi że najlepszą lornetką byłaby 10×50 jaką da się utrzymać w rękach. Kolejne byłyby już ze statywem oraz droższe widziałam ceny... 500zl, 600 zł, 700 zł i więcej... Myślałam nad tą sprawą i uznałam że po co wydawać 600 lub 700 zł na lornetkę ze statywem Jak można trochę bardziej zainwestować i zaoszczędzić oraz kupić teleskop oczywiście jeździli byśmy tam sobie na działki aby wszytko lepiej widzieć. 

Przepraszam, ale chyba nie wiesz o czym piszesz. Nie bez powodu proponowano Ci lornetkę. Dobra lotnetka to nie oszczędność, a inwestycja. Tym bardziej jeśli zaczynasz.

Wymieniasz teleskopy na podstawie jakiś filmów na YT, posiadasz balkon na 2 piętrze.

Zejdź na Ziemię, chcesz taki sprzęt, bo ktoś go wymienił na liście TOP10? Samochód też byś tak kupiła? Patrz na swoje możliwości i potrzeby, chyba że lubisz wyrzucać kasę w błoto.

Jestem w stanie się założyć, że jeśli kupisz np. 8” to wyjmiesz teleskop 3-5 razy w roku, a po max 2 latach wyląduje on na giełdzie. I tyle będzie radości z obserwacji.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał z giełdy jakiś teleskop typu mak 102, refraktor 90-100mm do tego jakiś długoogniskowy okular co by powiększenie było max 40x. Jednak na statywie zawsze lepiej mi się patrzało, no i jednak więcej widać, niż przez lornetkę. A z obsługa teleskopu na montażu azymutalnym to raczej każdy sobie poradzi.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.