Skocz do zawartości

Astronomia przez Teleskop


_victoriaax

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, JSC napisał:

Rzadko ustawiam ostrość... 

To wiele wyjaśnia :movingtongue:. Przepraszam, nie mogłem się oprzeć. 

 

Ludzie, dlaczego nie chcecie uznać, że nie tylko długie tuby z małym otworem na końcu, nadają się do oglądania nieba?.. Szerokich pól gwiezdnych też nie da się tym oglądać. 

 

Mak 100 ma małą aperturę, do Księżyca się nadaje, niewiele ponad to. 

Poza tym nie bierz Mak'a na początek, pole jest tu wąskie. 

 

Miałem EQ3-2 przerobiony na stałe w tryb ALT-AZ. Dobrze go wspominam. Zwłaszcza tryb AZ. 

 

AZ3 z długą rurą to 90/900 to chyba wypadek przy pracy, a nie pomysł na początek przygody z astronomią. Sprzedaż takiego badziewia powinna być po prostu zakazana. Uważam, że to niemoralne proponować komuś coś takiego.

To moje zdanie i nie zmienię go. Na co komu kupno generatora drgań harmonicznych mniej lub bardziej? 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, kjacek napisał:

To wiele wyjaśnia :movingtongue:. Przepraszam, nie mogłem się oprzeć. 

 

Ludzie, dlaczego nie chcecie uznać, że nie tylko długie tuby z małym otworem na końcu, nadają się do oglądania nieba?.. Szerokich pól gwiezdnych też nie da się tym oglądać. 

 

Mak 100 ma małą aperturę, do Księżyca się nadaje, niewiele ponad to. 

Poza tym nie bierz Mak'a na początek, pole jest tu wąskie. 

 

Miałem EQ3-2 przerobiony na stałe w tryb ALT-AZ. Dobrze go wspominam. Zwłaszcza tryb AZ. 

 

AZ3 z długą rurą to 90/900 to chyba wypadek przy pracy, a nie pomysł na początek przygody z astronomią. Sprzedaż takiego badziewia powinna być po prostu zakazana. Uważam, że to niemoralne proponować komuś coś takiego.

To moje zdanie i nie zmienię go. Na co komu kupno generatora drgań harmonicznych mniej lub bardziej? 

90/900 na AZ3 jest delikatny i ma drobne wady ale wspomniałem że to taniocha i ma prawo działać cudnie nie zawsze.

No ale daj propozycje bo teraz to zostaje tylko zestaw marzeń (na balkon) za około 2800 zł i to bez dodatkowych okularów

SCT 5 cali na AZ4 najlepiej ze stalowym statywem.


https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_36&products_id=2782&lunety=Luneta Celestron C5 Spotter XLT z walizk

 

plus


http://astrokrak.pl/651-monta-azymutalny-az4-na-stalowym-statywie-175q-.html

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, ekolog napisał:

90/900 na AZ3 jest delikatny i ma drobne wady ale wspomniałem że to taniocha i ma prawo działać cudnie nie zawsze.

No ale daj propozycje bo teraz to zostaje tylko zestaw marzeń (na balkon) za około 2800 zł i to bez dodatkowych okularów

SCT 5 cali na AZ4 najlepiej ze stalowym statywem.


https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_36&products_id=2782&lunety=Luneta Celestron C5 Spotter XLT z walizk

 

plus


http://astrokrak.pl/651-monta-azymutalny-az4-na-stalowym-statywie-175q-.html

 

Pozdrawiam

Ale o co chodzi? Dałem przecież propozycje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kjacek napisał:

Ale o co chodzi? Dałem przecież propozycje. 

<=> Czyli osobno kupowana tuba

Sky-Watcher BK1206 OTA albo a GSO 6" 150/750 CRF OTA

osobno AZ4 (nie wiem jak ze złączką)

i osobno okulary.

Tanio nie będzie = 2200zl

bo refraktorek 80/400 to jednak wracamy do bardzo dobrych ale quasi-lornetek (jednoocznych) - nie mówię że nikomu to nie zapasuje ale dużych kraterów na Księżycu nie zobaczysz.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kjacek napisał:

To wiele wyjaśnia :movingtongue:. Przepraszam, nie mogłem się oprzeć. 

 

W kwestii wyjaśnienią - rzadko ustawiam ostrość - bo nie muszę często. :P

Teleskopy o małej światłosile maja taką właśnie genialną przypadłość i m.in. za to je bardzo cenię.

W światłosilnych tubkach wiecej czasu spędzasz na ustawianiu ostrości niz na ogladaniu obiektu, szczególnie w duzych powiekszeniach, a i tak nic z tego nie wynika, bo obraz jest wciąż rozmazany :mr.green:

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, JSC napisał:

W kwestii wyjaśnienią - rzadko ustawiam ostrość - bo nie muszę często. :P

Teleskopy o małej światłosile maja taką właśnie genialną przypadłość i m.in. za to je bardzo cenię.

W światłosilnych tubkach wiecej czasu spędzasz na ustawianiu ostrości niz na ogladaniu obiektu, szczególnie w duzych powiekszeniach, a i tak nic z tego nie wynika, bo obraz jest wciąż rozmazany :mr.green:

Co do dużej głębi ostrości oczywiście masz rację, w F15 pewnie wystarczy tak zgrubnie :movingtongue:. A serio to jest duży plus. 

W F5 nie jest tak źle jak chcesz to przedstawić. Ostrość zmienia się tylko przy zmianach okularu. Owszem, przy dużych powiększeniach jest z tym trochę zabawy, ale achromat F5 to nie jest sprzęt do dużych powiększeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tak polecic legendarnego 80/400 czyli właśnie f/5 to generalnie powiększenie 80x byłoby juz za duze dla niego.

A oglądać Ksieżyc i planety (na 100% każdy chce je zobaczyc chociaz raz w życiu :) ) w powiększeniu 40x to jest porazka - moim zdaniem oczywiscie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, JSC napisał:

Gdyby tak polecic legendarnego 80/400 czyli właśnie f/5 to generalnie powiększenie 80x byłoby juz za duze dla niego.

A oglądać Ksieżyc i planety (na 100% każdy chce je zobaczyc chociaz raz w życiu :) ) w powiększeniu 40x to jest porazka - moim zdaniem oczywiscie.

W 102/500 używałem powiększenia 125x na Księżycu i było znośnie. Początkujący był by zadowolony.

 

Pokazałem koleżance Księżyc w ED80 przy powiększeniu 25x i mimo, że to tylko 25x powiedziała coś w stylu "ale dużo kraterów, jak blisko je widać".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego napisałem, ze "moim zdaniem", bo wiem, ze niektórzy własnie ogladaja Księzyc i planety w 40x. Ja uważam za minimum 100x, (a lepiej 150x...200x), chociaż z czasów Skyluxa pamietam jakie ogromne wrazenie wywarł na mnie Jowisz i Saturn w powiększeniu 70x.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak. Cokolwiek kupisz będzie dobrze. Czy metrowy achromat, czy malucha 80/400, czy achromat 120/600, czy Newtona czy coś innego. Każdy sprzęt ma swoje mocne i słabe strony. Od czegoś trzeba zacząć. 

A czy spełni to Twoje oczekiwania, to inna sprawa. Tego nikt za Ciebie nie określi. Sama musisz spróbować i zobaczyć co Ci pasuje a co nie. 

Dlatego warto kupować sprzęt z giełdy. Jest tańszy, zwykle tak samo dobry jak nowy. 

Jeśli okaże się, że Twoje oczekiwania i możliwości się zmieniły, jest giełda i można sprzęt zmienić. 

My możemy tylko powiedzieć co nam przypada do gustu a czego należy unikać, jakie są mocne i słabe strony danego sprzętu, co nam się podoba a co nie. 

I nie będziemy zgadzać się w wielu miejscach. Co wcale nie jest złe. 

Moim zdaniem świadczy to o tym, że możliwe jest uprawianie tej zabawy na różnych sprzętach i nie ma idealnego teleskopu, który pasuje wszystkim I w dodatku jest dostępny za ludzkie pieniądze. 

Pamiętaj, astronomia to puszka bez dna. Można wydać każde pieniądze. 

Jak już zakupisz teleskop, to zacznie się zabawa w wybór okularów do niego. Bo właściwe okulary w danym teleskopie pozwalają wycisnąć z niego wszystko. 

A to co najważniejsze, to zdrowie i ciemne, czyste niebo czego nam wszystkim życzę z zachmurzonego i mokrego Pomorza :flirt:

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, kjacek napisał:

Może tak. Cokolwiek kupisz będzie dobrze. Czy metrowy achromat, czy malucha 80/400, czy achromat 120/600, czy Newtona czy coś innego. Każdy sprzęt ma swoje mocne i słabe strony. Od czegoś trzeba zacząć. 

A czy spełni to Twoje oczekiwania, to inna sprawa. Tego nikt za Ciebie nie określi. Sama musisz spróbować i zobaczyć co Ci pasuje a co nie. 

Dlatego warto kupować sprzęt z giełdy. Jest tańszy, zwykle tak samo dobry jak nowy. 

Jeśli okaże się, że Twoje oczekiwania i możliwości się zmieniły, jest giełda i można sprzęt zmienić. 

My możemy tylko powiedzieć co nam przypada do gustu a czego należy unikać, jakie są mocne i słabe strony danego sprzętu, co nam się podoba a co nie. 

I nie będziemy zgadzać się w wielu miejscach. Co wcale nie jest złe. 

Moim zdaniem świadczy to o tym, że możliwe jest uprawianie tej zabawy na różnych sprzętach i nie ma idealnego teleskopu, który pasuje wszystkim I w dodatku jest dostępny za ludzkie pieniądze. 

Pamiętaj, astronomia to puszka bez dna. Można wydać każde pieniądze. 

Jak już zakupisz teleskop, to zacznie się zabawa w wybór okularów do niego. Bo właściwe okulary w danym teleskopie pozwalają wycisnąć z niego wszystko. 

A to co najważniejsze, to zdrowie i ciemne, czyste niebo czego nam wszystkim życzę z zachmurzonego i mokrego Pomorza :flirt:

Dobrze gada, polać mu!! Od czegoś trzeba zacząć a tak na dobrą sprawę to z każdego będziesz zadowolona bo to pierwszy teleskop i pierwsze WOW :) 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.