Skocz do zawartości

Mobilnosc synta 8


Rekomendowane odpowiedzi

Ze względu na wygodę użytkowania teleskopy dzielimy na :niewygodne , jaszcze bardziej niewygodne , skrajne niewygodne . Mały newton na dobsonie oceniam na skrajnie niewygodny . Wygoda obserwacji przez teleskopy, to dziewiczy teren. W miarę wygodnie jest obserwować przez refraktor na azymutalnym montażu z kątówką coś niezbyt wysoko na niebie np. 20-60 stopni (małe powiększenie). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz na myśli Synte 6" czy 8" jako mały Newton na Dobsonie ? 

Ogólnie najwygodniej jest obserwować na siedząco. Co prawda teraz mam 14" więc obserwuje na stojąco ale myślę o jakimś krześle. 

Dla mnie skrajnie nie wygodny jest refraktor na "trójnogu".

To wszystko kwestia preferencji. Jednemu tak wygodnie a drugiemu tak. Dla mnie obserwacja na stojąco, szczególnie Newtonem 6" czy 8" przy normalnym wzroście to porażka. Zero stabilności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej 16 cali newton to mały , powyżej duży . 16 to  standard , mam 182 centymetry wzrostu i przy 16 oczy mam na wysokości okularu przy patrzeniu w zenit . Ale brak mikro -ruchów  czy prowadzenia jest niewygodny  . Przy refraktorze siedzę na krześle , mam mikro ruchy , powiększenie małe , jest dość wygodnie , ale przy patrzeniu w zenit jest za blisko oś obrotu i jest lipa . Nie widziałem jak dotąd jakiegoś dobrego rozwiązania dla teleskopów , dla lornetek są , te fotele obracane razem z lornetką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba sprawdzić samemu. Tak będzie najlepiej.

 

Dla mnie wygodny jest Newton z szukaczem prostym i obserwacja z krzesła. Szczególnie teraz, przy 14" używanie takiego szukacza stało się w pełni wygodne. Mały Newton jest trochę "gorszy" ale nadal jest bardzo dobry.

Nie wygodny jest w zasadzie wszystko inne. Po środku jest lornetka z ręki. W zenicie jest słabo ale po za tym jest wygoda. 

To moje preferencje. Ktoś może mieć inne.

Ja się zakochałem w Newtonach min. właśnie ze względu na wygodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 12 i 16 calowy newton , wygoda jaka, jest każdy wie . Ale mieszkam na wsi , własne podwórko otoczone budynkami , lampy się nie świecą . Przez takiego newtona jednak widać coś . Można narzekać na niewygodę , ale żaden inny teleskop nie ma takiego korzystnego stosunku  cena-możliwości . Przydał by się szukacz kątowy -jakoś na to nie wpadłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.