Skocz do zawartości

początek przygody - pierwsza lornetka


flea007

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!
Chcę się poradzić Was, jaką lornetkę wybrać do obserwacji nieba nocnego i gdzie najlepiej taką zakupić? Dużo szukałem odpowiedzi na to pytanie. Ale im dłużej szukam, tym mniej wiem. Mam większy chaos w głowie.  Gdzie napotkam fachową obsługę np we Wrocławiu (a może przez internet?). Czy jest ryzyko że lornetka będzie rozkolimowana?
Jestem początkującym obserwatorem. Nie znam za dobrze nieba i obiektów. Nieśmiało skłaniam się ku Nikon Action EX 10x50 CF + statyw. Taki posiadam budżet, ok 1000zl. W przyszłości zapewne kupie Synte 8 na Dobsonie. ale póki nie zdobędę wiedzy i nie poznam nieba, to nie ma o tym mowy. Jestem świadomy tego, że przy teleskopie też trzeba mieć lornetkę, więc traktuję to jako zakup na lata. Mieszkam we Wrocławiu ale obserwacje zapewne będę prowadził poza nim. Chociaż z balkonu całkiem dobrze też widać gołym okiem - mam widok na pole kukurydzy wiec mało świateł. I jeszcze pytanie mam, czy są organizowane z Wrocławia jakieś zloty astro amatorów?

Proszę Was o rady i sugestie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikon to dobry wybór sam taką posiadam i jestem bardzo zadowolony dobre pole widzenia nie za ciężka poręczna i można naprawdę sporo przez nią zobaczyć jeśli nie miałeś nigdy okazji patrzeć w niebo przez lornetkę to będziesz zadowolony w wyboru Nikona 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu również szukałem, polecono mi także Nikona 10x50 EX. Kupiłem i... nie żałuję ani złotówki :) Do tego dorzuciłem statyw i obserwacje bardzo mi się podobają :) 

 

Ponadto lornetkę wykorzystasz także poza astro, jeśli okaże się, że nie ma pogody od 2 miesięcy (tak jak obecnie..), dzięki czemu nie będzie bolało, że kasa wydana, a sprzęt leży :) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, flea007 napisał:

Dexter77 a jaki statyw posiadasz? I jakas przejsciowka tam jest tez? Dziekuje ze dolozyles swoja opinie:) 

Ja mam Velbon Sherpa 600r, ale do tej lornetki wystarczy ci cokolwiek, nawet to: 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=130_311&products_id=1819&lunety=Statyw fotograficzny Camrock TC63 torba

 

Lornetkę mocujesz za pomocą adaptera, musisz go dokupić, np.: 

https://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=25_70&products_id=2342&lunety=Adapter statywowy do lornetek L adapter metalowy niski profil TPL

 

Do tego kup sobie to:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=3237&lunety=Miesi czny przewodnik po niebie wyd Arkady

 

..i czekaj na pogodę :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akurat używam Delta Optical Titanium 9x63. Pod ciemne niebo jest świetna, tylko trzeba sobie zmierzyć źrenice oka, bo ta juz ma 7mm źrenicy wyjściowej. to chyba największa lornetka jaką jeszcze da się utrzymać w rękach. Do 1000zł może da radę ją kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście odradzałbym kupowanie Nikona Action 10x50 EX, ponieważ ta lornetka daje dość nieprzyjemne odblaski na jasnych obiektach. np. na Księżycu.  Jeżeli zależy Ci na 10x50 (choć moim zdaniem lepszym wyborem w przypadku podstawowej lornetki jest 8x40), to na Twoim miejscu pomyślałbym o Ecotone Kamakura 10x50 WP 2, które o wiele lepiej radzi sobie z odblaskami niż Nikon (ponoć ma więcej elementów pokrytych powłokami przeciwodblaskowymi). Jest przy tym równie dobra optycznie, jak i pod względem wykonania. Jedynie wizualnie prezentuje się może trochę gorzej, ale to rzecz gustu. Na forach znajdziesz opisy z porównania tych lornetek, o ile dobrze pamiętam kolegi polarisa. 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetka o parametrach 10x50 to święty Graal  . Jakby chciał mieć jedną lornetkę to właśnie taką , wybór jest prawidłowy .Ja za 900-1000 zł (nie pamiętam dokładnie) kupiłem od razu docelową lornetkę  (używaną) taką ja w linku . Jest dobra , gdyby chciał mieć jeszcze lepszą, to cena będzie   szła w tysiące złotych . Za 1000 pln taką lornetkę kupi się bez problemu , statyw do tego -to inna sprawa .https://www.teleskopy.pl/Lornetka-William-Optics-10x50-ED-teleskopy-1542.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, berkut123 napisał:

Ja mniejszą od 10x50 mam 7x35 Nikon EX CF pole widzenia 9,3 stopnia . Jeszcze przydało by się zejść niżej, żeby mieć powiększenia  5 i 3 razy . Ale za bardzo nie ma wyboru takiego sprzętu. 

Czytałeś testy Jutomi na FA ? Testował kilka lornetek o małym powiększeniu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czytałem te kombinacje z telekonwerterami , z tą ruska BGSz -coś tam i 3 fabrycznymi  lornetkami. Robiłem też eksperymenty z obiektywami M-42 i okularami 2 calowymi . Jakoś mnie nie przekonują te konstrukcje . Pewnie nie ma zapotrzebowania na takie małe powiększenia -to producenci nie robią tego. Z lornetkami większymi niż 110 mm jeszcze można kombinować bo są refraktory tanie achromatyczne . Ale więcej niż 150 mm to kaplica , nie widzę żadnych refraktorów w normalnej cenie powyżej 150mm.

Edytowane przez berkut123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki dobieram tak żeby każda następna była większą aperturą i powiększeniem o wartość 1,6 . Trudno tak trafić to wybieram jakąś blisko np 1,5razy  . Czyli mniejsze od 7x35 były by :4,6x23  oraz 3x16. Soczewki mogły by być większe  , ważne jest, żeby pole zwiększało się . Ta lornetka 5x25  u Jutomi może być , będę jej szukał , ale widzę ze w Polsce coś słabo dostępne ,  ale poszukam .

Mam już 7x35, 10x50, 15x70, 25x100(ta  ostatnia do wymiany na 20x100 lub 20x110)  Potrzebna jest następna 30x150. Mam dwa identyczne chińskie  refraktory 150 mm , z nich będę próbował zrobić lornetkę -łatwo nie będzie , zamiast pryzmatów będą lusterka wtórne , a obraz będzie do góry nogami. Dwie używki refraktorów to cena 3200 zł . Czyli za 5 000 zł powinno dać się zrobić lornetkę 150 mm. Większe niż 150 mm, to tylko z newtonów , cena  soczewek jest za wysoka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2019 o 13:53, flea007 napisał:

Czy ten konkretnie adapter bedzie pasowal do tej lornetki i tego statywu? :) a sama lornetke gdzie wartko kupic zeby sie nie sparzyc? Mrozi mnie troche mysl o kurierze rzucajacym paczka... Czy jestes w stanie mi cos poradzic? :)

Będzie pasować, kupuj obojętnie gdzie - niezależnie od sklepu podczas transportu może wydarzyć się wszystko, ale masz 14 dni na zwrot, także bez paniki. Cały świat tak zamawia.

Nie przejmuj się opisywanymi odblaskami itp. - jako początkująca osoba nie zauważysz tego. Mi po roku to kompletnie nie przeszkadza. Gdybyś miał kilkuletnie doświadczenie i chęć idealnej optyki to może wtedy, jednak w Twoim przypadku będziesz na pewno zadowolony (tak jak 99% innych użytkowników, którzy kupili tą lornetkę na początek).

 

I na początek nie celuj w nic innego, inne modele, czy też parametry są równie dobre, ale dla osób świadomych czego chcą. W twoim przypadku na pewno sprawdzi się 10x50, a po czasie może zaczniesz kombinować z innym sprzętem.

 

Po prostu kup i obserwuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.