Skocz do zawartości

Zasilacz awaryjny UPS jako stacja zasilająca


sullifan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

 

Znalazłem u siebie w garażu zasilacz awaryjny z rozładowanym aku, ale zastanawia mnie czy nie ma możliwości przerobienia go na stację zasilającą do teleskopu

 

 

- czyli kupno nowego aku

- przeróbka elektroniki - co musiałbym w nim zmienić - tzn nie znam się ale mam znajomych którzy może by to przerobili

- wstawienie gniazd USB na tylnej klapie do zasilania urządzeń (aparat, napęd, motofocuser, itp)

 

Jak myślicie, czy jest możliwe zrobienie z tego stacji zasilającej czy raczej gra nie warta świeczki?

 

R6899070-01.jpg

 

2015-09-14 11.45.41.jpg

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, gryf188 napisał:

Widziałeś jaki tam jest akumulator ? Trochę mały jak na stację zasulajacą, poza tym on zabezpiecza 230V . Gdybyś miał dobry akumulator to najlepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie samego akumulatora. To oszczędność wagi i energii. 

no właśnie myslałem pod tym kątem aby wykorzystać samą obudowę z akumulatorem, a niepotrzebne "bebechy" wyjąć jeśli są nie potrzebne i wmontować np. gniazda USB odpowiednio połączone z akumulatorem, myslisz że 7ah będzie mało na 3 urzadzenia?

Na razie zaczynam astrofoto więc to bedzie wszystko co będę do niego podpinał na ok 4-6h - jak tyle wytrzyma to dla mnie będzie ok

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Tayson napisał:

Jal będziesz mial ups ok 5kW to bez problemu pociagniesz nocna sesje. 

 

Taki mały to ewentualnie jako podtrzymanie przy sekundowych zanikach prądu. 

czytałem na forach, że na aku żelowych 7ah niektórzy pociągnęli kilka dobrych godzin, dlatego tez zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem

Takie aku zauważyłem, że są stosowane w tych słabszych stacjach dostepnych w niektórych sklepach

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebnie kombinujesz. UPS przekształca napięcie stałe 12V w przemienne 230V, które chciałbyś potem wyprostować i zamienić znowu w 5-12V. Jak wyżej napisano - nie ma to żadnego sensu. Chcąc użyć tego co masz, musiałbyś usunąć ze środka najdroższe rzeczy: transformator i całą elektronikę, czyli zostałaby sama metalowa obudowa i akumulator (który pewnie jest już zasiarczony i nadaje się do utylizacji).

Skorzystaj z gotowych urządzeń lub projektów na tym forum (lub innym elektronicznym), kitów AVT itd. opartych o akumulator, układ zabezpieczający i przetwornice DC-DC.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, lkosz napisał:

Niepotrzebnie kombinujesz. UPS przekształca napięcie stałe 12V w przemienne 230V, które chciałbyś potem wyprostować i zamienić znowu w 5-12V. Jak wyżej napisano - nie ma to żadnego sensu. Chcąc użyć tego co masz, musiałbyś usunąć ze środka najdroższe rzeczy: transformator i całą elektronikę, czyli zostałaby sama metalowa obudowa i akumulator (który pewnie jest już zasiarczony i nadaje się do utylizacji).

Skorzystaj z gotowych urządzeń lub projektów na tym forum (lub innym elektronicznym), kitów AVT itd. opartych o akumulator, układ zabezpieczający i przetwornice DC-DC.

Temat wygląda tak, ze aku mogę mieć praktycznie za darmo (niemal nowy 7ah), ze środka mogę wszystko wyrzucić i zamontować odpowiednie wejścia USB itp, całą przeróbkę mogę mieć też za darmo, UPS to tylko aktualna wersja, bardziej myślę pod kątem obudowy, którą można wykorzystać do finalnej wersji (patrz estetyka itp) - inni robili to ze skrzynek narzędziowych, ja chcę zrobić to samo tylko z tą obudową więc jakiejś różnicy chyba wielkiej nie ma, a jeśli cześci nie będą potrzebne to mogę ich się śmiało pozbyć - czy mam wiele do stracenia przy tych kosztach? :) ale oczywiście zdanie osób bardziej doświadczonych jest dla mnie mega cenne

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, sullifan napisał:

czytałem na forach, że na aku żelowych 7ah niektórzy pociągnęli kilka dobrych godzin

To zależy Jeden pociągnie nockę na 7Ah, a drugi (ja) będzie potrzebował 200 Ah. To zależy od poboru prądu przez urządzenia i musisz go zwyczajnie policzyć. Wtedy dostaniesz odpowiedź, jaki akumulator ma dla Ciebie sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wessel napisał:

Wiesz jak działa UPS?

tzn. specjalistą nie jestem, ale chyba podobnie jak stacja... czyli daje zasilanie do urządzeń kiedy nie ma prądu, tylko kwestia aby to zasilanie wychodziło dostosowane do urządzeń typu aparat itp - podobno wystarczy tylko zmienić przetwornicę (ale to tylko podsłyszane info) :)

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niezupełnie. Nawet ten twój prosty UPS ma kawałek kontrolera, ładowarkę i prawdopodobnie webserwer.

Proponuję nie zawracać sobie głowy jakąkolwiek przeróbką, jeśli już chcesz to wykorzystaj obudowę, tyle że wykorzystanie metalowej obudowy do działania w polu to nie jest najlepszy pomysł, chyba że w ogóle nie planujesz wykorzystania 230V z seci. Wtedy Twój UPS pozostanie ładnym pudełkiem i już.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sullifan poszukaj wątków na forum, jest kilka z opisem stacji DIY. M.in mój o baterii Li-ion i jeśli mnie pamięć nie myli @Tayson też kiedyś o tym pisał. Potrzebujesz baterii (czy to aku żelowego czy Li-ion) + układu ładowania + układu do zasilania setupu (jedna albo więcej przetwornic). Nie wiem jak ten UPS wygląda w środku, ale podejrzewam, że nic z niego nie wykorzystasz oprócz obudowy (być może jest zasilacz na wejściu, który da się użyć, a w najlepszym przypadku jeszcze oddzielna płytka do ładowania AKU).

 

Ale moim zdaniem, bez elementarnej wiedzy z elektroniki (a chyba tak jest), poradzisz sobie ze zbudowaniem czegoś postego z gotowych komponentów, ale będzie Ci bardzo trudno cokolwiek użyć z tego co tam jest w środku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sullifan napisał:

Temat wygląda tak, ze aku mogę mieć praktycznie za darmo (niemal nowy 7ah), ze środka mogę wszystko wyrzucić i zamontować odpowiednie wejścia USB itp, całą przeróbkę mogę mieć też za darmo, UPS to tylko aktualna wersja, bardziej myślę pod kątem obudowy, którą można wykorzystać do finalnej wersji (patrz estetyka itp) - inni robili to ze skrzynek narzędziowych, ja chcę zrobić to samo tylko z tą obudową więc jakiejś różnicy chyba wielkiej nie ma, a jeśli cześci nie będą potrzebne to mogę ich się śmiało pozbyć - czy mam wiele do stracenia przy tych kosztach? :) ale oczywiście zdanie osób bardziej doświadczonych jest dla mnie mega cenne

W UPSie wymień akumulator i zostaw na trudniejsze czasy, kiedy prądu nie będzie. Szkoda go rozwalać na części, a to nie jest tanie urządzenie. Do montażu weź coś innego. Kradex produkuje duże plastikowe obudowy hermetyczne mieszczące akumulatory nawet 18Ah, gdzie upchniesz też resztę układów. Można też sobie sklecić pakiet z akumulatorów NiMH. Zmierz sobie zużycie, oblicz jakiej pojemności akumulatorów potrzebujesz, a potem dobieraj obudowy i resztę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2019 o 18:46, lkosz napisał:

W UPSie wymień akumulator i zostaw na trudniejsze czasy, kiedy prądu nie będzie. Szkoda go rozwalać na części, a to nie jest tanie urządzenie. Do montażu weź coś innego. Kradex produkuje duże plastikowe obudowy hermetyczne mieszczące akumulatory nawet 18Ah, gdzie upchniesz też resztę układów. Można też sobie sklecić pakiet z akumulatorów NiMH. Zmierz sobie zużycie, oblicz jakiej pojemności akumulatorów potrzebujesz, a potem dobieraj obudowy i resztę.

a może zastosować takie rozwiązanie z UPS (tak wiem uparłem się :), ale skoro leży w kącie to szkoda mi go :)

...może lepiej zamiast przerabiania i ruszania wnętrza UPS, podłączyć do niego po prostu listwę zasilającą np. na 3-4 gniazda, np taka 
https://allegro.pl/oferta/kabel-zasilajacy-listwa-230v-ups-przejscie-c14-3gn-6881722492 
...i wtedy do każdego gniazda podpinać urządzenie poprzez zasilacz, wtedy mam UPS nietknięty, a i rola stacji zasilania spełniona? Czy dobrze myślę? 
 

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Darek_B napisał:

Dobrze myślisz ale pomysł chybiony ze względu na wydajność. Stracisz na zmianie prądu starego na zmienny i z powrotem co najmniej parędziesiąt % pojemności.

Wymień aku w UPSie i sprzedaj, kupisz dowolny żelowy o pojemności jaką potrzebujesz.

ok, chyba zostałem ostatecznie przekonany :), dzięki za info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po nauczce ze spalonym pilotem oraz zanikami prądu w różnych lokalizacjach używam UPS`a jako UPS`a. Mam 700 (trochę trzeba się nadźwigać) ale już kilkukrotnie się sprawdził. Przykład: na Mazurach sąsiad włączał myjkę ciśnieniową. Co 10 min zanikało zasilanie. Czyli co 10 min musiałbym ponawiać sesję a tak spokój. Niestety trzeba mieć to 220 w pobliżu żeby się podpiąć.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, _Spirit_ napisał:

Po nauczce ze spalonym pilotem oraz zanikami prądu w różnych lokalizacjach używam UPS`a jako UPS`a. Mam 700 (trochę trzeba się nadźwigać) ale już kilkukrotnie się sprawdził. Przykład: na Mazurach sąsiad włączał myjkę ciśnieniową. Co 10 min zanikało zasilanie. Czyli co 10 min musiałbym ponawiać sesję a tak spokój. Niestety trzeba mieć to 220 w pobliżu żeby się podpiąć.

Rowniez mam 700 frmy APC. Swoje wazy, ale nie ma co narzekać!

Przy okazji pozdrowienia dla kolegów z RODOS - pamiętacie jak zanikł prąd w czasie gotowania wody na kawkę :)

 

@Sebo_b to masz na mysli?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a orientujecie się może czy taki aku byłby odpowiedni do zbudowania podstawowego zestawu stacji zasilania (napęd do EQ3, aparat canon, focuser, laptop)

ma niewielkie gabaryty więc byłby dość mobilny/poręczny

 

 

aku.jpg

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sullifan nie mogę znaleźć noty katalogowej do tego akumulatora, ale mi to wygląda na 95% na akumulator rozruchowy z samochodu. Jeśli tak, to nie nadaje się do pracy cyklicznej. Jeśli chcesz akumulatory kwasowe, to AGM. Kup też odpowiednią ładowarkę mikroprocesorową do niego.

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2019 o 23:12, lkosz napisał:

@sullifan nie mogę znaleźć noty katalogowej do tego akumulatora, ale mi to wygląda na 95% na akumulator rozruchowy z samochodu. Jeśli tak, to nie nadaje się do pracy cyklicznej. Jeśli chcesz akumulatory kwasowe, to AGM. Kup też odpowiednią ładowarkę mikroprocesorową do niego.

rozumiem, że tylko wśród AGM szukać, czy jeszcze na coś patrzeć jak będę dobierał

żelowe będą ok?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2019 o 19:24, lkosz napisał:

Jeśli chcesz kwasowe, to AGM. Żelowe to zbędny wydatek. Reszta parametrów poza pojemnością nie ma większego znaczenia w Twoim przypadku.

ok, a czy oprócz kwasowych AGM jeszcze jakieś mogą wchodzić w grę skoro żelowe raczej odpadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.