Skocz do zawartości

Początek przygody z astrofotografią


Lukasz_1983

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, MateuszW napisał:

Zdjęcie z Tokiny 11 mm na apsc. Dystorsja została usunięta profilem i co? Zamek się "wali", czyli pionowe ściany stały się skośne. Gdybym umieścił zamek w centrum kadru, to ściany byłby proste.

Jasna sprawa. Mam pytanie, może też kolega zakładający wątek skorzysta w dalszej przyszłości ;) Widziałem pionowe panoramy drogi mlecznej - na dole jakaś linia krajobrazu i sporo Drogi Mlecznej  do góry, info że to stack + panorama. Wiesz/wiecie jak to jest robione? Szkłem o małej dystorsji, powiedzmy 50mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem takie panoramy właśnie szerokim kątem (Tokina 11-16), tyle że kadrowałem coraz wyżej. Darmowy Image Composite Editor doskonale sobie radzi ze skladaniem takiej mozaiki. Lub Photomerge z Photoshopa.

Aktualnie mam dostęp tylko do jednej z pierwszych fot, więc proszę jej nie komentować :P Jeśli o takie coś Ci chodzi, jak niżej. Statyw, Nikon D7100, Sigma 10-20 F4, więc ciemnica i jeszcze na auto ostrzyłem na gwiazdę :) Sigma to beczka straszna, ale algorytmy potrafią to poskładać. 4 kadry:

 

14088497_1028295333885939_25464285243158

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dziki napisał:

Jasna sprawa. Mam pytanie, może też kolega zakładający wątek skorzysta w dalszej przyszłości ;) Widziałem pionowe panoramy drogi mlecznej - na dole jakaś linia krajobrazu i sporo Drogi Mlecznej  do góry, info że to stack + panorama. Wiesz/wiecie jak to jest robione? Szkłem o małej dystorsji, powiedzmy 50mm?

Generalnie na zmianę geometrii lekarstwem jest większa ilość klatek i spore zakładki. Wtedy ICE radzi sobie z odpowiednim naprostowaniem. A obiektywy używa się różne, choć częściej chyba nie takie strasznie szerokie. @loki_p mógłby tu napisać więcej, bo sporo tego robi :) Ja robiłem jakieś próby, ale finalnie nigdy nie skończyłem :P

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.