Skocz do zawartości
Maksss28

Co zobaczę przez ten teleskop?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ostatnio kupiłem sobie teleskop (https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk709eq1?from=listing) dopiero zaczynam przygodę z astronomią z punkty, dlatego mam pytanie do osób które może coś podpowiedzą doradzą w sprawię co mógłbym zobaczyć przez teleskop BK 709 EQ1,bardziej mi chodzi o gromady kuliste bądź mgławice (mieszkam w mieście ale mam możliwość przemieszczenia się na obrzeża gdzie na pewno będzie mniejsze zanieczyszczenie świetlne), czy potrzebuję filtru mgławicowego żeby obserwować mgławice ?

Z góry dzięki za interakcję oraz za odpowiedzi. :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Jeśli chodzi o to, co można zobaczyć, to dużo zależy od zanieczyszczenia nieba (light pollution). W miastach obserwacja DS-ów (galaktyki, mgławice, gromady gwiazd itp.) raczej odpada - są to zbyt ciemne obiekty, aby przy miejskim świetlnym zanieczyszczeniu je obserwować - tutaj pozostają wyjazdy pod ciemne niebo. W mieście pozostają obserwacje Księżyca i planet Układu Słonecznego.

Co do teleskopu - ja na początek nie kupowałbym go. Na samym początku zapoznałbym się z niebem, czyli:

1. Zdobycie dobrej mapy nieba - najlepiej sprawdzają się tutaj dedykowane aplikacje na smartfony np. Sky Safari, Stellarium itp.

2. Kupno lornetki - na sam początek najlepiej 7x50 lub 10x50 - jest ona lekka i można bez większych problemów prowadzić obserwacje z ręki, poza tym wszędzie ją zabierzesz.

Co do jakości lornetki, to w tym budżecie można by już jakiś lepsiejszy model dostać, ale niech Koledzy z forum tutaj się wypowiedzą na ten temat - sam nie jestem lornetkowcem...

W każdym bądź razie dopiero po kilku nocach spędzonych z lornetką wówczas rozważyłbym zakup jakiegokolwiek teleskopu...

Edytowane przez tomchm
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Po pierwsze spójrz na średnicę.

Cytat

Lekki teleskop soczewkowy o aperturze 70 mm

Jest to mało, nawet bardzo. Niewiele więcej niż w typowej lornetce. Przy tak małej aperturze mgławice będą widoczne, bez problemu, jednak najlepiej zza miasta i głównie te jaśniejsze. Powiem więcej, możliwe będzie nawet obserwowanie ich kształtów w niektórych przypadkach jak M27, M42, M57.

Gromady kuliste, zwłaszcza te większe również będą widoczne. Przy tak małym sprzęcie i to w strefie miejskiej/podmiejskiej filtr mgławicowy by się przydał, ale może nie na początek przygody.

• Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Maksss28 napisał:

Witam ostatnio kupiłem sobie teleskop (https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-bk709eq1?from=listing) dopiero zaczynam przygodę z astronomią z punkty, dlatego mam pytanie do osób które może coś podpowiedzą doradzą w sprawię co mógłbym zobaczyć przez teleskop BK 709 EQ1,bardziej mi chodzi o gromady kuliste bądź mgławice (mieszkam w mieście ale mam możliwość przemieszczenia się na obrzeża gdzie na pewno będzie mniejsze zanieczyszczenie świetlne), czy potrzebuję filtru mgławicowego żeby obserwować mgławice ?

Z góry dzięki za interakcję oraz za odpowiedzi. :)

Ten teleskop, to planetarny teleskop i bardzo mile go wspominam.

Tuba nawet dość dobrze (jak na tak małą aperture) pokazuje Ksieżyc, planety i gwiazdy podwójne. Obserwowałem takim teleskopem (+ okular ortoskowpowy 5mm) w powiekszeniach 180x Ksiezyc i rozdzielałem Epsilony w Lutni. Na planety użyteczne były mniejsze powiększenia, od ok. 1xD do 1,5xD, ale być moze nie trafiłem na odpowiedni seeing, gdy go posiadałem (konkretnie to miałem Bressera Lyra na Astro3 - montaz EQ). Niezapomniany widok ostrego jak brzytwa (aż nieralnie ostrego) Saturna (oczywiscie z oddzielonym od planety pierścieniem). W każdym razie jego wielką zaletą jest praktycznie brak aberracji chromatycznej. Z DSów obserwowałem np. M57. M13 - ale w postaci tylko słabo widocznych mgiełek.

A teraz to co najważniejsze...

Bardzo słabo nadaje się do zastosowań, które wymieniłeś (żeby juz nie napisać, że sie nie nadaje...). Do rozbijania gromad kulistych  to potrzebne są dużo większe apertury, a więc raczej duze Newtony. No chyba, ze wystarczy Ci, ze po prostu dostrzeżesz dany obiekt magławicowy. Niemniej jednak konkretnie w tym teleskopie trudno uzyskac duze źrenice wyjściowe. Okular 25mm to max bez winietowania, a więc źrenica wyjściowa ok. 2mm.

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
7 hours ago, Maksss28 said:

Witam ostatnio kupiłem sobie /.../ teleskop BK 709 EQ1

Ojej... montaż EQ1 jest NIEODPOWIEDNI do ogniskowej 900mm. Mam podobny refrakror (90/900) i dopiero na EQ3-2 obraz szybko się stabilizuje w okularze.
Jeśli nie masz kasy na lepszy montaż lub zamianę sprzętu na coś lepszego/stabilniejszego to może oddaj ten sprzet lub zamień na lornetkę?
Jeśli jednak planujesz go zostawić i trochę się powkurzać przy obserwacjach, to zobaczmy, co się da z niego wycisnąć.
Szukacz 5x24 może być za słaby do miasta na starhopping do gromad gwiazd i jaśniejszych DS-ów.
Okular 25mm da pow. 36x, źrenicę 1,94 i pole widzenia ok 1,5 stopnia.
Okular 10mm da pow. 90x, źrenicę 0,78 i pole widzenia ciut ponad pół stopnia, czyli cały Księżyc się zmieści z małym zapasem.
Co zobaczysz z miasta ... kratery na Księżycu, planety (ale za jakiś czas: 2 pasy na Jowiszu, pierścień Saturna), gromady otwarte gwiazd, gromady kuliste jako mgiełki, ewentualnie rozbijesz gwiazdy tylko na obrzeżach M13, mgławice planetarne i kilka jaśniejszych mgławic, np. M42 i galaktyk, np. M31.
Na poczatek zainteresuj się brązowymi kropkami na poniższej grafice:

niebo_styczen.jpg.fff44c4a78301f07ed991051297cad72.jpg

Jest to widok nieba w kierunku południa o godz 21.

Edytowane przez M.K.
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
4 minuty temu, M.K. napisał:

Ojej... montaż EQ1 jest NIEODPOWIEDNI do ogniskowej 900mm. Mam podobny refrakror (90/900) i dopiero na EQ3-2 obraz szybko się stabilizuje w okularze.
Jeśli nie masz kasy na lepszy montaż lub zamianę sprzętu na coś lepszego/stabilniejszego to może oddaj ten sprzet lub zamień na lornetkę?
Jeśli jednak planujesz go zostawić i trochę się powkurzać przy obserwacjach, to zobaczmy, co się da z niego wycisnąć.
Szukacz 5x24 może być za słaby do miasta na starhopping do gromad gwiazd i jaśniejszych DS-ów.
Okular 25mm da pow. 36x, źrenicę 1,94 i pole widzenia ok 1,5 stopnia.
Okular 10mm da pow. 90x, źrenicę 0,78 i pole widzenia ciut ponad pół stopnia, czyli cały Księżyc się zmieści z małym zapasem.
Co zobaczysz z miasta ... kratery na Księżycu, planety (ale za jakiś czas: 2 pasy na Jowiszu, pierścień Saturna), gromady otwarte gwiazd, gromady kuliste jako mgiełki, ewentualnie rozbijesz gwiazdy tylko na obrzeżach M13, mgławice planetarne i kilka jaśniejszych mgławic M42 i galaktyk M31.
Na poczatek ainteresuj się brązowymi kropkami na poniższej grafice:

niebo_styczen.jpg.fff44c4a78301f07ed991051297cad72.jpg

Jest to widok nieba w kierunku południa na godzin"ę 21.

Montaż  jest nie odpowiedni racja ://

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
11 minut temu, Maksss28 napisał:

Montaż  jest nie odpowiedni racja ://

Miałem troszkę inny montaż, ale moze go jakoś "dopracujesz" delikatnie dociągając nakrętki i niwelując luzy. Ważne jest, aby podczas obserwacji w duzych powiększeniach jak najmniej dotykac teleskopu. Przy uzyskiwaniu ostrości robic to delikatnie. Jeśli nie masz napędu, to mikroruchem przesunąć obiekt (np. planete) na skraj okularu i pozwolic jej przelecieć przez całe pole okularu. W innym wypadku, gdy cały czas prowadzisz mikroruchem, drgania mogą byc zbyt duze. Nie ma co sie obawiać, ze na krawędziach okularu gorzej widać - w tym teleskopie w całym polu okularu widać tak samo, a nawet czasem lepiej przy krawędzi, bo niwelujesz sobie w ten sposób dyspersje atmosferyczną (ale to juz wyższa szkoła jazdy i temat na potem). :)

Okular 10mm "Super" jest niestety do utylizacji w koszu na smieci ;). Dobrze dokupic inny. Najlepiej dobrego ortoskopa lub Plossla, świetnie sprawdza sie tez Kellner (ale taki w metalowej obudowie).

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Aaaa... i jeszcze jedno - szukacz wymieniłbym przy jakiejś sposobnosci na inny. Dla poczatkujacych dobry byłby chyba RedDot - w kazdym razie mnie bardzo satsfakcjonował - przy okazji uczy odnajdywania obiektów obydwoma otwartymi oczami (jedno oko przez RedDota, a drugie także otwarte bez przyrządu).

Edytowane przez JSC
  • Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Księżyc powinno być w miarę dobrze widać , ale nie w czasie pełni (bo nie ma w tym czasie cieni na jego powierzchni). Jowisz będzie dobrze widać i Saturn , teraz ich za bardzo nie widać -trzeba poczekać . Nie musisz się ruszać z miasta żeby to zobaczyć , nawet z balkonu, jak tylko masz widok na południe obadasz planety czy księżyc (no i jak bloki czy drzewa nie zasłaniają widoku na południe). Mgławice czy gromady kuliste zaczyna być widać przy sprzętach z duża aperturą .

49610427_2032839590096948_4587197862957285376_n.jpg

Edytowane przez berkut123

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Najlepiej to weź mapę nieba, odpal teleskop i sam sprawdź co można przez niego zobaczyć. Dużo się nauczysz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi