Skocz do zawartości

Nauka nieba


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj było w miarę pogodnie niestety pełnia, ale Marsa zobaczyłem mgławice Oriona niestety niebo było rozświetlone od blasku księżyca poszukiwałem galaktykę andromedy niestety nie mogłem odnaleźć jako punkt odniesienia używałem Marsa i casiopeje, ale nie mogłem znaleźć galaktyki może dlatego, że prawie pełnia 90% księżyca.

Znacie jakieś sposoby na naukę nieba jakieś linki mam aplikacje stellarium i Star walk 2 i według nich kieruje się po niebie, ale i tak jest ciężko te obiekty, które wiem gdzie są to raz-dwa odnajduje a zresztą problem.

Az zaczyna mnie to irytować heh, jakie macie sposoby na naukę nieba, żeby jakoś się odnaleźć oprócz kogoś doświadczonego niestety takiej osoby nie znam.

Wczoraj w sumie księżyc wszystko rozjaśniał więc nie było widać za bardzo gwiazd.

Sprzęt

Synta 8

Okularki: kitowe 10 i 25 mm oraz starguider wa 66 9mm, baader classic ortho 6mm.

Aparat pentax k10d

Lornetka zwykła jakaś 10x50

b320c481cc4d.jpg 7474c7478741.jpg   

 

 

Edytowane przez Dasionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Najlepszym sposobem na obeznanie się z niebem jest obserwacja nieba dobrą lornetką np. 10x50. Dzięki lornetce zobaczysz szersze pole gwiazd niż w teleskopie i będziesz mógł znaleźć więcej punktów orientacyjnych podpatrzonych w aplikacji czy mapie nieba. A jak już zapoznasz się z danym obszarem, to teleskopem będziesz poruszał się bardziej świadomie i szybciej trafisz w planowany punkt :)

Edytowane przez sidiouss
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dasionek. Ortografia... No zrób coś z tym. Edytuj posty. 

 

Stellarium na kompie darmowe i na telefon płatne. Sky Safari też świetne. 

SkEye pomaga w określeniu na co patrzysz. 

Sporo tego jest. 

 

Książki to jednak podstawa. Kolejność dość przypadkowa. 

- Atlas Nieba Delta Optical, Pascal
- Miesięczny przewodnik po niebie Jan Ridtath, Wil Tirion
- Niebo nocą Kevin Ildslay
- Niebo poradnik użytkownika David H. Levy
- Niebo na dłoni E.Pittich, D. Kalmancok
- Gwiazdy planety jak je odszukać, poznać i polubić
- Niebo na weekend
- Astronomia Przewodnik
- Niebo przez lornetkę Patrick Moore

 

Zacznij od wydrukowania tabeli Wimmera. 

Tam są mapki. 

 

Zielony laser bardzo pomaga w namierzeniu obiektów. Ale tu trzeba bardzo uważać na oczy swoje i innych oraz na samoloty! Serio, jeśli nie chcesz bardzo poważnych problemów! 

Włączasz na sekundę i korygujesz ustawienie. Nigdy nie włączasz na dłużej niż 2-3 sekundy. 

 

EDIT ćwiczyć ustawianie możesz też przy Księżycu. Jasne obiekty są widoczne, a nauka czyni mistrza. 

Edytowane przez kjacek
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, kjacek napisał:

Dasionek. Ortografia... No zrób coś z tym. Edytuj posty. 

 

Stellarium na kompie darmowe i na telefon płatne. Sky Safari też świetne. 

SkEye pomaga w określeniu na co patrzysz. 

Sporo tego jest. 

 

Książki to jednak podstawa. Kolejność dość przypadkowa. 

- Atlas Nieba Delta Optical, Pascal
- Miesięczny przewodnik po niebie Jan Ridtath, Wil Tirion
- Niebo nocą Kevin Ildslay
- Niebo poradnik użytkownika David H. Levy
- Niebo na dłoni E.Pittich, D. Kalmancok
- Gwiazdy planety jak je odszukać, poznać i polubić
- Niebo na weekend
- Astronomia Przewodnik
- Niebo przez lornetkę Patrick Moore

 

Zacznij od wydrukowania tabeli Wimmera. 

Tam są mapki. 

 

Zielony laser bardzo pomaga w namierzeniu obiektów. Ale tu trzeba bardzo uważać na oczy swoje i innych oraz na samoloty! Serio, jeśli nie chcesz bardzo poważnych problemów! 

Włączasz na sekundę i korygujesz ustawienie. Nigdy nie włączasz na dłużej niż 2-3 sekundy. 

 

EDIT ćwiczyć ustawianie możesz też przy Księżycu. Jasne obiekty są widoczne, a nauka czyni mistrza. 

Przepraszam za błędy, ale tak mam, jak szybko pisze na telefonie jakoś nie zwracam uwagi na pisownię, ale jak to przejrzałem to aż mi wstyd.(wszystko poprawione) 

Postaram się zaopatrzyć w mapę nieba i atlas może coś z tego wyjdzie.

 

Astronomia to ciężkie hobby. Zwłaszcza jak ktoś ma dużo sprzętu hahha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.