Skocz do zawartości

Całkowite zaćmienie Księżyca 21.01.2019


Darek_B

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, dziki napisał:

@MateuszW jakie miałeś problemy z Star Adventurerem?

Teoretycznie silnik działał i przy szybkim kręceniu widać było ruch. Jednakże śledzenie gwiazdowe nie działało lub działało nieprawidłowo, bo gwiazdy uciekały. Być może zrobiłem jakąś głupią gafę pod wpływem wrażeń i walki z czasem, a może to on zgłupiał. Na razie nie miałem okazji zweryfikować, czy działa teraz. Na pewno wcześniej go używałem i było bezproblemowo.

16 minut temu, Meiser napisał:

Jakim programem robiłeś stack ?

Stack na gwiazdy w DSS, stack na Księżyc w Autostakkert. Potem obróbka w stylu kometarnym, czyli łączenie obu zdjęć z usuwaniem artefaktów po rozmazanym Księżycu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2019 o 00:38, MateuszW napisał:

okazało się, że było fenomenalnie!

No i przyniosło fenomenalny efekt :) Właściwie to w liczbie mnogiej powinienem napisać ;) Gratuluję i pozdrawiam, Mateuszu!

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie IMO znalazłem wstępną analizę tego impaktu 

Cyt z artykułu: Uderzenie nastąpiło o 4h41m38sUT (czas oparty na GPS) i trwało około 0,3 sekundy. Zgodnie z tą wstępną analizą najbardziej prawdopodobną sytuacją jest to, że impakt został wywołany przez sporadyczny meteoroid o charakterze kometarnym. Prędkość uderzenia w tym przypadku wynosiłaby około 17 km / s, a obiekt miałby masę około 10 kilogramów. Średnica meteoroidu wynosiłaby około 30 cm, a świeży krater wytworzony podczas zderzenia miałby średnicę około 7-10 metrów.

(całość pod tym linkiem https://www.imo.net/meteoroid-impact-on-the-moon-while-eclipsed/?fbclid=IwAR25xbJCMWfLp-HB_iBLAntTj1sw9SnFL15s3k8AS-n4KHOdvy7xJpMim_c ) 

Edytowane przez DARK
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas poprzedniego zaćmienia chyba też było widać upadek meteorytu na Księżyc. A jak to wygląda, kiedy Księżyc jest w fazie cienkiego rogalika - też wtedy obserwuje się takie zjawiska z podobną częstością na jego ciemnej części? Czy wtedy znajduje się w obszarze, w którym jest mniej meteorów, albo światło popielate lub blask jasnej części utrudniają obserwację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co wiem, takie impakty są obserwowane w obszarach Księżyca skrytych w cieniu, czyli - jak piszesz - kiedy nasz satelita jest kilka dni po nowiu lub przed. Konkretnych przykładów nie podam, ale widziałem kiedyś w sieci zdjęcia dokumentujące spadek meteorytu na powierzchnię Srebrnego Globu. Na uwagę zasługuje też wzmianka w kronice Gerwazego z Canterbury o tym jak w 1178 roku grupa mnichów obserwowała (oczywiście bez przyrządów optycznych) zjawisko, które miało być uderzeniem dużego meteorytu w Księżyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.