Skocz do zawartości

Baader vs Astrodon


Tayson

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 4.02.2019 o 13:50, MateuszW napisał:

SII może nie jest tak podatne na LP jak OIII, ale za to siarka jest zazwyczaj znacznie słabsza. Także jej kontrast może być mimo wszystko gorszy. Co skłania ku zaopatrzeniu się w wąski filtr. No ale jak sobie obetniemy cześć widma zbyt wąskim filtrem, to może się okazać że trzeba bardzo długo naswietlac. Ktoś wie, czy linia SII jest samotna? 

 

W dniu 25.01.2019 o 10:58, Krzychoo226 napisał:

 

  Ukryj zawartość

 

 

 

W dniu 24.01.2019 o 23:51, Marek_N napisał:

 

Panowie ktoś coś mi pomoże? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 16.02.2019 o 01:00, Tayson napisał:

Panowie ktoś coś mi pomoże? 

I jakie wnioski przemyślenia ? Znalazłeś może jakieś testy tych nowych filtrów Baader Ultra-Narrowband a może  porównanie z Astrodonami ?

 

Ja osobiście jestem zadowolony z Baader Ha 7nm i Astrodona OIII 3nm i zastanawiam się nad wymianą Baadera SII ze względu na gwiazdy jakie produkuje - i tu mam zagwozdkę.

Wiem jaki wpływ ma zmiana szerokości filtra na Ha a jak to wygląda w SII czy poza ceną i kontrastem coś tam się jeszcze zmienia ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, .zombi. napisał:

Wiem jaki wpływ ma zmiana szerokości filtra na Ha a jak to wygląda w SII czy poza ceną i kontrastem coś tam się jeszcze zmienia ?

Kupilem Astrodona wodór 5nm i tlen 3nm.

 

Odnosnie siarki, to znalazlem kilka opinii na CN. Ludzie skłaniają sie do 5nm.

Aczkolwiek np poniżej z 3nm SII radza sobie bardzo dobrze.

https://astroanarchy.blogspot.com/2018/10/

reasumując: nie wiem jaką szerokość kupić.

 

edit.

przed chwila to znalazlem

https://www.cloudynights.com/topic/551868-signal-sanity-check-sii-vs-oiii-ha/?p=7460151

 

1nm=10A

na przykladzie M42

http://www.astrosurf.com/buil/nebula/HII/m42/m42.html

 

edit2.

"wodór" sklada sie z 3 pasm NII+Ha+NII o szerokosci 3,6nm, wiec potrzeba filtra 4nm, aby calosc sie rejestrowala.

"siarka" sklada sie z 2 pasm SII+SII o szerokosci 1,5nm, wiec wystarczy filtr 3nm, aby całośc sie rejestrowała.

"tlen" sklada sie z 2 pasma OIII o szerokosci 4,8nm, wiec potrzeba filtra 5nm, aby calosc sie rejestorwala. Aczkolwiek ja doszedlem do wniosku, ze lepiej ograniczyc szerokosc do 3nm na rzecz zmniejszenia LP ze wzgledu na slaby sygnal tlenu i poprawę jakości gwiazdek.

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesteś zadowolony z zakupu? Bo już się zaczynałem bać że zrobiłem niedźwiedzią przysługę :-) Przepaści w sygnale nie ma, bo i nie powinno być, ciekaw jestem porównania tlenu. Rozmiar gwiazd ciężko mi ocenić, poza halo w Baaderze to na oko nie widzę różnic na tym przykładzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Krzychoo226 napisał:

To jesteś zadowolony z zakupu? Bo już się zaczynałem bać że zrobiłem niedźwiedzią przysługę :-)

Obstawiam ze dopiero przy 3nm bedzie roznica w jakosci (wielkosci) gwiazdek. Zycie pokaze czy było warto wydac pare zł wiecej niz kosztuja baadery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Tayson napisał:

Obstawiam ze dopiero przy 3nm bedzie roznica w jakosci (wielkosci) gwiazdek. Zycie pokaze czy było warto wydac pare zł wiecej niz kosztuja baadery.

Nie sądzę by na jednej klatce dało się zauważyć różnicę, poziom tła się zmienił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.