Skocz do zawartości

(136199) Eris


gawain74

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, gawain74 napisał:

Eris - asteroida z dysku rozproszonego, wielkością bardzo zbliżona do Plutona, jest jednak od niego masywniejsza.
Na okrążenie Słońca potrzebuje 557 lat, ale orbita jest bardzo wydłużona i odległość od Słońca waha się od 38 do 97 j.a
W tej chwili znajduje blisko aphelium i dzieli nas od niej ponad 95 jednostek astronomicznych, czyli 14,385 mld km

 

Sądziłem, że ED-kiem dajej jak do Nereidy i Plutona już nie sięgnę, a jednak myliłem się.
Jasność Eris jest przecież podobna do Nereidy, dlaczego więc nie spróbować ?

18,84 mag to bardzo blisko granicy zasięgu mojego zestawu, ale jest widoczna dokładnie w tym miejscu gdzie miała być.

Zdjęcie z opisem i bez, oraz grafika z theskylive ukazująca aktualne położenie Eris względem planet

Dołączyłem też zrzut z Aladina z zaznaczoną pozycją Eris

18.01.2019 18:15 UT
ED80 / ASI 224
466 x 15 sek
dark x 30

01_Eris.jpg

02_Eris.jpg

 

 

04_Eris.jpg

03_Eris.jpg

A jakie super galaktyczki się załapały w tle! Wiesz, co to, w lewym górnym rogu?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

A jakie super galaktyczki się załapały w tle! Wiesz, co to, w lewym górnym rogu?

Ta o której wspominasz też zwróciła moją uwagę ze względu na kształt.

W takich niepozornych fotografiach podoba mi się to ile można "odkryć", np: te trzy galaktyki widoczne na zdjęciu, a przecież jest ich znacznie więcej tyle że  w formie małych kropek.

Wracając do pytania, to wiem niewiele - galaktyka widnieje pod nazwą LEDA 93082 (Galaxy Cluster Of Galaxies) przesunięcie ku czerwieni 0,033, rozmiar kątowy na dłuższym boku 40"

@Grzędziel

@radio-teleskop.pl dziękuję

I mnie ten mały teleskop zaskakuje. Czasami chodzi mi po głowie zakup większej tuby, ale wciąż mam tyle do "odkrycia" tym co mam.

Paradoksalnie choć mieszkam na północnej półkuli, to właśnie ta część nieba jest dla mnie białą plamą (ograniczenia balkonowe) W najbliższym czasie planuję pierwszą wyjazdową sesję ED-kiem pod ciemne niebo i przy okazji skieruję go na ten niezbadany przez mnie obszar czyli obiekty powyżej 40 stopni w deklinacji, a jest tam kilka obiektów typu - muszę mieć. Wiem już co pójdzie na pierwszy ogień...:)

 

Co do Eris mam ogromny niedosyt, bo można to zrobić lepiej, ale niestety niepogoda na razie nie daje szans. W tym sezonie spróbuję z pewnością zarejestrować wędrówkę Eris na tle gwiazd.

 

@HAMAL sfotografował Sednę przed kilkoma laty, więc taki wątek o najdalszych obiektach obiektach US, można powoli zakładać.

Edytowane przez gawain74
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Zaciekawiony napisał:

Chm... wygląda jak kolejna granulka tła.

Przed umieszczeniem na forum, dałem sobie czas, aby na chłodno przeanalizować to zdjęcie, czy aby nie widzę tego co chcę zobaczyć.

W końcu stwierdziłem, że to jednak jest Eris :

Pozycja się zgadza, sygnał ledwo wybija się z tła, ale widać to wyraźnie. Celowo zaznaczyłem dwie gwiazdy o określonych jasnościach, aby był punkt odniesienia mag

Edytowane przez gawain74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.