Skocz do zawartości

Moje planety - aktualizacja 2018


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

16 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Nie wiem dokładnie, jakimi komentarzami opatruje się artefakty obróbki na zdjęciu.

Behlur wybacz, ale mam wrażenie, że jesteś niezadowolony bo nie było komentarza, ale nie wiesz dokładnie jakiego.

 

Chciałbyś zobaczyć coś takiego? "przed opublikowaniem fotki porównałem ją do obrazów z kosmicznego teleskopu X, przanalizowałem szczegóły, wyszło że mam podobny detal ale potem obliczyłem że jest to niemożliwe, więc informuję, że to jest niemożliwe, a to co widzicie to efekt artefaktów powstałych w obróbce"

 

Już wyjaśniam czemu się czepiam i drążę:

 

- trochę mnie przeraża co piszecie (może umknął mi inny wątek? Albo umknęła mi idea tych zdjęć?) Czy zdjęcia wessela mają być naukowe i udowadniać możliwości sprzętowe, czy raczej jest to astrofotografia estetyczna, mająca walory poznawcze? Bo jeśli to pierwsze, to zwracam honor i rozumiem liczenie skali, możliwości sprzętu i wytykania "to niemożliwe"

- sam popełniam czasem astrofotkę, nie raz pewnie przegnę z postprocessingiem i nie położę NIC przeciw tezie, że na którymś moim zdjęciu pokazał się detal, który na obiekcie występuje ale jest niemożliwy do sfotografowania moim setupem. I pytanie: czy oczekujecie, że przed publikacją przeanalizuję zawartość, policzę skalę, porównam, wyjaśnię?

 

Chcę Was zrozumieć, oraz trochę otrząsnąć się przez kilkuwątkowe zarzucanie mojemu koledze oszustwa. Robię to samo co On (co do zasady, nie efektów :)), nie chciałbym znaleźć się kiedyś na Jego miejscu jak w tym wątku. Ani nie chciałbym do każdego zdjęcia dodawać "disclaimera" dotyczącego skali, możliwości, artefaktów.

 

16 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Np. robię fotkę Putinowi, z zamkniętym obiektywem (zapomniałem dekielka ściągnąć), wyciągam z szumu tła twarz Elvisa i opatruje zdjęcie podpisem "prezydent Rosji, obiektyw 200mm, ISO 6400, f/2.8, 1/30s"...? Rzeczywiście, nie myślałem o tym. Szczerze mówiąc najlepiej po prostu zdjąć dekielek z obiektywu i zrobić zdjęcie jeszcze raz...

Nie rozumiem tego przykładu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, fizyk5 napisał:

Czy można ustalić, jak jest ustawiona os obrotu planety względem tych pasów na zdjęciu Wesela?

Coś mi świta, że oś obrotu jest prostopadła do pasów*, jeśli chodzi o Saturna czy Jowisza ;)

 

*) o ile nie zostały domalowane albo nie są artefaktami :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dziki myślę, że chodzi o to, że niektórzy są po prostu ciekawi co to jest - detal czy artefakt. I nic więcej. Żadnego oskarżenia o kłamstwo czy coś w tym stylu. Przynajmniej takie są moje intencje.

Dziwi mnie po prostu, że Wessel nie daje możliwości sprawdzenia co to. Jego może to nie ciekawić czy z innych powodów nie chce tego dociec - "każdy robi co chce" ( :P ). Przecież "Nam" chodzi tylko o czystą ciekawość. Szkoda, że nie możemy sprawdzić tego a w dodatku ciekawość jest odbierana jako atak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, astrokarol napisał:

Żadnego oskarżenia o kłamstwo czy coś w tym stylu.

 

26 minut temu, astrokarol napisał:

Szkoda, że nie możemy sprawdzić tego a w dodatku ciekawość jest odbierana jako atak.

Na pewno czytałeś wątek od początku? Wiem że padło jednoznaczne "przepraszam", ale niesmak pozostał ;)

 

26 minut temu, astrokarol napisał:

Dziwi mnie po prostu, że Wessel nie daje możliwości sprawdzenia co to.

Karolu wyjaśnij pls co masz na myśli, bo się pogubiłem, a chciałbym zrozumieć. W jaki sposób wessel ma dać możliwość sprawdzenia, oraz kiedy o to został poproszony? Serio pytam - mogło mi coś umknąć.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu ‎31‎.‎01‎.‎2019 o 17:14, RomekAstrobaza napisał:

Pamietam kiedys tutaj na forum chyba Libmar zrobil jakies zdjecie nie pamietam ktorej planety i tez mu wyszedl po obrobce jakis artefakt.

No i pamietam" ze On zaznaczyl ze to cos to nie szczegol na planecie tylko artefakt.

Mysle, ze o cos takiego chodzilo Belhurowi :)

 

Właśnie o Neptuna chodziło :)

W moim przypadku tym fałszywym detalem okazał się być hotpixel, który "tranzytował" przez planetę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.