Skocz do zawartości

Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii (71SDQ i 86SDQ) - brak rekomendacji


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby ktoś nie wiedział, to informuję, że jest już następca kultowej TSAPO65Q - tym razem parę cm więcej, czyli TS71SDQ. Ktoś chętny na królika doświadczalnego? :D
 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4639_TS-Optics-71SDQ---71-mm-f-6-3-Quadruplet-Apo-mit-Feldebnung.html

 

Ja generalnie zakochałem się (na razie na obrazku) w TS-Optics 86SDQ 86mm F5.4 Quadruplet 4-Element Flatfield APO. Ależ on piękny, do tego wygląda na ciekawą ekonomiczną alternatywę dla teleskopu od Takahashi FSQ85 (który nie jest w stanie pokryć nawet APS-c), no i pokrywający 6 cm krążek światła (czyli nawet KAF16803 podejdzie komfortowo przy tym 3" wyciągu).

Parametry aż trudne do uwierzenia. Ostatnio sprzedałem taki teleskop jednemu użytkownikowi, ale jakoś nie zrobił jeszcze testu. Kusi mnie strasznie, ale to ciągle sporo kasy "na zabawę".

 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10417_TS-Optics-86SDQ-86mm-F5-4-Quadruplet-4-Element-Flatfield-APO.html

Widzieliście może jakiś test ze zdjęciami?

ts-86mm-quadruplet-apo-okularauszug-1000.jpg

86sdq-86mm-quadruplet-apo-1000.jpg

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, MaPa napisał:

Ja ten droższy staram się jakoś porównać z  Takiem Sky90II z reduktorem (f4.5, 405mm). Będę ciekaw testów na małym pixelu..

Potrzebny jakiś saper, który pierwszy kupi (choć ja jakąś 1 sztukę już sprzedałem w PL, ale na razie bez zdjęć testowych). Kusi, kusi żeby spróbować. Potrzebuję jakiś 1 teleskop, który byłby totalnie uniwersalny i mógł ze mną jeździć po świecie. Ta 86-tka wydaje się trafiać w tę potrzebę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

86Q dla mnie też jest idealnym rozwiązaniem, potrzebuję lekkiego apo na wypad do Namibii - właśnie zbieram na niego środki :)

Tutaj jest parę fotek z tego sprzętu tylko spod znaku Stellarvue: https://www.cloudynights.com/topic/618157-first-light-with-stellarvue-svq86-and-full-frame-sensor/

A tu są fotki ale też ze Stellarvue: https://www.astrobin.com/gear/76210/stellarvue-svq86/

Mnie przekonuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, bas.sic napisał:

86Q dla mnie też jest idealnym rozwiązaniem, potrzebuję lekkiego apo na wypad do Namibii - właśnie zbieram na niego środki :)

Tutaj jest parę fotek z tego sprzętu tylko spod znaku Stellarvue: https://www.cloudynights.com/topic/618157-first-light-with-stellarvue-svq86-and-full-frame-sensor/

A tu są fotki ale też ze Stellarvue: https://www.astrobin.com/gear/76210/stellarvue-svq86/

Mnie przekonuję :)

Faktycznie dobrze to wygląda. Gwiazdy perfekt po całości.

https://www.nebulaphotos.com/img/ic4592.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny jest ten 71, niewiele droższy od 65Q. A 86 to już masakracja cenowa. Właściwie płacimy w 86 tylko za ciut lepszą światłowiłę w stosunku do 71, czy coś jeszcze? Czy warto dawać ponad 2x więcej za 36% szybsze zbieranie materiału? To już każdy musi osądzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, MateuszW napisał:

Świetny jest ten 71, niewiele droższy od 65Q. A 86 to już masakracja cenowa. Właściwie płacimy w 86 tylko za ciut lepszą światłowiłę w stosunku do 71, czy coś jeszcze? Czy warto dawać ponad 2x więcej za 36% szybsze zbieranie materiału? To już każdy musi osądzić...

Myślę, że cena rozbija się o te 60mm skorygowanego pola i 3" wyciąg

Edytowane przez cyberboss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

No tak, to już trochę zmienia.

Trochę? Idąc tym tokiem myślenia, to możemy zostać przy klasycznym 80ED z korektorem, bo da się uzyskać podobne efekty i jest tylko trochę gorszy ;)

Niestety takie prawidła optyki i biznesu optycznego. Kilka % wzrostu performance - cena * 2. 

Dlaczego lubię mieć więcej niż mniej? Bo posiadanie tak dużego zapasu w kwestii nośności wyciągu i wielkości płaskiego pola uwalnia mnie od perfekcyjności w wielu aspektach. Tak samo preferuję układ petzvala wbudowany w tubę, a nie ruchomy korektor w wyciągu, który wnosi kolejne wyzwania w kwestii osiowości, złączek, backfocusa, etc. Bezstresowe i bezawaryjne działania jest dla mnie kluczowe (mniej zmiennych = mniej problemów) - szczególnie jak jedziesz ze sprzętem na drugi koniec świata i zapomnisz jednej złączki do korektora :D.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

czuje się jakoś wywołany do tablicy. Na przełomie listopada/grudnia nabyłem TS86SDQ.

Nie ma fotek, póki co, głównie z powodu niemożliwości precyzyjnego, ad hoc wyliczenia potrzebnej długości złączki 82->48mm.

Mam już teraz trzecią lub czwartą i chyba będzie ok. Zestaw jest już skręcony z ASI1600 oraz kółkiem oraz OAGiem.

Czekam na pogodną nockę z miesiąc, ale taka już tradycja - po zakupie pogoda się "psuje" :)

Ponadto namierzam "zieloną" miejscówkę LP, pod moim niebem to tylko testowe klatki chyba... oraz czekam na wiosenny RODOS.

przy moim zawodowym obłożeniu - kwiecień to realnie bliski termin pojawienia się pierwszych prac z tego zestawu. 

pozdrawiam 

J.Mamczarski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, wessel napisał:

FSQ 85 to jest porażka, jedna jeśli nie jedyna taka skucha Takahashi

 

Widocznie punkt widzenia zależny jest od punktu siedzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, mamczar napisał:

Witam,

czuje się jakoś wywołany do tablicy. Na przełomie listopada/grudnia nabyłem TS86SDQ.

Nie ma fotek, póki co, głównie z powodu niemożliwości precyzyjnego, ad hoc wyliczenia potrzebnej długości złączki 82->48mm.

Mam już teraz trzecią lub czwartą i chyba będzie ok. Zestaw jest już skręcony z ASI1600 oraz kółkiem oraz OAGiem.

Czekam na pogodną nockę z miesiąc, ale taka już tradycja - po zakupie pogoda się "psuje" :)

Ponadto namierzam "zieloną" miejscówkę LP, pod moim niebem to tylko testowe klatki chyba... oraz czekam na wiosenny RODOS.

przy moim zawodowym obłożeniu - kwiecień to realnie bliski termin pojawienia się pierwszych prac z tego zestawu. 

pozdrawiam 

J.Mamczarski

No to będzie kolejny taki zestaw, bo też chcę tę 86 skleić z ASI1600. Już nie mogę się doczekać i mam nadzieję, że od następnego tygodnia będzie pogoda aż do czerwca :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Dobra, ponieważ żaden saper się nie znalazł, to ja się w niego zabawię :) W następnym tygodniu teleskop będzie u mnie (TS-Optics 86SDQ 86mm F5.4 Quadruplet 4-Element Flatfield APO) - jaram się jak za starych dobrych czasów (live testów). Będzie zabawa :D

Adam też tak chciał bym kupować jak Ty. Dzisiaj mam ochotę na TS-Optics 86SDQ 86mm F5.4 Quadruplet 4-Element Flatfield APO więc kupuję a co mi tam.

Adam czy nie rozważasz w swoim sklepie sprzedaży sprzętu w rozbiciu płatności na raty? Myślę, że sprzedaż na pewno by wzrosła. Na pewno ja bym był pierwszy w kolejce.

Edytowane przez pablo12311
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, seg napisał:

 

Widocznie punkt widzenia zależny jest od punktu siedzenia :)

Teleskop Janka jest już po chorobach dziecięcych i został poprawiony. Moja uwaga dotyczy wcześniejszego okresu produkcji TAK FSQ 85

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, pablo12311 napisał:

Adam też tak chciał bym kupować jak Ty. Dzisiaj mam ochotę na TS-Optics 86SDQ 86mm F5.4 Quadruplet 4-Element Flatfield APO więc kupuję a co mi tam.

Adam czy nie rozważasz w swoim sklepie sprzedaży sprzętu w rozbiciu płatności na raty? Myślę, że sprzedaż na pewno by wzrosła. Na pewno ja bym był pierwszy w kolejce.

Pytałem o tym w mailu jakoś pod koniec roku, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Adam_Jesion napisał:

Ja generalnie zakochałem się (na razie na obrazku) w TS-Optics 86SDQ 86mm F5.4 Quadruplet 4-Element Flatfield APO.

A 100Q, który masz/miałeś? Za duży na "latanie"? Zbyt ciężki? Nie ta ogniskowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mamczar napisał:

Nie ma fotek, póki co, głównie z powodu niemożliwości precyzyjnego, ad hoc wyliczenia potrzebnej długości złączki 82->48mm.

Mam już teraz trzecią lub czwartą i chyba będzie ok.

@Adam_Jesion A to ciekawostka. Czyli jednak ta 86 wcale nie jest taka super bezobsługowa, tylko znowu trzeba walczyć ze złączkami jak w Newtonie? To ja chyba pozostaję przy nieskazitelnym obrazie z 65Q, przy całkowicie dowolnej złączce :) Ciekawe, jak jest w 71?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mamczar napisał:

Witam,

czuje się jakoś wywołany do tablicy. Na przełomie listopada/grudnia nabyłem TS86SDQ.

Nie ma fotek, póki co, głównie z powodu niemożliwości precyzyjnego, ad hoc wyliczenia potrzebnej długości złączki 82->48mm.

Mam już teraz trzecią lub czwartą i chyba będzie ok. Zestaw jest już skręcony z ASI1600 oraz kółkiem oraz OAGiem.

Czekam na pogodną nockę z miesiąc, ale taka już tradycja - po zakupie pogoda się "psuje" :)

Ponadto namierzam "zieloną" miejscówkę LP, pod moim niebem to tylko testowe klatki chyba... oraz czekam na wiosenny RODOS.

przy moim zawodowym obłożeniu - kwiecień to realnie bliski termin pojawienia się pierwszych prac z tego zestawu. 

pozdrawiam 

J.Mamczarski

Jarek, nie do końca rozumiem w czym masz problem. Przecież ta tuba to quadruplet, podobnie jak FSQ od Taka. Cechą takiego optycznego rozwiązania jest, że wszystkie soczewki są na sztywno osadzone w tubie i ogniskujemy wyłącznie przesuwając wyciąg tak, aby płaszczyzna matrycy pokryła się z płaszczyzną ostrości, która zawsze wypada w tym samym miejscu.. Do tego nie jest potrzebna złączka o precyzyjnie dobranej długości, jedynie redukcja gwintu wyciągu na gwint kamery/koła filtrowego. 

Popraw mnie jeśli źle rozumuję.

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, pablo12311 napisał:

Adam też tak chciał bym kupować jak Ty. Dzisiaj mam ochotę na TS-Optics 86SDQ 86mm F5.4 Quadruplet 4-Element Flatfield APO więc kupuję a co mi tam.

Adam czy nie rozważasz w swoim sklepie sprzedaży sprzętu w rozbiciu płatności na raty? Myślę, że sprzedaż na pewno by wzrosła. Na pewno ja bym był pierwszy w kolejce.

Ja jestem dealerem TS'a więc mam jakieś tam benefity - spokojnie, aż tak dobrze nie jest ;) Poza tym, jak się sprzęt okaże fajny, to coś się na pewno sprzeda, więc potraktuję to jako inwestycję (tak to wytłumaczyłem żonie, więc pozostańmy przy tej wersji) ;)))

A co do rat - problem polega na tym, że ten astrobiznesik jest dla mnie zupełnie poboczny i bardziej dla frajdy. Żeby zrobić raty, to musiałbym go bardziej intensywnie prowadzić. Kiedyś załatwienie tego proceduralnie nie było łatwe, ale może coś się w tej sprawie zmieniło. Sprawdzę i dam znać.

PS. Ja nawet tych teleskopów nie mam na stronie. Ot taki ze mnie biznesmen (jak to młodzież mówi - janusz biznesu).

 

5 godzin temu, seg napisał:

A 100Q, który masz/miałeś? Za duży na "latanie"? Zbyt ciężki? Nie ta ogniskowa?

Nie mam do niego żadnych zastrzeżeń - jeżeli o to pytasz, ale gabarytowo to już spory teleskop. No i jest znacznie droższy - co jest oczywiste. Warto jednak tu wspomnieć, że ten nowy SDQ ma też nowe szkło FDC-100, które podobno ma jeszcze lepsze parametry (mniejszą dyspersje) niż FPL53. Nie sądzę, żeby to było aż tak kluczowe, bo w 100Q nie dostrzegłem aberracji chromatycznych, ale... jak można lepiej, to czemu nie? :) To umożliwiło zaprojektowanie większego krążka (6 cm).

FDC-100 to chińskie szkło i słychać o nim różne plotki. W najgorszym scenariuszu można założyć, że to chiński odpowiednik FPL53 (made in japan - Ohara), który daje identyczny (lub lepszy zależnie od deklaracji) performance.

 

 

4 godziny temu, MateuszW napisał:

@Adam_Jesion A to ciekawostka. Czyli jednak ta 86 wcale nie jest taka super bezobsługowa, tylko znowu trzeba walczyć ze złączkami jak w Newtonie? To ja chyba pozostaję przy nieskazitelnym obrazie z 65Q, przy całkowicie dowolnej złączce :) Ciekawe, jak jest w 71?

Nie wiem, o co chodzi. Pewnie problem w tym, że trzeba złapać ostrość, a koledze zabrakło złączki. No tego niestety nie przeskoczymy - matryca musi wjechać w punkt ostrości :D
Nie ma tu czegoś takiego, jak backfocus, co do milimetra znany z korektorów montowanych w wyciągu. Inaczej mówiąc - praca z nim jest dokładnie taka sama jak we wspomnianej przez ciebie 65-tce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2019 o 15:32, Adam_Jesion napisał:

Parametry aż trudne do uwierzenia. Ostatnio sprzedałem taki teleskop jednemu użytkownikowi, ale jakoś nie zrobił jeszcze testu.

To chyba o mnie ;) . Właśnie po 15 latach postanowiłem powrócić do tematu Astro tym oto sprzętem. Póki co 0 pogody. Zabrałem go na wyjazd świąteczno sylwestrowy... 10 dni i 10 min kawałka czystego nieba - za mało. 

 

@Adam_Jesion wracamy do zakupu ASI1600MMP kit3 ale z tym na PW... Może przebije chmurwy. (jak by ktoś miał uwagi do tego kitu to z chęcią wyslucham :)) 

 

Póki co mogę tylko powiedzieć że sprzęt robi wrażenie jakością wykonania i DreamFocuser Mateusza funkcjonuje z sdq86. 

 

Pozdr

howx 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.