Skocz do zawartości

Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii (71SDQ i 86SDQ) - brak rekomendacji


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy z tych rozogniskowanych obrazów można coś wywnioskować.

Czy ktoś ma ewentualnie jeszcze jakieś pomysły co sprawdzić?

 

Ps. Moderatora proszę o scalenie moich powyższych postów w jeden, bo nie mogłem dodać więcej niż 1 zdjęcia w poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, cyberboss napisał:

Nie wiem, czy z tych rozogniskowanych obrazów można coś wywnioskować.

No faktycznie, na rozogniskowanych nie jest źle (choć coś tam widać, że energia krążków nie jest równomierna i przy dochodzeniu do CFZ zaczyna lekko go ciągnąć). To jest ten problem, o którym pisałem w kontekście kupowania sztucznych gwiazd. Tą są rzeczy, które b. trudno zdiagnozować nie mając możliwości zrobienia pełnego zdjęcia gwiazd w strefie ostrości.

Wracają do punktu ostrości - płaskość pola jest do wyregulowania tilterem (niewiele tam brakuje), ale po flarze jasnych gwiazd widać, że coś go boli innego (jest jakiś ucisk/naprężenie), stąd te flary. Obawiam się, że mamy kolejny 86SDQ do reklamacji.

Tym samym wstrzymuję zamawianie tych teleskopów do wyjaśnienia sprawy i rekomenduję innym zainteresowanym chwilowe powstrzymanie się od zakupów. Stay tuned.

PS. Cyberboss - zapakuj teleskop i wyślij go do mnie. Załatwię sprawę. Adres masz tu: http://astroking.pl/strona/kontakt

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.03.2019 o 20:49, Adam_Jesion napisał:

Odpowiadając na Twoje pytanie z tamtego wątku - obydwa teleskopy produkuje Sharpstar.

Na czym zatem polega różnica w cenie 280zł? Bo w ofercie widzę dwie: inne logo oraz torba transportowa na korzyść Sharpstara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wreszcie znalazłem sposobność i pomysł na zamontowanie SDQ86 na ASA DDM85 (nie śmiejcie się) żeby przetestować pod gwiazdami procedurę serwisową, którą poczyniłem na teleskopie @cyberboss, czyli tego, którego mogliście "podziwiać" powyżej. Jak widać, jest całkiem fajnie :) Teraz leci kilka klatek po 5 min, choć nie wiem, czy chmury mi pozwolą zebrać więcej materiału. Wnioski jutro, jak się wyśpię. Poniżej dwa narożniki 1:1.


image.png

Zrzut ekranu 2019-04-7 o 01.38.19.png

Zrzut ekranu 2019-04-7 o 01.43.53.png

 

IMG_4818.jpg

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obiecałem wnioski i zdjęcie, a więc... tak: (1) kolimacja była nieprawidłowa, (2) nieprawidłowo ustawiony tilter w focuserze (teraz jest skręcony na zero - i do tej wyjściowej pozycji został skolimowany), (3) niektóre śruby w celi i w tylnej soczewce były zbyt mocno skręcone (soczewki zostały odprężone). Jak widać, po tej procedurze mamy piękne równo pole gwiazd. Wrzucam zdjęcie po DDP na "mocno", żeby uwidocznić całe rezydualne halo. Wczoraj dużo chmur, seeing z trendem degradującym. W czasie kolimacji z pierwotnego FWHM 1,6-1,8 uzyskałem w najlepszym momencie nocy FWHM 1-1,1 px. 

Podsumowując - tak działający SDQ86 to super sprzęt. Testowe zdjęcie to format większy od APS-C, przy pikselu 6 mikronów.

M81_comb_50.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zwyczajnie chińczyki zwaliły kolimację, ale poza tym teleskop jest super. No to z jednej strony super info, bo konstrukcja teleskopu jest ok, ale z drugiej lipa, bo pytanie ile % egzemplarzy też jest skopanych.

13 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

żeby przetestować pod gwiazdami procedurę serwisową, którą poczyniłem na teleskopie @cyberboss

Jednego tu tylko nie ogarniam. Fajnie, że udało Ci się poprawić teleskop, no ale nie jest to chyba procedura serwisowa uznawana przez producenta, tj cyberboss właśnie utracił swoją gwarancję, prawda? Dlaczego jednak nie odesłaliście sprzętu do producenta, aż taki jest z tym problem? Bo to sugeruje że z tą gwarancją w astro to już nie trzeci świat tylko co najmniej piąty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, MateuszW napisał:

Czyli zwyczajnie chińczyki zwaliły kolimację, ale poza tym teleskop jest super. No to z jednej strony super info, bo konstrukcja teleskopu jest ok, ale z drugiej lipa, bo pytanie ile % egzemplarzy też jest skopanych.

Jednego tu tylko nie ogarniam. Fajnie, że udało Ci się poprawić teleskop, no ale nie jest to chyba procedura serwisowa uznawana przez producenta, tj cyberboss właśnie utracił swoją gwarancję, prawda? Dlaczego jednak nie odesłaliście sprzętu do producenta, aż taki jest z tym problem? Bo to sugeruje że z tą gwarancją w astro to już nie trzeci świat tylko co najmniej piąty...

Ponieważ w PL to ja udzielam 24 miesięcznej gwarancji na teleskopy przeze mnie (oficjalnie) importowane, więc to moje ryzyko i moje umowy z producentem. Jeżeli zrobiłby to sam, albo ty byś mu pomógł - to tak, oczywiście by ją utracił. Może zamiast się bulwersować warto najpierw zapytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Adam_Jesion napisał:

Ponieważ w PL to ja udzielam 24 miesięcznej gwarancji na teleskopu przeze mnie importowany, więc to moje ryzyko i moje umowy z producentem. Może zamiast się bulwersować warto najpierw zapytać?

Ok, nie bulwersuję się, tylko pytam :) Dzięki za wyjaśnienie i jasne postawienie sprawy. W takim razie cieszę się że wszystko jest ok!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

Ok, nie bulwersuję się, tylko pytam :) Dzięki za wyjaśnienie i jasne postawienie sprawy. W takim razie cieszę się że wszystko jest ok!

Dla jasności, dotyczy to tylko i wyłącznie tych teleskopów, których jestem oficjalnie importerem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wam importerzy nie ogarną, to oczywiście pomogę, choć regularnego serwisy raczej nie planuję. Trzeba mieć jednak świadomość, że to przerąbany proces. Dobrze i w pełni można go zrobić tylko na gwiazdach, a to oznacza potrzebę czasu i pogody (cierpliwości). Niestety wszystkie dostępne mi metody laboratoryjne zawiodły. Na stole wszystko jest cacy, kolimacja idealna, zero problemów. Wsadzasz teleskop na montaż - kicha, gwiazdy lecą :(. Myślę, że dokładnie z tym mierzy się TS i inni. Na ich ławach optycznych wszystko pewnie jest ok, a robić testy pod gwiazdami masowego sprzętu - mrzonka nierealna.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Też mnie to trochę dziwi. Tydzień temu ja odebrałem teleskop, żadnej kartki nic. Dopiero na CN, FA doszukałem się informacji czym można kręcić, czym nie. Dla kogoś, kto przesiadł się z teleobiektywu na pierwsze apoq to nie było takie oczywiste. Zresztą pierwszy kontakt z astro sprzętem jaki miałem bez instrukcji to był wyciąg Crayforda. Nie wiedziałem do czego są 2 śrubki (blokowanie focusa i tarcia). Co miałem zrobić? Rozebrałem w drobny mak, żeby się dowiedzieć :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.