Skocz do zawartości

Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii (71SDQ i 86SDQ) - brak rekomendacji


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Problem jest szerszy i od jakiegoś czasu dotyczy wielu teleskopów z serii Q (zdecydowanie więcej niż 1/10, co jest moją mentalną granicą i mniej więcej taka była średnia w przeszłości). Osobiście rekomenduję powstrzymanie się od zamawiania tych konstrukcji do czasu odwołania, tzn. jak zaczną one działać jak trzeba - no chyba, że ktoś lubi ryzykować i potem czekać na serwis/wymianę. Szkoda, bo jak trafi się na egzemplarz, to jest to bardzo fajny sprzęt.

Faktycznie trudno zaakceptować taką sytuację, nawet na tak porypanym rynku, jak astro. 

PS. Chyba w Sharpstar coś się dzieje z jakością montażu, bo mam wrażenie, że to głównie ich teleskopy mają problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Adam_Jesion zmienił(a) tytuł na Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii (71SDQ i 86SDQ) - brak rekomendacji

No cóż kupiłem, więc trzeba było powalczyć. 

Poskładałem do kupy nowy refraktor, tym razem TS i machałem tilterem. 

źródłem światła był światłowód, bo na pogodę nie ma co liczyć. Moim zdaniem jest już bardzo dobrze. Poniżej centrum i narożniki, 300%. To z matrycą ASI071, czyli APSC. 

Dla sportu i zrozumienia jak wpływa tilter, rozregulowałem wszystko i kręciłem ponownie. Całość zajęła mi nie więcej jak 10-15 minut, żeby doprowadzić obraz do porządku. 

Po obrocie kamery o 180° również spajki wyglądają tak, jak powinny. Reszta "pieszczot" z CCDInspectorem.

 

testy.jpg.3ab54a9f92ae9d79cca7811aef053eb3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Grzędziel napisał:

ze stajni TS włos się jeży na głowie. Osobiście będąc wielkim zwolennikiem refraktorów muszę przyznać, że podjąłem słuszną decyzję kupując mój główny refraktor od innego producenta

To nie jest ogólny problem TS, tylko cecha tych nowych przeklętych 71 i 86. Wszystkie inne modele produkowane do tej pory były ok. Szkoda, że legendarny i perfekcyjny 65 (pomijając początkowe problemy z dokręcaniem soczewki - szczegół) został zastąpiony takim chłamem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Problem jest szerszy i od jakiegoś czasu dotyczy wielu teleskopów z serii Q

To dotyczy on też starszych konstrukcji, które do tej pory nie sprawiały problemów? Których modeli mamy unikać obecnie? 

11 godzin temu, Adam_Jesion napisał:

Chyba w Sharpstar coś się dzieje z jakością montażu, bo mam wrażenie, że to głównie ich teleskopy mają problem.

A to teleskopy brandowane jako SharpStar i TS to nie są identycznie te same teleskopy z tej samej chińskiej fabryki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

A to teleskopy brandowane jako SharpStar i TS to nie są identycznie te same teleskopy z tej samej chińskiej fabryki?

Sharpstar to jest właśnie ta chińska fabryka. TS kupuje u Sharpstara i branduje je swoim logotypem.

Swoją drogą. To nie tylko refraktory od nich biorą. Hypergraph 6" też Sharpstar produkuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, MateuszW napisał:

Szkoda, że legendarny i perfekcyjny 65 (pomijając początkowe problemy z dokręcaniem soczewki - szczegół) został zastąpiony takim chłamem... 

Ale to jest właśnie bardzo podobna przypadłość - więc niestety, mimo upływu lat, ten sam problem nadal się pojawia. Zbyt duże ściski/uciski soczewek w celach. 65Q miewał z tym problem (włącznie z brakiem tolerancji na spadającą temperaturę), także kolejne modele. Wszystko zależy od tego, jak chińskie ręce go poskładają. Albo trafisz, albo nie.

 

14 godzin temu, MateuszW napisał:

A to teleskopy brandowane jako SharpStar i TS to nie są identycznie te same teleskopy z tej samej chińskiej fabryki? 

Jest tylko jeden producent tych teleskopów - SharpStar. 

 

9 godzin temu, MateuszW napisał:

No ciekawe, czy będzie wreszcie porządna tuba czy kolejny bubel (paździerz ;)

Jeden z moich klientów kupił chwilę temu ten nowy refraktor 100Q (być może jako pierwszy w EU w ogóle). Po tej transakcji zdecycowałem się zakończyć działalność handlową jako Astroking. Teleskop wrócił do producenta i aktualnie trwa proces wymiany.

Za słabe mam nerwy na takie zabawy. Szczerze, to po prostu miałem już tego dosyć. Zobaczymy na jak długo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Ale to jest właśnie bardzo podobna przypadłość - więc niestety, mimo upływu lat, ten sam problem nadal się pojawia. Zbyt duże ściski/uciski soczewek w celach. 65Q miewał z tym problem (włącznie z brakiem tolerancji na spadającą temperaturę), także kolejne modele. Wszystko zależy od tego, jak chińskie ręce go poskładają. Albo trafisz, albo nie.

Na pewno podobna? Ucisk w 65 można było bardzo łatwo usunąć i poza tym nieszczęsnym dokręceniem cała kolimacja była w porządku. To co słyszę o nowych tubach sugeruje raczej głębszy problem, tzn całkiem niedopracowaną kolimację, której w domu się nie poprawi. Nie wiem, może jest to trochę złudzenie wynikające ze szczątkowych opinii, ale mimo wszystko wydaje mi się, że jest dużo gorzej niż wcześniej.

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Jeden z moich klientów kupił chwilę temu ten nowy refraktor 100Q (być może jako pierwszy w EU w ogóle). Po tej transakcji zdecycowałem się zakończyć działalność handlową jako Astroking. Teleskop wrócił do producenta i aktualnie trwa proces wymiany.

Ehh... Smutna sprawa. 

Jeśli tu będzie znowu taka sama statystyka to nie wróżę dobrej przyszłości sharpstarowi. Choć pewnie mają wystarczająco klientów, którzy nie dociekają swego uznając, że tak ma być... Szkoda, bo tuby tej firmy wydawały się być (i wciąż są mając szczęście) idealnym rozwiązaniem pod kątem jakości i ceny. 

 

Kurde, ale to jest wręcz idiotyczne, jak niewiele tutaj brakuje. Wystarczy poprawić tylko kontrolę jakości i staranność montażu i byłby super sprzęt, bo części same w sobie są świetne i wysokiej jakości. Robić taką świetną robotę i paprać ją na samym końcu. No chyba że podniesienie standardów montażu byłoby zbyt kosztowne... 

Godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Zobaczymy na jak długo :P

W sumie to można by się założyć, czy wrócisz :) Znając historię masz dar do powrotów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2019 o 22:16, Grzędziel napisał:

Czytając wszystkie powyższe Wasze problemy z refraktorami ze stajni TS włos się jeży na głowie.

Jak już nawet Tobie włos jeży się na głowie, to znaczy, że jest naprawdę źle ;)

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2019 o 12:29, wessel napisał:

Czyli właściwie jedyna strawna nowinka w miarę nie pachnąca naftaliną to Czerwony Kotek od WO...

Czerwony, biały, czy szary kot od WO, ... generalnie na to wychodzi. Nikt na razie, na to nie narzeka. Choć akcja ze zbieraniem pieniędzy na tą konstrukcję, była trochę dziwna. Obserwuje temat, bo  w przyszłym roku chcę zakupić jakieś małe APO. Jako normalny nabywca, nie popadam w euforię po pierwszej premierze, nie robię za sapera, bo i tak dystrybutorzy chcieli wysłużyć się nabywcami, choć to leży w ich interesie, by sprzęt sprawdzić, pod kątem przyszłych reklamacji . Astroking i tak miał zbyt dużą cierpliwość do dostawców, w związku z jakością dostarczanych produktów. TS trzeba omijać szerokim łukiem, i nie przemawia do mnie specyfika rynku.  Tak na marginesie, mój kot szaro - biały, bardzo sympatyczny, z północy.  Często mi towarzyszy w nocnym astrofoto.

KOt-1.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.11.2019 o 02:02, MateuszW napisał:

W sumie to można by się założyć, czy wrócisz :) Znając historię masz dar do powrotów

Może nowe podejście do EXO: zamawiamy ten sam sprzęt hurtowo u Chińczyków i (co wiąże się z nieco wyższą ceną niż u innych) gwarantujemy, że skolimowaliśmy i sprawdziliśmy na gwiazdach? :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

Może nowe podejście do EXO: zamawiamy ten sam sprzęt hurtowo u Chińczyków i (co wiąże się z nieco wyższą ceną niż u innych) gwarantujemy, że skolimowaliśmy i sprawdziliśmy na gwiazdach?

Nie ma opcji, żeby wystarczająco wiele osób było w stanie zapłacić za wyższą jakość. Uwierz mi, że testowaliśmy ten wariant wiele razy (poczynając od teleskopów, a skończywszy na składanych od nowa montażach). Niska cena jest najważniejsza. Jako klienci zdecydowanie wolimy ryzyko. Nie twierdzę, że to źle. Tak po prostu jest i kropka.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

TS też się nie poddaje ;)https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php?products_id=11852 

po szybkim goglowaniu nie znalazłem żeby sharpstar zapowiadał coś podobnego, może jednak jakaś nowa fabryka? :P ciekawe czy ktoś zaryzykuje, bo na papierze znowu wygląda super x)

Edytowane przez Qbszon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Triplet z fabrycznie zaimplementowanym F/R,  tilterem i rotatorem na draw tube. Co może pójść nie tak :icecream:

Ale drugiej strony, jeśli obiektyw jest ten sam co w bardzo dobrym APO 90/600, to całą resztę idzie ogarnąć. Isprzęt może być naprawdę fajny. 

No i wygląda kozacko:D

90mm-f5-quintuplet-apo-1000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

Panowie, ktos przerabiał jak sprawdzic korektor czy nie jest za mocno docisniety?

Znajomy potrzebuje sie do niego dobrac. Potrzeba oddzielić caly focuser od białej tuby. To sie trzyma na samym gwincie czy sa jeszcze jakies ukryte srubki blokujace?

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.