Skocz do zawartości

Nowe APO'sy od TSa do astrofotografii (71SDQ i 86SDQ) - brak rekomendacji


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Hm... kuszące. Rozbierałem setup do zapakowania w paczkę i odkryłem takie to:

7E9B8AA9-3C9B-4881-8A0A-B0A9306EA2D1.thumb.jpeg.4c1dc6c091942819c56cd32f58280f7d.jpeg

ewidentnie minimalnie za długa śrubka łącząca dovetail i obejmy :( 

uzywam dystanserow ale moze zbyt mocno dociągnąłem. 

Czy to moze generować ugięcie? Jest to za fokuserem (on z lewej), wypada gdzieś przy końcu korektora (ile ma ten długości?)

j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, Grzędziel said:

A czy jest techniczna możliwość żeby samodzielnie poluzować/odprężyć soczewki w celi?

Jest taka możliwość. Oczywiście trzeba to robić z głową i wiedzieć którą śrubkę delikatnie (!) odkręcić. W przeciwnym razie można przesunąć względem siebie płaszczyznę soczewek w obiektywie i zepsuć centryczność. Ćwiczyłem ten temat w swoim APO nie dalej niż dwa tygodnie temu. Sprytny trick to lustrzanka w wyciągu, live view i lekko rozfocusowana gwiazda (jak w kolimacji) - ściśnięte soczewki dają efekt ząbków na obwodzie koła i z reguły należy poluzować śrubkę 90 stopni od ząbków. Rezultat można obserwować bezpośrednio na live view aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, misfor napisał:

Hm... kuszące. Rozbierałem setup do zapakowania w paczkę i odkryłem takie to:

7E9B8AA9-3C9B-4881-8A0A-B0A9306EA2D1.thumb.jpeg.4c1dc6c091942819c56cd32f58280f7d.jpeg

ewidentnie minimalnie za długa śrubka łącząca dovetail i obejmy :( 

uzywam dystanserow ale moze zbyt mocno dociągnąłem. 

Czy to moze generować ugięcie? Jest to za fokuserem (on z lewej), wypada gdzieś przy końcu korektora (ile ma ten długości?)

j

Z pewnością nie jest to powód tego typu deformacji obrazu gwiazd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, RadekK napisał:

Oczywiście trzeba to robić z głową i wiedzieć którą śrubkę delikatnie (!) odkręcić.

Chyba mylisz luzowanie celi z kolimacją. Soczewki w celi są dokręcone kołowym pierścieniem dociskowym . Trzeba go ewentualnie delikatnie poluzować.

Śruby służą do kolimacji celi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minutes ago, Duser said:

Chyba mylisz luzowanie celi z kolimacją

Nie. Mówię o śrubach na obwodzie celi, które służą do przesunięcia soczewek w płaszczyźnie prostopadłej do toru optycznego. Ta regulacja odpowiada za centryczność soczewek względem siebie. Pierścień dociskowy to kolejny element, który może faktycznie wpływać na ściśnięcie soczewek obiektywu w płaszczyźnie toru optycznego. @Adam_Jesion poświęć się i odkręć odrośnik, odsłaniając celę i wrzuć jakieś zdjęcie pls.

 

EDIT: Mówię o śrubach zaznaczonych strzałką. 3 na każdą soczewkę, co 120 stopni każda. Chyba że takich w TSie nie ma (zdziwiłbym się), wtedy zostaje pierścień o którym piszesz.

APO_cell.jpg

Edytowane przez RadekK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

Jeżeli nawet Astroshop je sprzedaje bez serwisu zerowego, to nie znaczy, że cały i każdy niesprawdzany teleskop to paździerz. Masz na razie jak rozumiem 1 próbkę. Niezbyt rozsądne podejście i słownictwo.

Przy takim podejściu powinienem to samo pisać o innych teleskopach. Takahashi to paździerz? Też miewałem z nimi podobne problemy.

Dokładnie tak, paździerz. Każdy bez wyjątku, który nie przeszedł weryfikacji optycznej, czyli w tym przypadku podstawowej kontroli jakości i cierpi na tym użytkownik, szczególnie taki, który spodziewa się po opisanym przez ciebie "zapasie" skorygowanego pola i nośności wyciągu w miarę bezproblemowego użytkowania. Astroshop, czy ktokolwiek inny nie sprzedaje tego pod nazwą "duralowa rura zaślepiona szkłem". To jest teleskop, jego przeznaczenie jest znane i oczywiste i ma spełniać swoje zadanie. Został zaprojektowany i wykonany tylko w jednym celu, a producent / sprzedawca nie potrafi tego jedynego i podstawowego zastosowania zagwarantować. Czy to jest APO do astrofotografii, czy sportowy wydech do Audi w mało atrakcyjnej cenie? Obecnie trudno powiedzieć. PS Niedawno sam szukałeś chętnych na zakup/testy i próbnych zdjęć w internecie. Jakie ty masz porównanie? Cztery niesprawdzone do jednego sprawdzonego - paździerza? Ja nie napisałem, że wszystkie będą miały wady, a ty nie zakładaj, że będą ich pozbawione. Doskonałym przykładem braku QC był 65Q. I nie dotyczyło to jednej sztuki.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Duser napisał:

Chyba mylisz luzowanie celi z kolimacją. Soczewki w celi są dokręcone kołowym pierścieniem dociskowym . Trzeba go ewentualnie delikatnie poluzować.

Śruby służą do kolimacji celi .

Dobrze piszesz. Pytanie, czy właściciel APO posiada klucz palcowy. Bez niego nie ryzykowałbym. 

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, RadekK napisał:

Nie. Mówię o śrubach na obwodzie celi, które służą do przesunięcia soczewek w płaszczyźnie prostopadłej do toru optycznego. Ta regulacja odpowiada za centryczność soczewek względem siebie.

To proszenie się o problemy. Zdecydowanie nie jest to czynność do wykonania przez amatora bez zaplecza. Takie historie tylko u fachowca na ławie optycznej albo będzie już tylko gorzej. PS No to właśnie są śruby do kolimacji + te na kołnierzu tuba-cela.

Edytowane przez seg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, seg said:

To proszenie się o problemy. Zdecydowanie nie jest to czynność do wykonania przez amatora bez zaplecza. Takie historie tylko u fachowca na ławie optycznej albo będzie już tylko gorzej.

Powiedzmy, że coś o tym wiem :D i zdecydowanie odradzam regulację osobom niedoświadczonym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Grzędziel napisał:

A czy jest techniczna możliwość żeby samodzielnie poluzować/odprężyć soczewki w celi?

Teoretycznie tak. Jutro dla dobra narodu rozbebeszę jeden egzemplarz (mam dwa, więc jeden mogę popsuć :P) i zobaczę, czy jest tam coś nowego/innego w stosunku do np. 65Q.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, misfor napisał:

Hm... kuszące. Rozbierałem setup do zapakowania w paczkę i odkryłem takie to:

7E9B8AA9-3C9B-4881-8A0A-B0A9306EA2D1.thumb.jpeg.4c1dc6c091942819c56cd32f58280f7d.jpeg

ewidentnie minimalnie za długa śrubka łącząca dovetail i obejmy :( 

uzywam dystanserow ale moze zbyt mocno dociągnąłem. 

Czy to moze generować ugięcie? Jest to za fokuserem (on z lewej), wypada gdzieś przy końcu korektora (ile ma ten długości?)

j

Pytanie, w którym to jest miejscu, bo jeżeli po stronie wyciągu, to może mieć wpływ (tam jest drugi zestaw soczewek korygujących i takie wgięcie w obudowie nie pozostanie bez efektu). Co więcej, nawet zbyt mocne ściśnięcie obejmy może też wpływać na jakość gwiazd (sprawdzone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, RadekK napisał:

@Adam_Jesion chyba wątek od pewnego momentu do wydzielenia, bo właśnie został przejęty przez kolimatorów i śrubokrętów

Nie no spokojnie - to wątek o tych nowych teleskopach, a problemy potencjalnie są integralną częścią testu. Nie zakładam takich wątków tylko po to, żeby cenzurować pozytywne informacje :D Opinii i komentarzy będzie przybywać wraz z kolejnymi sztukami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre wieści. Rozebrałem SDQ i wygląda, że sporo rzeczy zostało poprawionych w stosunku do np. 65Q. Przede wszystkim cały obiektyw jest kolimowalny, a także każda soczewka centrowana w obiektywnie osobno. W drugiej grupie soczewek pojawił się gruby o-ring (powinno to rozwiązać luzowanie soczewek, czy nadmierny ucisk) oraz możliwość centrowania tych soczewek (6 grup śrub). Jeżeli więc pojawią się jakieś zimowe naprężenia w niskich temperaturach, to mogę ew. pochodzić z tych śrub, czyli nie będzie trudno je ew. eliminować (podobny przypadek jak opisuje Grzędziel w swoim CFF 140).

Gorsza wiadomość dotyczy wkręcenia tej śruby w tubus. Niestety w tym miejscu jest kołnierz od tylnej pary soczewek petzvala. Mogło to je trochę rozkolimować (cały układ może być lekko przesunięty). Mam nadzieję, że tak się nie stało, ale jakieś ryzyko jest.

IMG_0548.jpeg

IMG_9237.jpeg

IMG_9043.jpeg

IMG_5026.jpeg

IMG_1082.jpeg

IMG_8888.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jest mały update.

napisalem maila do Astroshop. Od dwóch dni czekam na odpowiedz. Nie wiem jakie standardy obowiązują w tym sklepie, ale nienajlepsze chyba.

w kwestii kolimacji quadrupletu. Dowiedziałem sie z poważnego źródła, iż ta konstrukcja kwadrupletu jest delikatnie mówiąc niezbyt udana. :(

podstawowy problem polega  właśnie na niemożliwości dokładnej kolimacji korektora. Sprawa jest na tyle poważna (przytaczam opinię źródła), ze europejskie sklepy zaczęły zwracać duże partie tych właśnie nowych konstrukcji ts.

na dodatek serwisy dokonujące kolimacji odmawiają przyjmowania tych konstrukcji do serwisu...

tyle w wieści. Czekam nadal na odzew Pani Alcji, lub kogokolwiek z Astroshopa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, misfor napisał:

napisalem maila do Astroshop. Od dwóch dni czekam na odpowiedz. Nie wiem jakie standardy obowiązują w tym sklepie, ale nienajlepsze chyba.

Cytat

Uwaga: Jeśli chcesz porozmawiać z nami po polsku, prosimy o kontakt w Środa, Czwartek, lub Piątek.

Prawdopodobnie na emaile po polsku też odpisują w te dni, bo wtedy pracuje ta pani. Więc dałbym im szansę do jutra :)

23 minuty temu, misfor napisał:

Dowiedziałem sie z poważnego źródła, iż ta konstrukcja kwadrupletu jest delikatnie mówiąc niezbyt udana.

Zapewne nic chcesz zdradzać tego źródła? Cóż, powoli okazuje się że nie ma róży bez kolców... Ciekawe jak w 71.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, misfor napisał:

Witam, jest mały update.

napisalem maila do Astroshop. Od dwóch dni czekam na odpowiedz. Nie wiem jakie standardy obowiązują w tym sklepie, ale nienajlepsze chyba.

w kwestii kolimacji quadrupletu. Dowiedziałem sie z poważnego źródła, iż ta konstrukcja kwadrupletu jest delikatnie mówiąc niezbyt udana. :(

podstawowy problem polega  właśnie na niemożliwości dokładnej kolimacji korektora. Sprawa jest na tyle poważna (przytaczam opinię źródła), ze europejskie sklepy zaczęły zwracać duże partie tych właśnie nowych konstrukcji ts.

na dodatek serwisy dokonujące kolimacji odmawiają przyjmowania tych konstrukcji do serwisu...

tyle w wieści. Czekam nadal na odzew Pani Alcji, lub kogokolwiek z Astroshopa...

Do mnie jeszcze takie wieści nie dotarły, ale to by była bardzo smutna wiadomość. Ech ta nasza branżą :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.