Skocz do zawartości

Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)


Rekomendowane odpowiedzi

Jak oceniacie jej jasność? 12/13 lutego, podczas schyłku Księżyca i górowania komety, pod niebem 20.78 mag - miałem wrażenie, że momentami "coś" tam widzę gołym okiem. Z kolei lornetką 15x70 - widoczna bardziej w domyśle z centrum miasta, zaś Wirtanen w tych warunkach była już ewidentną mgiełką. Typuję coś około 6,6 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa C/2018 Y1 Iwamoto 12.02.2019 o godz. 19:58.

Setup: AP 155 Starfire, QSI 690 WDG na ASA DDM 85. Wykorzystałem moduł Comet Tracking.

Widać słabiutki warkoczyk który w celu pokazania go jest przeprocesowany i jego jasność nie jest w oryginalnej proporcji z całością. Na klatkach źródłowych jest na poziomie szumu, ale widoczny.

Czasy: dla komety luminancja 12x300 sekund, RGB 5x300 sekund na kanał. Tło LRGB 5x180 sekund na kolor. Tak się śmiesznie złożyło że po zakończeniu rejestracji luminancji i rgb dla komety uciekła ona z początkowego pola widzenia i mogłem zarejestrować tło bez usuwania rozmazanej komety   :)

Dwie galaktyki w lewym dolnym rogu to IC 582 i 583

iTrJetyoH8fX_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Jak oceniacie jej jasność? 12/13 lutego, podczas schyłku Księżyca i górowania komety, pod niebem 20.78 mag - miałem wrażenie, że momentami "coś" tam widzę gołym okiem. Z kolei lornetką 15x70 - widoczna bardziej w domyśle z centrum miasta, zaś Wirtanen w tych warunkach była już ewidentną mgiełką. Typuję coś około 6,6 mag.

W nocy 11/12 lutego od godziny 23.00 do 0.30 polowałem na nią uprawiając slalom między chmurami. Na niebie o jakości 20,95 (z bardzo dobrą przejrzystością - przewianym wiatrem północno-zachodnim) nie udało mi się jej wyłuskać gołym okiem. W każdej lornetce (8x30, 8x42, 10x42) była obiektem oczywistym, o średnicy około 15 minut kątowych.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

pod niebem 20.78 mag

 

2 godziny temu, jutomi napisał:

Na niebie o jakości 20,95 

Czy to są wyniki pomiarów SQM-Lem, czy wartości odczytane z mapy? Bo to jest naprawdę duża różnica. 

 

 

8 godzin temu, PiotrTheUniverse napisał:

Jak oceniacie jej jasność? 12/13 lutego, podczas schyłku Księżyca i górowania komety, pod niebem 20.78 mag - miałem wrażenie, że momentami "coś" tam widzę gołym okiem. Z kolei lornetką 15x70 - widoczna bardziej w domyśle z centrum miasta, zaś Wirtanen w tych warunkach była już ewidentną mgiełką. Typuję coś około 6,6 mag.

Ja w ubiegłym tygodniu widziałem ją kilka razy. Podczas ostatniej z tych obserwacji (9/10 lutego) oceniłem jej jasność lornetką na 6.4 mag, a gołym okiem na 6.1 mag. 

Tak z ciekawości zapytam - jaką metodą "typowałeś" jasność komety?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wartość zaświetlenia z mapy Lp jedynie, a ocena jasności obiektu też bardzo "na oko" - choćby na podstawie porównań z widocznością większych i rozmytych DSów. Jestem w stanie uwierzyć nawet w 6mag, bo to spory obiekt, gdyby był nieco bardziej zwarty - zauważył bym go wczoraj gołym okiem z większą pewnością (a tak mogłem mieć złudzenie, na tym niebie dalekim do rewelacji - pomimo świetnej przejrzystości) , w lornetce 15x70 kometa  pięknie biła po oczach, a wcześniej widziałem ją też wyraźnie w szukaczu 8x50. Najsłabiej kometę było widać wieczorem, gdyż, pomijając Księżyc, przechodziła przed gwiazdką około 8mag.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Ortografia i uzupełnienia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na mapie LP jest 21.29 mag/"2, jednak jasność nieba zmienia się w bardzo dużym zakresie. W te kilka lutowych pogodnych nocy wieczorami notowałem wartości rzędu 20.60 mag/"2, jednak wraz z upływem nocy robiło się coraz ciemniej i po północy było już lepiej niż 21.20 mag/"2, a jednej nocki po godzinie 3:00 SQM-L pokazywał nawet 21.39 mag/"2.

 

Co do jasności komety, to ocena "na oko" jest obarczona olbrzymią niepewnością. Jeśli chciałbyś bardziej miarodajnie wyznaczać wizualnie jasności komet, to przeczytaj sobie np. ten poradnik (4. Metody obserwacji i ich wykonywanie.)

 

http://cok.wis.pk.edu.pl/abcobserwatora.html#4

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Piotrek Guzik napisał:

Czy to są wyniki pomiarów SQM-Lem, czy wartości odczytane z mapy? Bo to jest naprawdę duża różnica.

Od dwóch lat wszystkie wartości podaję z SQM-La. Zawsze jest to najwyższa w ciągu nocy obserwacyjnej średnia arytmetyczna z trzech sąsiednich pomiarów obszaru nieba położonego na na wysokości od 70o nad horyzontem do zenitu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogoda w tym roku (jak zawsze o tej porze w Polsce) nie sprzyja zbytnio obserwacjom astronomicznym. Korzysta się zatem z każdej możliwej opcji, aby móc fotografować nocne niebo. Kompozycja złożona z 8 klatek każda po 1min., wykonanych przez filtr czerwony i zielony w trybie bin 2x2 (niska rozdzielczość, wysoka czułość) ukazuje dwa warkocze. (#FSQ106,#STL11000M). Zdjęcie po lewej stronie ukazuje kometę z usuniętymi gwiazdami. Natomiast zdjęcie po prawej stronie pokazuje jak szybki jest pozorny ruch komety na niebie (każda kropka to 1min. ekspozycja).

Iwamoto-8x1min.jpg.74b400034117b2b36548ce43ad1ef5a0.jpg

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Na tym krótkim filmiku wygląda trochę, jakby przeszła za galaktyką:grin: ale rewelka!!! Zrobiło się niby wtedy przez chwile pogodnie, ale tak nagle, że nie wybrałem się na obserwacje... Czy ktoś z Was próbował sił wizualnych do tego tranzytu? 

Edytowane przez PiotrTheUniverse
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsza noc była niecodzienna. Jeszcze nigdy w połowie lutego nie obserwowałem lornetką leżąc na karimacie przy +7oC (niektóre letnie noce bywały chłodniejsze). :rolleyes:

Nigdy też nie polowałem z aparatem na kometę oddaloną o 15,5o od Księżyca w fazie 88%. Nic nie pomogło zmniejszenie ISO do 400, czy czasu ekspozycji do 90s. Łysy świecił tak mocno, że kometa ledwie się rejestrowała na kolejnych klatkach jako kulka o średnicy zaledwie 5' kątowych a zdjęcie jest wyprane z koloru i wygląda jak B&W. Przez godzinę przesunęła się na niebie aż o 15' kątowych (1/2 średnicy Księżyca). Nawet nie chce mi się tego składać w timelapsa z 30 ekspozycji. Wrzucam tylko jedną pamiątkową fotkę Iwamoto z godziny 19.55, gdy była ona w środku trójkąta równobocznego złożonego z trzech gwiazdek 10-magnitudowych. Najjaśniejsza gwiazdka w kadrze to 15 Cnc 5,6 mag.

388495591_C_2018Y1z16_02_2019.JPG.af003f123cbba0023de8dde347c00879.JPG

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, PiotrTheUniverse said:

Dziś miałem wrażenie, że solidnie osłabła w porównaniu z widokiem z przed 10dni. Niemniej, świeci tak wysoko teraz, że da się złapać pewnie i lidletką:original:

Również ją obserwowałem, bo pieknie się wypogodziło. Jasność oceniłem na 7,5 magnitudo.

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze zdjęcie  wykonane przy okazji obserwacji wizualnej w lornetce 16x70.  Ekspozycja 29 x 30s, Pentax K-70 + O-GPS, crop, resize, obiektyw DA 50mm 1.8 ustawiony na f2.5. Składane w DSS na gwiazdy, wyciągane w StarTools. Dodatkowo zarejestrowały się min. M36, M37, M38.

Iwamoto_out.jpg.32788d7cc4e8abd9d4a454ea56aaf8bc.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.