Skocz do zawartości

Kometa C / 2018 Y1 (Iwamoto)


Rekomendowane odpowiedzi

Kometa odkryta nie dawno 18 Grudnia 2018 roku, a odkrywcą Komety jest przez Japońskiego obserwatora Masayuki Iwamoto. W trakcie odkrycia jasność Komety wynosiła 12 mag. Jasność Komety może osiągnąć nawet 7 mag! Kometa będzie widoczna na Lutowym wieczornym niebie nawet przez amatorską lornetkę :D http://www.aerith.net/comet/catalog/2018Y1/2018Y1.html

Edytowane przez dja.obserwator
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona w pierwszą noc lutego. Nie zachwyca szczerze mówiąc ale zawsze miło zobaczyć coś nowego na niebie. Komecie ewidentnie brakuje warkocza (w ogóle to mam wrażenie ostatnimi czasy brakuje "pyłowych komet z warkoczem") bo sama blada głowa to trochę mało by zrywać się w zimna lutową noc ;) 

Tak czy inaczej Iwamoto dopisana do listy widzianych a teraz czekam na jej przelot na wieczornym niebie :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa przeszła dziś przez peryhelium a fakt ten zmobilizowałączy mnie by wstać rano i przyjrzeć się niej. Kometa Iwamoto przypomina mi młodszą siostrę komety 46P/Wirtanen. Spora ale i dość rozmyta głowa, brak warkocza i zielonkawy odcień na zdjęciu nawet pojedynczej klatki. Oceniłem ją na ok 7.0 mag DC 3 koma ok 10'. Jej charakterystyką cechą jest też szybki ruch widoczny w teleskopie już po ok 10 min. 

W trakcie obserwacji komety moją uwagę zwraciły dwa przeloty potrójnych satelitów Yaogan 30, przy czym trzeci składnik w obu parach był widoczny tylko przez lornetkę. Max rozbłysk tych satelit wyniósł ok -2 mag i ok 0 w drugim przypadku.

Edytowane przez DARK
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona wczoraj pod średniej jakości niebem niedaleko Rawy Mazowieckiej. Mimo kiepskiej przejrzystości głowa komety jest łatwa do zaobserwowania już w lornetce 7x50. Widoczna na wprost, ogona się nie dopatrzyłem, reczywiście przypomina mniejszą wersję Wirtanena. Obiekt raczej lornetkowy, w Dobsonie 8 z okularem 28mm widoczny słabiej, niż w przytoczonej wyżej 7x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2019 o 21:32, dja.obserwator napisał:

Co ciekawe,Kometa porusza się wstecz, w kierunku przeciwnym do planet.

Co to może oznaczać? Czy ta kometa np. została przechwycona przez nasze Słońce? A może to efekt bardzo potężnej kolizji? Zastanawia mnie też częstość występowania takich obiektów :g:Czy nie są on bardzo rzadkie? 

Edytowane przez antwito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, krzkrz said:

Jakaś mobilna aplikacja ją "widzi" ? Skysafari niestety nie. Tak tylko pytam, bo chmury ciągle 

Prawie jak aplikacja, bo online, czyli heavens-above (tu ze współrzędnymi Krakowa):

https://heavens-above.com/Comets.aspx?lat=50.0216&lng=19.9424&loc=Unspecified&alt=238&tz=CET&cul=pl

Plus, że można ustawiać dowolne daty i godziny. Ostatnio z tej strony korzystam częściej niz ze Stelarium :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie spaceweather.com znalazłem dziś informacje że kometa ma 1371 letni okres orbitalny, poprzednia wizyta koło Słońca miała miejsce w 648 roku (nie ma potwierdzonej obs z tamtego powrotu), zaś kolejne przejście przez peryhelium to okolice 3390 roku.  

Kometa w aphelium oddala się 5 razy dalej niż orbita Plutona do okolic gdzie krąży Sedna. 

Ubiegłej nocy wykonałem szkic komety, jak tylko znajdę czas na skan podrzucę go tu. Ma tak szybki ruch na niebie że nawet ze szkicem trzeba się spieszyć. 

Edytowane przez DARK
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwczoraj około 2:30 rano, zrobiłem zdjęcie tej komety. Niestety jasne miejskie niebo nie pomaga, ale coś wyciągnąłem. Zamieszczam też stack ukazujący jej ruch w przeciągu zaledwie 12 min (wielkość 100%, crop).

WO Zenithstar 70mm na NexStarze Nikon D3100, 40x15s., ISO 1600.

c_2018_Y1_Iwamoto_NGC_4030_40x15s_12x15s_ISO1600_07_02_2019_2_30a.jpg

c_2018_Y1_Iwamoto_NGC_4030_40x15s_12x15s_ISO1600_07_02_2019_2_30d.jpg

c_2018_Y1_Iwamoto_NGC_4030_40x15s_12x15s_ISO1600_07_02_2019_2_30b_12min.jpg

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, heweliusz said:

13.2.2019 ok 22.30

Kometa Iwamoto na tle NGC 2903 (tego jeszcze nie widziałem)

NGC2903 ma rozmiar 12x6', a średnicę komety wyznaczają obserwatorzy nawet na 30', więc galaktyka będzie cała z okładem "zatopiona" w otoczce komety.

https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_2903

https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=1774&plot_type=0

Wczoraj wieczorem sporo chmur, więc dziś przed 3 zrobiłem sobie pobudkę i czyste niebo mnie powitało, Iwamoto piękna nawet na jasnym niebie  :)) jasna o sporym DC.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, M.K. napisał:

NGC2903 ma rozmiar 12x6', a średnicę komety wyznaczają obserwatorzy nawet na 30', więc galaktyka będzie cała z okładem "zatopiona" w otoczce komety.

https://pl.wikipedia.org/wiki/NGC_2903

https://cobs.si/analysis2?col=comet_id&id=1774&plot_type=0

Wczoraj wieczorem sporo chmur, więc dziś przed 3 zrobiłem sobie pobudkę i czyste niebo mnie powitało, Iwamoto piękna nawet na jasnym niebie  :)) jasna o sporym DC.

Faktycznie, galaktyka w okularze  teleskopu duża, ale przecież kometa znacznie większa... też ją widuję, w lornetce, na stricte-podmiejskim nawet robi wrażenie. Ba, oprócz tego, że (względnie) jasna i duża, to wydaje się zielonkawa. To będzie więc prawie "pożarcie" naszej NGC2903 przez światło Iwamoto. OBY SIĘ UDAŁO ZOBACZYĆ i ciekaw jestem, czy w ogóle światło galaktyki (choćby z jej centralnej części) się przebije. Połówka Księżyca sprawy też nie ułatwi. Za to OBY zdjęcia z ów pożerania były piękne.

Edytowane przez PiotrTheUniverse
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.