Jump to content
wiktor1012

Informacje o Astrofotografii dla początkującego

Recommended Posts

Witam, od razu wspomne że jeżeli tytuł jest zły to przepraszam ale nie miałem pomysłu na nazwę. Chciałbym zacząć przygodę z Astrofotografią, lecz moje pojęcie o tej dziedzinie jest zerowe.

Wydaje mi się to bardzo skomplikowane. Mam kilka pytań.

1. Czy są jakieś dobre "tanie" teleskopy do astrofotografii, lub takie którymi da się zrobić fajne zdjęcia(tanie czyli do około 600-700 zł)

2. Czy jest jakaś "tania" dobra lustrzanka (Albo ogólnie jakiś aparat którymi da się zrobić jakieś fajne zdjęcia) (Tani czyli do około 600-700 zł) (Żeby nie było że 600 zł to dla mnie mało, chodzi mi o to że wiem że taki sprzęt może kosztować o wiele więcej niż 600 zł więc te 600-700 zł to w porównaniu do "drogich" sprzętów dosyć tanio)

3. Czy da się wymienić montaż w dobsonie 10"  na paralaktyczny (Z silnikiem aby dało się robić zdjęcia mgławic itd.)

4. Widziałem w internecie montaż dla teleskopu 10" z systemem go-to (https://deltaoptical.pl/upgrade-kit-go-to-do-teleskopu-sky-watcher-dobson-10?from=listing&q=dobson+go+to+10). Czy taki montaż sprawi że teleskopem będzie można robić zdjęcia mgławic z długim czasem naświetlania itd.

4. Po jakim czasie na zdjęciu z długim czasem naświetlania widoczne są linie zakreślane przez gwiazdy.

5. Co daje ISO?

6. Co to światłosiła?

7. Co oznacza że czas naświetlania to np. 500 x 7 s, 1000 x 10s itd.

8. Jakie są jeszcze inne ważne rzeczy które powinnien wiedzieć początkujący, który chce fotografować niebo?

 

 

Co do mojego doświadczenia to mam teleskop GSO 10" na montażu dobsona i telefon którym robiłem zdjęcia, które według mnie i tak wyszły bardzo dobrze. Jedno z nich dałem w załączniku, jest na nim Księżyc i Aldebaran.

 

 


 

 

IMG-7969.jpg

 

Edited by wiktor1012

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad. 3, 4 - nie zawracaj sobie głowy.

ad. 4, 6 - wujek Google.

ad. 7 - 500 zdjęć o czasie ekspozycji 7s złożone ( zestackowane) w jedno wynikowe.

ad. 8 - nawet nie masz pojęcia ile.

 

ad. 1 - lepszym wyborem na początek będzie obiektyw foto.

ad. 2 - tak, np. od CANON 550D w górę.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

ad1. astrofoto nie rymuje się ze słowem tanie. A fajnie fotki nieba to można i bez teleskopu zrobić . Wszystko zależy jak zdefiniujesz 'fajne'

ad 3. pewnie można ale wiesz że to koszty znacznie większe niż teleskop. Zadaj sobie pytanie co ty chcesz fotografować, jakie obiekty?

ad 4 nie porobisz zdjęć bo dochodzi tu "rotacja pola". Rozwiązaniem może być klin/platforma paralaktyczna

ad 4bis zależy od ogniskowej. Na dobsonie 10" pewnie może i po 1 sek.

 

Edited by Kunzite

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wiktor... po tym co napisałeś widzę, że masz potężne braki podstaw, które powinieneś samodzielnie uzupełnić, zanim się zagłębisz w temat i zaczniesz zadawać pytania... chyba że znajdziesz kogoś kto za Ciebie odrobi zadanie domowe, ale pytanie czy to będzie frajdą dla Ciebie. Sam trochę pomogę na początek:

 

1. Zależy jakie zdjęcia, do Księżyca znajdziesz za 600-700 zł, do mgławic warto rozważyć teleobiektyw manualny (M42) z przejściówką na np Canona. Czy to galaktyki czy mgławice, podstawą jest montaż paralaktyczny

2. Szukałbym używanego Canona

3. Tak, czytaj to: https://www.google.com/search?client=firefox-b-ab&q=dobson+platforma+paralaktyczna

4. Nie, to tylko system namierzania obiektów

4'. Zależy od ogniskowej... dla 17mm to będzie 20-30 sekund, dla dłuższych - odpowiednio krócej. Dla 200mm to już po 1 sek będzie widać krechy

5. To podstawy, poszukaj wiedzy w necie i wróć z pytaniami jak czegoś nie zrozumiesz

6. To podstawy, poszukaj wiedzy w necie i wróć z pytaniami jak czegoś nie zrozumiesz

7. 1000 x 10 s oznacza 1000 klatek, każda naświetlana po 10 sek. Takie klatki się stackuje w jedno zdjęcie (podstawy astrofoto... poszukaj wiedzy w necie)

8. Początkujący powinien poszukać podstawowej wiedzy a potem zadawać pytania.

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

2. Podobnie jak Dziki, stawiałbym na używkę i zrobił astro moda, np. Nikona D5100, lub kupił używanego moda, jeśli nie poradzisz sobie.

6. Co to światłosiła? 

ogniskowa podzielona przez aperturę. Np teleskop TS APO65Q 65/420mm ma światłosiłę F6,5. 

 

Tu masz przykłady tego, co można fotografować D10: https://www.astrobin.com/search/?q=SkyWatcher Dobson 10"

4. Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, wszystko zależy od skali. Najlepiej sprawdź to sam dla swojego setupu. Nie mając montażu paralaktycznego focenie Drogi Mlecznej zwykle bazuje na zasadzie 600 dla pełnej klatki (600/ogniskową=max czas). Rozsądnie jest zastosować zasadę 400 lub 300 i użyć "szybkiego" obiektywu- światłosiła. F4 potrzebuje 4 x więcej czasu niż F2, dla tego samego efektu- 2^2. 

Exposure_program_chart.gif

 

8. Czyli to jak przychodzisz do szkoły nieprzygotowany, biorą Cię do tablicy, a Ty nawet nie wiesz czego nie wiesz ;) Możesz zrobić tak jak ja. W dziale astrofoto masz 100 stron. Leć po kolei od najstarszej. Jak już będziesz miał ładną pogodę, na co wszyscy czekamy, to pójdziesz po prostu robić sesję i nie będziesz się zajmował iso, aperturą i światłosiłą. Czy na trasie do pracy zdarza Ci się zastanowić jaki bieg wrzucić w danym momencie?

 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przeczytałem post kolegi i się zamyśliłem. Jaka to droga przez mękę zaczynać bez jakichkolwiek podstaw. "Od zera do astrofotografera :)" Komunikacja jak z obcą cywilizacją: ogniskowa, światłosiła, skala, guiding, rotacja pola, ustawienie na biegun, ISO, stackowanie, histogram, krzywe, poziomy, gradienty, to pewnie z 10% terminów, które trzeba nie tylko poznać, ale też zrozumieć. IMHO nie da się tak. To nawet nie zależy od worka pieniędzy, bo się tego nie da kupić. Trzeba wypracować. Rok intensywnej harówy to pewnie minimum.

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wrzuciłeś tu mnóstwo pytań na zasadzie "powiedzcie mi, jak to wszystko się robi". Nie sądzę, że powyższe odpowiedzi kolegów z forum rozjaśnią Ci w głowie na tyle, żeby pozwoliło Ci to zrozumieć materię ukrytą w Twoich pytaniach. Twoje pytania mówią, że jest Ci potrzebne całe podstawowe kompendium wiedzy na tematy zarówno teoretyczne jak i praktyczne. A takiego kompendium na pewno nie znajdziesz w żadnych dyskusjach na żadnym forum. Będziesz zbierał "wycinki", z których złożenie jasnej całości nie będzie łatwe ani tym bardziej jednorazowe.

Ja też jestem początkującym astroobserwatorem i astrofotografem z ambicjami do czegoś więcej. Musiałem więc najpierw odświeżyć swoją wiedzę z zakresu astronomii ogólnej i trochę fizyki (optyki). I poczytać mnóstwo, mnóstwo na temat aktualnych rozwiązań technicznych. Z fotografią było mi łatwiej, bo fotografuję od wielu lat. Niemniej musiałem włożyć sporo własnej pracy, żeby rozumieć o czym na forach i w instrukcjach sprzętu jest mowa.


Moj proces rozumienia, kupowania właściwych (albo niewłaściwych) narzędzi trwa około 1,5 roku. Troszkę już rozumiem, troszkę mam doświadczeń, więc spróbuję po swojemu odpowiedzieć na Twoje pytania.

1. Fajne zdjęcie dla każdego oznacza coś innego. Ktoś uzna, że jego fotka zrobiona smartfonem jest fajna, a ktoś inny (profesjonalista) uzna, że jego dobrze wystudiowana fotka zrobiona profesjonalnym sprzętem nie jest fajna.
2. To jest pytanie z gatunku "czy jest jest fajny i tani samochód za powiedzmy 10.000 zł, który nie szwankuje i fajnie jeździ".
3. Da się. Wystarczy nabyć stosowny montaż i system mocowania tuby. Prawda, że ta odpowiedź Cię nie usatysfakcjonuje?
4. Nie. Ten nie będzie dobry do realizacji celu, o którym mówisz. Dlaczego? Zastanów się.
4.a Spróbuj to po prostu obliczyć. Jeżeli zdołasz to sam obliczyć, będzie to znaczyło że rozumiesz podstawowy aspekt astrofotgrafii.
5. Większe ISO to większa czułość materiału rejestrującego obraz, ale i większe zakłócenia (szum). I odwrotnie. Prawda, że ta odpowiedź Cię nie usatysfakcjonuje?
6. To stosunek średnicy obiektywu do jego ogniskowej. Czy to rozumiesz?
7. Ktoś przede mną pokrótce objaśnił tę metodę zbierania i przetwarzania sygnału cyfrowego. Prawda, że ta odpowiedź Cię nie usatysfakcjonuje?
8. Niemal wszystko. Gdyby komuś udało się napisać dobre i praktyczne kompendium wiedzy na temat astrofotografii, może na kilkuset stronach udałoby się to zmieścić. Sam czegoś takiego szukam. I nie znajduję.

 

Twoja fotka, na której oprócz Księżyca odnajdujesz jeszcze znaną Ci z imienia gwiazdę świadczy o tym, że obserwujesz niebo. A to podstawa, więc do roboty! :emotion-5:

Edited by diver
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
9 godzin temu, Zywis napisał:

Co prawda inne forum, ale tam znajdziesz odpowiedzi.

"Cudze chwalicie a swojego nie znacie"

@wiktor1012 Przeczytaj z powyższego tematu zestaw artykułów "Od laika do astrofotografika" i potem zacznij zadawać pytania.

 

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Pav1007 napisał:

"Cudze chwalicie a swojego nie znacie"

@wiktor1012 Przeczytaj z powyższego tematu zestaw artykułów "Od laika do astrofotografika" i potem zacznij zadawać pytania.

 

O właśnie, tego szukałem a nie mogłem znaleźć. Powinno być przypięte gdzieś na górze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki Pav1007, poczytam. :flirt:

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 godzin temu, diver napisał:

Dzięki Pav1007

Proszę :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@wiktor1012 z jakiego miasta jesteś? Może całkiem blisko Ciebie działa któryś z naszych kolego, który mógłby być Tobie bardzo życzliwy. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zdjęcie Czarnej Dziury - dzisiaj o 15:00
   Pamiętajcie, że dzisiaj o 15:00 poznamy obraz Czarnej Dziury. Niezależnie od tego, jak bardzo będzie ono spektakularne (lub wręcz przeciwnie - parę pikseli), trzeba pamiętać, że to ogromne, wręcz niewyobrażalne, osiągnięcie cywilizacji. Utrwalić coś tak odległego i małego kątowo, do tego wykorzystując mega sprytny sposób (interferometria radiowa), ...no po prostu niewyobrażalne. EHT to przecież wirtualny teleskop wielkości planety. Proste?
    • Love
    • Like
   • 144 replies
  • Amatorska spektroskopia supernowych - ważne obserwacje klasyfikacyjne
   Poszukiwania i obserwacje supernowych w innych galaktykach zajmuje wielu astronomów, w tym niemałą grupę amatorów (może nie w naszym kraju, ale mam nadzieję, że pomału będzie nas przybywać). Odkrycie to oczywiście pierwszy etap, ale nie mniej ważne są kolejne - obserwacje fotometryczne i spektroskopowe.
    • Like
   • 4 replies
  • Odszedł od nas Janusz Płeszka
   Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
    • Sad
   • 167 replies
  • Małe porównanie mgławic planetarnych
   Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
   Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 29 replies
  • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
   Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
    • Thanks
    • Like
   • 11 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.