Jump to content
Sign in to follow this  
ekolog

Symulacje komputerowe w astronomii

Recommended Posts

Wzrasta moc obliczeniowa komputerów. 

Już dziesiątki lat temu pracowały one na rzecz armii obliczając przebieg wybuchu nuklearnego (nawet robił w tym słynny Everett,  którego teoria rozpączkowywania się wszechświata na każdym zdarzeniu kwantowym - zmodyfikowana do wersji unowocześnionej jako teoria możliwości zajścia każdej z prawdopodobnych historii - czyli faktyczny brak determinizmu świata - dziś rządzi).

Zamiast z trudem, z daleka oceniać zjawiska astronomiczne można je przeliczyć w komputerach.

Jak chociażby ... układy planetarne z komputera. :)

 

Astronomowie nie są zgodni co do powodu, dla którego satelity Słońca czyli planety US spełniają prawie idealnie regułę Titiusa-Bodego, ani co do tego, czy podobne reguły mają zastosowanie również do innych układów.

"Średnia odległość kolejnej planety od Słońca w jednostkach astronomicznych (j.a.) wynosi:
    odległość = 0.4 + 0.3*k
gdzie k to najpierw liczba zero a potem kolejne potęgi liczby 2 czyli 2,4,8,16,32,64,128 itd

i dobrze pasuje do Merkurego, Wenus i tak dalej o ile pas planetoid uznamy za planetę, która przez fatalny przypadek nie powstała.

Teoretycznie (w nawiasie faktycznie) mamy odległości:
0.4 (0.49)  
0.7 (0.72)  
1.0 (1.00) Ziemia
1.6 (1.52)
2.8 (około 2.8)
5.2 (5.20)
10.0 (9.54)
19.6 (19.2)
38.8 (30.1)

 

 

Za prawdopodobne wyjaśnienie uważa się, że rezonans orbitalny powstający pomiędzy ciałami w Układzie Słonecznym powoduje powstanie obszarów "zabronionych", w których brak orbit o długich okresach stabilności.

Wyniki symulacji procesów planetotwórczych wydają się sugerować, że reguły podobne do reguły Titiusa-Bodego stanowią naturalną konsekwencję procesów planetotwórczych.


Wybuchy supernowej symuluje się już od dawna. Linkuje jedną z nowszych tam dalej, ale bardziej interesuje mnie tu teoria i opisy pomysłów oraz potencjalne obiekty.

Może zasymulują kometę jednopojawieniową, lub coś całkiem innego?

 

 

 

 

Pozdrawiam

Link do grafiki:

 514px-Regu%C5%82a_Titiusa-Bodego-wykres_

Edited by ekolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oba niżej opisane odkrycia, nowe i to drugie, weryfikowano też symulacjami komputerowymi.

 

Odkryto w innym układzie planetarnym przypuszczalną kolizję dwóch planet, która jedną z nich (Kepler 107c) odarła z lżejszych cząstek i odkryła żelazne wnętrze.
Uznano to za realne także dlatego, że taka kolizja utworzyła kiedyś Ziemię, ze zderzenia dwóch planet, a resztki z czasem zlepiły się w Księżyc.

 

O tym ostatnim:

'Obecnie najbardziej akceptowana hipoteza przewiduje, że powstanie Księżyca było efektem zderzenia proto-Ziemi i planety wielkości obecnego Marsa (planetę tę nazwano Teja, która była matką bogini Księżyca, Selene, w mitologii greckiej). To zderzenie było katastrofą, która zniszczyła całe ówczesne powierzchnie obu ciał. Znaczna część masy obu ciał została rozproszona w przestrzeni i później wskutek przyciągania grawitacyjnego złączyła się w nowe ciała niebieskie: Ziemię i Księżyc. Dlatego trudno na powierzchni obecnej Ziemi wskazać miejsce uderzenia. O słuszności tej hipotezy świadczy badanie składu chemicznego i izotopowego skał ziemskich i księżycowych. Z badań tych wynika, że Ziemia i Księżyc wymieniały między sobą materię. Obecnie nie ma innej hipotezy pozwalającej wyjaśnić tę wymianę. Mała gęstość Księżyca (ok. 3344 kg/m3, gdy Ziemia ma 5514 kg/m3) wskazuje, że Księżyc powstał głównie z materii Tei. Gdyby Księżyc formował się wskutek akrecji z tej samej materii co Ziemia, oba ciała miałyby podobny skład. Zderzenie miało miejsce po zgromadzeniu się żelaza w jądrze proto-Ziemi. Spowodowało wyrzucenie w przestrzeń głównie materiału płaszcza Tei i proto-Ziemi (czyli skał krzemianowych). Obecne jądro Księżyca jest więc głównie pozostałością po jądrze Tei. Opracowano kilka wariantów hipotezy. Efektem zderzenia ostatecznie był Księżyc uformowany na orbicie odległej ok. 40 000 km od Ziemi. Następnie, wskutek sił pływowych, Księżyc oddalał się od Ziemi (o tym efekcie patrz np. L. Czechowski, „Planety widziane z bliska”, 1985 r)'

 

Źródła:
https://zapytajfizyka.fuw.edu.pl/pytania/jak-powstal-ksiezyc/
https://www.bbc.com/news/science-environment-47130728


Pozdrawiam

 _105487173_pia13776_medium.jpg

 

 _105487513_gettyimages-520720047.jpg

 

Chaos%20narodziny%20ksiezyca%20%20duze%2

 

 

 

  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Umieszczony w Szwajcarii superkomputer IBM Piz Daint zdołał zasymulować w ciągu 80 godzin ewolucję Wszechświata z 25 miliardami galaktyk co zostanie wykorzystane do optymalizacji pracy satelity Euclid, który poleci w 2020 roku i pomoże lepiej zrozumieć zagadki ciemnej materii i ciemnej energii.

 

Była to jak dotąd największa tego typu symulacja w historii nauki i, jako taka, przypomina nam (z literatury) ...
"Wielkie pytanie”, które zostało zadane przez wybitnie inteligentne istoty z innego wymiaru (znane ludziom jako Myszy) wysoce wyrafinowanemu komputerowi Deep Thought (Głęboka myśl), skonstruowanemu wyłącznie na tę okazję.
Po siedmiu i pół milionach lat skomplikowanych obliczeń Deep Thought udzielił odpowiedzi, dotyczącej życia, wszechświata i całej reszty.
Brzmiała ona "42". (Autostopem przez Galaktykę)

 

Więcej:

https://tylkonauka.pl/wiadomosc/superkomputer-wykonal-najwieksza-symulacje-galaktyk-we-wszechswiecie


Pozdrawiam

 PizDaint.jpg

 

 3253.jpg

 

 

autostopem-przez-galaktyke-tom-2-b-iext4

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.