Skocz do zawartości

Czy Facebook to przeżytek?


Rekomendowane odpowiedzi

Śmieszny tytuł :) Ja uważam, że to przeżytek już od samego powstania :)

Akurat reklam tyle nie mam, ale denerwuje mnie przede wszystkim totalna dezorganizacja informacji i brak możliwości znalezienia czegokolwiek. Chyba tylko analitycy Facebooka się w tym bagnie odnajdują, żeby handlować naszymi danymi na granicy prawa (po to FB przecież powstał). 

Również pod względem technologicznym i wydajnościowym, oraz ilością błędów to całkowite dno.

A żeby już nawet nie wspominać o absurdalne kompresji (masakracji) filmów i troszkę mniej zdjęć, oraz uwalaniu zasięgów postom z linkiem do YouTube. 

 

W porównaniu do Astropolis uważam, że FB jest totalnie w lesie w prawie każdym aspekcie. Ale potęga FB leży w jego popularności. Sam używam go tylko dlatego, że używają go wszyscy znajomi i inaczej ciężko byłoby porozmawiać. A zdjęcia publikuje bo zwyczajnie jest tam spora widownia... 

Ostatnio pytałem nawet jednego astrofotografow, który wrzucił świetnego timelapsy, dlaczego opublikował go poprzez filmy FB, a nie YouTube i link - powód był prosty - zasięg. Niestety, niektórzy poświęcają nawet jakość na rzecz zasięgu. Ja na FB nigdy nie opublikuje filmu puki nie zrobią cóż z tą kompresją. 

Drugi powód, dla którego przyjęła się koncepcja FB to moim zdaniem wygodnictwo. Sposób korzystania ze strony jest bardzo prosty i nieabsorbujacy w żadnym stopniu naszego mózgu :) Scrollujemy sobie bezwiednie posty w autobusie albo gdy nie mamy nic ciekawego do roboty. Śmieciowe informacje i czasem jakieś ciekawe wpadają nam jednym okiem, a wypadają drugim. A my jesteśmy szczęśliwi sami nie wiemy z czego. A jak potem przyjdzie nam zrobić coś bardziej "zaawansowanego", jak choćby znalezienie jakiegokolwiek wpisu, to zaczynają się poważny problem. 

"Próg wejścia" i mniejsza swoboda/bezwładność korzystania z for powoduje, że są dużo mniej popularne. Ale gdy już ktoś raz spróbuje, to doceni uporządkowanie informacji i znacznie lepszą funkcjonalność na forach. 

 

Niestety, cos takiego jak "misja społeczna" FB nie istnieje. Ta firma istnieje wyłącznie dla zysku i ma swoich użytkowników w głębokim poważaniu. Robią tylko to, co przyczyni się do polepszenia zysku. A ludzie jak te barany idą za nimi pod koła ciężarówki... 

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym zasięgiem to sprawa nie jest aż taka prosta i taka udana jak piszesz. Ludzie, zwłaszcza nowi tam, z entuzjazmem zapisują się do różnych grup ale ... potem zauważają, że im skrzynkę emailową zalewawają powiadomienia. Wtedy jest lament i albo sami albo ktoś z rodziny/znajomych (znam takie historie) ratuje sytuację wyłączając to.

Z czasem okazuje się, że na grupach rzędu tysiąca osób piszących cokolwiek jest ... kilka!  To można zastanawiać się ile czyta?

Na pewno stosunkowo niewielu (w początkowej fazie rozwoju grup FB ujawnia liczby czytających wątki i szału nie ma powiem Wam).

 

Na szczęście sam FB jak wchodzisz nań wyświetla ci wpisy znajomych i z różnych miejsc, które odwiedziłeś. Niemniej robi to jakimiś swoimi algorytmami i jest to czysta loteria.

 

Na obronę FB powiem, że ludzie mogą tam "policzyć się" przynajmniej w sensie ilu innych ma podobne poglądy lub lubi to samo (bo się zapisało i czasem coś napisze).

To taka jakby demokracja - zważywszy, że tam z trudem mogą zamykać grupy rządy państw czy jakieś organizacje co wiedzą lepiej co jest słuszne, a co nie. :flirt:

Choć i z tym bywa różnie - skargami do administracji FB można namieszać zapewne. Jest tam sporo grup o astronomii i pokrewnych.

 

Mnie reklamy nie wydają się tam ani trochę uciążliwe.  Może dlatego, że nie wchodzę tam smartfonem/komórką bo wtedy czytelność FB jest dla mnie wysoce niekomfortowa.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, ekolog napisał:

Niemniej robi to jakimiś swoimi algorytmami i jest to czysta loteria.

Tu akurat się nie zgodzę,są ustawienia takie jak : preferencje aktualności i w tym przypadku sam decydujesz,które aktualności są dla Ciebie priorytetem.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat zdurniał, zalewają nas miliardami reklam i jeszcze się pchacie na FB, który opiera się na reklamie i na wyłudzaniu danych osobowych. Może otrzeźwijcie? A sam bym optował za ustanowieniem prawa - karania za wtrynianie niechcianej reklamy. A kto chce marnować życie i czas oglądając i słuchając reklam - to jego sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MateuszW napisał:

Scrollujemy sobie bezwiednie posty w autobusie albo gdy nie mamy nic ciekawego do roboty. Śmieciowe informacje i czasem jakieś ciekawe wpadają nam jednym okiem, a wypadają drugim. A my jesteśmy szczęśliwi sami nie wiemy z czego. A jak potem przyjdzie nam zrobić coś bardziej "zaawansowanego", jak choćby znalezienie jakiegokolwiek wpisu, to zaczynają się poważny problem. 

Dobrze to ująłeś. Szczególnie "A my jesteśmy szczęśliwi sami nie wiemy z czego" - dotyczy to nie tylko FB ale całego współczesnego społeczeństwa. I dodał bym do tego pytanie: czy na prawdę, szczerze jesteśmy szczęśliwi dzięki temu ?

 

 

Edytowane przez astrokarol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sami decydujemy jakie dane osobowe dajemy FB, do niczego nas nie zmuszają. Mamy też wpływ na to, jakie informacje pojawiają się nam na tablicy (zależy jakie strony "lajkujemy"). Ja mam pełno astronomicznych wieści :D

Zauważyłem, że bardziej mamy upadek for internetowych, bo ludzie przenoszą się na grupy FB, a nie odwrotnie. Na pewno ma to taką wadę, że ciężej jest szukać odpowiedzi na pytania, które już się pojawiły.

Edytowane przez antwito
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tayson napisał:

Pzeglądam sobie dziś rano fejsa w telefonie i.... przez pierwsze 3 ekrany reklamy, sponsorowane posty, proponowane reklamy dla mojej strony.... Ehhh. 

 

Ciekawe kiedy ludzie odwroca się od niego? 

Ja to nawet tego czegoś nie mam:)

No ok - mam pracowniczy astrobazowy

 

Kiedyś dzieciaki w szkole jak im powiedziałem, że nie mam Fb to one do mnie, że nie mam życia prywatnego hehe - koniec swiata

 

a jak historia pokazuje - wszystko ma swój początek i wszystko ma swój koniec - wiec może wreszcie to początek końca??? (mam nadzieję) - nie widzę praktycznie żadnych pozytywów tego Fb. Wszędzie hejt, nienawiść, durnowate "czelendże"  itp itd...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ekolog napisał:

Na obronę FB powiem, że ludzie mogą tam "policzyć się" przynajmniej w sensie ilu innych ma podobne poglądy lub lubi to samo

No właśnie to łączenie się podobnych poglądów nie jest dobre. Przez to zamykasz się w swojej "bańce informacyjnej" i możesz utknąć wśród nieprawdziwych informacji - np teorii spiskowych. Forum daje Ci różnorodność. Oczywiście czytasz, co chcesz, ale widzisz różnorodną aktywność.

2 godziny temu, jupiter1969 napisał:

Tu akurat się nie zgodzę,są ustawienia takie jak : preferencje aktualności i w tym przypadku sam decydujesz,które aktualności są dla Ciebie priorytetem.

Możesz nieco wpływać na wyświetlane treści, ale nie masz nad tym całkowitej władzy. Nie możesz posortować strony głównej chronologiczne, a to najbardziej elementarna funkcjonalność szanującego się źródła informacji. A nie możesz tego zrobić, bo dla FB liczy się kasa, a nie Ty. Bo dzięki ich niezgłębionym algorytmom mogą Ci sortować treść po tym, kto więcej zapłacił, wsadzać reklamy, uzależniać od popularności itp.

1 godzinę temu, astrokarol napisał:

czy na prawdę, szczerze jesteśmy szczęśliwi dzięki temu ?

Prawdopodobnie nie, mamy jedynie wrażenie szczęścia. W pewnym momencie gdy to do nas dojdzie okaże się, że zmarnowaliśmy mnóstwo życia na głupoty.

1 godzinę temu, antwito napisał:

Zauważyłem, że bardziej mamy upadek for internetowych, bo ludzie przenoszą się na grupy FB, a nie odwrotnie.

Tak, ludzie przenoszą się na FB, to tam jest łatwiej i prościej, jest więcej ludzi itp. A potem orientują się, że grupy FB nie nadają się do niczego poza pochwaleniem się swoim zdjęciem. Jakakolwiek wartościowa wiedza ginie, więc jej tworzenie to strata czasu, więc nikt jej nie tworzy, więc nic mądrego się na takiej grupie nie dowiesz.

A na fora nikt nie chce wracać, bo właśnie wszyscy przenieśli się na FB i nikt nie został. Astronomia to pod tym względem spory wyjątek i chwała nam za to!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, delaa napisał:

Mój subtelny żart, niestety ominął Twój ośrodek poczucia humoru... przykro mi... że tak odbierasz świat. Że cokolwiek to hejt... ehh

No niestety nie zalapalem tego.zartu - i szczerze nadal go nie lapie hehe

 

Ale ciach temat.

Nie ma co sie nad tym rozwodzic.

Pozdrowionka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

 

A na fora nikt nie chce wracać, bo właśnie wszyscy przenieśli się na FB i nikt nie został. Astronomia to pod tym względem spory wyjątek i chwała nam za to!

Nie zgodze sie z tym Mateuszu ;)

Siedze na.forach o astronomii i o akwarjystyce morskiej .

Tam na morszczyznie podobnyneuch jak tutaj;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RomekAstrobaza napisał:

Nie zgodze sie z tym Mateuszu ;)

Siedze na.forach o astronomii i o akwarjystyce morskiej .

Tam na morszczyznie podobnyneuch jak tutaj;)

O, to tym bardziej serce rośnie, że są też inne dziedziny, które opierają się "modzie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

O, to tym bardziej serce rośnie, że są też inne dziedziny, które opierają się "modzie" :)

Hehe walcza z tym;) jednak forum ma swoje plusy - przede wszystkim jest lad i porzadek:)

 

Ale komerki tutaj czy tam na morszczyzniej jest niestety coraz wiecej:(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norbert Wiener (zwany "ojcem cybernetyki") wydał w 1950 książkę, w której rozważał perspektywy automatyzacji, przetwarzania danych, światowej komunikacji, współpracy ludzi z maszynami. itp.

napisał między innymi, że można sobie wyobrazić system, w którym każdy człowiek posiada maszynę, połączoną z globalnym systemem komputerowym, który w czasie rzeczywistym na bieżąco wysyła każdemu indywidualnie bodźce zależne od zachowania tej jednostki, blob.png.75c938256cf5cfdb4b8d752cd49e3bab.png umieszczając jak gdyby każdego człowieka w w klatce Skinnera, i to pozwoliłoby sterować zachowaniem całego społeczeństwa (tak jak Skinner warunkował szczury w swoich klatkach) doprowadzając je do szaleństwa. na szczęście (jak pisał w 1950) to tylko eksperyment myślowy, bo technicznie zbudowanie takiego systemu jest przecież niemożliwe...

 

...i taki właśnie system dzisiaj zbudowaliśmy :P

 

 

więcej - w prezentacji Jarona Laniera na TEDzie (na razie nie ma polskiego tłumaczenia, może potem będzie)

 

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to znam w nieco innej wersji (też) z postacią Marka Zuckerberga, który jest głównym autorem Facebook'a i chyba głównym właścicielem.

 

"A gdyby tak rzucić to wszystko i kupić sobie Bieszczady"

 

Tam jest "ciekawa" funkcja blokowania kogoś - wtedy nie widzisz żadnych ale to żadnych przejawów jego aktywności ani on twojej.
Ja chyba nikogo nie zablokowałem bo jakoś mi to nie pasuje intelektualnie.
Niektórzy - nie lubiący krytyki lub informacji niepokojących ich wizję rzeczywistości - mogą zapewnić sobie niezły komfort psychiczny :)

 

Pozdrawiam

Link:

 1533136169_05xlrw_600.jpg

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi brakuje na FB funkcji blokowania wybranych tematów postów, tzn na podstawie ich treści. Chciałbym zablokować polityczne biadolenie, żeby sobie nerwów nie psuć, ale nie chce blokować autora. Na pewno FB ma taką technologie, wystarczy ją udostępnić użytkownikom. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, MateuszW napisał:

Mi brakuje na FB funkcji blokowania wybranych tematów postów, tzn na podstawie ich treści. Chciałbym zablokować polityczne biadolenie, żeby sobie nerwów nie psuć, ale nie chce blokować autora. Na pewno FB ma taką technologie, wystarczy ją udostępnić użytkownikom. 

Ciekawe jakie słowa kluczowe byś wpisał? ;) bo czasy z deczko dziwne się zrobiły i niewinne kiedyś słowa awansowały do innej roli: ocieplenie, uchodźcy,  taśmy :laugh:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, lkosz napisał:

Co do szczęścia o których tutaj ktoś pisał - jest dokładnie odwrotnie. 

"A my jesteśmy szczęśliwi sami nie wiemy z czego" - to jest tylko złudzenie szczęścia. Chcemy by te portale itp. tworzyły takie szczęście. A jest tak jak piszesz.

Edytowane przez astrokarol
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.