Skocz do zawartości

NEQ6, Win10 aktualizacje i BlueTooth - mam dość


Gajowy

Rekomendowane odpowiedzi

Po dwóch miesiącach mam pogodne niebo. I co? Były jakieś aktualizacje Win10 i znowu, jak za każdym razem moduł EQMOD nie widzi połączenia z montażem (za pomocą BT). Odinstalowywuję, usuwam porty, dodaję, i nic. Zwykle pół godziny kombinowania pomagało, tym razem już godzinę klikam na mrozie :(. Nie ukrywam, że jestem nieźle wkurzony. Macie jakiś pomysł, co zrobić aby po każdej aktualizacji Windowska nie walczyć z montażem? Póki co zmiana systemu operacyjnego nie wchodzi w grę...

 

Pzdr,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz pro, to można aktualizacje wyłączyć (ustawienia grupy). A w home to różnie, większość metod z czasem przestaje działać.

Ja również zauważyłem, że kilka programów się jakby "resetuje" po większych aktualizacjach windowsa. Np Maxim musi sobie odpalić jakiś pseudo instalator przed uruchomieniem. Na szczęście mój komputer astro nie dysponuje internetem i nie woła o aktualizacje :) 

A, jest jeszcze jedna metoda, która chyba Ci pomoże - ustawić połączenie wifi, jako taryfowe. Wówczas windows nie pobiera aktualizacji z takiej sieci.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam mini komputer z win10 dedykowany wyłącznie do obsługi sprzętu i radze sobie z aktualizacjami nie podłączając go nigdy do internetu... nigdy (komunikacja zdalna przez wifi bez podłączenia do internetu). Jeśli tego kompa używasz również na co dzień to sprawa się komplikuje...

 

- Teoretycznie można wyłączyć usługę Windows Update w "Zarządzaniu" systemem, ale to nic nie daje bo automatycznie się ona włącza. Próbowałem różnych aplikacji do ubijania usług aktualizacji i żadna nie działał jak trzeba. 

- Zmiana ustawienia wifi na "taryfowe" unika ściągania aktualizacji, ale zapewniam Cię, że jak tylko zalogujesz się do innej sieci to windows to wykorzysta i jak zwykle ruszy z aktualizacją w najmniej odpowiednim momencie.

- Na jednym z komputerów poradziłem sobie z problemem aktualizacji przez... zapchanie całego dysku - do przynajmniej 1.5 roku żadna aktualizacja się nie prześlizgnęła chociaż to trochę wylewanie dziecka z kąpielą.

 

Ogólnie podpisuje się pod tematem i chętnie poznam skutecznie i rozsądne rozwiązanie tego problemu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, MateuszW napisał:

Na szczęście mój komputer astro nie dysponuje internetem i nie woła o aktualizacje :)

Święte słowa Mateusz.

Ja, będąc na bakier z komputerami, od kiedy zainwestowałem w dodatkowy laptop do sterowania sesją nie mam żadnych tego typu problemów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BT w Win10 to dla mnie rzecz nieogarnięta. Próbowałem kiedyś coś z tym eksperymentować i za nic w świecie nie mogłem zrozumieć co się dzieje z tymi portami w menedżerze urządzeń. Co chwila się wywalało itp. Problem rozwiązałem zapominając o BT...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MateuszW napisał:

BT w Win10 to dla mnie rzecz nieogarnięta. Próbowałem kiedyś coś z tym eksperymentować i za nic w świecie nie mogłem zrozumieć co się dzieje z tymi portami w menedżerze urządzeń. Co chwila się wywalało itp. Problem rozwiązałem zapominając o BT...

Jest dokładnie tak jak piszesz, Za każdym razem wykonywałem inny zestaw magicznych czynności i po dłuższych lub krótszych bojach ruszało. Jak widać moja księga Zaklęć się wyczerpała :(. Chyba ściągnę niemal gotowy montaż z tarasu i zabiorę się za konfigurowanbie tego nowego komputerka...

 

Dzięki, że wysłuchaliście moich żali ;-).

 

G.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchom ponownie komputer albo wyłącz do zera i włącz ;)

 

Przypomniała mi się taka sytuacja z życia:

Ważna prezentacja dla bosów firmy. Grube ryby.

Przychodzisz z laptopem, włączasz go a on zaczyna instalować aktualizacje. Z głupią miną coś tam bąkasz i patrzysz 20 min jak procenty rosną. Procenty aktualizacji bo Twoje notowania spadają. Po 20 min windows wyświetla komunikat, że aktualizacja się nie powiodła i cofa dokonane zmiany przez następne 20 min.

Pytanie - ile osób pozostało w salce konferencyjnej?

:D

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Gajowy napisał:

Jest dokładnie tak jak piszesz, Za każdym razem wykonywałem inny zestaw magicznych czynności i po dłuższych lub krótszych bojach ruszało. Jak widać moja księga Zaklęć się wyczerpała :(. Chyba ściągnę niemal gotowy montaż z tarasu i zabiorę się za konfigurowanbie tego nowego komputerka...

 

Dzięki, że wysłuchaliście moich żali ;-).

 

G.

Księga zaklęć, dobra nazwa :) Nie masz zwykłego kabla? Rozwiązałby problem dość szybko...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

Księga zaklęć, dobra nazwa :) Nie masz zwykłego kabla? Rozwiązałby problem dość szybko...

Pewnie mam, ale obawiam się, że przejściówka z RS na BT nastręczy kolejnych problemów... Niemniej poszukam i spróbuję.

 

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że jest jakiś problem w samym montażu, zapewne od nieużywania :-/. Urządzenie BT się paruje, porty COM są dodawane, ale próba wyszukania portu w konfiguratorze EQMOD zawiesza go (na porcie COM opisanym jako "Incoming" w ustawieniach zaawansowanych):

EQMOD.png.6a646447766ad762f01f806ff6276a48.png

BTW, czy wie ktoś w jakich jednostkach jest wyrażony Timeout? Można wybrać 1000 albo 2000.

 

Połączenie przez PC Direct też nie działa :( chociaż za pomocą pilota sterować montażem można.

Ma ktoś jakiś pomysł co mogło nawalić i kto to naprawia?

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Gajowy napisał:

ale próba wyszukania portu w konfiguratorze EQMOD zawiesza go

Zdarzało mi się, że się zawieszał na szukaniu, nawet jak port był ok. Ale rozumiem, że ręcznie też wskazałeś i również się nie łączył?

9 minut temu, Gajowy napisał:

BTW, czy wie ktoś w jakich jednostkach jest wyrażony Timeout? Można wybrać 1000 albo 2000.

Milisekundy. Spokojnie możesz dać 1000, to i tak więcej, niż trzeba.

10 minut temu, Gajowy napisał:

Połączenie przez PC Direct też nie działa :( chociaż za pomocą pilota sterować montażem można.

Ma ktoś jakiś pomysł co mogło nawalić i kto to naprawia?

Czyli nie działa kabelek BT wpięty zamiast pilota, oraz PC Direct poprzez zwykły kabel podłączony przez pilot? No to w takim wypadku musi nawalać komputer :) Jeśli byłby problem z samym PC Direct, to można by myśleć nad uszkodzonym złączem, no ale przecież tu używasz dwóch różnych (a to w montażu działa, bo pilot chodzi).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, MateuszW napisał:

Zdarzało mi się, że się zawieszał na szukaniu, nawet jak port był ok. Ale rozumiem, że ręcznie też wskazałeś i również się nie łączył?

Tak.

 

Cytat

Milisekundy. Spokojnie możesz dać 1000, to i tak więcej, niż trzeba.

Czyli nie działa kabelek BT wpięty zamiast pilota, oraz PC Direct poprzez zwykły kabel podłączony przez pilot? No to w takim wypadku musi nawalać komputer :) Jeśli byłby problem z samym PC Direct, to można by myśleć nad uszkodzonym złączem, no ale przecież tu używasz dwóch różnych (a to w montażu działa, bo pilot chodzi).

Niestety - testowane na 2 niezależnych komputerach :-(.

 

EDIT: Firmware Loader komunikuje się z pilotem...

 

Pzdr,

G.

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Gajowy napisał:

EDIT: Firmware Loader komunikuje się z pilotem...

No to jedyne, co by mogło być logiczne, to wina EQModa lub ASCOMa. Przeinstaluj ten soft. EQMod trzyma gdzieś plik konfiguracyjny i nie wiem, czy go usuwa przy wyinstalowaniu. Zwróć uwagę, czy ustawienia wrócą na domyślne, bo jak nie, trzeba go będzie znaleźć i ręcznie wywalić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, MateuszW napisał:

No to jedyne, co by mogło być logiczne, to wina EQModa lub ASCOMa. Przeinstaluj ten soft. EQMod trzyma gdzieś plik konfiguracyjny i nie wiem, czy go usuwa przy wyinstalowaniu. Zwróć uwagę, czy ustawienia wrócą na domyślne, bo jak nie, trzeba go będzie znaleźć i ręcznie wywalić.

Ale na dwóch komputerach mi nagle EQMod się popsuł?

Jutro jeszcze spróbuję bezpośrednio do kompa z fizycznym COMem podpiąć. Ale wydaje mi się, że to jakiś podzespół odpowiedzialny za dane z PCta. Choć to trochę dziwna architektura by była.

 

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, MateuszW napisał:

A czekaj, to eq6? To nie ma być czasem prędkości 9600 ustawionej? Szczerze to już nie pamiętam, ale zdawało mi się że ta co ustawiłeś jest pod te nowe monty.

Próbowałem z różnymi prędkościami. Wcześniej chodził mi i z 115200. Zresztą, ta prędkość ważna jest chyba między urządzeniem BT a montażem, prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Gajowy napisał:

Próbowałem z różnymi prędkościami. Wcześniej chodził mi i z 115200. Zresztą, ta prędkość ważna jest chyba między urządzeniem BT a montażem, prawda?

Tak, od układu BT do montażu.

 

Nie wiem, skończyły mi się pomysły :( Jak to zwykle w astro, logika zawodzi...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha, miałem podobny problem na W10 i BT EQMOD. Moduł BT się parował, spokojnie instalował porty, łączył się i... po nieokreślonym czasie - wieszał się. Czasami po 5 sekundach, czasami po 5 minutach a czasami po godzinie. Pewne było tylko to, że się powiesi. Reinstal do W7 i problem całkowicie zniknął. EQMOD w najnowszej wersji łączy się i trzyma jak cholera :-)

 

Napisałeś, że reinstal nie wchodzi w grę :-( Szkoda. Stawiałem na zarządzanie energią BT ale żadne moje zmiany nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Pav1007 napisał:

Ha, miałem podobny problem na W10 i BT EQMOD. Moduł BT się parował, spokojnie instalował porty, łączył się i... po nieokreślonym czasie - wieszał się. Czasami po 5 sekundach, czasami po 5 minutach a czasami po godzinie. Pewne było tylko to, że się powiesi. Reinstal do W7 i problem całkowicie zniknął. EQMOD w najnowszej wersji łączy się i trzyma jak cholera :-)

 

Napisałeś, że reinstal nie wchodzi w grę :-( Szkoda. Stawiałem na zarządzanie energią BT ale żadne moje zmiany nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.

Postawiłem Win7 na jakimś przedpotopowym komputerze z RS-ami i... przed chwilą montaż ruszył po PCDirect (!). Podłączę chip BT (na PD) do PCta i zobaczę czy będzie współpracował z modułem BT. Na razie chyba na 100% wyeliminowałem awarię montażu (uffff).

 

Pzdr,

Gajowy

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Gajowy napisał:

Postawiłem Win7 na jakimś przedpotopowym komputerze z RS-ami i... przed chwilą montaż ruszył po PCDirect (!). Podłączę chip BT (na PD) do PCta i zobaczę czy będzie współpracował z modułem BT. Na razie chyba na 100% wyeliminowałem awarię montażu (uffff).

 

Pzdr,

Gajowy

 

Moduł BT nie działa także na Win7 ze świeżą instalacją. Także mam winnego.

 

Pzdr,

G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W7 to był ostatnia sensowna wersja, choć już architektonicznie udziwniona w stosunku do starego dobrego XP, którego zresztą do dziś używam. W8 - totalna "kafelkowa porażka". W10 to dalsza ewaluacja Microsofta w stronę "chmury" i instalacji aktualizacji systemu bez żadnej kontroli ze strony użytkownika. To znaczy zabrano kontrolę i ustawienia aktualizacji z interfejsu użytkownika (panelu sterowania). Pozostawiono na szczęście zasady grupy (gpedit.msc), gdzie można permanentnie automatyczne aktualizacje wyłączyć. Co gorąco polecam.

Zajmuję się informatyką zawodowo i wielokrotnie cierpiałem z powodu automatycznych aktualizacji, po których coś przestawało działać bądź zaczynało działać inaczej niż przedtem. Wiele razy okazywało się, że Microsoft wypuszczał potem aktualizacje do poprzednich aktualizacji, obarczonych błędem. Konia z rzędem temu, kto śledzi na bieżąco, co mu się tam aktualizuje i wie dokładnie, czego te aktualizacje dotyczą.

Moje doświadczenia wskazują, że Microsoft nie panuje nad swoimi aktualizacjami. Więc podstawowe zalecenie, pozwalające uwolnić się od problemów: wyłączyć!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.