Skocz do zawartości

Odszedł od nas Janusz Płeszka


Rekomendowane odpowiedzi

Chyba większość osób zainteresowanych astronomią znała go. Wielka szkoda i strata :( fajnie było czasem przyjść do niego do sklepu i się poradzić. Człowiek o ogromnej wiedzy i cierpliwości. Raz miałem rozkolimowaną lornetkę i potrzebowałem jej niemal z dnia na dzień na wyjazd, to pomógł ekspresowo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wioną 2018 roku zadzwonił do mnie Janusz i mówi, wpadnij Krzysiek w Bieszczady na zlot, pogapimy sie w gwiazdy. Wpadłem. Jak szczeniaki patrzyliśmy za pomoca noktowizora i Dobsona 16" po całym niebie. M104 była jak na dłoni, na pamiatke zrobiłem zdjecie telefonem w okularze. Pamiętam, jak Janusz mowił, ze chyba nigdy tak dobrze nie widział Sombrero , wszyscy klepali sie z zachwytu po plecach. Januszu, dla mnie było zaszczytem gadać z Toba o gwiazdach i wszystkim .....eh...............straszne . tyle  jeszcze miałes do zrobienia w zyciu . Załącznik to jedno z ostatnich zdjec ze zlotu w Bieszczadach zorganizowanego przez Janusza :( ( M104-noktowizor_telefon komorkowy_Newton 50cm-Cicha Dolina-Bieszczady i Janusz tuż obok okularu) . 

M104_noktowizor.jpg

Edytowane przez mekmek
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak... śpieszmy się poznawać ludzi...

Rozmawiałem z Nim kilka razy przez telefon, wybierałem się do Krakowa, miałam parę spraw do Niego...

Nie zdążyłem...

Pozostał żal..

 

Łączę się w bólu z rodziną.

 

Odpoczywaj Januszu w pokoju.

 

ps

Dzięki Darku za te wspaniałe zdjęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

......

Chciałbym tu uczcić jego pamięć skromną galerią zdjęć które wybrałem i myślę że są istotne abyśmy pamiętali.

JP01.jpg

 

To jedno zdjęcie jest baaardzo symbolicznie. Dzięki Darku za zamieszczenie - zawsze  się zastanawiałem jak powstał jego awatar. Teraz już wiem ...

 

Ostatni znaleziony wpis na forum - widać avatar.

ostatniznaleziony.thumb.jpg.7b11663f023004dcfe69cf71e0b44423.jpg

 

Janusz pozostawił po sobie w nas wiele wspomnień do których będziemy wracać niejednokrotnie.

 

 

 

  • Lubię 5
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miał olbrzymią wiedzę i po aktywności widać jak bardzo kochał astronomię. Choć nigdy na żywo z nim nie rozmawiałem, to na pewno na zawsze pozostanie w mej pamięci. Bardzo smutna wiadomość, wyrazy współczucia dla rodziny :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jarzyna B. napisał:

Dzięki Darku kawał historii, uśmiechu a tera płaczu w tych zdjęciach :(

To prawda. Zdjęcia pokazują, że te pasje, społeczności, astronomia, były czymś wyjątkowym i trwały wiele lat. Dla niektórych to całe życie - do końca - dosłownie. Piękne idee, wspaniałe relacje, ale też bardzo kruche i ulotne. Niestety boję się, że wiele ważnych części tej społeczności i całego ruchu astro w PL odchodzi wraz z liderami. PiotrZ, Robert Bodzon, Paweł Maksym, teraz Janusz. Wszyscy oni tworzyli swoje światy i mieli ogromny wkład. Zniknęli i... nikt ich nie zastąpił. Razem z nimi odeszły całe domeny. Rozżala mnie to potwornie. :(

PS. Dawaj znać kiedy pogrzeb w Krakowie. Będziemy.

 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem porządki w komputerze, czyściłem ustawienia przeglądarki, wczytuję stronę i czytam tytuł pierwszego tematu. Pomyślałem, że jakiś stary temat mam na początku, pewnie jak Janusz wypisał się z forum... Odświeżam okno, sprawdzam reguły sortowania … odświeżam … i w końcu do mnie dotarło ...

Zaczęliśmy lata temu od pogaduszek o starym MTO a skończyliśmy na dorabianiu złączek do kilku zestawów. Janusz, podpadłeś mi, tyle jeszcze razy chciałem skorzystać z Twojej porady a Ty nie zostawiłeś adresu :(

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Darek_B napisał:

Jeszcze wspomnienie z Jodłowa w 2003 roku.RIMG0033.jpg

 

To zdjęcie doprowadziło mnie do łez. Nie dlatego, że ja jestem na nim, ale przez jego kontekst. Tuż przed tym zdjęciem (i po nim) rozmawialiśmy o bardzo ważnych rzeczach i planach dotyczących Astropolis (wtedy nazywało się Astro-Forum). Wiele udało się zrealizować, inne nie, a reszta potoczyła się inną ścieżką. Problem w tym, że tych 2 ojców chrzestnych Astropolis już nie ma :(((((( 

To forum założyłem w akcie solidarności z Januszem i przez Janusza (zbanowanego na innym forum). Gdyby zaś nie Piotr, na pewno bym nie dał rady mentalnie przetrwać trudnych chwil w pierwszej fazie rodzenia się tej społeczności. Siedzieliśmy dzień w dzień na telefonie. Kilka godzin z Piotrem, potem kilka godzin z Januszem. Po kilku latach rozstaliśmy się jako team z Januszem, ale całe szczęście zdążyliśmy sobie wszystko wyjaśnić kilka lat temu. Tak narodził się Astromaniak w 2005 roku - pewnie jedno z najważniejszych dzieł Janusza. Dobrze, żeby znalazło na siebie drogę i mogło przetrwać - w imię pamięci.

Ciągle nie wierzę. To koniec epoki :(

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darek_B napisał:

W sumie dzięki niemu poznałem obserwacje zarówno moim małym Soligorem MT800

To samo u mnie. 2002, albo może nawet 2001? Kupiłem od niego Soligora MT800. Tak się poznaliśmy i rozpoczęliśmy długą drogę - blisko 20 letnią :( Janusz był ekstremalnie kolorową osobą i budził masę emocji. Wiele razy bywało, że doprowadzał mnie do furii. Z perspektywy czasu widać, jak to jest ważne. Spokojne i miałkie osoby nic nie tworzą, nie zarażają, nie inspirują. 

Swoją drogą - zawsze mnie wkurzałeś tą swoją reporterską "natrętnością". Ciągle robiłeś zdjęcia i kręciłeś filmy. Teraz zaczynam rozumieć i doceniać. Masz w swoich zbiorach historię - historię naszej pasji, która zapewne odejdzie wraz z nami wszystkimi.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym złożyć wszystkim najbliższym i rodzinie Janusza głębokie, szczere wyrazy współczucia.

 

Miałem kiedyś okazję poznać Janusza, na zlocie w Roztokach Górnych. Wydał mi się bardzo sympatycznym i z poczuciem humoru człowiekiem.

 

A dziś w ten zimowy wieczór pozostanie mi moja modlitwa o to byś trafił do Nieba (założę się że kolory kosmosu są tam na wyciągnięcie ręki).

 

"Choć odszedłeś wiem że jesteś Tam szczęśliwy. Jeśli możesz spraw by ci którzy cierpią po Twoim odejściu zaznali ukojenia i spokoju, by sobie poradzili i z nadzieją patrzyli na następne dni..."

 

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, dziękuję za prawie 28 lat znajomości (od 1991r), za tłumaczenie jak naświetlać kliszę, za wspólne obserwacje Messierów i meteorów na obozach pod Lubomirem i skutków uderzenia komety Shoemaker/Levy9 w Jowisza przez 35cm MAKa w forcie Skała, za wiedzę mi przekazaną, za kawki, którymi mnie częstowałeś jak Cię odwiedzałem po pracy w Astrokraku, za tydzień wspólnych obserwacji pod Lubomirem w 2017r, gdzie wspominaliśmy obozy pod namiotami ... nawet żona wtedy uchwyciła nas jak przygotowujemy sprzęt do obserwacji (Janusz z lewej niesie dużą lornetę):
20170818_130919.jpeg.02ec0cd5ee348a03204230db9fa44fac.jpeg
Ha, odszedłeś z gestem, po prawie 2 miesiącach niepogody załatwiłeś nam czyste niebo, żebyśmy mogli poobserwować. I poobserwowałem! I Tobie dedykuję ostatnią obserwację, te komety i DS-y, które obserwowałem przez teleskop, który mi zrobiłeś lata temu...
Spoczywaj w pokoju i patrz tam na nas z góry i doradzaj jak coś źle robimy.
Żegnaj...........

Edytowane przez M.K.
  • Lubię 1
  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam też kilka słów od siebie

Pamiętam jedno ze spotkań u niego w firmie, kiedy brałem od niego Rubinara 5,6/500. Przy herbatce rozmawialiśmy o kometach i ich odkrywaniu.

 

Janusz powiedział "700-1000 zdjec nocnego nieba wykonane fajnym astrografem i kometa jest Twoja". Po odkryciu z kolegami C/2015 F2, przypomniałem mu te słowa. Do wielu rzeczy miał nosa. 

Pozostanie w mojej pamięci... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.