Skocz do zawartości

Odszedł od nas Janusz Płeszka


Rekomendowane odpowiedzi

Ekstremalnie smutna wiadomość. Społeczność astronomiczna straciła dzisiaj niezwykle ważną osobę. Jeżeli mielibyśmy szukać legend tego środowiska, to bez wątpienia Janusz był jedna z nich. W 100% poświęcił się astronomii amatorskiej, zarówno na gruncie prywatnym (hobby), jak i zawodowym (firma), czy społecznym (Astromaniak).

 

52 lata. O ile mi wiadomo, nie chorował. Pełne zaskoczenie :(

 

Janusz był jedną z najważniejszych osób, które towarzyszyły mi w czasie zakładania Astropolis w 2003 roku. Kilka lat później nasze drogi się rozeszły i Janusz założył swoją społeczność - Astromaniak.pl. W ostatnich latach udało nam się z Januszem spotkać i z uśmiechem powspominać stare "narwane" czasy. Mieliśmy nawet jakieś wspólne plany, których już nigdy nie zrealizujemy :(

 

Bez wątpienia coś się dzisiaj skończyło. Tak samo jak wejście Janusza w środowisko było bardzo istotne, tak samo jego odejście będzie ogromny wstrząsem tektonicznym. Szkoda, przykro :(

 

Liczę, że uda nam się pożegnać Janusza w znacznej reprezentacji środowiskowej.

Edytowane przez Adam_Jesion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Adam_Jesion napisał:

Jeszcze nie tak dawno temu mieliśmy okazję pogadać, powspominać i pośmiać się z naszej młodzieńczej głupoty.

A ja niesamowicie żałuję, że mimo takich planów nie udało się tego zrobić na żywo, mimo że po wielu nieporozumieniach udało się dogadać i ostatnie prywatne korespondencje przebiegały w przyjaznym tonie.  Mam nauczkę, żeby takich rzeczy nigdy nie odkładać na później...

'Śpieszmy się...'

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chociaż przemierzyłem sto tysięcy mil
Czuję się niezwykle spokojny
I myślę, że mój statek kosmiczny wie, którą drogą lecieć...

 

Podróżuję w najbardziej osobliwy sposób
Gwiazdy wyglądają dziś zupełnie inaczej...

 

Daleko ponad Księżycem
Planeta Ziemia jest błękitna..."

 

Space Oddity - David Bowie

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz Płeszka był człowiekiem instytucją. Miał wielki wpływ na rozwój amatorskiej astronomii w naszym kraju. Będzie go brakowało. Niech unosi się w spokoju pośród gwiazd...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B przypiął/eła ten temat

Janusza poznałem w 2002 roku gdy zaraz po studiach wróciłem do mojej pierwszej miłości czyli astronomii. W sumie dzięki niemu poznałem obserwacje zarówno moim małym Soligorem MT800 jak i wielkim 35 cm Maksutowem w krakowskim obserwatorium. Można by powiedzieć że pierwszy mój zlot w Jodłowie w 2003 to zasługa Janusza. Był zawsze bardzo pomocnym, zaangażowanym kolegą który zawsze służył radą i pomocą. A że czasem mu to nie wychodziło? no cóż nikt z nas nie jest idealny. To wielka strata dla miłośników astronomii a szczególnie początkujących.

Janusz naprawdę ciężko będzie Cię zastąpić.

 

ps. Kondolencje dla żony, dzieci i rodziny. Astropozdrówko.

Chciałbym tu uczcić jego pamięć skromną galerią zdjęć które wybrałem i myślę że są istotne abyśmy pamiętali.

JP01.jpgJP03.jpgJP02.jpg

JP04.jpg

JP05.jpg

JP06.jpg

JP07.jpg

JP08.jpg

JP09.jpg

JP10.jpg

JP11.jpg

JP12.jpg

JP13.jpg

JP14.jpg

JP15.jpg

  • Lubię 4
  • Dziękuję 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj kilka razy do niego dzwoniłem..... chciałem pogadać odnośnie skolimowania lornetki.............. a tu taka wiadomość...... często rozmawialiśmy.... nawet po kilka godzin...... przez telefon..... Nawet nie wiem co powiedzieć....ręce mi opadły..... Odszedł człowiek wielkiego serca, wielkiej pasji i gigantycznej wiedzy .....żegnaj przyjacielu. Nigdy Cię nie zapomnę.....Spoczywaj w spokoju

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomimo tego że już dawno tu nie zaglądałem i samo zainteresowanie astronomią zeszło trochę na dalszy plan, co po części jest winą obecnie braku warunków do jakichkolwiek obserwacji, to Pana Janusza pamiętam doskonale. Chyba najbardziej z całej astronomicznej społeczności, a pomagał w zasadzie na każdym forum. Człowiek o ogromnej wiedzy, chcący dzielić się nią z innymi. Aż mnie coś zabolało jak się dowiedziałem.

Edytowane przez Wilec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.