Skocz do zawartości

W zasadzie pierwsze światło


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy jesteś na forum cały czas męczysz się ze sprzętem astrofoto. 

Myślę że nowa tuba na razie nie pomaga Ci z bezstresowym puszczeniem sesji. Ja nie kupuje tych gwiazdek. 

 

Jednakże jest spory potencjał w tym setupie! Bardzo wielki! Walcz dalej... 

. A może lepiej iść w szeroką skalę? 

 

 

 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie jest potencjał w tej tubie.

 

Podpisuję się pod tym co mówi Tayson -pomyśl o szerszym polu. Pewnie jak byś podpiął KAF 8300 czy coś na chipie SONY ICX 694 jak np Atik 460 to nie było by żadnego problemu z gwiazdkami. I stresów mniej. ASI 178 to extremalnie wymagająca puszka -nie wybaczy najmniejszych błędów kolimacji optyki.

 

A tak z ciekawości pytam jak planujesz z filtrami? Szuflada czy jakieś mini EFW? Ciekaw też jestem jak najlepiej robić flaty -dużą flatownicą na odrośniku, czy może po prostu skyflats.

 

Powodzenia i satysfakcji z nowego nabytku życzę!

:like:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

do zestawu mam oczywiście moja kamerę ASI 1600, ale ja tak lubię pomęczyć. Jak się uda na 178, to na 1600 będzie łatwo.

Na razie widzę, że alb mi ktoś pomoże, albo muszę kupić bahtinowa, bo ze względu na bardzo mały skok pokrętła focusera torchę się gubię.

 

Filtry w szufladzie Baader UFC, jest to super system tylko masakrycznie drogi. Niestety nie automat, ale w sumie przy zdecydowanie krótszych naświetleniach mogę się pofatygować na podwórko. Zresztą, mając koło i tak do tej pory w zasadzie jechałem jedna noc, jeden filtr.

 

Flaty to trudna sprawa.. widziałem zdjęcia jak gość telewizor przykładał to odrośnika.. ;) Na razie robię sky flaty.

 

Właśnie skończyłem kolimować, bo na chwilę pokazało się niebo i wydaje mi się, że jest bardzo fajny rezultat.

Gwiazdy powinny być okrągłe. Co zaś do ich wielkości to oczywiście ustawienie ostrości, ale przy tej kamerze po prostu bardzo uważnie muszę nauczyć się prawidłowych czasów. W zasadzie mówimy o sekundach żeby gwiazdy były punktowe i nie przepalone. Chętnie bym sprawdził CCDka.. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wrzucam jeszcze dla ciekawych próbki w wodorze

suby 60s w ilości  84, ponownie bez guidingu, pełny kadr i rozdzielczość

gwiazdy sprzed kolimacji, więc przecinki

RASA+178MMC Ha

2117640904_84minutyRASA178MMC.thumb.jpg.66feb760fae7935bf8b27c80d9c4edac.jpg

Przy okazji - nie ogarniam darków z tej kamerki póki co :/ i nie choodzi mi tylko o rogi, ale błotko w środku kardu na ciemnym

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak gwoli wyjaśnienia to moim głównym setupem zostaje Asi1600. Tę kamerkę kupiłem bo fascynuje mnie to co robi Łukasz oraz odwieczne zainteresowanie takimi kadrami jak te powyżej. Założyłem że ustawienie sprzętu pod nią będzie działało również z. Asi1600. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Meiser napisał:

Jaka to tuba ? Jeżeli  można zapytać  ?

Warto czytać co jest powyżej... 

 

Kurcze ten łepek konia jest super! Wiadomo że detal ucieka, ale ja tam bym gwiazdki obrobil selektywnie tak ze nie będzie widsc ich mankamentów. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, cieszę się, że w końcu miałeś okazję pobawić się sprzętem :) Na moje oko wynik jest bardzo dobry, biorąc pod uwagę, ile (nie) miałeś pogody na testy i poprawki. Co do kolimacji gwiazd w pierwszym poście, ja nie miałbym zastrzeżeń. Za to oczywiście pod względem ich punktowości nie jest tak dobrze, jak mogłoby być. Pytanie, na ile to kwestia ostrości, a na ile podły seeing. Ja się w takie skale poniżej piksela nigdy nie pakuję, nie mam nerwów do seeingu :)

 

A co do kolimacji jeszcze, to z jednej strony, małe piksele są bardzo czułe na błędy, ale mała matryca akurat zachowuje się odwrotnie - zwiększa tolerancję. ASI 1600 będzie obejmować gorzej skorygowane rogi zdjęcia, ale nie aż tak drobnymi pikselami, które tyle wad nie zobaczą. To są takie dwa "zwalczające się" czynniki podatności na kolimację - rozmiar piksela i rozmiar matrycy.

Wydaje mi się, że tak na prawdę można powiedzieć, że miarą podatności na kolimację jest rozdzielczość matrycy, bo to ona łączy te dwa parametry (rozmiar piksela i matrycy). Ktoś się zgodzi z moim pomysłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie kolego, tego konika to bym nad łóżkiem w sypialni powiesił, nawet bez kolorku.

Lubię taki szumek.

Że jak? Niecałe 1,5 godziny materiału. A niech cię, zawyżasz poziomy.

Tak jak wyżej. Jak nie będziesz pewny jak, to lepiej kolimacji nie ruszaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bardzo dobre pytanie ale nie potrafię na nie odpowiedzieć.

Mont jest nowy i  muszę się go nauczyć. Jest to wersja EC.

Z włączonym PHD2 mam fatalne wyniki, w granicach 0.8 RMS

Dlatego wyłączyłem na razie guiding w osi Ra, ale do tego popsuła mi się kamerka guidująca, więc nie guiduję (przepraszam za te paskudne zapożyczenia ale tak jest łatwiej) wcale, nawet nie znam wyniku.

 

Oczywiście pierwsza sprawa - że te przecinki to mont a nie teleskop - ale widać je nawet w live view przy 0,3 sek czasach i wczoraj widziałem po kolimacji naprawde okrągłe gwiazdy - ciągle nie tak małe jakbym chciał, ale idealnie okrągłe.

 

Przy dokładnym ustawieniu monta nie widzę różnicy pomiędzy naświetleniami 120 sek i 10 sek, więcej na razie nie próbowałem bo mi się wszystko przepala, musiałbym zmienić kamerkę.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.