Skocz do zawartości

B 33 blisko


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dokończę to zdjęcie w tym roku. Mam potrzebę pokazania go w wersji b/w, czego nigdy jeszcze nie robiłem.

B 33 Głowa Konia w Orionie. Zależało mi na pokazaniu tych firanek wokół głównej mgławicy.

12 godzin Ha w subach po 20 minut. FS 128 i ATIK 6.0 na ASA DDM 60

Mam nadzieję że oglądasz to z bliska Janusz....

LYE7_0wc4xKu_16536x16536_wmhqkGbg.jpg

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dla mnie jest to dobre zdjęcie - biorąc pod uwagę warunki pogodowe jakie mamy od połowy października

każdy, kto fotografuje w Polsce dłuższą ogniskową - wie o co chodzi i doceni tę fotkę

 

jeśli każdy obrazek astro zaczniemy rozbierać na szczegóły techniczne, to czy znajdziemy jeszcze czas na stronę artystyczną astrofotografii ?

 

Maciej, jak FS 128 współpracuje ze SBIGiem 11 k ? nawet jeśli musiałbyś przy obróbce okroić obrazek do formatu APS-C, to mógłby być dobry efekt estetyczny - głęboka studnia, piksel wystarczający do polskiego seeingu, etc.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę słów wyjaśnienia:

- ta wersja obrazka jest mocniej odszumiona, bo ...Straton lubi dobrze odszumione obrazki.

- gwiazdek nie ruszałem bo i tak nigdzie ich nie wykorzystam, są takie jakie zeszły z matrycy.

- ta wersja nigdy nie będzie samodzielnym obrazkiem, jest 1/5 całości. Główną rolę ma grać luminancja, bo tylko w luminancji widać to co mnie interesuje czyli detale mgławicy B 33.

- ta wersja nie może być bardziej kontrastowa bo ma służyć do włożenia Ha do całości. Zbyt kontrastowe Ha powoduje brzydkie , wypalone pola w miejscach najmocniejszego sygnału, tam gdzie jest 255 punktów poziomu. A tego chcę uniknąć.

 

Piotr, nie robiłem jeszcze prób z STL 11000, chyba z lenistwa. Poszedłem w dużą skalę. Ale pewnie warto....tylko kto mi teraz dorobi złączki???

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Maro21 napisał:

Uwielbiam polskie fora .

No ale przecież coś w tym jest prawdziwego. Zalajkowałem zdjęcie, bo mi się naprawdę podoba. To się dla mnie liczy.

Ale akurat wessel jest maniakiem technicznej oceny więc się nie dziwię, że ktoś to poruszył.

Pierwsze ulubione słowo wessela, które mi się narzuca to "budyń" :)

 

 

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, kubaman napisał:

No ale przecież coś w tym jest prawdziwego. Zalajkowałem zdjęcie, bo mi się naprawdę podoba. To się dla mnie liczy.

Ale akurat wessel jest maniakiem technicznej oceny więc się nie dziwię, że ktoś to poruszył.

Pierwsze ulubione słowo wessela, które mi się narzuca to "budyń" :)

 

 

 

 

Nie prawda bo "szum" zwłaszcza gdy robione z ASI1600

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Nowok76 napisał:

Dla mnie zdjęcie jest mocno mydlane (czytaj nie ostre) , ale skoro dla większości z Was jest ostre i z detalem , to wychodzi na to że muszę wymienić monitor.

Wessel wyraźnie napisał że to nie jest finalna wersja . Napisał również że nie wstawiał by tego zdjęcia ale z braku pogody czemu nie. Co do Detalu to jak ktoś nie widzi tych struktur obok głowy to myślę że wymiana monitora nie pomoże a bardziej wizyta u okulisty. Oczywiście zgodzę się że zdjęcie jest mydlane ale ostatnio mam wrażenie że na tym forum za często ogląda się zdjęcia w powiększeniu 400x a za mało zwraca uwagę na całokształt. Rozumiem że każdy ma swoje podejście do tematu astrofotografii i to że wessel przyzwyczaił nas do perfekcyjnych fotek to nie znaczy że mamy mu odmawiać praw do pokazania mniej doskonałych prac. ot moje 5 groszy w temacie

Edytowane przez BlackPitchPL
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A któryś z Panów zadał sobie trud, żeby policzyć jaką skalę reprezentuje setup którym fotografowałem? To ja podpowiem - 0.7 arcsec/piksel.

Fanów szczegółu zapraszam poniżej - nieco ponad atmosferę, do Hubbla

image.png.ba073bb97c9f4a791d8c1be7c0f1b353.png

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu inne porownanie, z naszego podwórka - z tym że nie patrzcie na gwiazdy, bo ja się nimi z oczywistych powodów zupełnie nie zajmowałem. Porównajcie Ha - skala podobna. Z tym że apertura dwa razy większa...

W tej okolicy jest jedna ciekawa sprawa - to nie Ha daje detal a wyłącznie luminancja. Myślę że dlatego, że B 33 to jednak ciemna mgławica , no tyle że na tle chmury wodoru...

 

 

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, wessel napisał:

ta wersja nie może być bardziej kontrastowa bo ma służyć do włożenia Ha do całości. Zbyt kontrastowe Ha powoduje brzydkie , wypalone pola w miejscach najmocniejszego sygnału, tam gdzie jest 255 punktów poziomu. A tego chcę uniknąć. 

1. Jak bedziesz skladal w PS i kolorowal za pomoca colorize Hue/Saturation to oczywiscie ze sie wypali na bialo

2. Kolorowanie wodoru za pomoga gradient map daje o wiele "ciekawsze" kolorystycznie efekty. Co sadzisz o tej technice ktora jakis czas temu na forum podrzucil Adam?

3. Dodwanie Ha do RGB w Pixie - tego tu nie poruszam.

 

Nie traktuj teraz tego prosze jako uwag do Twojej fotki, ale bardziej mała dyskuję o zabawie kolorami.

image.png.6a6d3648a463349aa4b55a57f9d1740a.png

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, widziałem sposób Adama ale go nigdy nie ćwiczyłem...lenistwo....   :) . Efekt wygląda ciekawie.. pokażesz na Rodos?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jaka to jest skala ale tutaj właśnie widać taką nienaturalną gładkość, a nie to że nie ma detalu. Ale to już zdążyłem zauważyć, że często wessel woli wygładzone zdjęcia aż nadto. Co kto lubi , według mnie zawsze lepiej wygląda jak jest trochę szumu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.