Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Piękny ten kucyk

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bardzo fajny detal. Oby pogoda dopisała ponieważ jestem bardzo ciekawy kolorowej wersji. 

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ja bym dodał trochę szumu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

"Firanek wokół mgławicy"- mówisz o tych pionowych strukturach w tle, takich jakby smugach?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Niezupełnie. Mam na myśli te delikatne struktury pod "głową" i obok "szyi" konia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Bedzie kolejne podejscie z mniejszym odszumianiem, lepszą obrobka gwiazdek...

...i bardziej selektywnym kontrasem mglawicy wodorowej w tle?

Ponizej moja subiektywna wersja wodoru w tym rejonie.

image.png.0306ef112cdd021b37ad7e921499a83f.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Maćku wróć do tego wodoru za jakiś czas, bo to na pewno nie jest wersja której chciałbyś użyć w finalnym zdjęciu.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

a dla mnie jest to dobre zdjęcie - biorąc pod uwagę warunki pogodowe jakie mamy od połowy października

każdy, kto fotografuje w Polsce dłuższą ogniskową - wie o co chodzi i doceni tę fotkę

jeśli każdy obrazek astro zaczniemy rozbierać na szczegóły techniczne, to czy znajdziemy jeszcze czas na stronę artystyczną astrofotografii ?

Maciej, jak FS 128 współpracuje ze SBIGiem 11 k ? nawet jeśli musiałbyś przy obróbce okroić obrazek do formatu APS-C, to mógłby być dobry efekt estetyczny - głęboka studnia, piksel wystarczający do polskiego seeingu, etc.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Parę słów wyjaśnienia:

- ta wersja obrazka jest mocniej odszumiona, bo ...Straton lubi dobrze odszumione obrazki.

- gwiazdek nie ruszałem bo i tak nigdzie ich nie wykorzystam, są takie jakie zeszły z matrycy.

- ta wersja nigdy nie będzie samodzielnym obrazkiem, jest 1/5 całości. Główną rolę ma grać luminancja, bo tylko w luminancji widać to co mnie interesuje czyli detale mgławicy B 33.

- ta wersja nie może być bardziej kontrastowa bo ma służyć do włożenia Ha do całości. Zbyt kontrastowe Ha powoduje brzydkie , wypalone pola w miejscach najmocniejszego sygnału, tam gdzie jest 255 punktów poziomu. A tego chcę uniknąć.

Piotr, nie robiłem jeszcze prób z STL 11000, chyba z lenistwa. Poszedłem w dużą skalę. Ale pewnie warto....tylko kto mi teraz dorobi złączki???

Edytowane przez wessel
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jak dla mnie kogoś  kto bardzo mało wie o astrofoto to zdjęcie kolegi Wessela jest czadowe. 

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
14 godzin temu, BlackPitchPL napisał:

Bardzo fajny detal.

Naprawdę ??  

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Uwielbiam polskie fora .

• Dziękuję 1
  • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
3 minuty temu, Maro21 napisał:

Uwielbiam polskie fora .

No ale przecież coś w tym jest prawdziwego. Zalajkowałem zdjęcie, bo mi się naprawdę podoba. To się dla mnie liczy.

Ale akurat wessel jest maniakiem technicznej oceny więc się nie dziwię, że ktoś to poruszył.

Pierwsze ulubione słowo wessela, które mi się narzuca to "budyń" :)

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie zdjęcie jest mocno mydlane (czytaj nie ostre) , ale skoro dla większości z Was jest ostre i z detalem , to wychodzi na to że muszę wymienić monitor.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
10 minut temu, kubaman napisał:

No ale przecież coś w tym jest prawdziwego. Zalajkowałem zdjęcie, bo mi się naprawdę podoba. To się dla mnie liczy.

Ale akurat wessel jest maniakiem technicznej oceny więc się nie dziwię, że ktoś to poruszył.

Pierwsze ulubione słowo wessela, które mi się narzuca to "budyń" :)

Nie prawda bo "szum" zwłaszcza gdy robione z ASI1600

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dla mnie tez jest totalnie mydlane. Myślę, że później wessel obrobi to inaczej. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
Godzinę temu, Nowok76 napisał:

Dla mnie zdjęcie jest mocno mydlane (czytaj nie ostre) , ale skoro dla większości z Was jest ostre i z detalem , to wychodzi na to że muszę wymienić monitor.

Wessel wyraźnie napisał że to nie jest finalna wersja . Napisał również że nie wstawiał by tego zdjęcia ale z braku pogody czemu nie. Co do Detalu to jak ktoś nie widzi tych struktur obok głowy to myślę że wymiana monitora nie pomoże a bardziej wizyta u okulisty. Oczywiście zgodzę się że zdjęcie jest mydlane ale ostatnio mam wrażenie że na tym forum za często ogląda się zdjęcia w powiększeniu 400x a za mało zwraca uwagę na całokształt. Rozumiem że każdy ma swoje podejście do tematu astrofotografii i to że wessel przyzwyczaił nas do perfekcyjnych fotek to nie znaczy że mamy mu odmawiać praw do pokazania mniej doskonałych prac. ot moje 5 groszy w temacie

Edytowane przez BlackPitchPL
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A któryś z Panów zadał sobie trud, żeby policzyć jaką skalę reprezentuje setup którym fotografowałem? To ja podpowiem - 0.7 arcsec/piksel.

Fanów szczegółu zapraszam poniżej - nieco ponad atmosferę, do Hubbla

image.png.ba073bb97c9f4a791d8c1be7c0f1b353.png

Edytowane przez wessel
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
1 godzinę temu, Maro21 napisał:

Uwielbiam polskie fora .

To jest nas dwóch...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

A tu inne porownanie, z naszego podwórka - z tym że nie patrzcie na gwiazdy, bo ja się nimi z oczywistych powodów zupełnie nie zajmowałem. Porównajcie Ha - skala podobna. Z tym że apertura dwa razy większa...

W tej okolicy jest jedna ciekawa sprawa - to nie Ha daje detal a wyłącznie luminancja. Myślę że dlatego, że B 33 to jednak ciemna mgławica , no tyle że na tle chmury wodoru...

Edytowane przez wessel

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
5 godzin temu, wessel napisał:

ta wersja nie może być bardziej kontrastowa bo ma służyć do włożenia Ha do całości. Zbyt kontrastowe Ha powoduje brzydkie , wypalone pola w miejscach najmocniejszego sygnału, tam gdzie jest 255 punktów poziomu. A tego chcę uniknąć. 

1. Jak bedziesz skladal w PS i kolorowal za pomoca colorize Hue/Saturation to oczywiscie ze sie wypali na bialo

2. Kolorowanie wodoru za pomoga gradient map daje o wiele "ciekawsze" kolorystycznie efekty. Co sadzisz o tej technice ktora jakis czas temu na forum podrzucil Adam?

3. Dodwanie Ha do RGB w Pixie - tego tu nie poruszam.

Nie traktuj teraz tego prosze jako uwag do Twojej fotki, ale bardziej mała dyskuję o zabawie kolorami.

image.png.6a6d3648a463349aa4b55a57f9d1740a.png

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wiem, widziałem sposób Adama ale go nigdy nie ćwiczyłem...lenistwo....   :) . Efekt wygląda ciekawie.. pokażesz na Rodos?

Edytowane przez wessel
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wiem jaka to jest skala ale tutaj właśnie widać taką nienaturalną gładkość, a nie to że nie ma detalu. Ale to już zdążyłem zauważyć, że często wessel woli wygładzone zdjęcia aż nadto. Co kto lubi , według mnie zawsze lepiej wygląda jak jest trochę szumu.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tomek, to musi być gładkie pod Stratona. Dobry szum nie jest zły, no chyba  że szumi ASI 1600 :nerves:

• Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi