Skocz do zawartości

Regulacja przekładni ślimakowej bez nieba:)


calla

Rekomendowane odpowiedzi

Po rozbiórce i przesmarowaniu SW Star adventurera przyszedł czas na regulacje. Ustawienie samego ślimaka jest średnio możliwe, poza dociskiem śruby łożyska. Jedyna regulacja dotyczy śruby docisku ślimaka do ślimacznicy. Dążymy do uzyskania jak najmniejszego PE przekładni. Najprostsza metoda to ustawnienie montażu z kilkustopniową odchyłką od bieguna, odpalenie i zrobienie 10minutowej ekspozycji na małym iso i z wysoką wartością przesłony. No dobra, ale wobec braku pogody też trzeba sobie jakoś poradzić. Wymyśliłem następującą metodę.

 

1. Odpalamy stellarium

2. Ustawiamy lokację na biegun północny

3. Ustawiamy sobie stosowną wielkość sensora aparatu i ogniskowa jaką mamy pod ręką.

4. Ustawiamy sobie nasze pole widzenia gdzies na równik, uprzednio wylączając ziemie i atmosferę, tak zeby zajmował prawie cały ekran

5. W ustawieniach nieba majstrujemy tak, żeby gwiazdki były punkcikami bez opisów, i żeby było ich tam parenascie.

6. Stawiamy montaż tak, żeby oś biegunowa była mniej więcej do góry do pionu

7. Ustawiamy aparat tak, żeby obraz kwadratu pola w stellarium zajmował całe pole widzenia

8. Odpalamy prowadzenie i interwałometr na fotki co 30s, tak, żeby było widać te gwiazdki z ekranu

9. Po tych 10 minutach stackujemy te klatki w DSS z opcją no aligmnent i maximum

10. Oglądamy nasz błąd okresowy.

 

Chyba ma to sens, i przydaje się co by poeksperymentować i nie zamarznąć.

 

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że nie bardzo rozumiem ten obrazek. :emotion-5:

Wielką tajemnicą są dla mnie również inne sprawy, związane z Twoim eksperymentem. A w szczególności to, w jaki sposób i w jakiej odległości od aparatu zamontowałeś ekran komputera (laptopa), żeby był prostopadły do osi teleskopu (obiektywu aparatu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mniej więcej prostopadły, na oko. A w odległości takiej, żeby ten prostokąt pola widzenia obiektywu 135mm i aps-c pokrywał się z rzeczywistym polem aparatu z aps-c i obiektywem 135mm. Z dluższym obiektywem jak 200mm nie zrobisz, bo albo braknie ci albo ekranu, albo pokoju, żeby tak daleko odsunąć:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A sądzisz, że prędkość obrotu sfery w Stellarium jest dokładnie taka jak w realu? Teoretycznie program powinien poprawnie to liczyć i prędkość obrotowa powinna być ta sama... Czyli odwzorowanie na ekranie monitora powinno oddawać rzeczywistość.

Do tej pory traktowałem Stellarium raczej jako narzędzie poglądowe, a nie pomiarowe. Ale Twój post sprowokował mnie do takich właśnie przemyśleń. :scratchhead:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wszystkim jest tylko jedna rzecz, która może zafałszować pomiar. Jeśli mamy gwiazdę i mierzymy jak ona się "waha" na matrycy to piksele są tylko i wyłącznie na elemencie światłoczułym  - wiemy wtedy, że wahnięcia na powiedzmy 5 pikseli daje nam PE 5*nasza skala obrazu "/px . Jednakże w tym wypadku dochodzi jeszcze piksel na matrycy, który też nie dokładnie wyświetli nam położenie gwiazdy. Mierząc w ten sposób PE możemy jedynie z grubsza określić jego wielkość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spryciarz! 

 

Mój neq6 najlepiej spisywał się gdy przeciwwaga była ustawiona pod kątem ok45st. względem ziemi, a dec 20-60st ponad rownikiem w kierunku S. 

Może do Twojego SWA to też się tyczy biorac pod uwagę że to sprzęt SW. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metoda ciekawa, wiele razy myślałem nad tym patrząc na kolejną całkowicie zachmurzoną noc...

Wszelkie mechaniczne "symulatory" przesuwania się gwiazd byłyby skazane na własne błędy ruchu. Monitor jest od nich wolny, bo nic się nie rusza, jedynie zaświecają się kolejne piksele. No ale zastanawiałem się, jaki wpływ będą tu miały wszelkie nierówności - nierówna prędkość ruchu gwiazdy z rzeczywistością, nie prostopadłość monitora, płaskość monitora itp. Jak widać, nie jest źle.

6 godzin temu, Pav1007 napisał:

Jednakże w tym wypadku dochodzi jeszcze piksel na matrycy, który też nie dokładnie wyświetli nam położenie gwiazdy. Mierząc w ten sposób PE możemy jedynie z grubsza określić jego wielkość.

Hipotetycznie, dałoby się określić pozycję gwiazdy na monitorze subpikselowo, bo stellarium nie wyświetla punktu, a pewną grupę pikseli. No ale jakim softem to zrobić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

być może wypróbuję nieco bardziej zaawansowany sposób kiedyś. W tym celu nagrywamy filmik z prędkością np 1 kl/s pokazujący jak np. przesuwa nam się w polu widzenia kartka w kratkę. Filmik wrzucamy do programu analizującego przesunięcie z subpikselową dokładnością(próbowałem w pythonie i nawet działa). I z tego mamy wykres prędkość vs. czas. Tylko jeszcze musiałbym pomyśleć jak to przeliczyć na wielkość PE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opisywałem, opiszę pokrótce, a jak będę miał chwilę to dokładniej.

1. Odkręcamy ślimacznicę.

2. Wykręcamy blokadę łożyska ślimaka.

3. Wykręcamy ślimak, wszystkie zębatki i co się da. Wszystko da się rozkręcić bez siłowania, tylko kwestia kolejności. Nie odkręcamy na razie silnika, nie ma po co.

4. Wsadzamy to wszystko w benzynę ekstrakcyjną, ja wrzuciłem w myjkę ultradźwiękową, ale myślę, że szczoteczka do zębów też da radę.

5. Skręcamy z powrotem, dobrze regulujemy ustawienie zębatek, możemy trochę poruszać silnikiem, zeby był malutki luz na zębatkach.

 staramy się ustawić ślimak równo do ślimacznicy.

6. Smarujemy uczciwie wszystko co się da. Ja użyłem smaru uniwersalnego Leda, chyba daje radę. Puszczamy na 12x i smarujemy, smarujemy.

7. zamykamy obudowę, i regulujemy docisk ślimaka(taki mały srebrny imbus na zewnątrz obudowy), tak żeby dociskało troszeczkę. Badamy PE, aż będzie mały, a przynajmniej równy, to jakoś się wyguiduje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.