Jump to content

Mocowanie 2" czy 1,25"?


cemetel
 Share

Recommended Posts

Witam,

   Jestem nowicjuszem na Waszym forum, stąd zapewne pytanie, które chcę zadać będzie się dla większości wydawało naiwne.

Ale do rzeczy - pytanie brzmi: jakie są zalety 2" mocowania okularów astronomicznych nad mocowaniem 1.25" ?

Link to comment
Share on other sites

Żadne :)

 

A konkretniej, po prostu okular o odpowiednio dużym polu widzenia i odpowiednio krótkiej ogniskowej musi mieć 2", żeby całe światło się "zmieściło". Dłuższe okulary maja 1,25", bo zwyczajnie 2" nic by im nie dały. 

Czyli krótko mówiąc, pewne okulary muszą mieć 2", a innym starczy 1,25". Żaden z nich nie jest gorszy czy lepszy - są po prostu inne. 

Za to wyciąg lepiej mieć 2",zeby dało się stosować oba typy. 

Link to comment
Share on other sites

Największą zaletą stosowania wyciągu 2 calowego jest możliwość stosowania okularów w standardzie 2" jak i tych mniejszych 1,25",dodatkowo mamy możliwość kupna odpowiedniego adapteru do montażu aparatu typu lustrzanka oraz montaż korektora komy pod Astro fotografie.

Link to comment
Share on other sites

Jak mamy wszystkie okulary w tym samym rozmiarze, to nie trzeba się bawić dodatkowo z przejściówką. Warto mieć wyciąg 2" z myślą o przyszłości, a poza tym wyciągi 1.25" i tak są pewnie marnej jakości(?) Przynajmniej widuję je tylko w tańszych sprzętach.

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, cemetel napisał:

Witam,

   Jestem nowicjuszem na Waszym forum, stąd zapewne pytanie, które chcę zadać będzie się dla większości wydawało naiwne.

Ale do rzeczy - pytanie brzmi: jakie są zalety 2" mocowania okularów astronomicznych nad mocowaniem 1.25" ?

Mocowanie, wyciąg czy okular 1,25" / 2" można porównać do rurki o średnicy wewnętrznej 31 mm / 49 mm. Przez którą będziesz więcej widział?

Przy krótkich ogniskowych okularu wystarczy wyciąg 1,25. W miarę jak będzie zwiększała się ogniskowa okularu średnica rurki będzie ograniczała pole widzenia. Przykład na obrazku poniżej. Mały ma ogniskową 25 mm i pole 52 stopnie a duży ogniskową 26 mm i pole 82 stopnie.

25mm.jpg

Edited by Bocian
Link to comment
Share on other sites

Witam,

 

     Bardzo dziękuję za wszystkie podpowiedzi. Chociaż ja nie pytałem o wyciąg /bo oczywiście mam 2 calowy z przejściówką 1,25/. To jest oczywiste.  Natomiast bardziej interesowała mnie opinia wytrawnych "obserwatorów" o różnicach w stosowaniu okularów 2" i 1,25". Czy to rzeczywiście może mieć znaczenie np. dla "jakości" obrazu.

pozdrawiam,

Jerzy

Link to comment
Share on other sites

Jeszcze można dodać że w planetarnych teleskopach Newtona z małym lusterkiem wtórnym nie ma sensu stosowania wyciągów 2 calowych gdyż wystąpiłoby winietowanie, to samo tyczy się teleskopów maksutowa z małym przelotem optycznym

Edited by krzysiek81
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, cemetel napisał:

Natomiast bardziej interesowała mnie opinia wytrawnych "obserwatorów" o różnicach w stosowaniu okularów 2" i 1,25". Czy to rzeczywiście może mieć znaczenie np. dla "jakości" obrazu.

Jak już napisaliśmy, to kwestia czystej geometrii i optyki, a nie opinii :) Zwyczajnie jedne okulary wymagają 2", inne nie. Zwykle te 2" okulary mają większe pole własne, co często idzie w parze z jakością, ale nie jest to żadna reguła. Okulary należy oceniać abstrahując od ich średnicy mocowania. Np okular 10 mm nigdy nie będzie mieć 2", czy to kellner, czy Ethos, bo jest to niepotrzebne. Niektóre okulary, jak choćby ten Ethos mają jakby podwójne mocowanie 2" i 1,25", ale to jest wyłącznie kwestia wygody (potrzebnych redukcji) i okulary te w istocie są 1,25".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 37 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 27 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.