Skocz do zawartości

Jak duży PE (periodic error) można uznać za normalny


diver

Rekomendowane odpowiedzi

W nielicznych i krótkich okienkach pogodowych ostatniego miesiąca bawiłem się moim nowym nabytkiem: HEQ-5 (z paskami napędowymi).

Po poprawnym i sprawdzonym kilkukrotnie ustawieniu montażu na biegun, za pomocą pilota SynScan podjąłem pierwsze próby GoTo i astrofoto, mające na celu sprawdzić, ile można wycisnąć z montażu bez guidingu.

Na montażu mam zawieszony refraktorek ES 127/825 z dodatkami, co daje łączną masę 8,5 kg (zważone na wadze). Próby foto pokazują, że do ok. 30 s ekspozycji poruszenie jest niezauważalne. Do 60 s jak cię mogę, powyżej gwiazdki zaczynają wyraźnie jechać.

2877.JPG.5ff7eddd4a674dcbe7864a2bdf90bf3d.JPG

Przedstawiona powyżej fotka fokalna została zrobiona z czasem 240 s matrycą lustrzanki SONY A57, która z moją tubą daje po długości kadru FOV ok. 1,5 stopnia.

Analiza fotki pokazuje, że gwiazdki są "pojechane" wyraźnie po równoleżniku, co wskazuje raczej na PE. Fotka była robiona bez uruchomionej korekcji PE - tylko sidereal.

Jak sądzicie, czy tego rozmiaru błąd PE jest rzeczą normalną w tak amatorskich napędach jak SW HEQ-5?

A może ktoś zasugeruje, że to innego rodzaju niedokładność układu (nie PE albo nie tylko PE)?

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy skali ~ 1,2"/px i przy tym czasie to zdecydowanie wynik BARDZO normalny. Powiedziałbym, że 30sek bez guidingu bez poruszenia gwiazd to wynik bardzo dobry.

Montaże HEQ5/EQ6 nie są stworzone by prowadziły same - ich moc to dobra nośność i możliwość guidingu. Jeśli chcesz wyciągać takie czasy bez guidingu to już montaż oczko wyższy... lub nawet dwa oczka.

 

Mówi się, że na HEQ5 wiesza się ogniskowe do 750mm (oczywiście to nie wytyczna).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, diver napisał:

 

Po poprawnym i sprawdzonym kilkukrotnie ustawieniu montażu na biegun, za pomocą pilota SynScan ...

Co masz ma myśli kilkukrotne ustawienia za pomocą pilota?

 

Myślę że najdokladniejsze sprawdzeniem ustawienia na biegun  (pomijam metody gdzie fotografuje się biegun) byłoby sprawdzenie dryfu na południu oraz na wschodzie lub zachodzie  (deklinacja ok 0*) z  czasem ok. 180s

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, mirek01 napisał:

Co masz ma myśli kilkukrotne ustawienia za pomocą pilota?

 

Myślę że najdokladniejsze sprawdzeniem ustawienia na biegun  (pomijam metody gdzie fotografuje się biegun) byłoby sprawdzenie dryfu na południu oraz na wschodzie lub zachodzie  (deklinacja ok 0*) z  czasem ok. 180s

M.

To co napisałeś kompletnie nie ma zastosowania do badania PE. Błąd ustawienia na biegun wprowadza dryf w deklinacji a nie wpływa na błąd prowadzenia czy ziarnistości montażu. Co więcej - do badania PE specjalnie rusza się montażem, tak by nie był poprawnie ustawiony na biegun.

 

11 godzin temu, diver napisał:

Do 60 s jak cię mogę, powyżej gwiazdki zaczynają wyraźnie jechać.

Weź pod uwagę jeszcze jedną rzecz - przekładnia ślimakowa jest wykonana wg chińskiego QC :-) Oznacza to, że przy pewnym ułożeniu ślimaka i ślimacznicy będziesz miał i 120sek nieporuszone, ale w następnej klatce zauważysz dryf już po 15 sekundach. Wykonanie te jest wystarczające do guidingu ale niewystarczające do samodzielnej pracy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

To co napisałeś kompletnie nie ma zastosowania do badania PE. Błąd ustawienia na biegun wprowadza dryf w deklinacji a nie wpływa na błąd prowadzenia czy ziarnistości montażu. Co więcej - do badania PE specjalnie rusza się montażem, tak by nie był poprawnie ustawiony na biegun.

 

Weź pod uwagę jeszcze jedną rzecz - przekładnia ślimakowa jest wykonana wg chińskiego QC :-) Oznacza to, że przy pewnym ułożeniu ślimaka i ślimacznicy będziesz miał i 120sek nieporuszone, ale w następnej klatce zauważysz dryf już po 15 sekundach. Wykonanie te jest wystarczające do guidingu ale niewystarczające do samodzielnej pracy.

Kolega pokazał fotkę z rozjechanymi gwiazdami ale tak naprawdę nie wiadomo ile rozjechania jest z PE a ile ze złego ustawienia na biegun. (Ustawienie za pomoca pilota?)

Jeśli chce sprawdzić ile montaż mi "pociągnie" bez guidingu niech ma pewnośc ze wylkuczył zle ustawienie na biegun .

Ale jeśli chce sprawdzić PE to oczywiście tak jak piszecie niech konkretnie odchyli w azymucie od bieguna  i wtedy będzie miał zygzak PE

 

Edytowane przez mirek01
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, mirek01 napisał:

Kolega pokazał fotkę z rozjechanymi gwiazdami ale tak naprawdę nie wiadomo ile rozjechania jest z PE a ile ze złego ustawienia na biegun. (Ustawienie za pomoca pilota?)

Jeśli chce sprawdzić ile montaż mi "pociągnie" bez guidingu niech ma pewnośc ze wylkuczył zle ustawienie na biegun .

Jak najbardziej wiadomo. Wystarczy porównać zdjęcie z mapą nieba i sprawdzić, w jakim kierunku następuje dryf. Składnik w osi RA to wina PE, oś Dec to wina polarnej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pouczające odpowiedzi.

 

10 godzin temu, mirek01 napisał:

Co masz ma myśli kilkukrotne ustawienia za pomocą pilota?

Napisałem, że sprawdzałem kilkukrotnie poprawność ustawienia na biegun, ale nie napisałem że za pomocą pilota. Tam w zdaniu jest przecinek. :emotion-5:

Żeby oszczędzić sobie ustawiania bieguna za każdym razem gdy wystawię montaż na taras, po ustawieniu stosownej wysokości trójnogu, spoziomowaniu podstawy i ustawieniu na biegun, ustaliłem pozycję trójnogu na płaszczyźnie tarasu za pomocą stalowych stoperów przykręconych do tarasu na stałe. W ten sposób zawsze ustawiam trójnóg w stopery w tym samym kierunku i nie muszę od nowa szukać polarnej po azymucie.

Więc kilkukrotnie po wstawieniu trójnogu w stopery sprawdzałem poprawność ustawienia, i zawsze polarna obraca mi się dokładnie po środkowym okręgu reticle'a (nowego typu). Więc stwierdziłem, że nie mam błędu wyśrodkowania samego reticle'a w lunetce biegunowej ani błędu ustawienia lunetki na biegun.

 

10 godzin temu, Tayson napisał:

Mozesz pokazać te dwie fotki. 

Poniżej fotka z ekspozycją 30 sekund. Mało widać, bo ustawiłem czułość matrycy na ISO 100. Ale nie o to tutaj chodzi.

2872.JPG.14871d63806e4e9286beed81a04c3e1d.JPG

 

8 godzin temu, MateuszW napisał:

Jak najbardziej wiadomo. Wystarczy porównać zdjęcie z mapą nieba i sprawdzić, w jakim kierunku następuje dryf. Składnik w osi RA to wina PE, oś Dec to wina polarnej. 

Dokładnie tak. Napisałem przecież, że analiza fotek pokazuje wyraźny ruch po równoleżniku (porównywałem z mapą), czyli chodzi o RA a nie DEC. Stąd był mój wniosek, że chodzi o PE a nie inny błąd. Ale nie byłem pewien, stąd była moja prośba o ewentualne inne sugestie. Obydwie pokazane przeze mnie fotki zostały obrócone (zorientowane wg mapy nieba).

 

14 godzin temu, Pav1007 napisał:

Przy skali ~ 1,2"/px i przy tym czasie to zdecydowanie wynik BARDZO normalny. Powiedziałbym, że 30sek bez guidingu bez poruszenia gwiazd to wynik bardzo dobry.

No to mnie Pav pocieszyłeś! :original:

Ponieważ to moje pierwsze próby z montażem EQ, nie bardzo wiedziałem czego należy się spodziewać.

 

Myślałem jeszcze o cone error (oś lunety nie prostopadła do osi DEC). Ale mniemam, że ten błąd geometryczny ma wpływ na dokładność celowania, a nie prowadzenia.

 

Zdaję sobie oczywiście sprawę, że w astrofoto DSO bez guidingu ani rusz. Mój zestaw do giudingu jest przygotowany, ale pierwsze próby możliwości montażu postanowiłem przeprowadzić bez guidingu. Przy pierwszym okienku pogodowym sprawdzę jeszcze, czy prowadzenie z zastosowaniem PEC przyniesie zmianę na lepsze. Na razie tak jak zapewne wszyscy, czekam na odrobinę bezchmurnego nieba.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.