Skocz do zawartości

Uciekający kadr


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

mam następujące pytanie po dzisiejszej zaledwie czterogodzinnej zabawie w astrofoto.

Przy stakcowaniu zorientowałem się, że każda kolejna klatka minimalnie ale sukcesywnie przesuwa się dokładnie w osi Ra.

Skutkiem czego mój kadr po stackowaniu trzygodzinnego materiału został zasadniczo obcięty.

 

Montaż iOptron CEM120 EC, czyli z enkderem w osi Ra. ze względu na awarię kamerki do prowadzenia fotografowałem bez guidingu. Zdjęcia nie są poruszone (w każdym razie nie widzę a skala to 0,8 więc naprawdę nie jest źle. Na biegun wycyzelowane PATem, brak rotacji pola. Wyłącznie przesunięcie w Ra.

 

Ki pieron?

Akurat w tej osi spodziewał bym się idealnego prowadzenia bo mam encodery.

Jeśli dobrze popatrzyłem , to jakby mont zwalniał w stosunku do mateczki Ziemi.

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki czas pojedynczych klatek z ciekawości?

Ja również w CEM25-EC obserwuję podobny efekt, że jakby prędkość prowadzenia była zła. Ludzie na forum pisali, że to prawdopodobnie kwestia refrakcji, ale testy na różnych wysokościach nie bardzo potwierdzają tą tezę (nie widać polepszenia w okolicy zenitu). Tak na prawdę przez cały czas nie miałem kiedy tego jednoznacznie rozstrzygnąć.

Być może u Ciebie jest podobna rzecz. Chętnie rozwiązałbym tą zagadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

35 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Ja bym obstawiał zewnętrzny guider który ugina się w trakcie sesji. Przy skali 0,8 raczej nie ma ratunku innego niż OAG, a tego nie założysz do RASy.

Krzychoo, sesja wyłącznie BEZ GUIDINGU :)

Nie mam pojechanych klatek jak napisałem tylko powoli ale sukcesywnie kadr ucieka po osi Ra.

 

7 godzin temu, trouvere napisał:

A może warto  by było zapoznać się z "Instruction Manual" ?

Kolego, z instrukcją zapoznałem się bardzo dobrze. Powiedz proszę co masz na myśli cytując tu instrukcję i na jakiej podstawie. Będzie jaśniej.

 

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, MateuszW napisał:

A jaki czas pojedynczych klatek z ciekawości?

Ja również w CEM25-EC obserwuję podobny efekt, że jakby prędkość prowadzenia była zła. Ludzie na forum pisali, że to prawdopodobnie kwestia refrakcji, ale testy na różnych wysokościach nie bardzo potwierdzają tą tezę (nie widać polepszenia w okolicy zenitu). Tak na prawdę przez cały czas nie miałem kiedy tego jednoznacznie rozstrzygnąć.

Być może u Ciebie jest podobna rzecz. Chętnie rozwiązałbym tą zagadkę.

60 sek

Efekt jesty nieco dziwny. Duże gwiazdy, te najszybciej naświetlane są okrągłe, ładnie. 

Natomiast drobnica w tle leci w przecinki.Gdyby to było przesunięcie montażu to spodziewał bym się odwrotnej sytuacji raczej, że główne gwiazdy pojadą najbardziej,a tak nie jest.

 

Już jak napisałem temat pomyślałem o refrakcji, to był Orion, wiec nie za wysoko, ale na razie brakuje mi danych do porównania. Przy czym w ciągu 4 godzin kadr pojechał mniej więcej o 1000 pikseli !!!

 

Ponadto, jak patrzę na sesję, to ucieczka była większa jak Orion był wyżej niż jak był niżej na koniec sesji.

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Efekt jesty nieco dziwny. Duże gwiazdy, te najszybciej naświetlane są okrągłe, ładnie. 

Też ten efekt kiedyś obserwowałem u siebie - jeśli było niewielkie przesunięcie to widoczne na małych gwiazdach. Tłumaczyłem to sobie tak, że światło z dużych (jasnych) gwiazd rozlewa się po matrycy i przez to rozlanie efekt przesunięcia jest mniej widoczny. Kilkupixelowe gwiazdki lepiej to rejestrują, bo sygnał "precyzyjniej" zostawia ślad na matrycy.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziki dzięki, to bardzo cenna wskazówka! Choć wciąż nie wydaje mi się by to było wyjaśnienie wędrującego kadru. Na zdjęciu są to wartości mikroskopijne, a na podglądzie widać jak kadr odjeżdża ze zdjęcia na zdjęcie. Choć oczywiście trop jest bardzo istotny. Zakładając, że tak jest i jest to zwalniający w Ra mont, nie mam pojęcia poza podejrzeniem refrakcji lub źle wykonana kalibracją enkodera, co mogło by się tu dziać przyjmując, że jest enkoder, który ma zmierzony błąd na poziomie subpikselowym (RMs max 0,14 arcsec/pix). A może mi się tylko wydaje i to wystarczy.. ?

 

 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, kubaman napisał:

Zakładając, że tak jest i jest to zwalniający w Ra mont, nie mam pojęcia poza podejrzeniem refrakcji lub źle wykonana kalibracją enkodera, co mogło by się tu dziać przyjmując, że jest enkoder, który ma zmierzony błąd na poziomie subpikselowym (RMs max 0,14 arcsec/pix). A może mi się tylko wydaje i to wystarczy.. ?

 

 

otwierajac pudlo z montazem miales kartke z info, zeby w razie jakicholwiek problemow z montazem w pierwszej kolejnosci kontaktowac sie z producentem ???

support@ioptron.com  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

dziki dzięki, to bardzo cenna wskazówka! Choć wciąż nie wydaje mi się by to było wyjaśnienie wędrującego kadru

Absolutnie nie wyjaśnia :D Jedynie miałem na myśli fakt czemu widać to na małych gwiazdkach a nie na dużych :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Ponadto, jak patrzę na sesję, to ucieczka była większa jak Orion był wyżej niż jak był niżej na koniec sesji.

To właściwie zaprzecza wpływowi refrakcji. W czasie górowania jej wpływ powinien być zerowy, bo nie zmienia się wówczas jego wysokość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, MateuszW napisał:

To właściwie zaprzecza wpływowi refrakcji. W czasie górowania jej wpływ powinien być zerowy, bo nie zmienia się wówczas jego wysokość. 

otóż to

 

7 minut temu, trouvere napisał:

Którą opcję Tracking Rate masz ustawioną ?

 

Nie masz pojechanych gwiazdek bo stosowałeś relatywnie krótkie czasy naświetlania 60 sek w ciągu ok 14400 sek całej sesji, gdybyś miał tylko jedną długą sesję to błąd tracking rate natychmiast byś zauważył.

Dlatego zapytałem na czym opierasz swoje wnioski. Na pobieżnej lekturze instrukcji w sieci? - słabo.

Różnica pomiędzy King a Sidereal jest minimalna i ma anulować refrakcję. Stosowałem oba ustawienia i za wiele się nie zmieniło, ponadto jak opisałem efekt jest odwrotny od oczekiwanego po refrakcji. Mówienie o pojechaniu sesji 14 000 sek bez prowadzenia to truizm. Sam błąd PA będzie skutkował rozjazdem choć byśmy nie wiem jak długo cyzelowali ustawienie montażu. To oczywiste. Na razie zadałem sobie (i innym) pytanie podstawowe - co sprawia, że kadr ucieka bardzo mocno, a gwiazdy przy skali 0,8 są poprawne.

Sprawa jest niuansem,wymyka się oczywistej interpretacji i potrzeba tu doświadczenia wielu lat i sesji by coś poradzić. Dlatego pytam na forum.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Krzychoo226 napisał:

Może jest ustawiony tracking na Księzyc?

Krzysiek, błagam... :D

 

 

Po analizie danych mam "jednego pomysła" i nawet mam kandydata by to sprawdzić.

Enkodery precyzyjne w montażach iOptrona są kalibrowane. Z analizy danych wynika, że mój mont zwalnia w stosunku do rotacji Ziemi. Co więcej, zwalnia w osi, w której ma bezpośrednią, ścisłą i bardzo precyzyjną kontrolę prędkości połączoną z nieustanną korektą w locie.

 

Kiedy pierwszy raz użyłem tego montażu miałem spory problem, bo przy włączonym prowadzeniu montaż miał bardzo słaby wynik w RA,w okolicach  od 0,8 do 1,5 Rms. Wiało i zwalałem winę na siebie za brak doświadczenia, ale tak naprawdę tu nie ma wielkiej filozofii, powinno być dużo lepiej. Po wyłączeniu prowadzenia w RA mont wykazywał bardzo przyzwoite wyniki. Dlatego zacząłem na razie robić sesje bez prowadzenia. 

 

 

I teraz wpadłem na taką koncepcję - jeśli enkoder jest źle skalibrowany (lub nie został skalibrowany w fabryce), to może forsować silnik do wolniejszej pracy. Jeśli robię bez prowadzenia, błąd jest minimalny i wychodzi w opisany powyżej sposób jako powolny dryf kadru. Ale jeśli zacznę prowadzić to nastąpi walka dwóch systemów - enkoder będzie szarpał by zwolnic, a guider w drugą stronę bo gwiazda odjeżdża, dając zdecydowanie gorsze wyniki.

 

Jak by do tego nie podejść stawiam na błąd kalibracji enkodera. Kalibrację można wykonać samemu i jet ona bardzo prosta. Spróbuje przy najbliższej okazji zweryfikować tę teorię.

 

Mateusz, fajnie by było gdybyś zrobił to samo. Dwa wyniki dają więcej możliwości potwierdzenia/obalenia teorii.

 

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CEM60-EC - tez mialem taki dryf jedynie w RA, guiding dziala przez zewnetrzna tube, glowna ogniskowa to 200mm i exp po 45min. nie bytl to jakis wielki dryf ,ale dokuczajacy. dokladnosc ustawienia na bidegun byla ok 1" sprawdzana PDH.

nie wiem co, jak i dlaczego. nie bylo pogody zeby tym sie dokladnie zajac.

 

zobaczymy co Ci wyjdzie po kalibracji enkodera.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

Jak by do tego nie podejść stawiam na błąd kalibracji enkodera. Kalibrację można wykonać samemu i jet ona bardzo prosta. Spróbuje przy najbliższej okazji zweryfikować tę teorię.

 

Mateusz, fajnie by było gdybyś zrobił to samo. Dwa wyniki dają więcej możliwości potwierdzenia/obalenia teorii.

No a jesteś pewien, że ta różnica prędkości jest stała? Ja próbowałem bawić się ręcznym wpisywaniem prędkości trackingu, żeby właśnie zrekompensować ten dryf i niestety, w zależności gdzie celowałem, dryf był inny, więc nic to nie dawało.

 

Gdzie jest opis, jak zrobić tą kalibrację? Nie widzę nic w instrukcji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

otóż to

 

Dlatego zapytałem na czym opierasz swoje wnioski. Na pobieżnej lekturze instrukcji w sieci? - słabo.

Różnica pomiędzy King a Sidereal jest minimalna i ma anulować refrakcję. Stosowałem oba ustawienia i za wiele się nie zmieniło, ponadto jak opisałem efekt jest odwrotny od oczekiwanego po refrakcji. Mówienie o pojechaniu sesji 14 000 sek bez prowadzenia to truizm. Sam błąd PA będzie skutkował rozjazdem choć byśmy nie wiem jak długo cyzelowali ustawienie montażu. To oczywiste. Na razie zadałem sobie (i innym) pytanie podstawowe - co sprawia, że kadr ucieka bardzo mocno, a gwiazdy przy skali 0,8 są poprawne.

Sprawa jest niuansem,wymyka się oczywistej interpretacji i potrzeba tu doświadczenia wielu lat i sesji by coś poradzić. Dlatego pytam na forum.

 

Niemniej, zawsze dobrze jest diagnostycznie wykonać klatkę naświetlaną nieco dłużej żeby prześledzić na śladach gwiazd (które przy kilkunastu minutach powinny być już wyraźnie zarysowane) charakter anomalii.

 

Podobnie dużą wartość diagnostyczną ma wykonanie naświetlania przy przestawionym biegunie niebieskim o jakieś 30 stopni tak, aby gwiazdy rysowały Ci piękne, długie krechy. Kilkuminutowe naświetlanie powinno też dać pewien obraz czy montaż pracuje jednostajnie za wolno, czy może jest jakaś okresowość.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MateuszW napisał:

No a jesteś pewien, że ta różnica prędkości jest stała? Ja próbowałem bawić się ręcznym wpisywaniem prędkości trackingu, żeby właśnie zrekompensować ten dryf i niestety, w zależności gdzie celowałem, dryf był inny, więc nic to nie dawało.

 

Gdzie jest opis, jak zrobić tą kalibrację? Nie widzę nic w instrukcji?

Nie mam pojęcia ale spróbować warto. Kalibrację trzeba obowiązkowo wykonać po aktualizacji firmware, więc jej opis jest w dziale o aktualizacjach. Włączasz Monta z wciśnietym przyciskiem pilota '2'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

Nie mam pojęcia ale spróbować warto. Kalibrację trzeba obowiązkowo wykonać po aktualizacji firmware, więc jej opis jest w dziale o aktualizacjach. Włączasz Monta z wciśnietym przyciskiem pilota '2'

Niestety, wygląda na to że ta kalibracja jest dla CEM60 i 120, ale dla 25 już nie :( Ale zobaczę, co się stanie, jak wcisnę 2. Bo prawda jest taka, że pierwszą rzeczą po zakupie była aktualizacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba jak masz tu u siebie (o ile masz ta opcje)?

5.4.11. Set RA Guiding
The function is for the EC version of the CEM60 only. You can turn off R.A. guiding by selecting “Filter
R.A. Guiding” to allow the high precision encoder to correct the tracking error, or turn the R.A. guiding
on by selecting “Allow RA Guiding” to allow the mount to receive guiding corrections from the guiding
software.

 

Aby pozwolic przyjmowac komendy od guidera trzeba wybrac ALLOW RA GUIDING.

Nie wiem jak mam u siebie ustawione fabrycznie. Ja nic nie zmienialem - sprawdze wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Tayson napisał:

Aby pozwolic przyjmowac komendy od guidera trzeba wybrac ALLOW RA GUIDING.

Ale Kuba nie używa guidingu wcale :)

A w takiej sytuacji ta opcja nie ma znaczenia - w obu ustawieniach enkodery pracują tak samo - sprawdzałem to u siebie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Tayson napisał:

Kuba jak masz tu u siebie (o ile masz ta opcje)?

5.4.11. Set RA Guiding

 

23 minuty temu, MateuszW napisał:

Ale Kuba nie używa guidingu wcale :)

A w takiej sytuacji ta opcja nie ma znaczenia - w obu ustawieniach enkodery pracują tak samo - sprawdzałem to u siebie. 

stosuję różne ustawienia w czasie prób z prowadzeniem, ale jak napisał Mateusz, w tej sytuacji nie ma to znaczenia, nie mam nawet kamerki do guidingu podpiętej.

Przy czym teraz iOptron zmienił opis i jest albo allow albo block RA guiding. Zero o tym jakimś filtrowaniu (a wcześniej w cem120 było).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja, mój montaż też ma kalibrację :) Mimo, że nigdzie iOptron o tym nawet nie wspomina. Ciekawe, czy to ich przeoczenie i faktycznie kalibracja jest tak samo potrzebna?

Musiałem na czas kalibracji usunąć śruby blokujące wysokość, bo zawadzał o nie, gdyż zakres obrotu był większy, niż 180 stopni. Ale niby się udało. Cóż, trzeba to zweryfikować na niebie.

Czy Ty Kuba robiłeś update firmware, a kalibracji już nie? Jeśli tak, to miałeś identyczną sytuację, co ja. Czyli jest nadzieja, że teraz będzie poprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.