Skocz do zawartości

Klatki kalibracyjne


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

były dwa dni pogody mam "100 pytań do". Bezwstydnie czerpię z Waszej wiedzy - wybaczcie.

Problem nr n:

 

mam materiał z sesji: jeden filtr, jeden gain i offset, ta sama temperatura, ta sama noc i w zasadzie ten sam kadr (ok, kadr sobie płynie w czasie, ale nie ma jakiś wtrąceń itp).

Mam master flata, który zrobiłem ze 100 klatek. Mam master darka który zrobiłem z 50 klatek (oczywiście ta sama temperatura, gain itp.).

Stackuję zdjęcia bez klatek kalibracyjnych i wychodzi dobrze. Stackuję z klatkami kalibracyjnymi, otrzymuję ciemne, wyprane z detalu i tonacji zdjęcie. W skrajnych przypadkach nie mam nic poza wypalonymi dziurami gwiazd.

 

Myślałem, ze to problem DSS, więc użyłem Sirila - jest identycznie. Co więcej w Sirilu program zapisuje mi każdego suba po kalibracji i już te klatki są po prostu do kosza. Siril nawet nie znajduje gwiazd by zestakować (choć są powypalane dziury).

 

Poniżej materiał poglądowy:

Master Dark

MasterDark178_60s.jpg.13f999fd95934ae5d397af093df5f979.jpg

 

Master flat

MasterFlatHa.jpg.3452e09d12a085fef7d261f06b343ce4.jpg

 

originalny sub przed kalibracją

236578134_Light_Ha_gain_NA_0060_-20C_0010.jpg.715122fa087fc393bec679abe3c3b7bd.jpg

 

sub po kalibracji po wyciąganiu na maksa (tu Siril, ale DSS robi identycznie)

969782944_pp_pp_Light_Ha_gain_NA_0060_-20C_0010.jpg.89e57e4f196d806dc872c1e55e839058.jpg

 

 

 

Sprawa ewidentnie nie dociera do stackowania.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, słucham się Was ALE

ZWO pisze wołami, by nie wykonywać biasów przy matrycach CMOS.

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/what-is-amp-glow.html

 

Unlike CCD cameras, to ensure you properly remove glows, you should only subtract just the master dark. Do not use a master bias. A master flat may still be used.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pav1007 zmienił(a) tytuł na Klatki kalibracyjne
9 minut temu, kubaman napisał:

ZWO pisze wołami, by nie wykonywać biasów przy matrycach CMOS.

https://astronomy-imaging-camera.com/tutorials/what-is-amp-glow.html

@kubaman nie chcę Ci przypominać, ale przy Avalonie też traktowałeś to co oni powiedzieli jaki mantrę/biblię czy inne takie i zobacz na czym stanęło - masz iOptrona. Pytasz na forum, ludzie podsuwają Ci pomysł, który może pomóc w rozwiązaniu problemu - może warto jednak spróbować?

 

Ja mam ZWO i używam Biasów z powodzeniem, co więcej - kalibruję flaty darkiem i biasem (Tobie też to zalecam) - może to przyzwyczajenie z CCDków. Na początku proponuję:

1. Zrobić masterbiasa

2. Skalibrować flata masterdarkiem i masterbiasem

 

Jeśli chcesz to podeślij mi pojedynczą klatkę light, masterdarka i masterflata - zobaczę co może być nie tak z tym materiałem.

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, każda rada jest dobra, dzięki. Spróbować nie zaszkodzi.

Zrobię biasa, oby zadziałało. A jak zadziała to zapytam ZWO o co tu chodzi.

 

Ale jak już jest off top to dla ścisłości powiem jak jest w istocie:

- póki co Avalonem robiłem 10 minutowe prawidłowe naświetlenia, a iOptronem maksymalnie 2 minuty, mam uciekające kadry i nie mogę guidować.

- kupiłem iOptrona nie dlatego że Linear źle działał, ale wyłącznie ze względu na wagę RASA

- kupiłem RASA ze względu na punktowe gwiazdy (i jasność oczywiście) i póki co gwiazdy są lepsze niż w Canonie 600mm, ale dalekie od ideału i wykazujące inne irytujące wady

Póki co żaden z pomysłów nie działa prawidłowo. Słuchanie zaleceń producenta sprzętu nie wydaje się fanaberią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może producent ma jednocześnie rację i nie ma? Tzn, może faktycznie biasy nie są dobre z jakiegoś powodu, no ale zamiast nich można do flatów użyć dark-flatów. Wówczas będziemy działać zgodnie z producentem i zgodnie ze "sztuką". Bo w "sztuce" chodzi o to, że nie możemy dzielić materiału z odjętym biasem (zawartym w darku) przez flata bez tego biasa. Po prostu matematycznie to się nie zgadza i powstaje taki efekt obcięcia histogramu. Dark i bias są tu wymienne, można stosować dowolny z nich. Jeśli dobrze pamiętam, DSS gdy ma darki i biasy, to darki stosuje do lightów, a biasy tylko do flatów (do lightów nie ma sensu stosować darków i biasów na raz). Ktoś kiedyś wrzucał info ze strony DSS chyba na ten temat.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem raczej nie dotyczy obecności /nieobecności biasa w procesie kalibracji. Generalnie, jak używa się darków, to te klatki zawierają już biasa w sobie i kalibracja dodatkowa jest niepotrzebna . Oczywiście , jeżeli używamy flatów, master flat powinien być skalibrowany biasem, bo inaczej dodamy do master flata dodatkowy wzorek .

 

W twoim przypadku następuje błąd podczas procesu samej kalibracji. Na czym polega, nie jestem pewien. Być może źle wykonałeś samego master darka ( może zestakowałeś go z jakimś offsetem?), albo masz włączoną opcję optymalizacji master darka w DSS . Jak chcesz, to podeślij klatki kalibracyjne i jakieś lighty do sprawdzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.