Skocz do zawartości
MateuszW

Korekcja w Powermate 2,5x

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem test korekcji Powermate 2,5x wsadzonego do TSAPO65Q. Matryca apsc. No i niestety, wynik jest raczej fatalny:

DSC_2652.thumb.jpg.0fead91e00541913c6897c093a1082fd.jpg

Spróbowałem też dodać przedłużkę ok 2 cm i wygląda na to, że się pogorszyło (większa koma i winietowanie):

DSC_2657.thumb.jpg.00bbe6de2fdc2b273d3fcc3bda19d81a.jpg

Logiczne wydaje się zatem, że wypadałoby skrócić odległość do matrycy. Da się odkręcić górną część Powermate, także technicznie jest to możliwe. Niestety bez Janusza będzie ciężko z wykonawcą :(

W każdym razie, wypadałoby znać tą optymalną odległość, a nie próbować w ciemno. Jedyna informacja jaka jest na stronie TV to że ich soczewki są super ekstra, bo krotność nie zależy od odległości. No dobra, ale jak widać korekcja już zależy, a nic o tym nie wspominają. Sytuacja jest podobna, jak w zwykłych korektorach czy flattenerach. Większość ludzi stosuje te soczewki z okularami, które wchodzą dość głęboko (porównując z aparatem) no i wizualnie raczej nikt nie narzeka. Inni używają ich z małymi kamerkami planetarnymi i tu również jest ok, bo na małej matrycy jest duża tolerancja na błędy. Niestety, ja potrzebuję użyć powermate z lustrzanką i pojawia się problem.

Ktoś ma wiedzę, jaka jest ta optymalna odległość? Albo wie cokolwiek w tym temacie? Będę bardzo wdzięczny.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mateusz ja swego czasu do swojego TS65Q podłączałem telekonwerter Sigma 2.0x EX APO DG i wyniki jakie otrzymywałem były zaskakująco dobre.

Prawdopodobnie będę go sprzedawał. Jak byś był zainteresowany mogę wysłać Ci na testy. Mocowanie NIKON. Stan sklepowy.

Co do powyższego to moim zdaniem szkoda zachodu. Wygląda to fatalnie.

Edytowane przez pablo12311

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 7.02.2019 o 11:35, pablo12311 napisał:

Mateusz ja swego czasu do swojego TS65Q podłączałem telekonwerter Sigma 2.0x EX APO DG i wyniki jakie otrzymywałem były zaskakująco dobre.

Prawdopodobnie będę go sprzedawał. Jak byś był zainteresowany mogę wysłać Ci na testy. Mocowanie NIKON. Stan sklepowy.

Ok, na testy chętnie przyjmę!

W dniu 7.02.2019 o 11:35, pablo12311 napisał:

Co do powyższego to moim zdaniem szkoda zachodu. Wygląda to fatalnie.

Cóż, moim zdaniem jeszcze za wcześnie żeby o czymś przesądzać. Jeśli powiedzmy potrzeba tu ok 50 mm, podczas gdy teraz jest ze dwa razy więcej, to nic dziwnego ze tak fatalnie to wygląda. Problem w tym, że nie znam tej optymalnej odległości. Gdy MPCC zamocujesz 2x dalej od matrycy, to obstawiam że będzie podobnie.

Mógłbym wymienić powermate na Twój konwerter, ale stracę uniwersalność - powermate mogę używać zarówno z kamerą, aparatem i wizualnie. Korektor to tylko pod aparat.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
7 godzin temu, MateuszW napisał:

Ok, na testy chętnie przyjmę!

Cóż, moim zdaniem jeszcze za wcześnie żeby o czymś przesądzać. Jeśli powiedzmy potrzeba tu ok 50 mm, podczas gdy teraz jest ze dwa razy więcej, to nic dziwnego ze tak fatalnie to wygląda. Problem w tym, że nie znam tej optymalnej odległości. Gdy MPCC zamocujesz 2x dalej od matrycy, to obstawiam że będzie podobnie.

Mógłbym wymienić powermate na Twój konwerter, ale stracę uniwersalność - powermate mogę używać zarówno z kamerą, aparatem i wizualnie. Korektor to tylko pod aparat.

Mateusz kupujesz adapter i focisz z kamerą.

https://www.astroshop.pl/inne-adaptery/zwo-adapter-do-obiektywow-nikon-na-kamery-asi/p,54448

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wydaje mi się, że z tym adapterem nie wyregulujesz przysłony w obiektywach bez pierścienia.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
20 godzin temu, pablo12311 napisał:

Nawet mam podobny adapter. Ale jednak to będzie mniej wygodne. A z okularem to już wcale. Mimo wszystko wolałbym doprowadzić do ładu tego powermate. Ale telekonwertera jestem ciekaw, szczególnie w połączeniu z Saymangiem 135 mm.

6 godzin temu, Przemo23 napisał:

Wydaje mi się, że z tym adapterem nie wyregulujesz przysłony w obiektywach bez pierścienia.

Tak, ale to nie miałoby być do obiektywu w tym wypadku :) 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czy ktoś zna email do TeleView? Na stronie widzę jedynie telefon, a nie jestem na tyle biegły w angielskim, żeby się sensownie dogadać... Chciałbym zapytać ich o zalecaną odległość do matrycy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wg mnie problem jest w tym, że Powermate, (tak jak korektory komy itp. akcesoria), jest zaprojektowany do działania z wiązką zbieżną, która urównolegla. Do tego wypłaszcza pole i usuwa daną wadę obiektywu (kome, aberracje sferyczną). 

W APO65Q wiązka jest w miarę równoległa, a pole płaskie. Więc zapewne każdy "korektor", nadkoryguje to co było dobre....

Tak jak napisał pablo12311, tutaj będzie dobrze działał telekonwerter fotograficzny, bo on jest zaprojektowany do działania ze skorygowanym układem optycznym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Marek_N napisał:

Wg mnie problem jest w tym, że Powermate, (tak jak korektory komy itp. akcesoria), jest zaprojektowany do działania z wiązką zbieżną, która urównolegla. Do tego wypłaszcza pole i usuwa daną wadę obiektywu (kome, aberracje sferyczną). 

No ale skąd Powermate ma "wiedzieć", jaką wadę skorygować? Przecież można go używać powiedzmy z newtonem f/4 i f/5. Każdy teleskop będzie miał inne nasilenie wad i wymagać będzie innej korekcji. Dlatego korektory/flattenery są dedykowane do konkretnych teleskopów. Powermate nie jest do niczego dedykowany, więc miałem nadzieję, że nie ma on właściwości korygujących. No bo jaki jest sens korygować dowolny teleskop w taki sam sposób. Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego...

Jesteś pewien, że Powermate ma własności korygujące wady optyczne? Nie widzę w tym sensu...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Z tego co wiem to Powermate ma na wyjściu wiązkę równoległą i płaskie pole. A wady optyczny takie jak koma czy astygmatyzm są przecież powiązane z nierównoległością promieni,  więc pewnie też je w sporym stopniu znosi.

Z drugiej strony na stronie Televue jest taki fragment:

Note for Dobsonian/Newtonian Owners

When using Tele Vue's Paracorr coma corrector, the 2.5x or 5x Powermate™ should be inserted into the Paracorr's 1¼" adapter (i.e., between the Paracorr and the eyepiece). For 2x and 4x 2" Powermates™, first insert the Powermate™ into the focuser, then the Paracorr into the Powermates™.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Mateusz czy możesz zrobić zdjęcie samyanga 135 od strony aparatu. Odpowiem Ci czy będzie pasował telekonwerter. Soczewka musi być delikatnie cofnięta wewnątrz obiektywu inaczej telekonwerter nie spasuje.  Samyang i ten konwerter to może być ciekawe połączenie ze względu na znakomite właściwości tego obiektywu. Sam kiedyś myślałem o zakupie samyanga 135 do szerokich kadrów. 270mm / f4 nie wygląda to tak źle jeśli chodzi o światło siłę.

Edytowane przez pablo12311

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, pablo12311 napisał:

Mateusz czy możesz zrobić zdjęcie samyanga 135 od strony aparatu. Odpowiem Ci czy będzie pasował telekonwerter. Soczewka musi być delikatnie cofnięta wewnątrz obiektywu inaczej telekonwerter nie spasuje. 

Czyli nie ma róży bez kolców :)

DSC_4916.thumb.JPG.9f3a12b8daa9ffe125a1fb65773e8755.JPG

DSC_4912.thumb.JPG.08bed55594b13e4ad7423556bc69297a.JPG

Tak to wygląda w najbardziej wysuniętej pozycji. Soczewka nie wystaje poza najniższy fragment czarnego okręgu.

1 godzinę temu, Marek_N napisał:

Z tego co wiem to Powermate ma na wyjściu wiązkę równoległą

No ale w takim razie zastanawiam się, jak on to może robić. Bo przecież układ optyczny ma jakąś swoją ogniskową i dokonuje jakiejś zmiany kąta stożka. Ale w zależności od kąta na wejściu inny powinien być ten na wyjściu. Dziwne mi się to wydaje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
W dniu 6.02.2019 o 22:19, MateuszW napisał:

Logiczne wydaje się zatem, że wypadałoby skrócić odległość do matrycy. Da się odkręcić górną część Powermate, także technicznie jest to możliwe. Niestety bez Janusza będzie ciężko z wykonawcą :(

Jest dostępny oryginalny adapter :

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2531_T2-Adaptation-for-the-2--4x-Powermate.html

W dniu 6.02.2019 o 22:19, MateuszW napisał:

W każdym razie, wypadałoby znać tą optymalną odległość, a nie próbować w ciemno. Jedyna informacja jaka jest na stronie TV to że ich soczewki są super ekstra, bo krotność nie zależy od odległości.

Na pewno zależy od odległości , dziś próbowałem wyostrzyć obraz wraz z przedłużką i bez. Obrazy różniły się nieco polem widzenia, ten z dodatkową przedłużką 21mm miał węższe pole widzenia. Planuję zamówić w.w. adapter i zrobić testy.

Czy ktoś z was orientuje się czy taki powermate ma być bezpośrednio wkręcony do kamery , czy powinien być jeszcze jakiś dystans pomiędzy nimi ?

Poniżej na zdjęciu , jeszcze testowo spięty poprzez adapter 2" , co diamentralnie oddala powermate od kamery.

20190210_182637.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Godzinę temu, Marcinos napisał:

No jest, choć dla mnie akurat potrzeba takiego: https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2529_T-2-adaptation-for-1-25--Powermates-2-5x-and-5x.html

Ale pytanie, czy on jest pomyślany pod T ring do aparatu, czyli zasadniczo 55 mm od adaptera do matrycy, czy jakoś inaczej. Nigdzie o tym nie piszą. 

No i cena masakra, gdybym znał wymiary to bym zlecił wytoczenie...

Godzinę temu, Marcinos napisał:

Na pewno zależy od odległości , dziś próbowałem wyostrzyć obraz wraz z przedłużką i bez. Obrazy różniły się nieco polem widzenia, ten z dodatkową przedłużką 21mm miał węższe pole widzenia. Planuję zamówić w.w. adapter i zrobić testy.

Czy ktoś z was orientuje się czy taki powermate ma być bezpośrednio wkręcony do kamery , czy powinien być jeszcze jakiś dystans pomiędzy nimi ?

Poniżej na zdjęciu , jeszcze testowo spięty poprzez adapter 2" , co diamentralnie oddala powermate od kamery.

No zależy, ale mało. Są wykresy na stronie TV. Niemniej dla mnie to ma najmniejsze znaczenie, liczy się korekcja.

Co do pytania, to ja właśnie tego samego chcę się dowiedzieć :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi