Skocz do zawartości
diver

Kolorystyka w astrofotografii

Rekomendowane odpowiedzi

Temat wydzielony z tego: 

moderator

___

Hmm, o czym mówimy? O tym jak to wygląda naprawdę, czy o tym jak chcemy, żeby to wyglądało?

Jak to wygląda naprawdę nie wiemy, bo nasze oko tego nie zobaczy.

Na "długich" fotkach widzimy to, co rejestruje światłoczuły nośnik kiedyś w postaci chemicznej emulsji, dziś w postaci matrycy elektro. Od rejestracji na nośniku do prezentacji "dla oka" zawsze przeprowadzany jest jakiś proces, obróbka. Kiedyś chemiczna, dziś software'owa.

Kto dziś prezentuje surowe fotki zapisane w bitmapie (RAW), żeby inni zachwycili się ich jakością i estetyką? Nikt. Wszyscy przerabiają w miarę powiedzmy realny bitmapowy (jeżeli taki nieprzetworzony rejestrują) obraz z matrycy na swoją estetyczną modłę i wedle własnej wyobraźni (albo według tego, co widzieli na fotkach np. z Hubble'a). Żeby potem pokazać, jakie to ładne. To coś, czego gołym okiem nie widać. :emotion-5:

Co w tym złego? Nic! Dlatego Zybert wszystkie przedstawione tutaj przez Ciebie fotki M42 są najlepsze! :original:

Skąd wessel i Pav wiedzą, jak to powinno wyglądać?

Świat ludzkiej wyobraźni i emocji jest fascynujący, nieprawdaż?... :emotion-5:

• Lubię 3
  • Smutny 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
6 godzin temu, diver napisał:

Hmm, o czym mówimy? O tym jak to wygląda naprawdę, czy o tym jak chcemy, żeby to wyglądało?

Na "długich" fotkach widzimy to, co rejestruje światłoczuły nośnik kiedyś w postaci chemicznej emulsji, dziś w postaci matrycy elektro. Od rejestracji na nośniku do prezentacji "dla oka" zawsze przeprowadzany jest jakiś proces, obróbka. Kiedyś chemiczna, dziś software'owa.

Kto dziś prezentuje surowe fotki zapisane w bitmapie (RAW), żeby inni zachwycili się ich jakością i estetyką? Nikt. Wszyscy przerabiają w miarę powiedzmy realny bitmapowy (jeżeli taki nieprzetworzony rejestrują) obraz z matrycy na swoją estetyczną modłę i wedle własnej wyobraźni (albo według tego, co widzieli na fotkach np. z Hubble'a). Żeby potem pokazać, jakie to ładne. To coś, czego gołym okiem nie widać.

Dziękuję za wykład - Jeśli chcesz ten wątek rozwinąć to powiedz - wydzielę go do oddzielnego tematu, żeby nie zaśmiecać wątku Kamila

Co w tym złego? Nic! Dlatego Zybert wszystkie przedstawione tutaj przez Ciebie fotki M42 są najlepsze!

Oczywiście - dla autora, my tylko staramy się pomóc tak, by były jeszcze lepsze.

Mamy nieograniczoną wyobraźnię... :-)) a tak na serio to wiadomo jakim światłem świeci zjonizowany wodór, również wiadomo jaki kolor mają np gwiazdy o poszczególnym typie... była już dyskusja na ten temat - dłuuuga :-)

• Lubię 3
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
11 godzin temu, diver napisał:

Kto dziś prezentuje surowe fotki zapisane w bitmapie (RAW), żeby inni zachwycili się ich jakością i estetyką? Nikt. Wszyscy przerabiają w miarę powiedzmy realny bitmapowy (jeżeli taki nieprzetworzony rejestrują) obraz z matrycy na swoją estetyczną modłę i wedle własnej wyobraźni (albo według tego, co widzieli na fotkach np. z Hubble'a). Żeby potem pokazać, jakie to ładne. To coś, czego gołym okiem nie widać. :emotion-5:

Co w tym złego? Nic! Dlatego Zybert wszystkie przedstawione tutaj przez Ciebie fotki M42 są najlepsze! :original:

Świat ludzkiej wyobraźni i emocji jest fascynujący, nieprawdaż?... :emotion-5:

Są co najmniej dwie grupy astrofotografów amatorów - tacy co traktują astrofotografię jako sztukę o pewnych kanonach i tacy co uważają że wszystko wolno. Ja należę podobnie jak Paweł do tych pierwszych - jak gwiazdka jest niebieska to jest niebieska, jak wodór w HaLRGB to świeci na czerwono.

Kolega diver być może należy do grupy trzeciej -naturystów - czyli tych co pokazują tak, jak schodzi z matrycy. No cóż, tacy tez muszą żyć. Pozostaje życzyć powodzenia !

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
16 godzin temu, Pav1007 napisał:

Dziękuję za wykład - Jeśli chcesz ten wątek rozwinąć to powiedz - wydzielę go do oddzielnego tematu, żeby nie zaśmiecać wątku Kamila

Pav, masz chyba rację że moje wynurzenia akurat w tym technicznym wątku zaburzyły trochę jego istotę i wprowadziły niepotrzebne zamieszanie. Więc jeżeli uważasz za stosowne, wydziel proszę osobny temat. Może coś jeszcze "filozoficznie" skrobnę i może ktoś będzie chciał to przeczytać.

16 godzin temu, Pav1007 napisał:

Mamy nieograniczoną wyobraźnię... :-)) a tak na serio to wiadomo jakim światłem świeci zjonizowany wodór, również wiadomo jaki kolor mają np gwiazdy o poszczególnym typie... była już dyskusja na ten temat - dłuuuga :-)

Pisząc tego "wtręta" chciałem jedynie zwrócić uwagę, że oceny fotek DSO (szczególnie w zakresie kolorystyki, bo o tym tu było chyba najwięcej)  są według mnie mocno abstrakcyjne. Gdy fotografujemy obiekt który możemy obejrzeć gołym okiem, możemy rozważać wierność odwzorowania (kolorów) obiektu, zgodność z oryginałem. Możemy dyskutować o nasyceniu kolorów, balansie bieli etc. Krótko mówiąc o wierności odwzorowania rzeczywistego obiektu.  Bo i obiekt i jego obraz na fotce jesteśmy w stanie obejrzeć tym samym nie uzbrojonym okiem. W przypadku DSO nie ma takiej możliwości, bo DSO są "poza okiem". Zaś "syntetyczne" oczekiwanie, że obiekt ma wyglądać tak a nie inaczej w oparciu o mocno analityczne założenia składu chemicznego obserwowanej materii i widma spektroskopowe jest według mnie nie do końca pewną i uzasadnioną ekstrapolacją. No dobra, wystarczy tych moich naukowo-filozoficznych wynurzeń. :flirt:

Niemniej chciałbym być po prostu dobrze zrozumiany. Nie neguję hobby, polegającego na uzyskiwaniu coraz to "ładniejszych" fotek. Wprost przeciwnie, uważam że to fajne hobby. Tym bardziej, że właściwie sam je uprawiam. :emotion-5:

Edytowane przez diver

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mnie czasami denerwują stwierdzenia "Gendler ma podobna kolorystykę do mojej to wszystko jest ok" 

A gdyby tak zrobić swoją wersję na której On mógł się wzorować.... 

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jest jeszcze jeden problem kolorystyki "wizulanej" - każdy widzi ją inaczej, a niektórzy mają na dodatek rożne wrodzone wady wzroku, więc nawet wodór w HaLRGB świeci na czerwono, ale dla każdego może to być inny czerwony. Ja np. mam wrodzoną deuteranopię i nigdy nie obrobię "prawidłowo" zdjęcia, bo po prostu pewnych niuansów kolorystycznych nie widzę. Ale zdjęcie robię i będę robił - po swojemu :)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
2 godziny temu, Tayson napisał:

Mnie czasami denerwują stwierdzenia "Gendler ma podobna kolorystykę do mojej to wszystko jest ok" 

Właśnie. Taki eksperyment myślowy: Co by było gdyby wspomniany Gendler zrobił dawno, dawno temu zdjęcie M42 w kolorystyce niebieski-fioletowy-szary-biały (podobny jak na drugiej wersji zdjęcia, z którego wydzielony jest wątek). Następnie inny znany astrofotograf zrobił swoją M42 w podobnej kolorystyce. Potem następni zrobiliby podobną. Czy taka kolorystyka nie utrwaliłaby się w naszych głowach jako ta "właściwa"?

Edytowane przez wimmer

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Hehe... przypomniało mi sie ;)

• Haha 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
42 minuty temu, wimmer napisał:

Czy taka kolorystyka nie utrwaliłaby się w naszych głowach jako ta "właściwa"? 

Prawdopodobnie by się w ten sposób utrwaliła, w taki właśnie sposób powstają i funkcjonują w społeczeństwach stereotypy. Porównaj motyw diabła w kulturze chrześcijańskiej, z ogonem i rogami - zupełnie idiotyczny w dzisiejszym rozumieniu ale niezmiennie funkcjonujący od szeregu wieków.

A propos kolorystyki w astrofotografii, kiedy pojawiły się pierwsze kolorowe astrofotogramy ? Ktoś wie, jaka się za tym zjawiskiem kryje historia ? Skąd to się wzięło ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)
3 godziny temu, Tayson napisał:

Popieram. Polska astrofotografia nie powinna mieć żadnych kompleksów :)

23 godziny temu, wessel napisał:

Są co najmniej dwie grupy astrofotografów tylko amatorów - tacy co traktują astrofotografię jako sztukę o pewnych kanonach i tacy co uważają że wszystko wolno. Ja należę podobnie jak Paweł do tych pierwszych - jak gwiazdka jest niebieska to jest niebieska, jak wodór w HaLRGB to świeci na czerwono.

Kolega diver być może należy do grupy trzeciej -naturystów - czyli tych co pokazują tak, jak schodzi z matrycy. No cóż, tacy tez muszą żyć. Pozostaje życzyć powodzenia !

Prawda jest taka: wszyscy należą do kategorii "wszystko wolno w pewnych granicach" i tylko różnią się tym, gdzie stawiają te granice, czy są mniej czy bardziej sztywne, wyznają różne kanony, wzorują się na tym czy innym. Tworzenie bardziej granularnych kategorii to dla mnie niepotrzebne dzielenie ludzi wg arbitralnych kryteriów, tworzenie iluzji prostego podziału my vs oni.

Edytowane przez Behlur_Olderys

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
25 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Popieram. Polska astrofotografia nie powinna mieć żadnych kompleksów :)

Prawda jest taka: wszyscy należą do kategorii "wszystko wolno w pewnych granicach" i tylko różnią się tym, gdzie stawiają te granice, czy są mniej czy bardziej sztywne, wyznają różne kanony, wzorują się na tym czy innym. Tworzenie bardziej granularnych kategorii to dla mnie niepotrzebne dzielenie ludzi wg arbitralnych kryteriów, tworzenie iluzji prostego podziału my vs oni.

Całkowicie się zgadzam. To nawet nie tylko chodzi o kolory. Wielokrotnie słyszałem, że użycie np. pędzla, klonowania itp. narzędzi od razu zmieniają zaszeregowanie z astrofotografa do astrofotografika ;)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi