Skocz do zawartości

Najbliższe zakrycia planetoidalne w Polsce


Agent Smith

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie Wojtku wyż wraz ze swymi wszelakimi dobrodziejstwami (mróz, bezchmurne niebo) dotarł do Otwocka jakieś 2 godz. po oczekiwanym zakryciu. 

Więc wynik żadny, nie licząc głębokich przemyśleń prowadzonych wśród kłębów sztywniejących na mrozie kabli, co oczywiście stanowi pewną subiektywną wartość :zimno:

Czy ktoś mógłby mi litościwe polecić źródło wielożyłowych kabli silikonowych?

 

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 2/9/2019 at 6:31 AM, burza said:

Dla gwiazd słabych rzędu 11-14 mag, stosuje 

Przesycony obraz gwiazdy bardzo źle wpływa na obróbkę (...)

Wojtku, mam prośbę - czy mógłbyś np. używając własnych fotek z http://www.sopiz.ptma.pl/kamera-integracyjna-novus-nvc-gdn5811c-2/ pokazać w którym momencie jakaś gwiazdka staje się przesycona?

Ot wystarczy ją czerwonym na przykład kółeczkiem zaznaczyć, bo nie jestem do końca pewien co masz na myśli.

Dzięki :)

N.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tamtym przykładzie Tobie nie podam, saturację lepiej wyłuska komputer niż ludzie oko.

Nie potrafiłbym jednoznacznie powiedzieć kiedy się ta saturacja zaczyna.

To zależny od jasności obserwowanej gwiazdy i nastawionego czasu naświetlania w kamerze.

Jest jednak na to sposób:

 

1. Instalujesz program Tangra 3.6.18 ze strony http://www.hristopavlov.net/Tangra3/
/to najpopularniejszy program aby z nagrania zjawiska w formacie AVI wyłuskać krzywą blasku LC/ ang. light curve"/

 

2.File-> Open video 
/wybierasz nagrany film AVI z obserwacji/

 

3.Pojawia się okienko "LIght Curve Reduction" -> zaznaczasz "Tracked Asteroidal Occultation" i naciskasz OK
/w większości przypadków kiedy prowadzenie montażu jest bardzo dobre, dla uproszczenia przyjmijmy że tak ma być/

 

4. Po kliknięciu kursorem /lewy przycisk/ w gwiazdę, po prawej stronie w okienku pojawi się jej powiększony obraz.
Kolorem fioletowym zobrazowane jest przesycenie /ang."saturation"/ obrazu gwiazdy.

 

By tego uniknąć a przynajmniej maksymalnie zredukować należy zmniejszyć czas naświetlania, poziom wzmocnienia, etc... 
Najlepiej wykonać to metoda prób i błędów przed zjawiskiem, nagrywając kilka próbek na różnych czasach naświetlania.

Potem na szybko przepuścić te próbki przez Tangrę w/w procedurą.

 

Literatura:

http://www.occultations.org.nz/videotime/RASNZ_VideoOccManual_V1_2.pdf -  strony 115-126, możesz tez użyć funkcji szukaj dla słowa 'saturation' w tym PDFie

 

saturation.png

Edytowane przez burza
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, znaczy tego fioleta ma być jak najmniej?

 

BTW. Jakiego insertera używasz? 

U mnie pod tym względem czarna seria - dosłownie, czarna dziura w GPSie i uwalone wszystko inne wskutek podmianki 5V na 12V przez pomyłkę... :(

Strasznie delikatne te Arduina ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Agent Smith napisał:

Dzięki, znaczy tego fioleta ma być jak najmniej?

 

BTW. Jakiego insertera używasz? 

U mnie pod tym względem czarna seria - dosłownie, czarna dziura w GPSie i uwalone wszystko inne wskutek podmianki 5V na 12V przez pomyłkę... :(

Strasznie delikatne te Arduina ;)

Tak, tego ma być jak najmniej.

Używam z powodzeniem od 2015 r. insertera http://www.tomasztech.pl/podstrony/Elektronika/inserter.html

Tomek ma ostatnie 4 sztuki w promocyjnych cenach jeśli ktoś jest chętny, Tomek będzie także w Warszawie podczas konferencji SOPiZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, zapytam Tomka.

A zapisujesz jak ? (nie pamiętam, czy była mowa o tym?)

Prosto na kompa VirtualDubem?

Też próbowałem ale (oczywiście) coś z kodekami mam porobione, pokazuje mi BSOD po paru minutach..

Jaki kodek to ma być ? Huffyuv czy coś takiego?

Z której dystrybucji?

 

(Wiem, że dużo pytań, no ale mam nadzieję, że Twoje odpowiedzi nie tylko mnie się przydadzą - z góry więc dziękuję :))

N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapisuję Virtualdubem 2 http://virtualdub2.com/ w formacie AVI (zawsze w AVI z kamer analogowych do obróbki programami Tangra, Limovie...)

Virtualdub 2 ma już wbudowany bezstratny kodek Lagarith.

Aktualnie jest on najpopularniejszym kodekiem bezstratnym wśród zakryciowców.

Wcześniejsza wersja 1.10.4 wymagała odrębnej instalacji kodeku Lagarith ze strony: https://lags.leetcode.net/codec.html

W programie należy wybrać Video->Compresion->Select Video Compresion -> Lagarith Lossless Codec i OK.

 

Komputer należy maksymalnie odciążyć - wyłączyć koniecznie antywirusy i inne zbędne programy działające w tle, wyłączyć WiFI.

Zapobiegnie to gubieniu klatek podczas nagrania.

 

Oczywiście są inne opcje do nagrywania np IOTA_VideoCapture http://www.occultations.org/sw/iotav/IOTA_VideoCapture2_2.zip

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
24 minuty temu, Agent Smith napisał:

A mógłbyś - w dwóch słowach - powiedzieć dlaczego ta akurat obserwacja jest ważna? (oprócz jego nazwy, bo to chyba dla każdego jest jasne) ;)

Dzięki

Nikodem

Bo to obiekt TNO, jasna gwiazda i efemeryda preferuje nasz kraj.

Ostatnio na badanie obiektów TNO jest moda, potem, wykorzystując także wyniki zakryć, np leci do nich jakaś sonda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, burza napisał:

Bo to obiekt TNO, jasna gwiazda i efemeryda preferuje nasz kraj.

Ostatnio na badanie obiektów TNO jest moda, potem, wykorzystując także wyniki zakryć, np leci do nich jakaś sonda :)

Mała poprawka do opublikowanej (w pośpiechu) efemerydy: gwiazda ma 11.5 mag wg GaiaDR2 (4352760586390566400), 11.7 mag wg UCAC-4 (417-065503) i 11.8 mag wg Tycho2 (TYC 5061-513-1). To ważne przy planowaniu obserwacji.

 

Planetoida ma satelitę, więc warto rozszerzyć obserwacje o kilka minut. Wg dostępnych danych zakrycie przez księżyc może nastąpić do 4 minut przed lub po zakryciu głównym i może trwać aż 27 sekund(!)

 

EDIT: I przy TNO nie przejmujcie się setnymi częściami sekundy i wysokim FPS! Tu jest większa tolerancja czasu (ze względu na wolniejszy ruch planetoidy wśród gwiazd).

 

EDIT 2: Po wykonaniu kilku obliczeń programami Find_Orb i Occult 4 dochodzę do wniosku, że zakrycie, jeśli u nas w ogóle wystąpi, może być ~4 min wcześniej niż wskazują opublikowane efemerydy.

 

Pozdrawiam,

Gajowy

 

 

 

Edytowane przez Gajowy
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne skąd ta pomyłka jasności w ich efemerydzie, szczerze mówiąc sprawdziłem to dopiero po Twoim poście Tomku.

Faktycznie, na http://sky-map.org/ gwiazda ma 11,75 mag.

Ze względu na satelitę zalecają "obserwować od 5 min przed do 5 min po" efemerydalnym czasie zjawiska dla swojej lokalizacji.

Dbajcie jednak o służbę czasu jak najstaranniej, aby wiedzieć jaką rzeczywistą niepewność ma wasz zestaw - im dokładniej tym lepiej.

Tak jak wspominał Tomek, żadnych wysokich FPS, optymalnie ustawić na max 25 , lub jak zajdzie potrzeba niżej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, burza napisał:

Dziwne skąd ta pomyłka jasności w ich efemerydzie, szczerze mówiąc sprawdziłem to dopiero po Twoim poście Tomku.

Faktycznie, na http://sky-map.org/ gwiazda ma 11,75 mag.

Ze względu na satelitę zalecają "obserwować od 5 min przed do 5 min po" efemerydalnym czasie zjawiska dla swojej lokalizacji.

Dbajcie jednak o służbę czasu jak najstaranniej, aby wiedzieć jaką rzeczywistą niepewność ma wasz zestaw - im dokładniej tym lepiej.

Tak jak wspominał Tomek, żadnych wysokich FPS, optymalnie ustawić na max 25 , lub jak zajdzie potrzeba niżej.

 

Ta różnica w jasności wzięła się najprawdopodobniej przez użycie przez jednego z członków zespołu katalogu 2MASS i jasności gwiazdy w zakresie podczerwonym (1-1.5 mikrona), co jest oczywistą pomyłką.

 

Pozdrawiam,

Gajowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Czyli to co tygrysy lubią najbardziej: nikt nic nie wie :)

Zaczynam rozumieć znaczenie "Lucky Stars"

No ale jeśli nasze obserwacje miałyby przyczynić się do wysłania sondy na Huya to nie ma co wybrzydzać, tylko do roboty !

 

Jakby wszystko było już jasne, to po co byłyby nasze obserwacje? Tak wiec, gotujmy armaty :)

 

G.

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie, ale gdy wreszcie zmusiłem ("poluzowując" wszystkie filtry na maksa) swojego Occult Watchera do pokazania Huya, poczęstował mnie niniejszą mapką:

huya.jpg.88b5b1d37eb2536de2776c39b018169b.jpg

WTF?

Edit: aaaa... dobra, teraz widzę szczątki czerwonych linii ale cała reszta ?

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Agent Smith napisał:

Naprawdę ciekawe... godzinkę po opublikowaniu powyższego miejsce efemerydy Huya z Lucky Stars w moim Occult Watcherze zajęła (po cichu) efemeryda firmowana przez RIO-TNO

i mapka od razu wygląda ciekawiej...:

huya2.jpg.28a4ddafd5ce4bcc7b7cdb7ff64d02f0.jpg

Chodzi o niepublikowane obserwacje położenia planetoidy, które dodawane są do kolejnych wersji efemerydy. Jeśli wziąć pod uwagę tylko dane publikowane przez MPC, to faktycznie zakrycie nastąpi gdzieś na Uralu. Jest jednak znacznie wiekszej obserwacji, stąd mapka nr 2.

A ja uzyskałem dostęp do tych obserwacji i zrobiłem swoje obliczenia :). Wyeliminowałem jednak obserwacje najgorszej jakości (część obserwatoriów popełnia naprawdę grube błędy...) i z pozostałych obliczyłem elementy orbity. Wg moich obliczeń pas przejdzie przez Hiszpanię.

Oczywiście trzymam się nadziei, że to najnowsze obliczenia LuckyStar/RIO-TNO są lepsze i jeśli tylko pogoda dopisze ustawię oba moje teleskopy - z kamerą analogową i cyfrową - na obserwację tego zjawiska spod Poznania. Póki co wieje tu jak w Kieleckim.

 

Pzdr,

Gajowy

Edytowane przez Gajowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gajowy napisał:

Chodzi o niepublikowane obserwacje położenia planetoidy, które dodawane są do kolejnych wersji efemerydy. Jeśli wziąć pod uwagę tylko dane publikowane przez MPC, to faktycznie zakrycie nastąpi gdzieś na Uralu. Jest jednak znacznie wiekszej obserwacji, stąd mapka nr 2.

A ja uzyskałem dostęp do tych obserwacji i zrobiłem swoje obliczenia :). Wyeliminowałem jednak obserwacje najgorszej jakości (część obserwatoriów popełnia naprawdę grube błędy...) i z pozostałych obliczyłem elementy orbity. Wg moich obliczeń pas przejdzie przez Hiszpanię.

Oczywiście trzymam się nadziei, że to najnowsze obliczenia LuckyStar/RIO-TNO są lepsze i jeśli tylko pogoda dopisze ustawię oba moje teleskopy - z kamerą analogową i cyfrową - na obserwację tego zjawiska spod Poznania. Póki co wieje tu jak w Kieleckim.

 

Pzdr,

Gajowy

Tomku, to bardzo dobry temat na konferencje SOPiZ

Chodzi mi o proces Twoich obliczeń w celu uzyskania własnej efemerydy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, burza napisał:

Tomku, to bardzo dobry temat na konferencje SOPiZ

Chodzi mi o proces Twoich obliczeń w celu uzyskania własnej efemerydy.

Bo ja wiem? - To czynność techniczna w oparciu o dostępne oprogramowanie: Find_orb oraz Occult4. Mogę o tym z 10 minut opowiedzieć - fajnie, gdyby każdy mógł sobie z tym poekesperymentować. Chociaż myślę, że będą ciekawsze tematy.

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, burza napisał:

To bardzo ciekawy temat, aby go zapisać na slajdach prezentacji dla potomnych :)

Zbieramy z M. Zawilskim tematy prezentacji - im więcej prelegentów i różnorodności tym ciekawsza konferencja.

Podoba mi się pomysł dużej liczby krótkich tematów, każdy znajdzie coś dla siebie i nie będzie ziewania ;-).

 

Pzdr,

T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co? I co???

U mnie pół godziny przed zakryciem zaczął padać deszcz, więc zwijałem się w popłochu.

Wiadomo już, którędy przeleciał wielki cień Huya?

 

Korzyść taka, że skończyłem na tę okazję VTI wg. Piotra Smolarza, tj. jego "PPS'ową" diodę (dwa rezystory + tranzystorek NPN czyli realny event horizon moich elektronicznicznych możliwości).

Wszystko było więc gotowe na rejestrację przelotu Huya (wraz z ewentulanym satelitą (Huyek?) ale z powodu pogody oraz nudy wybrałem inne, mniej ambitne cele - filmowałem przy różnych czasach integracji zapalające się i gasnące w hipnotycznym jednosekundowym rytmie diody (tę oryginalną na GPS'ie, która gaśne z okazji okrągłej sekundy i tę dodaną wedle schematu Piotra - która się na tę okolicznośc zapala)

Tak, wiem że pachnie to desperacją lub manią prześladowczą ale rezultaty okazały się pouczające, interesujące i dosyć zaskakujące...nie wszystko jest tym, na co wygląda :)

Ale o tym przy  innej okazji - muszę powtórzyć doświadczenie z bardziej rygorystyczną metodyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Agent Smith napisał:

co? I co???

U mnie pół godziny przed zakryciem zaczął padać deszcz, więc zwijałem się w popłochu.

Wiadomo już, którędy przeleciał wielki cień Huya?

Na grupach piszą, że mają pozytyw między innymi z Izraela.

Dear all,

the Huya event was a big success, we have more than 10 positive
observations already. Another beautiful example of Pro/Am joint
effort!

Także coś tam się zadziało. 

 

Ja niestety nawet się nie rozstawiałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.