Skocz do zawartości

Propozycja nowego działu na forum - "Heaven"


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Biorąc pod uwagę ostatnie smutne wydarzenia, które nas spotkały, proponuję utworzyć nowy dział dział na Astropolis.

Można go nazwać "Heaven" albo coś w tym stylu i umieszczać tam wątki dotyczące odejścia naszych kolegów i koleżanek.

Poza tym taki dział miałby też funkcję przypominającą nam o tych osobach (trochę wspomnień nikomu nie zaszkodzi).

Astropolis pokazałoby, że pamiętamy o tych co odeszli...

 

PS. 14 lutego kolejna rocznica śmierci Pawła Maksyma...

 

 

Edytowane przez KrzysztofZ
  • Zmieszany 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to przerażająca propozycja. Nie wywołujmy wilka z lasu. Taki dział miałby stać otworem w oczekiwaniu na kolejnych członków.

Brrrrrr...

Ale to tylko moje zdanie.

 

P.S: A kto ma pamiętać, ten pamięta. W sercu, a nie w "forumowym dziale z klepsydrami".

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem.
Nie wiem jak to określić. Czuję bojażń w stosunku do czegoś takiego, jak "dział ludzi zmarłych". To nieuniknione, że będzie się powiększał. W końcu nikt z nas magicznie nie młodnieje.

Należy się oczywiście cześć Ich pamięci... ale... sam nie wiem.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się propozycja Adama Jesiona i podpisuję się pod nią w 100%!!!

Można by "dokoptować" kilka osób, które od wielu lat udzielają się społecznie na rzecz ogółu użytkowników. Nie musi to być jakiś esej. Wystarczy jakieś zdjęcie skrócony życiorys i najważniejsze dokonania na polu astro.

 

Do listy obu wcześniej wspomnianych Panów dodałbym: Hamala (m.in. metoda kolimacji teleskopu) i Wimmera (słynna tabela). Wszyscy ich znamy.\

Znalazły by się jeszcze kilka zacnych osób w dziedzinach np: obserwacje wizualne i ich opisy , testy lornetkowe, astro-foto itp. Myślę, że wiecie o jakie osoby tutaj chodzi.

 

Ogólnie to nie ma na żadnym forum jeszcze takiego pomysłu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2019 o 23:08, Adam_Jesion napisał:

Byłbym raczej za jakimś działem w formie "galeria chwały" (zasłużonych) i być może powinna obejmować nie tylko tych, co odeszli, ale też tych, których możemy pochwalić i docenić jeszcze za życia.

Cóż, moim zdaniem to jest problematyczna rzecz. Obawiam się, że nie da się uniknąć problemów związanych z wyborem takich osób. Dla niektórych ktoś będzie oczywistym wyborem, a inni będą kategorycznie przeciw. Powstaną kłótnie, ktoś się obrazi i tyle z tego wyjdzie. Pracę niektórych osób widzimy, innych nie znamy, a jeszcze inni nie chwalą się publicznie swoimi dokonaniami. W ten sposób można pominąć kogoś bardzo zasłużonego mając szczere intencje.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie jest proste.

Odpowiedzialnym za dobór osób jest tylko i wyłącznie administrator forum - na wniosek propozycji użytkowników. W tym momencie nie ma żadnych kłótni, czy skarg.

A zgłaszamy tylko te osoby, które ewidentnie udzielają się charytatywnie w ostatnich latach na rzecz innych użytkowników (różnych astro-for czy też astro-społecznosci, nie tylko AP).

 

Ja bym z chęcią poczytał o innych zaangażowanych użytkownikach astronomii. Ich drogę do astronomii, projekty, prace itp. Brak jest takiego spójnego miejsca w necie. Co najwyżej, jak ktoś coś napisze na swoim blogu. Ale to raczej rzadkość.

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, midimariusz napisał:

Bardzo podoba mi się propozycja Adama Jesiona i podpisuję się pod nią w 100%!!!

Można by "dokoptować" kilka osób, które od wielu lat udzielają się społecznie na rzecz ogółu użytkowników. Nie musi to być jakiś esej. Wystarczy jakieś zdjęcie skrócony życiorys i najważniejsze dokonania na polu astro.

 

Do listy obu wcześniej wspomnianych Panów dodałbym: Hamala (m.in. metoda kolimacji teleskopu) i Wimmera (słynna tabela). Wszyscy ich znamy.\

Znalazły by się jeszcze kilka zacnych osób w dziedzinach np: obserwacje wizualne i ich opisy , testy lornetkowe, astro-foto itp. Myślę, że wiecie o jakie osoby tutaj chodzi.

 

Ogólnie to nie ma na żadnym forum jeszcze takiego pomysłu.

 

 

to genialny pomysł

proponuję zrealizować go na jakimś innym forum

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
  • Dziękuję 2
  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, no co wy?  Czegoś nie rozumiem w idei i mam mieszane odczucia. Obawiam się szybkiego zdryfowania do przepychanek i ryzyka nalotu klimatów typu  prezesi, działacze i orkiestry dętej robiącej umpara rara. Potrafimy to zrobić by nie skończyło się takimi jazdami?  

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam bardzo mieszane odczucia chociażby z uwagi na tzw. klasyfikację do wirtualnej, forumowej alei gwiazd.

Jednak współczesne rozwiązania mają jedną zaletę - jak ustawi się ankietę to prościej liczy się zasługi niż w dawnych, sprawdzonych metodach znanych np. z https://www.youtube.com/watch?v=11W-toNG3eU 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, midimariusz napisał:

Akurat Galeria zasłużonych ma jasną iddeę i kierunek. Ma służyć docenieniu osób, które możemy docenić za wkład w astronomię amatorską. Natomiast trudno jest docenić kogoś, kto się nie udziela. 

W dużym stopniu sprawę już załatwił genialny (moim zdaniem) mechanizm w prawym dolnym rogu naszej strony.

Tabela "Aktywni użytkownicy" po kliknięciu w niej nagłówka "Cały czas".

Uważam, że można spokojnie założyć, że ludzie zastanawiają się komu dają lajki/plusy i nie dają ich na kiepskie posty (wszak inni widzą kto dał lajka wiec nie jest to "zabawa" anonimowa).

 

Zatem miernik tam użyty jest świetny i najwybitniejsi forumowicze będą tam uwzględnieni nawet za 2 miliardy lat (o ile to forum zostanie przeniesienie do neta na Marsa - z racji zbyt mocno ogrzewającego Ziemię wtedy Słońca - a potem na inne planety - czego mu życzę).

 

Pozdrawiam

p.s.

Przy okazji powiem coś miłego, ale całkiem szczerze.

Wszystkie osoby (z wyjątkiem mnie), które wypowiadały się w tym wątku postrzegam jako od lat intensywnie i wspaniale doradzające naszej astro-braci, często też dające posty ciekawe lub piękne (np zdjęcia, szkice).

 

 

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to żeby przybliżyć osoby, móc poczytać o ich drodze do astro, dokonaniach, zdjęcia, projekty, praktyczne pomysły, a nie o jakieś tam punkty. One nie wnoszą w zasadzie żadnej informacji (oprócz aktywności). Osoba jest dalej anonimowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, midimariusz napisał:

Chodzi o to żeby przybliżyć osoby, móc poczytać o ich drodze do astro, dokonaniach, zdjęcia, projekty, praktyczne pomysły, a nie o jakieś tam punkty. One nie wnoszą w zasadzie żadnej informacji (oprócz aktywności). Osoba jest dalej anonimowa.

Mylisz się. To nie są punkty za aktywność. Można mieć 6 tyś postów, a względnie mało punktów.

Lajki wynikają z pozytywnej oceny wkładu i są formą bardzo "demokratyczną/ankietową" ... ktoś zresztą coś o tym pisał.

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, ekolog said:

 

Wszystkie osoby (z wyjątkiem mnie), które wypowiadały się w tym wątku postrzegam jako od lat intensywnie i wspaniale doradzające naszej astro-braci, często też dające posty ciekawe lub piękne (np zdjęcia, szkice).

 

 

No nie, ekolog, bez fałszywej skromności. Kto jak kto ale Ty jesteś na tym forum niezastąpiony. Oczywiście poza okresami, gdy jesteś zbanowany :)

Wiec ja niniejszym oddaję pierwszy głos do naszego rejsowego ...sorry forumowego Panteonu: ekolog - do Panteonu go!

  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynając od pomysłu, od którego rozpoczął się ten wątek.

Na forum cały czas funkcjonują 'kluby' gdzie każdy może taką koncepcję wdrożyć. Co prawda sama nazwa 'kluby' nie za bardzo tutaj pasuje (''Stowarzyszenie Umarłych Astronomów''?) to jednak jest to jakiś sposób na zebranie pewnych wątków, informacji, wspomnień. Można też pomyśleć nad jakąś formą wrzucenia tego w kalendarz. Pamiętam, że kiedyś dołożyłem rocznicę śmierci Pawła Maksyma do kalendarza. Powinno tam nadal być.

Zgadzam się z @KrzysztofZ, że dobrze byłoby skupić jakieś tego typu informacje w jednym, możliwie łatwo dostępnym miejscu. Czy nam się podoba, czy nie, takich wątków będzie przybywać, a w ogromie forum łatwo się to gubi. Kwestia dopracowania formy.

 

W dniu 7.02.2019 o 21:46, wimmer napisał:

Moim zdaniem to przerażająca propozycja. Nie wywołujmy wilka z lasu. Taki dział miałby stać otworem w oczekiwaniu na kolejnych członków.

Jestem przerażony Twoim przerażeniem.

Wszyscy umrzemy, co więcej, z perspektywy Wszechświata nasze istnienie bądź nieistnienie, jest kompletnie...nieistotne ;) Jeśli śmierć kogoś w jakiś sposób bliskiego budzi przerażenie, to dlatego, że jesteśmy zbyt mocno uczepieni życia i udajemy, że nas to nie dotyczy. Temat na jakieś dłuższe dywagacje filozoficzne przy ognisku na zlocie :g:

 

W dniu 7.02.2019 o 22:08, Adam_Jesion napisał:

Byłbym raczej za jakimś działem w formie "galeria chwały" (zasłużonych) i być może powinna obejmować nie tylko tych, co odeszli, ale też tych, których możemy pochwalić i docenić jeszcze za życia. Trochę mnie martwi, że zaczynamy mówić o zasługach ludzi dopiero jak umrą. Trochę to jest słabe.

W teorii wygląda jak dobry pomysł. Niestety w praktyce to proszenie się o kłopoty. Zresztą kwestia jakiegoś 'wyróżniania' pojawiała się już nie raz. Adam to chyba zawsze był idealistą ^_^

Taki 'podział' mimo najlepszych chęci i dołożenia wszelkich możliwych starań, zawsze będzie subiektywny. Inna kwestia, że osoby które najbardziej zasługują, nie potrzebują takich wyróżnień, wirtualnych splendorów. Taką mam przynajmniej nadzieję.

 

Polecam lekturę pewnego wątku. Koncepcja nieco inna, ale dotykająca podobnych kwestii psychologii/socjologii. 

 

3 godziny temu, midimariusz napisał:

Chodzi o to żeby przybliżyć osoby, móc poczytać o ich drodze do astro, dokonaniach, zdjęcia, projekty, praktyczne pomysły, a nie o jakieś tam punkty. One nie wnoszą w zasadzie żadnej informacji (oprócz aktywności). Osoba jest dalej anonimowa.

To jest w zasadzie jedyny punkt zaczepienia, argument 'za'. Zawsze warto wzorować się i podpatrywać te osoby, które rzeczywiście mają coś więcej do zaoferowania. Tylko właśnie, poruszona kwestia blogów w jakiś sposób tą kwestię wyjaśnia. Jeśli ktoś ma potrzebę się swoim 'astronomicznym życiem' podzielić, znajdzie sposób by to zrobić. Niektórzy jednak wolą 'pozostać w cieniu' i to też trzeba uszanować. 

 

Na koniec, pół żartem :D

 

2 godziny temu, Agent Smith napisał:

Oczywiście poza okresami, gdy jesteś zbanowany :)

Okresy, gdy jest zbanowany są właśnie po to, żeby docenić ogromny wkład Ekologa na forum ^_^ 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paether napisał:

W teorii wygląda jak dobry pomysł. Niestety w praktyce to proszenie się o kłopoty. Zresztą kwestia jakiegoś 'wyróżniania' pojawiała się już nie raz. Adam to chyba zawsze był idealistą

Bez wątpienia masz rację. Dlatego nie jestem przekonany. Pomysł mi się podoba (od idealistycznej strony), ale pewnie szybko by się zamienił w szambo. Jeżeli kiedykolwiek dołożę się do organizacji takiego "hall of fame", to tylko na zasadzie zbliżonej do Nobel Prize (pewnie nie corocznych, ale np. X-letnich).

Ale... powtórzę - czuję potrzebę wyróżniania i wspomagania wartościowych osób (za życia) - także finansowo (Nobel to też kasa). Lajki akurat w tej kwestii to totalne nieporozumienie. Trzeba by całkowicie wyodrębnić z nich plusy za obrazki, czy inne łatwo generowalne je treści. Czuję potrzebę, ale z doświadczenia jestem też świadomy ceny/konsekwencji.

 

Swoją drogą - jezusicku... tam jest 7 stron dyskusji??? Strach go czytać. 

Z drugiej strony to bardzo dobra możliwość wyciągania wniosków. Wystarczy przy każdym pomyśle znaleźć jego odpowiednik w historii - i voila ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paether napisał:

Na koniec, pół żartem :D

Okresy, gdy jest zbanowany są właśnie po to, żeby docenić ogromny wkład Ekologa na forum ^_^ 

To "pół" nie podoba mi się! :P

I skoro piszemy w sprawach technicznych to całkiem poważnie postuluję przemyślenie tych ikonek-ocen.

Obok "lubię" i "śmiech" brakuje ikonki-oceny umiarkowanego, nieagresywnego sceptycyzmu - niechby nawet ten wysunięty język (mógłby też dalej wystawać i skręcać nieco w bok - bo teraz myli się czasem z otwartą buzią).

Co do głównych zagadnień tego wątku. Mamy tu dział "Rozmowy o wszystkim".

Jak ktoś ma spory materiał o kimś innym, astro-zacnym, pożytecznym bardzo, to chyba krzywda mu się nie stanie jak "zaryzykuje" i założy nowy wątek. Najwyżej skasują.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.