Skocz do zawartości

MPCC Mark III a wyciąg Baader Steeltrack - jak to jest?


LibMar

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Niedawno kupiłem nowy wyciąg Baader Diamond Steeltrack do mojego Newtona 8" f/4. Celem jest fotometria, a do wyciągu ma być podłączony MPCC Mark III, ZWO OAG (z przyszłą ASI120), EFW 5x1.25" oraz ASI1600MM-c. Kwestia podłączenia kamery, wyciągu, OAGa oraz korektora komy ze sobą wygląda klarownie (razem z zachowaniem odpowiedniej odległości), ale korektora komy i wyciągu już nie.

 

Korektor komy od strony wyciągu ma wejście 2", a BDS-NT ma 2" z clamping ringem. Jako, że chcę mieć gwintowane połączenie w celu poprawy stabilności (bez ugięć, które towarzyszyły mi wcześniej), w BDS pozwala na odłączenie z odsłonięciem (według instrukcji) wejście M55x1.

 

image.png

 

I jak to jest z tym 2" od korektora komy? Dałby ktoś jakiś link do adaptera czy wskazówkę, jak mam te dwa elementy ze sobą połączyć? Szukałbym coś w stylu '2" male to M55 male adapter', ale jednak nie istnieje... Dziwi mnie, że nie mogę znaleźć czegoś oczywistego, albo o czymś nie wiem...

 

Na stronie Delty czytam:
 

Cytat

 

wbudowany w wyciąg gwint S58, akceptujący bezpośrednie, gwintowe połączenie akcesoriów z gwintami T-2 / M48 / M68 oraz innych akcesoriów z gwintem S58 bez pośrednictwa zaciskowego mocowania 2".

opcjonalny ClickLock adapter z S58 na tuleję 2" (#2956258)

 

To wtedy pozostaje wydać 250 zł na tak drogie coś, czego w sumie nie jestem pewien czy tym podłączę korektor komy? :(

https://deltaoptical.pl/adapter-clicklock-2-s58-do-wyciagow-baader-diamond-steeltrack

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takich rzeczy wykonuje się nietypowe złączki. Jeszcze tydzień temu napisałbym Ci, żebyś się zgłosił do Janusza, ale teraz cóż :( Nie mam pojęcia, kto to zrobi.

Gwint M55 jest zewnętrzny? Jakim gwintem łączysz korektor komy z oagiem? Jeśli gwint M48 korektora jest wolny, to wystarczy złączka M48 - M55, a w przeciwnym wypadku trzeba będzie zrobić coś w rodzaju przedłużki M48-M48 z dodatkową częścią zakończoną M55.

 

Mogę Ci narysować taką złączkę, jeśli sam miałbyś z tym problem, ale nie wiem kto to teraz wykona (i nie weźmie za to majątku).

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam coś takiego:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5077_TS-Optics-Adapter-to-M48x0-75-female-thread-for-UNC-focusers-and-TeleVue.html

Jest to oczywiście złączka nie do twojego fokusera, bo ma gwint M68, ale coś takiego musisz zrobić. Nakręcasz taką złączkę na gwint M55, a w złączkę wkręcasz MPCC z gwintem M48 , który wchodzi w środek wyciągu, a wystaje gwint T2 .

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MateuszW napisał:

Gwint M55 jest zewnętrzny? Jakim gwintem łączysz korektor komy z oagiem? Jeśli gwint M48 korektora jest wolny, to wystarczy złączka M48 - M55, a w przeciwnym wypadku trzeba będzie zrobić coś w rodzaju przedłużki M48-M48 z dodatkową częścią zakończoną M55.

Właśnie tym M48 łączę OAGa z korektorem komy, z odłączonym adapterem T2-M48. Wówczas sugeruje się 57.5mm (+/- 1mm) i ze wszystkim mam 56mm (6.5+11+2+20+16.5). Chyba będzie okej, tym bardziej, że widzę "szparę" bliską 1mm pomiędzy kołem a OAGiem, pomimo zakręcenia do oporu. Z drugiej strony mam to 2", którą normalnie umieszczałem do wyciągu z clamping ringiem i działało.

 

Ze strony Delty czytam, że w wyciągu jest jednak S58, według obrazków na innych stronach instrukcji jakby się zgadzało. Te M55 to chyba wykręciłem razem z clamping ringiem. Zdaje mi się, że zakręcone jest dość mocno, bo nic nie rusza.

 

50 minut temu, Duser napisał:

Ja mam coś takiego:

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p5077_TS-Optics-Adapter-to-M48x0-75-female-thread-for-UNC-focusers-and-TeleVue.html

Jest to oczywiście złączka nie do twojego fokusera, bo ma gwint M68, ale coś takiego musisz zrobić. Nakręcasz taką złączkę na gwint M55, a w złączkę wkręcasz MPCC z gwintem M48 , który wchodzi w środek wyciągu, a wystaje gwint T2 . 

 

Właśnie sprawdziłem, że korektor od strony wyciągu ma nie tylko wejście w 2", ale też żeńskie M48. A ja z niewiedzy sądziłem, że jest tylko po jednej stronie :noexpression: Teraz to jest oczywiste. Nawet jak nie uda się wykręcić, to Baader ma do sprzedania gotową złączkę S58-M48 za 25 euro i sprawa z głowy.

 

PS: Ja chyba jednak najpierw sprawdzę czy obecne połączenie clamping ringiem będzie w ogóle problematyczne, skoro łączy się trzema śrubami zamiast jednym w poprzednim wyciągu Crayforda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, LibMar napisał:

Wówczas sugeruje się 57.5mm (+/- 1mm) i ze wszystkim mam 56mm

Tu nie ma tolerancji 1 mm, jest znacznie mniejsza. Co gorsza, faktyczna potrzebna odległość może się ciut różnić od danych fabrycznych. To jest właśnie przekleństwo tych korektorów...

Skoro mocujesz na gwincie M48 i nie masz żadnej zbędnej przedłużki, to nie ma tam już możliwości żeby coś więcej dorobić. Dałoby się, ale wtedy miałbyś już nieco za dużą odległość.

25 minut temu, LibMar napisał:

Właśnie sprawdziłem, że korektor od strony wyciągu ma nie tylko wejście w 2", ale też żeńskie M48. A ja z niewiedzy sądziłem, że jest tylko po jednej stronie :noexpression: Teraz to jest oczywiste. Nawet jak nie uda się wykręcić, to Baader ma do sprzedania gotową złączkę S58-M48 za 25 euro i sprawa z głowy.

No tak, od strony wyciągu jest ten gwint, z założenia na filtry. Pokaż jak wygląda ta złączka baadera. Bo jeśli z nią korektor będzie odstawał poza wyciąg, to obawiam się, że nie wyostrzysz, a do tego pojawi się potężne ramię, które spowoduje ugięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, MateuszW napisał:

Tu nie ma tolerancji 1 mm, jest znacznie mniejsza. Co gorsza, faktyczna potrzebna odległość może się ciut różnić od danych fabrycznych. To jest właśnie przekleństwo tych korektorów... 

Dobrze, że za mało niż za dużo. Zaraz poszukam czy może w pudełkach mam schowane jakieś złączki, dzięki którym wyjdzie dokładne 57.5mm.

 

20 minut temu, MateuszW napisał:

No tak, od strony wyciągu jest ten gwint, z założenia na filtry. Pokaż jak wygląda ta złączka baadera. Bo jeśli z nią korektor będzie odstawał poza wyciąg, to obawiam się, że nie wyostrzysz, a do tego pojawi się potężne ramię, które spowoduje ugięcie.

Tak, z tą złączką jest ten problem, że korektor będzie poza wyciągiem. Nie potrafię określić czy będzie ostrzyło czy nie. Przy obecnym clamping ringu jest to oczywiste, że całość umieszczam z dwa centymetry w wyciąg.

 

https://www.baader-planetarium.com/en/accessories/telescope-accessories/focusers/diamond-steeltrack-m48-adapter.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.