Skocz do zawartości

Problemy z nocną sesją.


Imar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Refraktor to 80Ed od Sw.

Ciągle podczas akwizycji, z upływem czasu  klatki schodzą coraz gorsze im dłużej setup stoi i pracuje. Z klatki na klatkę gwiazdy są coraz bardziej zniekształcone..po 2 godzinach pracy koma wchodzi bardzo blisko centrum kadru od lewej strony i już muszę przerywać sesje. Bo taki materiał do niczego sie nie nadaje.Domyślam się że to przez temperature bliska zera jaka jest na zewnatrz, powoduje narastania nie osiowosci stopniowe wychładzanie się wszystkiego. Przykładowo 1 klatka sesji.

start.jpg.f790b7ae53c24e148db85df480aec97d.jpg

Po godzinie.

end.jpg.3eac7b3c2c0bf6880a10dc53a5cbf912.jpg

I teraz mam zagadkę bo nie wiem jak z tym walczyć...czy to wyciąg się krzywi?, na pewno to nie przez korektor  bo go jeszcze nie mam.

Czy ktoś miał podobny problem.?

Pozdrawiam.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość co kwadrans koryguje mi autofocus, na nowo kreśli krzywą  i wylicza punkt ostrości.

Zmienić na 10 minut?

Niestety HFR na obu klatkach jest bardzo podobna 0,77 i 0,81 a szczerze ja nie widzę  różnicy w ostrości nawet jak HFR wynosi 1.00.

Co ciekawe raz program kreśli krzywą z maksymalnym punktem ostrości 0,71 a innym razem możliwa wartość  do osiągnięcia to 1,2.Ale może to warunki pogodowe tak mieszaja 

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie masz ustawione to co 15min korekcja ostrości? Rozmawiamy o SGP? 

 

Znowu brak podstawowych informacji co (obiekt) , czym (setup) i jak (soft).  Ehhh.... Zaraz się okaże że do analizy wziąłeś 5min klatki M42 :-)

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat macie racje że mało informacji wam podałem. Pisałem szybko przed pracą.

80ED Evostar ( jeśli chodzi o cele jest ona fabrycznie zalakowana klejem i widać że nie było ruszane od nowości )

Jeśli chodzi o wyciąg cofał by się pod ciężarem dopiero od 2-2,5 kg (tak mniej więcej wyszło z testów) raczej jest wystarczająco solidny jak na Canona.

Obiekt..hmm pole gwiazd nie dużej jasności w okolicy wożnicy bez jasnych obiektów w tle.

Nie ma 42 bo się by to kompletnie nie nadawało. Złączki mam na gwinty. T2 od strony Canona i chyba m63 (taki jak w ff) od strony wyciągu jeśli się nie mylę.

Mówimy o module Focus w Ekos  pod Kstars, i nie mam co tu więcej tłumaczyć bo tam jest tylko przycisk "autofocus" i ewentualnie możliwość wybrania czasu naświetlania oraz wykres informacyjny V-Cure z ilością kroków silnika na iteracje którą mam ustawioną na 100 kroków...może warto zmniejszyć. Klatki są długości 120s ( w zasadzie identyczne parametry ccd inspector ocenia dla klatek 30s ).

A te 15 minut mam ustawione w module CCD.

Edytowane przez Selmak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby sprawdzic,czy to wina za mocno ściśniętych soczewek obiektywu,to poznaczyc wzajemne położenie celi obiektywu i pierscienia dociskajacego soczewki.

W jakimś grubszym płaskowniku powiercic dwa otwory,o dokładnym rozstawie otworów w pierscieniu dociskowym.Wbic w otwory dwa wiertła,o srednicy mniejszej ,od otworow w pierscieniu dociskowym.

Minimalnie odkręcic pierscień(uważac,żeby nie zarysowac soczewki!!!). .

Refraktor luzem w ręce i przechylac na boki,czy będzie słychac,że soczewki się przesuwają w celi.Sprawdzic też w temp ponizej 0*.

Jeżeli będzie OK,to dokręcic piescień dociskając soczewki tylko na styk.I zabezpieczyc pierścień przed odkręceniem

 

Edytowane przez Motloch Franciszek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CCD Inspektor jest b. czuły na łuny i gradienty.

1). Machnij 2 fotki w krótkim odstępie czasu: na zachodzie i na wschodzie - chodzi o skrajne ustawienie tuby. Czasy max 5sek, żeby nie wprowadzić błędów prowadzenia.

Porównaj analizy. Jeśli będzie różnica to prawdopodobnie wyciąg lub uginająca się tuba.

2).Machnij 2 fotki w długim odstępie czasu np. 1h dokładnie w to samo miejsce nieba. Jeśli będzie różnica to może być problem z celą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Tom-cio napisał:

CCD Inspektor jest b. czuły na łuny i gradienty.

1). Machnij 2 fotki w krótkim odstępie czasu: na zachodzie i na wschodzie - chodzi o skrajne ustawienie tuby. Czasy max 5sek, żeby nie wprowadzić błędów prowadzenia.

Porównaj analizy. Jeśli będzie różnica to prawdopodobnie wyciąg lub uginająca się tuba.

2).Machnij 2 fotki w długim odstępie czasu np. 1h dokładnie w to samo miejsce nieba. Jeśli będzie różnica to może być problem z celą.

Tak zrobię. 

 

2 godziny temu, Motloch Franciszek napisał:

Jak sprawdzasz osiowośc wyciągu?

Dopiero się za to zabiorę  jak się zorientuje do czego jaki kompilator itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.