Skocz do zawartości

Trapezium


Gość Bellatrix

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Bellatrix

Obserwowałam dzisiaj gromadę Trapez wraz z M42. Uwielbiam ten obiekt. Jest taki zwarty, filigranowy i śliczny. Cztery główne komponenty układu są gorącymi gwiazdami należącymi do typów widmowych A do O, powiązanymi wzajemnymi siłami grawitacji. Z perspektywy obserwatora współtworzą zarys trapezu, nieco zdeformowany, widoczny w różnych odcieniach błękitu. Gromada zatopiona jest w materii mgławicowej, świecącej pod wpływem silnego promieniowania emitowanego przez gwiazdy. W okularze teleskopu, przy powiększeniu 90x widziałam ją dość wyraźnie. Ale jedynie tę najbardziej obfitą, centralną część mgławicy. Ta nieco bardziej subtelna część obiektu pozostawała w zaświetlonych warunkach miejskich całkowicie niewidoczna. Poniżej zamieszczam mój dzisiejszy, okropnie nieudolny szkic. Dodaję go bez żadnej obróbki (poza odwróceniem barw). Przy następnym szkicowaniu wybiore się w nieco ciemniejsze miejsce, na dzikie łąki. Możliwe, że będę mogła lepiej, dokładniej naszkicować mgławicę wokół gromady. 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny szkic, sprawia wrażenie, że gwiazdy kolorem lekko mienią się. Dziś wycelowałem w trapez zoomem 240x - zapewniam, że jeszcze bardziej się mieniły. Najazd rewelacja, bo warunki pozwoliły dostrzec też dużo mgławicowego pyłu - blisko-podmiejskie niebo wystarczyło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś chyba od października też trafiłem na pogodę i obserwowałem M42. Zrobiłem kilka zdjęć testowych, ale jednak obserwacja była na tyle ciekawa, że przy niej pozostałem :) I była to moja pierwsza w życiu "prawowita" obserwacja na niebie przez teleskop. Jutro jak pogoda dopisze, to zamierzam wyjechać poza miasto i pooglądać ten obiekt.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Bellatrix

A przy jakim powiększeniu go widać lornetką? Bo u mnie przez telepa to przy 36x widać. Jest malutki ale bardzo wyraźny. A przy 90x to już pięknie widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Natchniony niedawnym NASA Image of the Day (patrz statusy of me) zgłębiłem i ja nieco ten temat.

 

Trapez czyli cztery gwiazdy blisko siebie (średnio 10 sekund jedna od drugiej) w centrum Wielkiej Mgławicy w Orionie.
W nocy człowiek rozdziela okiem detale odległe od siebie o kilka minut kątowych, a minuta to 60 sekund.
Dlatego lornetka to tutaj za słaby sprzęt bo potrzebujemy dużego powiększenia.

To młode, masywne gwiazdy.
W tamtej mgławicy powstają wciąż nowe gwiazdy. Nierzadko zasłonięte pyłem - przynajmniej dla fotonów światła widzialnego.

Tak je widać w niezłych już teleskopach, o ile ktoś trafi w ten Trapez umiejętnym star-hopping'iem lub "omiataniem".

 

Siema

 

trapezium_.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.