Skocz do zawartości

Modyfikacja Lunt LS 50 na 75 lub wiecej !


Perseusz 72

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstepie chcialbym sie przywitac i przedstawic ,mam na imie Marek mam 47 lat astronomia interesuje sie od 25 lat z kilku letnia przerwa . Mieszkam w Anglii i to tyle o sobie .                       Jak w temacie chcialbym przerobic Lunta LS 50 na wiekszy i mam tu na mysli 75 mm lub nawet 80 mm  ( chodzi mi o filtr na obiektywowy w skrucie ERF ) i tu moja prosba o pomoc w wyborze odpowiedniej tuby . Zastanawialem sie nad tym :https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-apochromatic-refractor-ap-72-420-evostar-72-ed-ds-pro-ota/p,56994  , wiem ze ma za mala ogniskowa ale do calosci bedzie dodana nasadka binokularowa ktora wydluzy ogniskowa . Mam ograniczony budzet na ten projekt a mianowicie 700 funtow ,Lunta juz mam ,wiec pozostalo dokupic filter ERF https://www.astroshop.eu/mounted-glass-filters/daystar-energy-rejection-filter-e-100n75/p,52620 ,myslalem o tym ,lub o tymhttps://www.astroshop.eu/mounted-glass-filters/daystar-energy-rejection-filter-e-110n80/p,52619 ,ale to tylko 5mm roznicy a cena juz wzrasta znacznie wiec jesli pomozecie mi znalesc jakis tanszy refraktor z obiektywem 90mm i juz nie ED i nie APO ale w miare dobrej jakosci to moglbym kupic ten wiekszy filter ! Prosze o madre rady i sugestie ktore mogly by mi pomoc w realizacji tego projektu , a moze juz ktos z Was dokonal tego wczesniej to prosze o dokladne informacje na ten temat !                                                                                                                                                        Pozdrawiam Wszystkich i zycze udanych obserwacji !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj WielkiAtraktorze dzieki za link ,bardzo przydatny ale mam pytanie odnosnie filtra D-ERF uzyles 90 mm ,a wiec montujac go w celi napewno straciles kilka mm i tu moje pytanie : jaka jest rzeczywista srednica przepustowosci filtra  i czy juz uzywales bino ,jesli tak to jakie wrazenia wizualne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adapter z rysunku: z prawej strony wsuwa się w tubę refraktora (pozbawioną wyciągu), mocowanie na 3 śrubki (jak oryginalny wyciąg); z lewej strony przykręcana jest tuleja z gwintami żeńskimi M68x1 z obu stron. Wreszcie do tej tulei przykręca się etalon (zespół etalonu) Lunta 50, czyli część pozbawioną białej przedniej tuby z jego obiektywem.

 

opis.jpg.c40edc72b13a4bd49dd6cabd51d48d86.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za link ,porozgladam sie za jakims warsztatem ,tym bardziej ze mam gotowy rysunek z twojego projektu ! A mam jeszcze jedno pytanie lub bardziej prosbe ,czy moglbys zmierzyc odrosnik (chyba tak to sie nazywa) chodzi mi o ten czarny plastik z przodu teleskopu tzn czy mozesz zmierzyc srednice wewneczna i zewneczna ,bo nadal zastanawiam sie nad wyborem filtra D-ERF ,a jak bede znac dokladne wymiary to moze szybciej wybiore ten najbardziej odpowiedni ! Dziekuje i mam nadzieje ze to juz ostatni raz drecze  Cie moimi pytaniami !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli planujesz aperturę 75-80mm to możesz zostać z wewnętrznym ERFem, który już masz na etalonie. Parę funtów zostanie w kieszeni.  Z tego co pamiętam ma 40mm średnicy wiec nie jest to maleństwo. Możesz zrobić próby czy temperatura wzrasta do zbyt dużego poziomu ale raczej nic nie powinno się dziać. Używałem swego czasu Quarka w teleskopie 90mm z wewnętrznym ERFem 50mm i było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc Pablito milo Cie goscic w moim watku ,bo wiem ze masz chyba najwieksze doswiadczenie w sprawie obserwacji slonca ! Juz wiele lat temu sledzilem wiekszosc twoich postow ,wiec mysle ze to co napisales ma sens ! Chyba wstrzymam sie z kupnem filtra , bo rzeczywiscie po rozkreceniu lunta , zostaje biala tuba z obiektywem ktory nie ma zadnego filtra tylko warstwy antyrefleksyjne ,dopiero filter jest przed etalonem .I tu mam pytanie ,bo chce uzyc takiego samego teleskopu jak kolega z wypowiedzi powyzej czyli 90 mm obiektyw ! Wiec jesli bedzie potrzeba to kupie ERF 50 mm i zamontuje go na koncu tubusa ,czy tak bedzie dobrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.02.2019 o 11:59, Perseusz 72 napisał:

A mam jeszcze jedno pytanie lub bardziej prosbe ,czy moglbys zmierzyc odrosnik (chyba tak to sie nazywa) chodzi mi o ten czarny plastik z przodu teleskopu tzn czy mozesz zmierzyc srednice wewneczna i zewneczna

Będzie musiało zaczekać, chwilowo nie mam dostępu do tego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.