Skocz do zawartości

Pierwsze światełko - M81, M82 i sąsiedzi


Rafał Kornel

Rekomendowane odpowiedzi

Popełniłem wczoraj pierwszy test jupiterka 200mm, pogoda pozwoliła na godzinę rozsądnego nieba, potem zaczęły zachodzić cieniutkie chmury i postanowiłem skończyć sesje.
Jeśli chodzi o obróbkę to wiem że jest cieńko, nie mam jeszcze wprawy przy wyciąganiu obiektu i myślę że potrzeba więcej materiału. Póki co jestem zadowolony zważywszy na to że to pierwsza fotka, zrobiona w mieście pod 8 w skali Bortle'a niebem. 
m81m82_1.0_01.thumb.jpg.b782f38b571f0463ebb3483585469741.jpg
120x30s + 20 darków, ISO 1600, Jupiter 200mm f/5,6 + Canon 600d unmod


Dorzucam też stack wyjęty z DSS, gdyby ktoś chciał pokazać co można z tego materiału wyciągnąć :)
https://www.dropbox.com/s/j3j3gx1e53eb986/stacked.TIF?dl=0

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiepsko to wygląda , ale w końcu to pierwsze zdjęcie  :)

Po obejrzeniu stacka stwierdzam, że materiał jest  beznadziejny i nie da się nic więcej z tego wyciągnąć, jedynie można by nie wycinać tak tła do zera.

Życzę dalszych prób .

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zdjęcie więc ciężko wymagać nie wiadomo czego! Na co zwrócić uwagę następnym razem to napisali już wyżej, ja załączę swoje pierwsze zdjęcie astrofotograficzne (tak się składa, że też padło na ten obiekt). Mimo ciemnego nieba i maski bahtinova wyszło hmm... ;) 

tylko praktyka czyni mistrza! 1008224876_M81_82.thumb.jpg.c314b14514835ff406377464a220f9b5.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rafał Kornel napisał:

Póki co jestem zadowolony zważywszy na to że to pierwsza fotka, zrobiona w mieście pod 8 w skali Bortle'a niebem. 

i bardzo dobrze - powinieneś być zadowolony :-) Zrobisz drugą i stwierdzisz, że zaczyna Cię to wkurzać, bo nie masz dobrych efektów, po trzeciej będziesz się zastanawiał czy nie wywalić tego w cholerę, minie czwarta, piąta, szósta - będziesz miał ochotę wpierdzielić cały sprzęt na giełdę, problemy się będą piętrzyć - to się rozłącza, to źle prowadzi, ostrość jest do bani, kadrowanie doprowadzi Cię do jasnej cholery, ale każda z tych fotek doprowadzi Cię do poziomu jaki chcesz osiągnąć. Rób zdjęcia, obrabiaj i ucz się - nie wkurzaj się na komentarze w różnym tonie - nikt tu źle innym nie życzy, tylko chce Ci pomóc iść we właściwym kierunku i zaoszczędzić Ci trochę frustracji.

 

Wybrałeś ciemne obiekty - zarówno niebo jak i czas naświetlania nie jest współmierny do tego co można pokazać. Obok masz jasną Sowę (M97), niedaleko jasną M51. 30 sek na canona to maluśko, tyci tyci. Darki sobie na początku odpuść - zbierz 5x tyle materiału i zobaczysz na własnej skórze jak inaczej się obrabia.

Proponuję zapoznać się z tutorialami dotyczącymi obróbki astrofotografii, jeśli nie znajdziesz tam tego co potrzebujesz to pytaj :-)

 

Po tym przydługim wstępie - podpisuję się pod tym co powiedzieli koledzy (niestety) - ale pracuj dalej!

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Podszedłem do obróbki jeszcze raz, tym razem uzbrojony w 2 razy większą ilość materiałów. Użyłem tym razem metody 'sztucznego flata' i osobnego ściągania każdego kanału RGB (w poziomach), wydaje mi się że efekt jest o wiele lepszy, można o wiele wyraźniej dostrzec ramiona galaktyki. Spróbuję uzbierać jeszcze drugie tyle materiału, może wyjdzie z tego coś lepszego.m81_m82_v1.thumb.jpg.093eb276f2943d96e3f1c719c10a22fd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.