Skocz do zawartości

Chłodzenie teleskopu


sullifan

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Zaczęła mnie zastanawiać pewna kwestia, "oswajania" teleskopu z temperaturą otoczenia, czyli wystawiamy go na dwór i kilkadziesiąt minut oczywiście czekamy

No więc tak, czy zabieg dotyczy samego teleskopu (tuby) czy również wszystkich okularów jakich będziemy używać, a nawet aparatu jeśli będziemy robić zdjęcia?

Jak to wygląda w kwestii doprecyzowania, wszędzie czytałem o tubie, ale nie widziałem info o reszcie optyki/sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Chłodzenie tyczy się nie tylko optyki teleskopu ale również takich akcesoriów jak okulary, nasadki kątowe, aparaty fotograficzne i inne elementy optyczne. Niestety zamknięte konstrukcje jak teleskopy Mak i SCT bez fabrycznie wykonanego chłodzenia trudno prawidłowo wychłodzić zwłaszcza przy wachaniach temperatury, dlatego warto wybierać otwarte konstrukcje teleskopów gdzie problem jest odrazu rozwiązany, ewentualnie wykonać samemu odpowiedni system wentylacji w teleskopie Mak czy SCT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, krzysiek81 napisał:

 Chłodzenie tyczy się nie tylko optyki teleskopu ale również takich akcesoriów jak okulary, nasadki kątowe, aparaty fotograficzne i inne elementy optyczne. Niestety zamknięte konstrukcje jak teleskopy Mak i SCT bez fabrycznie wykonanego chłodzenia trudno prawidłowo wychłodzić zwłaszcza przy wachaniach temperatury, dlatego warto wybierać otwarte konstrukcje teleskopów gdzie problem jest odrazu rozwiązany, ewentualnie wykonać samemu odpowiedni system wentylacji w teleskopie Mak czy SCT

Czyli wyrównywanie temperatury odnośnie tuby też powinno odbywać się ze zdjętym deklem z przodu tuby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sullifan napisał:

Czyli wyrównywanie temperatury odnośnie tuby też powinno odbywać się ze zdjętym deklem z przodu tuby?

Oczywiście, a w przypadku teleskopów Mak lub SCT bez wykonanej wentylacji tuba korektorem do dołu z wykręconą kątówką tak aby ciepłe powietrze mogło się swobodnie wydostać z wnętrza tubusa

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okularów  nie chłodzimy, a wręcz przeciwnie, staramy się utrzymać je w wyższej temperaturze aby nie ulegały zaparowaniu

katadioptryki można wychładzać z założonym deklem, a jeśli go zdejmujemy warto założyć odrośnik. Wychłodzenie takiego teleskopu bez dekla może się szybko skończyć zaparowanym korektorem

 

w żadnym wypadku nie wolno odwracać katadioptryków visualbackiem do góry i to w dodatku odkrytym. Może to spowodować zabrudzenie wnętrza oraz jego zaparowanie. O ile wyczyszczenie korektora z zewnątrz jest dość proste to wyczyszczenie optyki od wewnątrz jest kłopotliwe i lepiej robić to jak najrzadziej. W dodatku będzie się to łączyło z koniecznością kolimacji, która nie jest taka prosta w przypadku SCT

 

staramy się zawsze zakrywać wszelkie powierzchnie optyczne zaślepkami gdy nie są używane aby uchronić je przed zabrudzeniem. Dotyczy to soczewek, luster, kątówek, korektorów i okularów

 

aparaty fotograficzne można wychłodzić ale trzeba pamiętać, że w niskich temperaturach spada pojemność akumulatorów. Samo schłodzenie matrycy pozwoli zmniejszyć szumy termiczne oraz ilość hotów

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, ZbyT napisał:

okularów  nie chłodzimy, a wręcz przeciwnie, staramy się utrzymać je w wyższej temperaturze aby nie ulegały zaparowaniu

 

 

pozdrawiam

no właśnie mi się wydawało odwrotnie dlatego pytam, bo nigdzie nie znalazłem info

zacząłem się zastanawiać po tym jak zachowują się np zwykłe okulary na nosie :) wychodząc na chłodniejsze powietrze z domu właśnie parują i para zanika w momencie oswojenia się z temperaturą, a tutaj odwrotnie?

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, sullifan napisał:

no właśnie mi się wydawało odwrotnie dlatego pytam, bo nigdzie nie znalazłem info

zacząłem się zastanawiać po tym jak zachowują się np zwykłe okulary na nosie :) wychodząc na chłodniejsze powietrze z domu właśnie parują i para zanika w momencie oswojenia się z temperaturą, a tutaj odwrotnie?

hmmmm ... dziwne bo ja mam odwrotnie. Wychłodzone okulary zaparowują gdy wejdę do cieplejszego pomieszczenia. Ciepłe okulary nigdy mi nie zaparowały na mrozie ale gdy już się wychłodziły wystarczyło na nie chuchnąć by zaparowały

 

okulary teleskopowe gdy już ulegną wychłodzeniu to szybko zaparowują po zbliżeniu do nich oka, a szczególnie te o małym ER. Aby odparowały umieszczamy je w kieszeni lub pod okryciem. Niektórzy stosują grzałki ale to wymaga dodatkowego zasilania

 

byłeś kiedykolwiek na nocnych obserwacjach? Pytasz o rzeczy oczywiste

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, ZbyT napisał:

hmmmm ... dziwne bo ja mam odwrotnie. Wychłodzone okulary zaparowują gdy wejdę do cieplejszego pomieszczenia. Ciepłe okulary nigdy mi nie zaparowały na mrozie ale gdy już się wychłodziły wystarczyło na nie chuchnąć by zaparowały

 

pewnie masz rację możliwe że mi się coś pomyliło bo sam nie noszę okularów tylko jakoś tak cos mi się skojarzyło z obserwacji innych osób, źle zapamiętałem :)

 

Co do obserwacji to dopiero zaczynam więc badam temat

Edytowane przez sullifan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w sumie mały teleskop. Obserwowałbym od razu, ale w mniejszych powiększeniach i ewentualnie co kilkanaście minut spojrzec w większym powiekszeniu czy juz jest OK;)

Jesli chłodzić to pewnie poziomo (moze lekko uniesiony przód), tak aby jak najmniej paprochów dostało się do środka i chyba przy takim ustawieniu najszybciej wymieni się powietrze.

 

Okulary najlepiej mieć z cięzka metalową obudową - takie nie zaparowują, w przeciwieństwie do tych z plastikową obudową.

Edytowane przez JSC
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.