Skocz do zawartości
Rafał Kornel

Nudny M42 - prawdziwe pierwsze światełko

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

W poprzednim poście trochę skłamałem, mianowicie tamto zdjęcie było pierwszym zdjęciem przez jupiterka, ale nie ogólnie. Pierwszą fotkę zrobiłem przez newtona 150/750 mniej więcej w listopadzie ubiegłego roku. Ponieważ przy obrabianiu parki Bodego poznałem trochę narzędzi, postanowiłem ponownie obrobić ten obiekt. Materiału jest około 1,5 godziny, bez darków i flatów, klatki 30 sekundowe przy ISO 800. 

Zapraszam do dyskusji, krytyki, myślę że do to zdjęcie lepiej nadaje się do dyskusji. To drugie podejście do obróki, pierwsze było w listopadzie i wyszło średnio, ale widzę już teraz że mogę zrobić je lepiej (m.in. mniej wyciągnąć mgławicę, teraz widać trochę szumu) więc byćmoże niedługo ukaże się wersja 3.0 :p 

Również dołączam stack wyjęty z DSS, jakby ktoś chciał się pobawić ;)
https://www.dropbox.com/s/t5f2p49py9bvqgw/m42_stacked.TIF?dl=0

m42_1.0.jpg

Edytowane przez Rafał Kornel
  • Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Nudny nie nudny ale zawsze jakiś materiał do ćwiczeń :). Nie da się ukryć że za dużo niebieskiego i  dużo trzeba wycinać ze stacka napisz czym obrabiasz ?

poniżej fotka tylko balans kolorów ABE w PixInsight

m42_stacked1.thumb.jpg.25bb1c233f73d15333ae49fdfcd43920.jpg

V2

m42.thumb.jpg.b118e1ba776e0eab46cb206e65c1706d.jpg

Edytowane przez BlackPitchPL
add foto

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tę fotkę w gimpie obrabiałem, w osobnych warstwach środek mgławicy, mgławicę, biegnącego człowieka i tło, bo nie robiłem flatów ani darków

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Darki i Biasy na pewno pomogą ponieważ widać Hot pixele co do flatów to sam ich nigdy nie robiłem.  Z DSLR  zawsze jest zabawa z dziwnymi kolorami, zafarbem tła itp. programy typu Pix bardzo pomagają w obróbce takiego materiału niestety aby wyszło coś  lepszego potrzeba dużo czasu i doświadczenia aby efekt nawet przy małej ilości materiału był zadowalający. To co wkleiłem to jakieś 3 min pracy i ciężko to nazwać obróbką :) ale już coś nie coś pokazuje co tam siedzi w materiale. Może poźniej dodam fotkę nad którą poświęcę więcej czasu i poćwicze sobie różne techniki sam ocenisz (lub inni) czy to idzie w dobrą stronę.

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Polecana zawartość

• Odszedł od nas Janusz Płeszka
      Wydaje się nierealne, ale z kilku źródeł informacja ta zdaje się być potwierdzona. Odszedł od nas człowiek, któremu polskiej astronomii amatorskiej możemy zawdzięczyć tak wiele... W naszym hobby każdy przynajmniej raz miał z nim styczność. Janusz Płeszka zmarł w wieku 52 lat.
        • Smutny
      • 156 odpowiedzi
    • Małe porównanie mgławic planetarnych
      Postanowiłem zrobić taki kolaż będący podsumowaniem moich tegorocznych zmagań z mgławicami planetarnymi a jednocześnie pokazujący różnice w wielkości kątowe tych obiektów.
      Wszystkie mgławice na tej składance prezentowałem i opisywałem w formie odrębnych tematów na forum więc nie będę się rozpisywał o każdym obiekcie z osobna - jak ktoś jest zainteresowany szczegółami bez problemu znajdzie fotkę danej mgławicy na forum.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 20 odpowiedzi
    • SN 2018hhn - "polska" supernowa w UGC 12222
      Dziś mam przyjemność poinformować, że jest już potwierdzenie - obserwacja spektroskopowa wykonana na 2-metrowym Liverpool Telescope (La Palma, Wyspy Kanaryjskie). Okazuje się, że mamy do czynienia z supernową typu Ia. Poniżej widmo SN 2018hhn z charakterystyczną, silną linią absorpcyjną SiII.
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 11 odpowiedzi
    • Zbiórka: Obserwatorium do poszukiwania nowych planet pozasłonecznych
      W związku z sąsiednim wątkiem o zasadach przyjmowania stypendiów, po Waszej radzie zdecydowałem się założyć zbiórkę crowdfundingową na portalu zrzutka.pl. W tym wątku będę informował o wszelkich aktualizacjach, przychodzących także po zakończeniu.
        • Kocham
        • Dziękuję
        • Lubię
      • 85 odpowiedzi
    • Mamy polską zmienną z zaćmieniowym dyskiem protoplanetarnym
      W ten weekend, korzystając z danych ASAS-SN (All Sky Automated Survey for Supernovae), wykryłem nieznaną do tej pory zmienną typu R Coronae Borealis. To jedna z najrzadszych typów gwiazd zmiennych - do tej pory odnaleziono zaledwie ~150. Ich poszukiwanie nie należy do najprostszych, gdyż swoimi wskaźnikami barwy (B-V, J-K etc.) nie wyróżniają się zbytnio, dlatego szybciej jest przeszukać krzywe blasku.
        • Lubię
      • 20 odpowiedzi

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.