Skocz do zawartości

który flattener najlepszy do TMB 130 f/7 ?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam flattenera do TMB 130/910 SS.

Mam dylemat pomiędzy tymi trzema :

 

TS-Optics PHOTOLINE 2,5"

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2646_TS-Optics-PHOTOLINE-Vollformat-Apo-Korrektor---Flattener-fuer-Astrofotografie.html

TS-Optics Photoline 3"

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4047_TS-Optics-Photoline-3--1-0x-Apo-Flattener-und-Bildfeld-Korrektor.html

APM Riccardi Apo-Flattener 1,0x modell 1

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p8681_APM-Riccardi-Apo-Flattener-1-0x-fuer-Apos-bis-1000-mm-Brennweite.html

 

Ten ostatni jest polecany przez APM do TMB130 . Choć nie jestem pewien czy akuart modell 1 , bo z opisu do tej światłosiły bardziej pasuje modell 2...

Będzie współpracował z 6D araz ASI071.

Osobiście najbardziej skłaniam się do TS-Optics Photoline 3".

Jestem ciekaw waszego zdania.

 

pozdrawiam

M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, pewnie trudno znaleźć osobę, która te 3 flattenery przetestowała i ma wyrobione zdanie. Ja mam (w prawdzie inne) Riccardiego 0.75x i TS 0.79x, stosuję zamiennie z APO 140 f/6.5 i widzę wyraźną przewagę Riccardiego. Wprawdzie korekcja pola jest podobna jednak obrazy gwiazd w Riccardim są ostrzejsze.

Też rozważam zakup flattenera 1x i chyba bym stawiał na Riccardiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dzięki za odpowiedź, finalnie wybrałem APM Riccardi. Teraz pewnie będzie ciąg dalszy niepogody przez tydzień ;) Postaram się wrzucić testowe zdjęcie.

 

Przymierzam się też do testów z Powermate 2" 2x. I tak się zastanawiam jak to zgrać z flattenerem, czy może lepiej w ogóle bez flattenera ? hmmm 

Jest jakiś wzór jak ustalić odległość Powermate od flattenera?

Flattener ma BF = 90,7mm.

Powermate 2x ma BF = 55mm.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, gratuluję wyboru. A ja poskąpiłem i wybrałem 3 calowy od TS-a. Właśnie dotarł więc bez szans na pogodę :(

Co do odległości z Powermate 2"  2x to pewnie też mało kto próbował więc chyba czeka Cię pionierska robota ustalenia tego eksperymentalnie.

Ciekawe czy to w ogóle zadziała i czy w ogóle jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.